Методологія оцінки нерухомості
Спеціальність: Оцінка землі та нерухомого майна
Код дисципліни: 7.193.04.O.003
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Кадастр територій
Лектор: доц. Хавар Юлія Степанівна
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: інтегральна компетентність:
ІНТ. Здатність розв’язувати задачі прикладного, дослідницького та/або інноваційного характеру в сфері геодезії та землеустрою.
загальні компетентності :
ЗК03. Здатність розробляти проєкти та управляти ними.
фахові компетентності :
СК04. Здатність здійснювати пошук необхідної інформації, обирати і застосовувати сучасні методи обробки, аналізу, оцінювання та оприлюднення даних, зокрема геопросторових, та метаданих при розв’язанні комплексних задач геодезії та землеустрою.
СК09. Здатність розробляти і застосовувати нові стратегічні підходи до вирішення проблем у сфері геодезії та землеустрою.
СК1.1 Збирання, зберігання, накопичення, опрацювання, моделювання та аналіз інформації.
СК1.5 Використання професійної термінології та форм вираження у сфері оцінки землі та нерухомого майна.
СК2.2 Знання і розуміння правової та методичної основи проведення оцінки земельних ресурсів та нерухомого майна методів і засобів використання ГІС-технологій при оцінці нерухомості.
Результати навчання: РН01. Мати спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері геодезії та землеустрою, достатні для проведення досліджень і здійснення інновацій.
РН03. Приймати ефективні рішення щодо розв’язання завдань прикладного, дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері геодезії та землеустрою, аналізувати альтернативи, будувати прогнози, оцінювати ризики, зокрема в умовах неповної та/або суперечливої інформації та неоднозначних вимог.
РН11. Виконувати комплексний аналіз і оцінювання стану об’єктів геодезії та землеустрою і оцінювати наслідки від запровадження практичних заходів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Супутні і наступні:
Інституційне забезпечення ринку нерухомості.
Планування та прогнозування розвитку ринку нерухомості.
Оцінка цілісних майнових комплексів.
Виконання магістерської кваліфікаційної роботи.
Короткий зміст навчальної програми: Земля як головний і обмежений ресурс має властивість прискорювати соціально-економічний розвиток і створювати національне багатство за умови, що права на нього мають статус товару. Здійснення земельної реформи, запровадження різних форм власності на землю, формування ринку земельних ділянок потребують чіткого економічного механізму регулювання земельних відносин, важливим елементом якого є оцінка нерухомості.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки (відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності; застави земельної ділянки відповідно до закону; визначення інвестиційного вкладу в реалізацію інвестиційного проекту на земельні поліпшення; визначення вартості земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, у разі якщо вони вносяться до статутного фонду господарського товариства; визначення вартості земельних ділянок при реорганізації, банкрутстві або ліквідації господарського товариства (підприємства) з державною часткою чи часткою комунального майна, яке є власником земельної ділянки; виділення або визначення частки держави чи територіальної громади у складі земельних ділянок, що перебувають у спільній власності; відображення вартості земельних ділянок та права користування земельними ділянками у бухгалтерському обліку відповідно до законодавства України; визначення збитків власникам або землекористувачам у випадках, встановлених законом або договором; рішення суду).
Тому в ринкових умовах, серед основних напрямів розвитку, стабільного функціонування та регулювання розвиненого ринку землі та нерухомого майна, особливе місце займає розвиток земельнооціночної діяльності.
Опис: Нормативно-правове забезпечення землеоціночних робіт. Бази оцінки та їх властивості. Основні джерела інформації в грошовій оцінці. Нормативна грошова оцінка земель та сфера її застосування (оподаткування, орендна плата) із використанням ГІС. Індексація грошової оцінки. Експертна грошова оцінка нерухомості. Методичні підходи в експертній грошовій оцінці. Формування звіту про оцінну вартість об’єкту нерухомості. Оцінка майнових прав.
Методи та критерії оцінювання: Для контролю результатів навчання здобувачів освіти у процесі поточного та семестрового контролів передбачено наступні методи: поточний контроль за виконанням завдань на лабораторних заняттях, виконання та захист лабораторних робіт, контрольної роботи, письмові контрольні заходи у вигляді тематичних тестових контролів.
Методи оцінювання знань: усне та фронтальне опитування, оцінка активності, внесення пропозицій, оригінальних рішень, уточнень і визначень тощо, виконання тестових тематичних контролів.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (100 балів):
1. Виконання та захист лабораторних робіт відповідно до передбачених викладачем термінів для студентів ДФН (max 40):
Лабораторна робота №1 оцінюється максимально 5 балів; Лабораторні роботи №2, №4 – 10 балів; Лабораторна робота №3 – 15 балів.
2. Виконання та захист контрольної роботи студентами ДФН – 10 балів.
3. Написання тестового тематичного контролю №1 – 20 балів.
4. Написання тестового тематичного контролю №2 – 20 балів.
5. Усне опитування – 10 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Електронний навчально-методичний комплекс «Методологія оцінки нерухомості») / Укладачі: Хавар Ю.С., Винарчик Л.В. / Адреса розміщення: http://vns.lpnu.ua/course /view.php?id=11032 / Номер та дата реєстрації: Е41-246-132/2021 від 27.05.2021 р.
2. Хавар Ю.С. Конспект лекцій з дисципліни «Методологія оцінки нерухомості» № 9640 від 22.04.2021 р. для студентів ІІ РВО Інституту геодезії, самвидав кафедри кадастру територій, 2021 р. – 69 с.
3. Глушенкова І.С. Методологія оцінки нерухомості. Оцінка земель несільськогосподарського призначення: [навч. посібник] / І. С. Глушенкова, Л. В. Сухомлін, Т. В. Анопрієнко. – Харків. нац. ун-т міськ. госп-ва ім. О. М. Бекетова. – Харків : ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, 2018. – 156 с.
4. Перович Л.М., Губар Ю.П. Оцінка нерухомості: навч. посіб. 2-ге вид., перероб. і доп. – Львів: Видавництво Львівської політехніки – 2016. – 300 с.
5. Пазинич В.І. Оцінка об’єктів нерухомості: навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / В.І. Пазинич, Л.А.Свистун – К.: Центр учбової літератури, 2017. – 434 с.
6. Оцінка та управління нерухомістю: навчальний посібник / В.Р. Кучеренко, М.А. Заєць, О.В. Захарченко, Н.В. Сментина, В. О. Улибіна. – Одеса: Видавництво ТОВ «Лерадрук», 2013. – 272 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).