Історія педагогіки
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.M.010
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор: д.пед.н., доцент, завідувач кафедри педагогіки та інноваційної освіти Горохівська Тетяна Миколаївна
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
Загальні компетентності:
Здатність до набуття спеціалізованих концептуальних знань на рівні новітніх досягнень, які є основою для оригінального мислення та інноваційної діяльності, зокрема в контексті дослідницької роботи у галузі освітніх, педагогічних наук.
Здатність сприймати набуті знання в предметній області та інтегрувати їх із уже наявними, здійснювати пошук та аналізувати інформацію з різних джерел та використовувати на практиці різні теорії в області навчання та адміністрування, продукувати нові ідеї, проявляти креативність, здатність до системного мислення.
Фахові компетентності:
Здатність розуміти і враховувати соціальні, суспільні, екологічні, етичні, економічні аспекти, що впливають на формування поточних та перспективних рішень.
Здатність застосовувати професійно-профільні знання й практичні навички для розв’язання типових задач спеціальності.
Здатність ідентифікувати, класифікувати та описувати роботу, пов’язану з освітньою діяльністю, шляхом використання аналітичних методів і методів моделювання.
Результати навчання:
Уміння:
Володіння достатніми знаннями у галузі освітніх, педагогічних наук, що дасть можливість критично аналізувати освітню ситуацію в інформаційному суспільстві та визначати ключові тенденції розвитку освіти у державі та світі.
Володіння розумінням інструментів та стратегій, що стосуються діагностування та аналізу стану розвитку освіти держави на рівні, що дозволяє працевлаштування за фахом, здатність ефективно використовувати на практиці теоретичні та практичні знання для організації та здійснення освітнього процесу.
Володіння уміннями здійснювати пошук інформації в різних джерелах для вирішення фахових задач та забезпечення ефективного освітнього процесу.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни:
Загальна педагогіка.
Супутні:
Педагогіка відритих освітніх систем. Теорія та методика педагогічного дослідження. Основи діяльності викладача дистанційного навчання.
Короткий зміст навчальної програми: «Історія педагогіки» є навчальною дисципліною за вибором циклу загальної підготовки спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки». «Історія педагогіки» дає змогу зрозуміти зв’язок педагогічних явищ із суспільно-культурними відносинами епохи та країни, виробляє історичну перспективу, дозволяє глибше, більш критично й усебічно оцінити стан освітніх і педагогічних систем і прагнень сучасності, збуджує зацікавлення педагогічними проблемами, прищеплює культ педагогічних традицій, слугує засобом формування почуття патріотизму.
Вивчення навчальної дисципліни «Історія педагогіки» передбачає розв'язання низки завдань професійної підготовки фахівців, зокрема: оволодіння теоретичними знаннями, уміннями та формування особистого досвіду критичного сприйняття й аналізу на аксіологічних засадах щодо світових і вітчизняних досягнень у галузі педагогічної думки; закономірностей, особливостей розвитку освіти, виховання й педагогічної думки різних народів з найдавніших часів до сьогодення; історичного підґрунтя сучасних інновацій виховання і навчання; визначних здобутків педагогічної мудрості українського та інших народів; утворення системи професійних цінностей, що поєднують повагу до національної історико-педагогічної спадщини, толерантне ставлення до світового досвіду виховання і навчання.
Опис: Виникнення та розвиток виховання й освіти в світовій суспільній цивілізації. Система виховання у Древній Греції та Стародавньому Римі. Школа і педагогічна думка Західної Європи епохи Середньовіччя. Школа і педагогіка епохи Відродження. Розвиток педагогічної думки в Західній Європі у XVII – XVIIІ століттях. Західноєвропейська педагогіка у ХІХ столітті. Зарубіжна школа і педагогіка ХХ століття. Сучасний етап та перспективи розвитку зарубіжних освітніх систем. Виховання, освіта та педагогічна думка у Київській Русі. Розвиток освіти та виховання на території України у XІV – першій половині XVIІ століття. Розвиток педагогічної думки в Україні у другій половині XVII – XVIIІ століттях. Становлення школи і педагогіки в Україні у ХІХ – початку ХХ століття. Розвиток української національної школи у 10-20-ті роки ХХ століття. Основні етапи розвитку освіти та педагогічної думки у радянський період. Освіта педагогічна думка в Україні на сучасному етапі національного відродження.
