Логістичний контролінг

Спеціальність: Логістика
Код дисципліни: 7.073.07.E.015
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Маркетинг і логістика
Лектор: ст. викладач Кобилюх О.Я.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Формування у майбутніх спеціалістів системних знань і розуміння основ логістичного контролінгу, теорії й практики розвитку цього напряму та набуття навичок самостійної роботи щодо засвоєння навчального матеріалу стосовно сучасних методів управління фінансовими та іншими потоками в сучасних умовах.
Завдання: Інтегральної компетентності (ІНТ): здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у сфері менеджменту або у процесі навчання, що передбачають проведення досліджень та/або здійснення інновацій за невизначеності умов і вимог Загальних компетентностей (ЗК): 1. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні; 2. Навички використання інформаційних та комунікаційних технологій; 3. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. Спеціальних (фахових, предметних) компетентностей спеціальності (СК): 1. Здатність обирати та використовувати концепції, методи та інструментарій менеджменту, в тому числі у відповідності до визначених цілей та міжнародних стандартів; 2. Здатність до ефективного використання та розвитку ресурсів організації; 3. Здатність аналізувати й структурувати проблеми організації, приймати ефективні управлінські рішення та забезпечувати їх реалізацію; 4. Здатність до управління організацією та її розвитком. Фахових компетентностей професійного спрямування (ФКС): 1. Здатність бачити ланцюги постачання цілісно, чітко виділяти розриви і запобігати появі проблемних зон; 2. Здатність критичного осмислення практики функціонування логістичних систем різних інтеграційних рівнів; 3. Здатність запобігати неефективному використанню ресурсного потенціалу логістичної системи та знаходити резерви підвищення ефективності.
Результати навчання: У результаті вивчення студент отримує вміння: 1. Критично осмислювати, вибирати та використовувати необхідний науковий, методичний і аналітичний інструментарій для управління в непередбачуваних умовах. 2. Ідентифікувати проблеми в організації та обґрунтовувати методи їх вирішення. 3. Вміння ідентифікувати об’єкти логістичних рішень в управлінні ланцюгами постачання, обирати та застосовувати відповідні оптимізаційні методи та моделі. 4. Зрозуміле та недвозначне донесення власних висновків, а також знань та пояснень, що їх обгрунтовують, до фахівців і нефахівців, зокрема осіб, які навчаються. 5. Прийняття рішень у складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізит: Логістичні системи, Фінансовий менеджмент. Кореквізит: Логістичний контролінг (КП), Виконання магістерської кваліфікаційної роботи.
Короткий зміст навчальної програми: Передбачає надання студентам знань про принципи та методи логістичного контролінгу, який є стержнем, навколо якого повинні бути об'єднані основні елементи організації й керування діяльністю підприємства, а саме: всі елементи бізнесів-процесів; центри відповідальності підприємства; системи планування та бюджетування, сформовані на основі центрів відповідальності підприємства. В умінні передбачати господарську та комерційну ситуацію, визначати задані суми покриття, виявляти причини відхилень фактичних витрат від нормативних, своєчасно коригувати ці відхилення та оптимізувати співвідношення затрат та результатів і полягає мистецтво економічного управління.
Опис: Контролінг та логістичний контролінг: сутність, функції, види та основні завдання. Організаційно-методичні основи формування та функціонування системи контролінгу на підприємстві. Характеристика об'єктів логістичного контролінгу. Витрати підприємства як основний об'єкт управління в системі логістичного контролінгу, місце їх виникнення. Організація управлінського обліку в системі контролінгу. Система бюджетування на підприємстві. Методичний інструментарій оперативного контролінгу. Методичний інструментарій стратегічного контролінгу. Експертна діагностика фінансово-господарського стану підприємства. Логістичний контролінг в плануванні. Логістичний контролінг в мотивації персоналу. Логістичний контролінг у системі прийняття управлінських рішень.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль (30%): розв’язання задач, усне опитування, контрольні роботи (для заочної форми навчання); Підсумковий контроль (70%, іспит).
Критерії оцінювання результатів навчання: Методи контролю знань та умінь студента при вивченні дисципліни включають: 1. Поточний контроль роботи студента: - оцінювання знань студентів на практичних заняттях (усне опитування на практичних заняттях, оцінювання виконання завдань та розв’язування задач під час заняття, оцінювання участі в дискусіях, підведеннях підсумків з питань, що розглядаються на практичному занятті); - оцінювання знань студентів щодо виконання самостійної роботи (правильність обчислень, коректність висновків та рекомендацій; правильність, повнота та лаконічність відповіді під час захисту роботи). 2. Екзаменаційний контроль: оцінювання знань студентів на екзамені, що передбачає письмову та усну компоненту. Письмова компонента: - завдання 1-го рівня – тести; - завдання 2-го рівня – розкрити зміст поняття, дати визначення, встановити його характерні ознаки; - завдання 3-го рівня – розв’язати задачі. Усна компонента: - усне опитування.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Довгунь О., Русановська О., Кобилюх О., Гаврись Я., Шевців Л. Логістичний контролінг: навч. посіб. Львів, 2018. 200 с. 2. Давидович І.Є. Контролінг: Навчальний посібник. Київ, 2008. 552 с. 3. Кислий В.М., Біловодська О.А., Олефіренко О.М., Соляник О.М. Логістика: Теорія та практика: навч. посіб. Київ, 2010. 360 с. 4. Голов С.Ф. Управлінський облік. Підручник. 2-ге вид. Київ, 2004. 704 с. 5. Крикавський Є., Похильченко О., Фертч М. Логістика та управління ланцюгами поставок: підручник. Львів, 2020. 848 с. 6. Сумець О. М., Бабенкова Т. Ю. Логістичні системи і ланцюги поставок: навч. посіб. Харків, 2013. 193 c.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).

