Технологія вина

Спеціальність: Технології продуктів бродіння і виноробства
Код дисципліни: 7.181.01.E.017
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Технологія органічних продуктів
Лектор: Професор Дзіняк Б.О.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Підготовка студентів до активної професійної діяльності; формування у майбутнього фахівця самостійності та вміння приймати оптимальні та раціональні рішення технологічного характеру, забезпечуючи при цьому випуск високоякісної продукції з гарантованою безпечністю для споживача, з мінімальними витратами сировини та енергетичних ресурсів.
Завдання: Загальні компетентності: 1. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел. 2. Здатність проводити дослідження на відповідному рівні. 3. Здатність генерувати нові ідеї (креативність). Фахові компетентності: 1. Здатність визначати та оцінювати ресурсний потенціал і передбачати перспективи розвитку виноробства залежно від асортименту продукції.
Результати навчання: 1. Володіти основними технологічними, технічними і техніко-економічними термінами і поняттями, знати вимоги стандартів до якості сировини, допоміжних матеріалів і готової продукції. 2. Знати наукові основи сучасних технологічних процесів виробництва продуктів виноробства та способи їх практичної реалізації. 3. Знати принципи технології вина, коньяку (бренді) та іншої виноробної продукції, систему та методи хіміко-технологічного, мікробіологічного та санітарно-гігієнічного контролю, кваліфікацію та властивості різних типів вин. 4. Знати фактори, які визначають якість винограду, та процеси, які відбуваються у ягоді винограду при достиганні; наукові основи і сучасні способи транспортування та зберігання сировини, а також перероблення винограду у сусло. 5. Знати шляхи вдосконалення існуючих технологій, підвищення якості продукції та зниження її собівартості, перспективи розвитку галузі, енерго- і ресурсозбереження, екологічний стан діючих виробництв. 6. Знати способи утилізації відходів і вторинної сировини основного виробництва, шляхи зменшення та знешкодження шкідливих промислових викидів і стоків. 7. Вміти здійснювати технологічний процес згідно діючого регламенту з урахуванням комплексного підходу до переробки сировини, наявного технологічного обладнання при мінімальних питомих витратах сировини та енергетичних ресурсів, забезпечуючи кондиційність та розливостійкість вин.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити: • Технологія пива та безалкогольних напоїв • Інжиніринг, інноваційні технології та управління якістю харчових продуктів Кореквізити: • Технологія спирту та лікеро-горілчаних напоїв • Мікробіологія продуктів бродіння і виноробства
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення технології вина та іншої продукції виноробства. Вимоги до готової продукції, сировини і допоміжних матеріалів, наукові основи та основні стадії виробництва виноматеріалів та різних типів вин, способи раціонального використання побічних продуктів і утилізації відходів виробництва.
Опис: Технологія столових вин. Технологія міцних вин. Технологія десертних вин. Технологія ароматизованих вин. Технологія вин, насичених діоксином вуглецю. Технологія коньяку (бренді). Переробка плодово-ягідної сировини. Технологія продуктів переробки вторинних матеріальних ресурсів виноробної промисловості. Органолептична оцінка якості вин.
Методи та критерії оцінювання: Основними методами діагностики знань є: поточний (ПК) і семестровий контроль (СК), який здійснюється з навчального матеріалу, обсяг якого визначений робочою програмою дисципліни. Поточний контроль здійснюється під час лекцій і лабораторних занять з метою перевірки рівня засвоєння теоретичних і практичних знань та умінь студента. ПК проводиться у формі: письмово-усного контролю та захисту лабораторних робіт. Семестровий контроль проводиться у формі екзамену (ЕК). Екзамен – це форма СК результатів навчання студента з навчальної дисципліни за семестр.
Критерії оцінювання результатів навчання: • Письмові звіти з лабораторних робіт (30%) • Підсумковий контроль (70 %, контрольний захід, екзамен): письмово-усна форма (70%)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Дзіняк Б.О., Субтельний Р.О. Технологія вина. Електронний навчально-методичний комплекс. ВНС ЛП. (http://vns.lp.edu.ua/moodle/course/view.php?id=7550). - 2015 р. - 122с. 2. Валуйко Г.Г., Домарецький В.А., Загоруйко В.О. Технологія вина. - К.: Центр навчальної літератури, 2003. - 592с. 3. Шольц-Куліков Є.П., Русаков В.О., Домарецький В.А., Фуркевич В.О. Вступ до харчової технології та інженерії (виноробство)/ За ред. Є.П. Шольца-Кулікова. - К.: УДУХТ, 2000. - 92 с. 4. Никулишин І. Є. Біохімія бродильних виробництв: навчальний посібник / І. Є. Никулишин, Б. О. Дзіняк, З. Г. Піх, О. М. Оробчук, Д. Б. Кічура. – Львів: Видавництво Тараса Сороки, 2019. – 420 c.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).