Компаративістика в освіті
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 8.011.00.M.026
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор: Шевчук Ганна Йосипівна
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Знати загальну характеристики світових та вітчизняних освітніх систем, теоретико-методологічну основу професійної педагогіки;
вміти аналізувати та визначати цілі навчального заняття на основі теоретичних підходів у методиці професійної освіти, демонструвати сучасну базу знань з проблем теорії професійної освіти та створювати власну базу навчальної інформації;
мати здатність виявляти професійну мобільність та адаптуватись до нових ситуацій і приймати відповідні рішення.
Результати навчання:
Внаслідок вивчення навчальної дисципліни «Компаративістика в освіті» здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати програмні результати навчання, які корелюються з компетентностями за освітньо-науковою програмою підготовки доктора філософії:
Знання (ЗН):
ЗН2. Знання основних здобутків історико-педагогічної вітчизняної та зарубіжної науки, наукових шкіл та фундаментальних праць у галузі дослідження.
Комунікація:
КОМ11. Здатність вільно спілкуватись з питань, що стосуються сфери наукових та експертних знань, з колегами та науковою спільнотою, демонструючи широкий науковий та професійний словниковий запас (у тому числі іноземною мовою
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Інтернаціоналізація освіти: напрями, тенденції, перспективи
Професійна педагогіка
Короткий зміст навчальної програми: Компаративістика в освіті навчає про освітні системи країн світу, стан, тенденції і закономірності розвитку світового педагогічного досвіду і національних педагогічних культур сучасності, розширює коло знань про їх організацію та сприйняття вітчизняної освітньої системи в контексті світових освітніх перетворень на користь збагачення національної педагогічної культури завдяки міжнародному досвіду.
Опис: Історія розвитку та становлення компаративістики. Тенденції розвитку освіти в сучасному світі. Системи професійної підготовки у провідних країнах світу та в Україні. Основні підходи до визначення ефективності системи освіти. Нетрадиційні системи професійної підготовки у розвинутих країнах світу в ХХІ столітті. Порівняльний аналіз якості навчання в світі
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль на практичних заняттях проводиться з метою виявлення готовності до занять здобувача вищої освіти третього освітньо-наукового рівня доктора філософії у таких формах: вибіркове усне опитування на початку заняття; фронтальне стандартизоване опитування за картками, тестами упродовж 5–10 хв; індивідуальна перевірка виконання практичних робіт; оцінка активності здобувача вищої освіти під час занять, внесених пропозицій, оригінальних рішень, уточнень і визначень, доповнень попередніх відповідей тощо.
• спостереження за навчально-пізнавальною діяльністю;
• усне опитування (фронтальне, індивідуальне, комбіноване);
• письмовий контроль знань і умінь здійснюється за допомогою виконання індивідуальних завдань – есе, презентації, педагогічні задачі, реферати;
• виконання контрольних творчих робіт та тестових завдань.
Критерії оцінювання результатів навчання: Для оцінювання підсумкових результатів навчання здобувачів освіти застосовується інституційна шкала оцінювання Національного університету «Львівська політехніка»
За 100-бальною шкалою За національною шкалою Рівень досягнень
здобувачів освіти
100-88 балів Атестований з оцінкою «відмінно» Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача.
87-71 балів Атестований з оцінкою «добре» Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку.
70-50 балів Атестований з оцінкою «задовільно» Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зразок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативність та евристичність, домінування мотивів обов’язку, неусвідомлене застосування можливостей для саморозвитку.
49-26 балів Неатестований Незадовільний рівень: свідчить про елементарне володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, загальне уявлення про зміст навчального матеріалу, часткове використання знань, умінь і навичок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативно-прагматичний інтерес.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Порядок та критерії виставляння балів та оцінок:
Іспит – це форма підсумкового контролю, що полягає в оцінюванні засвоєння аспірантом (здобувачем) навчального матеріалу з дисципліни сумарно за всіма видами робіт, передбачених робочою програмою навчальної дисципліни:
1. Виконання тренувальних тестових завдань за темою кожної лекції. Виконання одного тестового завдання оцінюється в 1 бал автоматично у ВНС. Термін виконання тестового завдання за кожною темою – два тижні після прослуханої лекції. Всього 8 тестових завдань – максимальна сума балів – 8.
2. Виконання практичних робіт за кожною темою. Виконання кожної практичної роботи оцінюється у 4 бали. Термін виконання практичної роботи за кожною темою – два тижні після практичного заняття. Всього 7 практичних робіт – максимальна сума балів – 28. Практичні роботи виконуються аспірантом відповідно до методичних рекомендацій і оцінюються викладачем за такими критеріями:
- присутність аспіранта на практичному занятті та участь в обговоренні теоретичних питань – 1бал;
- аргументація підготовленої практичної роботи під час її захисту – 2 бали;
- оформлення виконаної практичної роботи відповідно до встановлених вимог і дотримання термінів її здачі у ВНС – 1бал.
3. Виконання індивідуального науково-дослідницького завдання прикріплюється у ВНС і оцінюється викладачем у 14 балів за такими критеріями:
- обґрунтування вибору напряму дослідження – 2 бали;
- аргументація викладу і формулювання триєдиної мети, завдань дослідження і методів реалізації мети – 3 балів;
- логічність побудови, встановлення причинно-наслідкових зв’язків, інноваційність та якість оформлення міні-дидактичного проекту – 5 балів;
- формулювання висновків – 2 бали;
- захист роботи – 2 бали.
Рекомендована література: 1. Про вищу освіту: Закон України від 01.07.2014 № 1556-VII [Електронний ресурс] // Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 37-38, ст.2004). Url: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/en/1556-18.
2. Про інноваційну діяльність: Закон України від 05.12.2002 № 40-IV // Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, N 36, ст.266. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/40-15
3. Про освіту: Закон України від 05 вересня 2017 р. № 2145-19 [Електронний ресурс] // Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 38-39, ст. 380. Url: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2145-19/page
4. Васюк О. В. Порівняльна педагогіка : підруч. / Оксана Вікторівна Васюк. – Київ – Ніжин : Видавець ПП Лисенко М. М., 2016. – 408 с.
5. Єгоров Г. С., Лавриченко Н. М., Мельниченко Б. Ф. Тенденції
6. розвитку змісту базової освіти у країнах Заходу. — К.: КМПУ ім. Грінченка, 2003. — 186 с.
7. Порівняльна педагогіка: методологічні орієнтири українських компаративістів : хрестоматія / авторський колектив, – К. : Педагогічна думка, 2015. – 176 с
8. Педагогіка: Навч. посібник / В.М.Галузяк, М.І.Сметанський, В.І.Шахов. – Вінниця: РВВ ВАТ “Вінницька обласна друкарня”, 2017. – 200 с.
9. Сбруєва А.А. Порівняльна педагогіка вищої школи: національний, європейський та глобальний контексти : навчальний посібник. Суми: СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2021. 319 с.
10. Сбруєва А.А. Порівняльна педагогіка: Навчальний посібник. – 2-ге вид., стер. – Суми: ВТД “ Університетська книга ”, 2017.
11. Чепіль М. М. Порівняльна педагогіка: Навчальний посібник/ М.М.Чепіль:-К.:Академвидва, 2014.- 216с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).