Алгоритмічні основи криптології
Спеціальність: Кібербезпека
Код дисципліни: 6.125.01.E.073
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Безпека інформаційних технологій
Лектор: доц. каф. БІТ Войтусік Степан Степанович
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
Загальні компетентності:
ЗК 2. Знання та розуміння предметної області та розуміння професії.
ЗК 5. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації.
Фахові компетентності спеціальності:
ФК 2. Здатність до використання інформаційно-комунікаційних технологій, сучасних методів і моделей інформаційної безпеки та/або кібербезпеки.
ФКС 1.2. Знання нових вітчизняних та міжнародних стандартів інформаційної безпеки.
ФКС 1.5. Знання методик аналізу, синтезу, оптимізації та прогнозування якості процесів функціонування інформаційних процесів та технологій в розподілених інформаційно комунікаційних системах.
Результати навчання: ЗН 2. Організовувати власну професійну діяльність, обирати оптимальні методи та способи розв’язування складних спеціалізованих задач та практичних проблем у професійній діяльності, оцінювати їхню ефективність.
ЗН 3. Використовувати результати самостійного пошуку, аналізу та синтезу інформації з різних джерел для ефективного рішення спеціалізованих задач професійної діяльності.
ЗН 19. Знання математичних моделей завдань забезпечення інформаційної безпеки та захисту інформації.
ЗН 25. Знання математичних методів оптимізації з метою одержання найкращих характеристик функціонування засобів та систем.
ЗН 1.4. Застосовувати теорії та методи захисту для забезпечення безпеки інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах
ЗН 1.6. Вирішувати задачі захисту інформації, що обробляється в інформаційно-телекомунікаційних системах з використанням сучасних методів та засобів криптографічного захисту інформації.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Алгоритмічні мови та програмування.
• Вища математика.
• Основи інформаційної безпеки.
Короткий зміст навчальної програми: У межах дисципліни розглядаються математичні методи, структури і алгоритми, необхідні для подальшого розуміння основ криптології, базисом якої вони являються.
Подаються окремі питання із таких розділів математики як абстрактна алгебра, теорія алгоритмів, теорія чисел, теорія інформації, теорія ймовірностей, комбінаторики.
Опис: У межах дисципліни розглядаються математичні методи, структури і алгоритми, необхідні для подальшого розуміння основ криптології, базисом якої вони являються.
Подаються окремі питання із таких розділів математики як абстрактна алгебра, теорія алгоритмів, теорія чисел, теорія інформації, теорія ймовірностей, комбінаторики.
Методи та критерії оцінювання: • письмові звіти з лабораторних робіт, усне опитування, контрольна робота (30%);
• підсумковий контроль (70 %, контрольний захід, залік): письмово-усна форма (70%).
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль 30 балів, підсумковий контроль (екзамен) - 70 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. О.Н.Василенко, Теоретико-числовые алгоритмы в криптографии. — М.: Изд-во МГУ, 2000
2. Нечаев В. И. Элементы криптографии. — М.: Высшая школа, 1999.
3. Ноден П., Китте К. Алгебраическая алгоритмика. — М.: Мир, 1999.
4. Боревич З. И., Шафаревич И. Р. Теория чисел. — М.: Наука, 1985.
5. Ященко В.В. Введение в криптологию. — Сбп. Питер, 2000.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).