Логістичний контролінг (курсовий проєкт)

Спеціальність: Логістика
Код дисципліни: 7.073.07.E.017
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Маркетинг і логістика
Лектор: ст. викладач Кобилюх О.Я.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Формування у майбутніх спеціалістів системних знань і розуміння основ логістичного контролінгу, теорії й практики розвитку цього напряму та набуття навичок самостійної роботи щодо засвоєння навчального матеріалу стосовно сучасних методів управління фінансовими та іншими потоками в сучасних умовах.
Завдання: Інтегральної компетентності (ІНТ): здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у сфері менеджменту або у процесі навчання, що передбачають проведення досліджень та/або здійснення інновацій за невизначеності умов і вимог Загальних компетентностей (ЗК): 1. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні; 2. Навички використання інформаційних та комунікаційних технологій; 3. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. Спеціальних (фахових, предметних) компетентностей спеціальності (СК): 1. Здатність обирати та використовувати концепції, методи та інструментарій менеджменту, в тому числі у відповідності до визначених цілей та міжнародних стандартів; 2. Здатність до ефективного використання та розвитку ресурсів організації; 3. Здатність аналізувати й структурувати проблеми організації, приймати ефективні управлінські рішення та забезпечувати їх реалізацію; 4. Здатність до управління організацією та її розвитком. Фахових компетентностей професійного спрямування (ФКС): 1. Здатність бачити ланцюги постачання цілісно, чітко виділяти розриви і запобігати появі проблемних зон; 2. Здатність критичного осмислення практики функціонування логістичних систем різних інтеграційних рівнів; 3. Здатність запобігати неефективному використанню ресурсного потенціалу логістичної системи та знаходити резерви підвищення ефективності.
Результати навчання: У результаті вивчення студент отримує вміння: 1. Критично осмислювати, вибирати та використовувати необхідний науковий, методичний і аналітичний інструментарій для управління в непередбачуваних умовах. 2. Ідентифікувати проблеми в організації та обґрунтовувати методи їх вирішення. 3. Вміння ідентифікувати об’єкти логістичних рішень в управлінні ланцюгами постачання, обирати та застосовувати відповідні оптимізаційні методи та моделі. 4. Зрозуміле та недвозначне донесення власних висновків, а також знань та пояснень, що їх обгрунтовують, до фахівців і нефахівців, зокрема осіб, які навчаються. 5. Прийняття рішень у складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізит: фінансовий менеджмент, логістичні системи. Кореквізит: оптимізація логістичних рішень, виконання магістерської кваліфікаційної роботи.
Короткий зміст навчальної програми: Передбачає надання студентам знань про принципи та методи логістичного контролінгу, який є стержнем, навколо якого повинні бути об'єднані основні елементи організації й керування діяльністю підприємства, а саме: всі елементи бізнесів-процесів; центри відповідальності підприємства; системи планування та бюджетування, сформовані на основі центрів відповідальності підприємства. Передбачати господарську та комерційну ситуацію, визначати задані суми покриття, виявляти причини відхилень фактичних витрат від нормативних, своєчасно коригувати ці відхилення та оптимізувати співвідношення затрат та результатів і полягає мистецтво економічного управління в логістиці зокрема.
Опис: Вступ. Загальна виробничо-господарська та фінансова характеристика об’єкта дослідження. Аналіз витрат підприємства (аналіз витрат звичайної діяльності, аналіз операційних витрат, аналіз виробничої собівартості продукції). Аналіз логістичних витрат. Аналіз взаємозв'язку витрат, обсягу діяльності та прибутку (CVP). Оптимізація витрат підприємства. Висновок. Список використаної літератури.
Методи та критерії оцінювання: Поточний та заліковий контроль. Підсумковий контроль (100%, залік): здача курсового проекту. Методи оцінювання знань: перевірка розділів курсового проекту, усне опитування, презентація курсового проекту, захист курсового проекту.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання результатів розв’язання аналітично-розрахункового завдання (курсового проекту) здійснюється за такими критеріями: 100 % – завдання виконано повністю та відповідає еталонному розв’язанню, методично правильно оформлене з належними стислими поясненнями проведених розрахунків, з висновками, студент може ґрунтовно пояснити отримані результати; 75 % – завдання виконано повністю, але припущено незначних неточностей у розрахунках або у оформленні, відсутні стислі пояснення проведених розрахунків; 50 % – завдання виконано не менш як на 50% за умови належного оформлення; наявні окремі неточності у використанні розрахункових формул, помилки у визначенні проміжних й кінцевих результатів, студент недостатньо обґрунтовано може пояснити отримані результати;. 25 % – невірно розв’язане завдання або розв’язане менше, ніж на 50%, у розв’язку наведені окремі формули та здійснені вибіркові розрахунки.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Голов С.Ф. Управлінський облік. Підручник. 2-ге вид. Київ, 2004. 704 с. 2. Давидович І.Є. Контролінг: Навчальний посібник. Київ, 2008. 552 с. 3. Кіндрацька Г.І., Білик М.С., Загородній А.Г. Економічний аналіз: теорія і практика: Підручник. Львів, 2008. 440с. 4. Довгунь О., Русановська О., Кобилюх О., Гаврись Я., Шевців Л. Логістичний контролінг: навч. посіб. Львів, 2018. 200 с. 5. Крикавський Є., Похильченко О., Фертч М. Логістика та управління ланцюгами поставок: підручник. Львів, 2020. 848 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).