Організація та безпека руху автотранспортних засобів
Спеціальність: Автомобільний транспорт
Код дисципліни: 7.274.01.O.003
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Автомобільний транспорт
Лектор: к.т.н., доцент Нємий Степан Володимирович.
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
фахових: ФК 1. Знання основних нормативно-правових актів та довідкових матеріалів, чинних стандартів і технічних умов, інструкцій та інших нормативно-розпорядчих документів у галузі безпеки експлуатації транспорту.
ФК 2. Загальні знання у сфері трансакцій інформаційного простору автомобільного транспорту.
ФК 5. Володіння методами стратегічного та оперативного планування роботи автомобільного транспорту.
Результати навчання: 1. Знати основні наукові підходи в галузі автомобільного транспорту, що дасть можливість критично аналізувати ситуацію та визначати ключові тенденції розвитку галузі;
2. Знати характеристику чинників забруднення автотранспортним комплексом природного довкілля; особливості утворення та шляхи зменшення виробничих відходів автотранспортних підприємств і їх нормування;
3. Знати загальні основи організації дорожнього руху, причини виникнення дорожньо-транспортних пригод, впливу учасників руху на його безпеку, методів забезпечення безпеки руху; вітчизняну і міжнародну нормативну базу щодо організації та безпеки руху автотранспортних засобів;
4. Вміти застосовувати набуті знання для оцінювання впливу конкретних умов руху на його безпеку та вдосконалення організації безпечної експлуатації автомобілів;
5. Вміти досліджувати особливості дорожнього руху, розробляти і впроваджувати заходи, спрямовані на підвищення безпеки руху автомобільних транспортних засобів;
6. Знати основні задачі в технічному обслуговуванні і ремонті автомобілів для гарантування безпеки руху.
7. Вміти оцінити відповідність конструктивних характеристик та технічного стану автомобіля конкретним умовам руху стосовно його безпеки;
8. Вміти сформувати вимоги до режиму руху автомобіля в залежності від конкретних умов руху.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • пререквізити:. Теорія руху автомобіля. Основи безпеки руху.
• кореквізити: Екологічна безпека автомобільного транспорту. Теорія і практика наукових досліджень.
Короткий зміст навчальної програми: Основи організації дорожнього руху; характеристики дорожнього руху; піщохідний рух; умови руху та їх вплив на безпеку експлуатації транспортних засобів; види безпеки автомобіля.
Опис: ЗАГАЛЬНІ ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ ДОРОЖНЬОГО РУХУ
Поняття про дорожній рух. Система «ВАДС.». Ефективність функціонування системи ВАДС. Загальна суть ОДР.
ПОКАЗНИКИ І ХАРАКТЕРИСТИКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ
Транспортний потік. Пропускна здатність дороги. Основна діаграма транспортного потоку. Математичне моделювання транспортного потоку.
ОРГАНІЗАЦІЯ ПІШОХІДНОГО РУХУ В МІСТАХ
Закономірності формування пішохідних потоків. Показники пішохідного потоку. Пішохідні тротуари. Пішохідні переходи/
ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСНОВИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ
Основні методичні напрямки ОДР. Розподіл руху у просторі. Розподіл руху за часом. Формування однорідних транспортних потоків. Оптимізація швидкісного режиму руху. Впровадження АСУР. Методи оцінювання ефективності ОДР
ДОСЛІДЖЕННЯ ДОРОЖНЬОГО РУХУ
Класифікація і характеристика методів. Методи натурних досліджень.
ВПЛИВ АВТОМОБІЛЯ НА БЕЗПЕКУ ЛЮДЕЙ ТА ДОВКІЛЛЯ
Автомобільні ДТП, їх причини і наслідки. Негативний вплив на фізіологію людини. Екологічна шкода.
УМОВИ РУХУ ТА ЇХ ВПЛИВ НА БЕЗПЕКУ
Характеристика умов руху автомобіля. Критерії оцінювання впливу дорожньої обстановки на безпеку руху. Вплив конструктивних елементів автомобільної дороги на безпеку руху. Інтенсивність руху. Склад руху за типом транспортних засобів. Рух в темну пору доби.
ПОКАЗНИКИ АКТИВНОЇ БЕЗПЕКИ АВТОТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
Тягово-швидкісні властивості. Гальмівні властивості. Стійкість руху АТЗ. Керованість АТЗ.
ХАРАКТЕРИСТИКИ ПАСИВНОЇ БЕЗПЕКИ АТЗ
Критерії оцінювання ефективності системи пасивної безпеки. Внутрішня і зовнішня пасивна безпека. Енергопоглинаючі властивості кузова АТЗ.
ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА АВТОМОБІЛІВ
Статистика пожеж на автомобілях. Причини виникнення пожеж на автомобілях. Показники пожежної безпеки автомобіля. Умови виникнення пожеж на автомобілях.
Методи та критерії оцінювання: • Поточний контроль (30 %) практичні заняття, захист розрахунково-графічної роботи.
• Підсумковий контроль (60 % контрольний захід; 10% усна компонента) – іспит.
Критерії оцінювання результатів навчання: Проведення семестрового контролю – екзамен
Розподіл балів за формою контролю навчальної роботи студентів денної форми навчання
Максимальна оцінка, бали -100
Поточний контроль (ПК) -30 Екзаменаційний контроль-70. Разом за дисципліну-100
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Григоров М. А., Дащенко О. Ф., Усов А. В. Проблеми моделювання і управління рухом транспортних потоків у великих містах: — Одеса: Астропринт, 2004. — 272 с.
2. Тимовський О. А., Дерех З. Д., Заворицький Ю.Є. Основи безпечного керування дорожніми транспортними засобами. Навчальний посібник. –К.: Вища шк., 2004. – 128 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).