Методи та критерії оцінювання: Ґрунтуючись на принципах професійної спрямованості, виховного характеру, систематичності і всебічності контролю, вивчення навчальної дисципліни «Історія педагогіки» передбачає такі методи діагностики знань: усне опитування (фронтальне, індивідуальне, комбіноване, доповіді, оцінка активності, внесених пропозицій, оригінальних рішень, уточнень), письмове опитування (твори; есе; відповіді на питання; розв’язування педагогічних задач; самостійна робота; підготовка, виконання та захист індивідуальних творчих завдань); стандартизований контроль (тестова методика з альтернативним вибором відповідей).
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання результатів навчання з навчальної дисципліни здійснюється за 100-бальною системою. Заліковий контроль проводиться за результатами урахування якості виконаних студентом завдань поточного контролю.
Поточний контроль передбачає:
- усне опитування - 3 бали.
- тестові завдання до кожної теми –5 балів.
- оцінка активності (внесених пропозицій, оригінальних рішень, уточнень і визначень, доповнень попередніх відповідей тощо) – 1 бал.
- індивідуальні/творчі завдання – 4 бали.
Для оцінювання результатів педагогічної практики здобувачів освітньо-наукового рівня застосовується інституційна шкала оцінювання Національного університету «Львівська політехніка».
Жодні форми порушення академічної доброчесності не толеруються. У випадку виявлення будь-якої форми порушення академічної доброчесності вживаються заходи відповідно до Положення про Кодекс корпоративної культури Національного університету «Львівська політехніка» (Наказ № 149-1-10 від 19.03.2020).
Для оцінювання результатів педагогічної практики здобувачів освітньо-наукового рівня застосовується інституційна шкала оцінювання Національного університету «Львівська політехніка».
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Артемова Л. В. Історія педагогіки України: підручник. Київ : Либідь, 2006. 424 с.
2. Бойко А. М., Бардінова В. Д. Персоналії в історії національної педагогіки. 22 видатних українських педагоги: підручник. Київ : ВД «Професіонал», 2004. 576 с.
3. Зайченко І. В. Історія педагогіки: у 2 кн. Кн. 1. Історія зарубіжної педагогіки : навчальний посібник для вузів. Київ : Слово, 2010. 621 с.
4. Бойко В. Педагогічна система Яна Амоса Коменського: [до 425 річчя від дня народження чеського мислителя письменника і педагога]. Всесвітня література в сучасній школі. 2017. № 4. С. 10–16.
5. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: навчальний посібник / А.А. Сбруєва, М.Ю. Рисіна, Н.Г. Осьмук; за заг. ред. проф. А.А. Сбруєвої. Суми : ВВП «Мрія», 2015. 250 с.
6. Квас О.В. Світ дитинства епохи Середньовіччя. Шлях освіти. 2011. № 4. С. 38–41.
7. Концепція козацької педагогіки. URL: https://studopedia.com.ua/1_396129_lektsiya--upravlenie-obrazovatelnim-protsessom-kak-pedagogicheskaya-problema.html
8. Українська педагогіка в персоналіях: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів: у 2-х кн. Кн. 1: Х – ХІХ століття / О.В. Сухомлинська, Н.Б. Антонець, Л.Д. Березовська, Л.С. Бондар; за ред. О.В.Сухомлинської. Київ : Либідь, 2005. 622 с.
9. Хрестоматія з історії педагогіки. Частина 1. Вітчизняна школа та педагогіка. Упорядники та автори вступних статей Рисіна М.Ю., Сбруєва А.А. Науковий редактор та автор передмови Сбруєва А.А. Суми : СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2003. 299 с.
10. Хрестоматія з історії педагогіки. Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка / Упорядники та автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Суми : СумДПУ імені А.С. Макаренка, 2006. 432 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).