Мікробіологія харчових виробництв

Спеціальність: Харчові технології
Код дисципліни: 6.181.01.E.048
Кількість кредитів: 7.00
Кафедра: Технологія органічних продуктів
Лектор: Доцент кафедри технології органічних продуктів Паляниця Любов Ярославівна
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Забезпечення студентам здобуття базових знань, розумінь і компетентностей щодо бiохiмiчної дiяльності мiкроорганiзмів для одержання цiнних харчових продуктів, а також способи запобiгання їх псуванню, викликаного мiкроорганiзмами, та представлення інструментарію для проведення мікробіологічного контролю у харчових технологіях.
Завдання: – Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми технічного і технологічного характеру, що характеризуються комплексністю та невизначеністю умов у виробничих умовах підприємств харчової промисловості та ресторанного господарства та у процесі навчання, що передбачає застосування теоретичних основ і методів харчових технологій. – Знання і розуміння предметної області та професійної діяльності – Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями. – Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт. – Навички здійснення безпечної діяльності. – Здатність організовувати та проводити контроль якості і безпечності сировини, напівфабрикатів та харчових продуктів із застосуванням сучасних методів. – Здатність проводити дослідження в умовах спеціалізованих лабораторій для вирішення прикладних задач. – Здатність оцінити роль промислових мікроорганізмів у виробництві харчових продуктів та виявляти контамінантну мікрофлору сировини, напівпродуктів і готової продукції харчових виробництв.
Результати навчання: – Знати і розуміти основні концепції, теоретичні та практичні проблеми в галузі харчових технологій. – Знати наукові основи технологічних процесів харчових виробництв та закономірності фізико-хімічних, біохімічних і мікробіологічних перетворень основних компонентів продовольчої сировини під час технологічного перероблення. – Обґрунтовувати вибір ефективних промислових мікроорганізмів у виробництві харчових продуктів та способів виявлення контамінантної мікрофлори сировини, напівпродуктів і готової продукції. – Мати базові навички проведення теоретичних та/або експериментальних наукових досліджень, що виконуються індивідуально та/або у складі наукової групи.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити: – Харчова хімія; – Технічна мікробіологія; – Контроль якості та безпечності харчових продуктів. Кореквізити: – Технологія галузі; – Хімія та біотехнологія вина.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Мікробіологія харчових виробництв» формує у студентів сучасні уявлення про біохімічну діяльність мікроорганізмів, їхню роль у виробництві харчових продуктів, а також раціональні способи боротьби з контамінантними мікроорганізмами. У результаті вивчення цієї дисципліни студент набуває відповідних знань, умінь, навичок та компетентностей, необхідних для забезпечення якості харчових продуктів.
Опис: Iсторія розвитку мікробіології харчових виробництв. Мікроорганізми, що використовуються в харчових технологіях. Види біохімічної діяльності мікроорганізмів у харчових технологіях. Характеристика способів ферментації. Класифікація процесів культивування мікроорганізмів та їх оптимізація. Виробництво харчових продуктів і напоїв з використанням мікроорганізмів. Характеристика мікроорганізмів та асоціатів, які використовують для одержання харчових продуктів і напоїв. Мікробіологічний контроль сировини, напівпродуктів і готової продукції у харчових технологіях.
Методи та критерії оцінювання: Виконання та захист лабораторних робіт, усне та письмове опитування, тестовий контроль.
Критерії оцінювання результатів навчання: – Поточний контроль: письмові звіти з лабораторних робіт, тестовий контроль та усне опитування (30 балів). – Екзамен (70 балів).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–00 балів – («незадовільно») з можливістю повторного складання семестрового контролю виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення та орієнтуватися під час розв’язання практичних задач; незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Паляниця Л.Я., Березовська Н.І. Мікробіологія харчових виробництв: навчальний посібник – Харків: «Діса плюс», 2023. – 170 с. 2. Мікробіологія харчових виробництв: навч. посіб. / Т.П. Пирог, Л.Р. Решетняк, В.М. Поводзинський, Н.М. Грегірчак. – Вінниця: Нова книга, 2007. – 464с. 3. Яворська Г.В. Промислова мікробіологія: навчальний посібник: [для студ. вищих навчальних закладів] / Г.В.Яворська, С.П.Гудзь, С.О.Гнатуш. – Львів: Видавничий дім ЛНУ імені Івана Франка, 2009. – 256с. 4. Грегірчак Н.М. Мікробіологія галузі [Електронний ресурс]: конспект лекцій для студентів напряму підготовки 6.051701 «Харчові технології та інженерія» денної та заочної форм навчання / Н.М.Грегірчак – К.: НУХТ, 2014. – 171 с. 5. Тетеріна, С.М. Мікробіологія харчових продуктів. Лабораторний практикум для студ. напряму підготовки 6.051701 «Харчові технології та інженерія» ден. та заоч. Форм навчання / Уклад.: С.М. Тетеріна, Н.М.Грегірчак. – К.: НУХТ, 2013. – 97 с. 6. Паляниця Л.Я. Контроль безпечності харчових продуктів за мікробіологічними показниками: Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу «Мікробіологія харчових виробництв» для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 181 «Харчові технології». – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2020. – 40 c. 7. Принципи виготовлення живильних середовищ для виявлення мікроорганізмів. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни «Мікробіологія харчових виробництв» для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 181 «Харчові технології» усіх форм навчання / уклад.: Паляниця Л.Я, Косів Р.Б., Березовська Н.І. – Львів: Національний університет «Львівська політехніка», 2019. –16 c. 8. Контроль безпечності харчових продуктів за мікробіологічними показниками: метод. вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу «Мікробіологія харчових виробництв» для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 181 «Харчові технології» / уклад.: Л. Я. Паляниця. 2020. – 44 c. 9. Мікробіологічний контроль хлібопекарського виробництва. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу «Мікробіологія харчових виробництв» для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 181 «Харчові технології» усіх форм навчання / Упор.: Паляниця Л.Я., Березовська Н.І., Косів Р.Б. – Львів: Національний університет «Львівська політехніка», 2019. – 16 c. 10. Паляниця Л.Я. Мікробіологія харчових виробництв / Електронний навчально-методичний комплекс: http://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=1842, сертифікат № 02914.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).