Фінансова економіка

Спеціальність: Фінансовий інжиніринг
Код дисципліни: 6.113.03.O.035
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Фінанси
Лектор: Ярошевич Н.Б.
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою навчальної дисципліни є сформувати цілісне уявлення студентів про систему методів аналізу та моделювання поведінки бізнес-одиниць в процесі обґрунтування ними фінансових та інвестиційних рішень
Завдання: Вивчення дисципліни передбачає формування наступних компетентностей: загальні компетентності - здатність учитися і оволодівати сучасними знаннями; - здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях; - здатність генерувати нові ідеї (креативність); - здатність бути критичним і самокритичним; - здатність до абстрактного мислення, аналізу, синтезу; - знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності; - визначеність і наполегливість щодо поставлених завдань і взятих обов’язків; фахові компетентності: - здатність обирати та застосовувати математичні методи для розв’язання прикладних задач, моделювання фінансових систем, аналізу, проектування, керування, прогнозування, прийняття рішень в галузі фінансів. - здатність до діагностики і прогнозування стану фінансових систем, обрання та застосування математичних методів для моделювання, аналізу, керування фінансовими системами в умовах невизначеності.
Результати навчання: Результатами навчання є отримання концептуальних знань у фінансів. - знати: основні категорії фінансів; класифікації, моделі та організаційну будову фондових ринків їх інфраструктуру; сутність, види, класифікацію та основні характеристики цінних паперів; поняття та основні види ризиків, оцінювання ризику; дисконтні моделі розрахунку інвестицій; методи оцінки ефективності інвестицій; моделі для визначення необхідної кількості грошових ресурсів (модель оцінки доходності капітальних активів (САРМ), арбітражна теорія ціноутворення та трьох факторна модель Фами-Френча); фактори впливу на кредитний рейтинг емітента. - вміти: використовувати правила простих і складних процентів; оцінювати ризики від операцій з цінними паперами; визначати рівень дохідності інвестицій; визначати та аналізувати вартість акції; здійснювати оцінку капіталу підприємств; оцінювати акції з використанням різних методів; оцінювати ризики інвестування в акції та в облігації; визначати доцільність конвертації облігації; здійснювати оцінювання дохідної нерухомості як забезпечення іпотечного кредиту; здійснювати статистичну оцінку дохідності цінних паперів, забезпечених іпотекою; порівнювати боргові цінні папери за ступенем надійності та платоспроможності емітентів на основі рейтингового аналізу. В результаті вивчення дисципліни студент повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: - демонструвати знання та розуміння основних концепцій, принципів, теорій прикладної математики та демонструвати їх на практиці; - володіти методами вибору раціональних методів та алгоритмів розв’язання математичних задач для дослідження фінансових процесів і дослідження даних; - знати і розуміти особливості функціонування фінансових ринків, банківської системи і страхування; - застосовувати відповідні математичні методи і моделі для розв’язання фінансових задач; - застосовувати спеціалізовані інформаційні системи, сучасні фінансові технології та програмні продукти; - виявляти здатність до самонавчання і продовження професійного розвитку
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізит: макро- та мікроекономіка, фінанси
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна надає студентам можливість ознайомлення та оволодіння сучасними методами й теоретичними положеннями, притаманними фінансовій економіці, та їх застосування при описі кількісних співвідношень оточуючого світу; навчання основних економічних методів, необхідних для аналізу і моделювання різноманітних економічних процесів і явищ при пошуку оптимальних рішень для здійснення науково-технічного поступу і вибору найкращих способів реалізації цих рішень.
Опис: 1. Фінанси і фінансова система. Фінансова економіка. 2. Фінансові посередники. 3. Фінансові операції: дохідність і ризики. 4. Фінансові активи: вартісна оцінка. 5. Фінансові ринки: характеристики, класифікація, функції, інструменти 6. Управління інвестиціями та формування інвестиційної політики. 7. Державна фінансова політика 8. Світова фінансова архітектура: тенденції та перспективи
Методи та критерії оцінювання: - поточний контроль (30%), контрольний захід (70%), іспит
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (30%) передбачає тестову і усну компоненти. Екзаменаційний контроль передбачає письмову компоненту (60%) і усну компоненту (10%).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Поточний контроль проводить двічі упродовж семестру. Перший поточний контроль (15 % балів) охоплює 1-4 теми навчальної дисципліни; другий поточний контроль (15% балів) охоплює 5-7 теми навчальної дисципліни. Завдання поточного та екзаменаційного контролів містять тести 1-го рівня складності (охоплюють текстовий матеріал навчальної дисципліни, передбачають вибір однієї з 5 варіантів текстових відповідей) та тести 2-го рівня складності (охоплюють матеріал практичних занять, передбачають вибір однієї з 5 варіантів числових відповідей)
Рекомендована література: 1. Коваленко Ю. Економіка фінансового сектору. Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2020. – 320с. 2. Ярошевич Н.Б. Фінанси: Навчальний посібник / Н.Б.Ярошевич., І.Ю.Кондрат, М.В.Ливдар. – Львів: Видавництво «Простір-М», 2018. – 298с. 3. Заболоцький М.В., Прокопишин І.А.Основи фінансової математики Львів: ЛНУ, 2016. –144 с. 4. Луців Б.Л., Кравчук І.С., Сас Б.Б. Інвестування: Підручник. – Тернопіль: Економічна думка, 2014. –544 с. 5. Ярошевич Н.Б. Державне управління інвестиційною діяльністю: Навчальний посібник /Н.Б.Ярошевич, І.Ю.Кондрат, А.І.Якимів. – Львів.: «Новий Світ-2000», 2020. – 429с. 6. Дема Д.І., Абрамова І.В., Недільська Л.В.Фінансовий ринок. Навчальний посібник. Житомир: ЖНАЕУ, 2017. –448 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти.
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка».