Методика навчання загальнотехнічних дисциплін: дидактичне проектування та інноваційні технології
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.E.036
Кількість кредитів: 7.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор: доцент Ієвлєв Олександр Миколайович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: 1. Уміння проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій;
2. Здатність демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання загальнотехнічних дисциплін забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; здатність виявляти професійно-педагогічну мобільність;
3. Здатність обирати методи навчання загальнотехнічних дисциплін відповідно до її змісту в умовах теоретичного та виробничого навчання, використовуючи існуючі форми організації навчання у закладі освіти та враховуючи психофізіологічні основи формування умінь і навичок та з урахуванням технічних можливостей, освітніх потреб та навчальних цілей, ефективно використовувати можливості дистанційної форми навчання та організації взаємодії учнів та студентів у віртуальному середовищі.
Результати навчання: 1. Вміти проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій.
2. Демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання загальнотехнічних дисциплін дисциплін; забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; виявляти професійно-педагогічну мобільність.
3. Здійснювати вибір методів навчання загальнотехнічних дисциплін відповідно до її змісту в умовах теоретичного та виробничого навчання, використовуючи існуючі форми організації навчання у закладі освіти та враховуючи психофізіологічні основи формування умінь і навичок та з урахуванням технічних можливостей, освітніх потреб та навчальних цілей, ефективно використовувати можливості дистанційної форми навчання та організації взаємодії учнів та студентів у віртуальному середовищі.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Загальна педагогіка
Педагогіка вищої школи
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення дисципліни дозволить студентам опанувати теорію і практику викладання загальнотехнічних дисциплін: методичні аспекти підготовки до проведення лекцій з загальнотехнічних дисциплін; методику розробки та проведення практичних та семінарських занять з технічних дисциплін; особливості організації самостійної робота студенти при вивченні загальнотехнічних дисциплін, курсове та дипломне проектування з загальнотехнічних дисциплін; форми та методи проведення виробничої практики з загальнотехнічних дисциплін особливості педагогічного контролю освітнього процесу з загальнотехнічних дисциплін.
Опис: Тема. Методика викладання як складова компетентності викладача. Поняття про навчально-методичний комплекс
Тема. Робочі програми з технічних дисциплін
Тема. Методичні аспекти підготовки до проведення лекцій з технічних дисциплін
Тема. Методика розробки та проведення практичних та семінарських занять з технічних дисциплін
Тема. Самостійна робота студентів при вивченні технічних дисциплін
Тема. Основи інноваційних методик навчання загальнотехнічних дисциплін.
Тема. Сучасні методи та технології. Методика інтенсивного навчання загальнотехнічних дисциплін.
Тема. Особливості використання аудіовізуальних матеріалів у процесі формування комунікативної компетентності учнів.
Тема. Робота з навчально комп’ютерними програмами при навчанні загальнотехнічних дисциплін.
Методи та критерії оцінювання: - спостереження за навчально-пізнавальною діяльністю;
- усне опитування (фронтальне, індивідуальне, комбіноване);
- письмовий контроль знань і умінь здійснюється за допомогою виконання індивідуальних завдань: ессе, презентація, реферати, тестові завдання.
Критерії оцінювання результатів навчання: На поточний контроль відводиться 45 балів (що включає виконання і захист індивідуальної самостійної роботи – 5 балів), а на екзаменаційний контроль – 55 балів (письмова компонента – 50 балів та усна компонента – 5 балів).
Поточний контроль:
24 бали (максимум) - виконання практичної роботи,
16 балів (максимум) - виконання тренувальних тестових завдань по темі кожної лекції.
5 балів (максимум) - виконання і захист індивідуальної самостійної роботи.
Екзаменаційний контроль:
50 балів (максимум) - письмова компонента.
5 балів (максимум) - усна компонента.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Алексюк А. М. Педагогіка вищої освіти України: історія, теорія : Підруч. / А. М. Алексюк. - К. : Либідь, 1998. - 558 с.
2. Бондар В. І. Дидактика : Підручник / В. І. Бондар. - К. : Либідь, 2005. - 264 с.
3. Кузьмінський А. І. Педагогіка вищої школи : навч. посіб. / А. І. Кузьмінський. - К. : Знання, 2005. - 488 с.
4. Ортинський В.Л. Педагогіка вищої школи : Підручник. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2017. - 500 с.
5. Пащенко М. І. Педагогіка: навч.-метод. посіб. для студ. вищ. пед. навч. закл. -Умань : Жовтий О. О., 2012. - 269 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Методика навчання загальнотехнічних дисциплін: дидактичне проектування та інноваційні технології (курсова робота)
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.E.038
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор: доцент Ієвлєв Олександр Миколайович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: 1. Уміння проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій;
2. Здатність демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання загальнотехнічних дисциплін забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; здатність виявляти професійно-педагогічну мобільність.
Результати навчання: 1. Вміти проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій.
2. Демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання загальнотехнічних дисциплін дисциплін; забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та вихова
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Загальна педагогіка
Педагогіка вищої школ
Короткий зміст навчальної програми: Основні теми для курсової роботи:
1. Способи активізації пізнавальної діяльності учнів/студентів на уроці загальнотехнічних дисциплін.
2. Проблеми викладання загальнотехнічних дисциплін в сучасній школі.
3. Роль загальнотехнічних дисциплін в системі професійної освіти.
4. Форми та методи проведення сучасного уроку трудового навчання у … класі.
5. Психолого-педагогічні основи диференційованого навчання при викладанні загальнотехнічних дисциплін.
Опис: студенти повинні вміти: обирати тему курсової роботи, укладати план, підбирати необхідну літературу, опрацьовуючи її, добирати необхідні цитати, вміти аналізувати опрацьовану літературу і теоретично досліджувати основні елементи теми, висувати нові ідеї заданої проблеми і укладати програму дослідження, організовувати експерименти, узагальнювати і систематизувати результати, робити висновки
Методи та критерії оцінювання: перевірка курсових робіт
Критерії оцінювання результатів навчання: 1 Якість виконання теоретичної
частини курсової роботи: повнота
літературного огляду, наявність
авторського аналізу літературних
джерел, грамотність цитування 30 балів
2 Правильність представлення
емпіричних результатів та якість
їхньої інтерпретації 30 балів
3 Оформлення роботи 20 балів
4 Вчасність виконання завдань з
виконання курсової роботи 20 балів
З а г а л о м 100 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Бондар В. І. Дидактика : Підручник / В. І. Бондар. - К. : Либідь, 2005. - 264 с.
2. Кузьмінський А. І. Педагогіка вищої школи : навч. посіб. / А. І. Кузьмінський. - К. : Знання, 2005. - 488 с.
3. Ортинський В.Л. Педагогіка вищої школи : Підручник. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2017. - 500 с.
4. Ієвлєв О. М. Професійно-педагогічна мобільність викладача : навч. посібник / О. М. Ієвлєв. ~ Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2020. - 136 с.
5. Хрестоматія з педагогіки вищої школи: навч. посібник для вищих навч. закладів / За заг. ред. В. І. Лозової. - Х. : 2011. – 408 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).