Психопедагогіка управління

Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.O.004
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор: доцент Ієвлєв Олександр Миколайович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою викладання дисципліни «Психопедагогіка управління» є надання майбутнім фа-хівцям (магістрам) знань, вмінь і навичок із основ управління індивідуальною та колективною діяльністю різних типів (навчально-пізнавальною, комунікативною, в умовах невизначеності тощо) на практиці для забезпечення її заданих параметрів із врахуванням існуючих обмежень з можливістю зміни людських характеристик шляхом застосування методів психопедагогіки управління.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів таких компетентностей: загальних: ЗК3.Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. ЗК5.Здатність до адаптації та дії в новій ситуації. ЗК7.Здатність до міжособистісної взаємодії. ЗК8.Здатність діяти соціально відповідально і свідомо. фахових: ФК3.Здатність враховувати різноманітність, індивідуальні особливості студентів у плану-ванні та реалізації освітнього процесу в закладі освіти. ФК6.Здатність управляти стратегічним розвитком команди в педагогічній, науково-педагогічній та науковій діяльності
Результати навчання: РН3.Формувати педагогічно доцільну партнерську міжособистісну взаємодію, здійснювати ділову комунікацію, зрозуміло і недвозначно доносити власні міркування, висновки та аргументацію з питань освіти і педагогіки до фахівців і широкого загалу, вести проблемно-тематичну дискусію. РН5.Організовувати освітній процес на основі студентоцентрованого, компетентнісного, контекстного підходів та сучасних досягнень освітніх, педагогічних наук, управляти навчально-пізнавальною діяльністю, об’єктивно оцінювати результати навчання здобувачів освіти. РН10.Приймати ефективні, відповідальні рішення з питань управління в сфері освіти/педагогіки, зокрема у нових або незнайомих середовищах, за наявності багатьох критеріїв та неповної або обмеженої інформації. РН11.Здійснювати консультативну діяльність у сфері освітніх, педагогічних наук.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Педагогіка вищої школи
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення предмету дозволить студентам вивчити особливості практичного використання в професійній діяльності: особливостей управління відгуком людини з врахуванням вербально-невербальних психолого-педагогічних впливів; здійснювати ділову комунікацію, принципи управління людською діяльністю; поняття маніпуляції та особливості її використання в людській діяльності; організовувати освітній процес на основі дидактичних підходів, управляти навчально-пізнавальною діяльністю; психологічні механізми управління прийняттям рішення в різних умовах; основні закони та закономірності, що визначають людську поведінку в оптимальних, екстремальних умовах та невизначеності; методи психологічного впливу при індивідуальній та колективний діяльності, здійснювати консультативну діяльність у сфері освітніх, педагогічних наук.
Опис: Тема 1. Психопедагогіка управління, як наука. Структура курсу, місце психопедагогіки управління серед інших наук, взаємозв’язки між ними, історія розвитку наук про людський фактор. Теорії управління. Теорії освітнього менеджменту. Навчальний заклад, як соціотехнічна системи. Рекомендована література. Тема 2. Відгук (реакція) людини з позицій психології управління. Дія як реакція на подразник. Прості та комплексні подразники (впливи). Функція відгуку, її компоненти, психологічна інтерпретація, основні взаємозв’язки. . Основні принципи управління та можливості їх використання в умовах освітнього процесу та управлінській діяльності. Тема 3. Механізми поведінки людини з позиції психопедагогіки. Механізми поведінки людини. Психофізичні основи неусвідомленого впливу. Стереотипізована поведінка (реакції) в умовах освітнього процесу та управлінській діяльності Психологічна теорія прийняття рішень. . Функція корисності та її використання при управлінні унікальною поведінкою. Тема 4. Методи психологічного впливу та наукові принципи освітнім процесом. Основні методи психологічного впливу та особливості їх використання в закладі освіти. Основні наукові принципи освітнім процесом. Організовування освітнього процесу на основі студентоцентрованого, компетентнісного, контекстного підходів. Управління навчально-пізнавальною діяльністю. Тема 5. Суб’єкт - об’єктне управління в закладі освіти (організації). Поняття та основні типи маніпуляції. Основні принципи маніпуляції: принципи взаємного обміну, послідовності, соціального доказу, авторитету, привабливості, дефіциту. Типи маніпуляторів в організації (освітньому закладі). Асептивна поведінка та заходи з протидії маніпуляції. Сумісність у групі. Формальні і неформальні лідери. Неформальні ролі людини у формальній групі. Тема 6. Невербальна комунікація як основа партнерської міжособистісної взаємодії. Основи ділової комунікації. Вербальна і невербальна комунікація. Функції невербальної комунікації. Основні компоненти невербальної комунікації (жести, міміка, погляд, дотик, розмовна дистанція тощо), їх класифікація та особливості інтерпретації в умовах управлінської діяльності. Невербальна комунікація як основа партнерської міжособистісної взаємодії. Тема 7. Основні закони та закономірності управління поведінкою людини в освітньому процесі та управлінській діяльності. Основні закони і закономірності управління поведінкою людини та їх врахування в діяльності керівника закладу освіти: Закон Парето, Г.Сельє, Зігеля-Вольфа, Кларка, Мерфі. тощо. Основні ефекти соціального сприйняття: ролі, краси, первісності, ореолу, новизни, важкодоступності тощо. Тема 8. Основи консультативної діяльності сфері освітніх, педагогічних наук. Педагогічне консультування як професійна діяльність. Освітні, педагогічні науки. Основи консультативної діяльності сфері освітніх, педагогічних наук.
Методи та критерії оцінювання: - спостереження за навчально-пізнавальною діяльністю; - усне опитування (фронтальне, індивідуальне, комбіноване); - письмовий контроль знань і умінь здійснюється за допомогою виконання індивідуальних завдань: ессе, презентації, реферати, тестові завдання.
Критерії оцінювання результатів навчання: Усні презентації на практичних заняттях – 4 бали (максимально) - за практичне заняття: 4 бали*15 (занять) = 60 балів; 4 бали (максимально) - тестування за темою лекції: 4 бали*8 (модулів)= 32 балів; 8 балів - захист контрольної роботи. 100 (максимально) - підсумкова оцінка за курс
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Орбан-Лембрик Л.Е. Психологія управління: Посіб. / Л. Е. Орбан-Лембрик. – К.: Ака-демвидав, 2003. – 568 с. 2. Ієвлєв О.М. Психологія управління: Конспект лекцій (частина 1) для вивчення дисципліни для студентів освітнього рівня «Магістр» спеціальності 8.18010020 «Управління навчальним закладом»/ Укл.: О.М. Ієвлєв. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політех-ніка”, 2016. – 52 с. 3. Волкова Н.П. Професійно-педагогічна комунікація: Навч. посіб. / Н. П. Волкова. - К. : Видавничий центр "Академія", 2006. - 256 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).