Глобальні проблеми сучасності

Спеціальність: Комп'ютерний еколого-економічний моніторинг
Код дисципліни: 7.122.08.E.020
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Економіки і маркетингу
Лектор: Цубов Леонід Володимирович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: В процесі її вивчення студенти повинні засвоїти інформацію про глобальні виклики, що стоять перед людством усвідомити нерозривний зв'язок цих проблем з життям кожного з нас. Дати студентам інформацію про підходи до аналізу глобальних проблем сучасності та можливі способи їх розв’язання, навчити використовувати для цього відповідні наукові методології.
Завдання: Завдання навчальної дисципліни Внаслідок вивчення навчальної дисципліни студент повинен бути здатним зрозуміти сучасні виклики сьогодення; аналізуючи інформацію про демографічну, екологічну, терористичну та інші загрози, завдяки, порівняльному, діалектичному методам оцінити вплив людської діяльності на планету. Прагнути виробити аналітичні навички у студентів оцінювати результати і наслідки власної підприємницької діяльності у майбутньому. Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: загальні компетентності: ЗК01. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. ЗК02. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. ЗК03. Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово. ЗК05. Здатність вчитися й оволодівати сучасними знаннями. ЗК07. Здатність генерувати нові ідеї (креативність). фахові компетентності: СК02. Здатність формалізувати предметну область певного проєкту у вигляді відповідної інформаційної моделі. СК04. Здатність збирати і аналізувати дані (включно з великими), для забезпечення якості прийняття проєктних рішень.
Результати навчання: ПР4. Управляти робочими процесами у сфері інформаційних технологій, які є складними, непередбачуваними та потребують нових стратегічних підходів. ПР5. Оцінювати результати діяльності команд та колективів у сфері інформаційних технологій, забезпечувати ефективність їх діяльності. ПР16. Виконувати дослідження у сфері комп’ютерних наук. ПР18. Збирати, формалізувати, систематизувати і аналізувати потреби та вимоги до інформаційної або комп’ютерної системи, що розробляється, експлуатується чи супроводжується.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні: Філософія Політологія Наступні: Захист магістерських робіт
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна «Глобальні проблеми сучасності» складається з шести тем. Дисципліна формує комплексні знання студентів про сутнісні основи глобальних проблем сучасності; конструктивні і деструктивні складові розвитку суспільства, аналізується коло проблем пов’язаних з глобальними політичними, економічними, екологічними та соціокультурними викликами сьогодення, а також їх можливі наслідки та вплив на розвиток людської цивілізації
Опис: Тема 1 Предмет, структура і місце дисципліни «Глобальні проблеми сучасності» у системі наукового знання Предмет і структура курсу «Глобальні проблеми сучасності». Сучасні цивілізаційні виклики. Основна проблематика і структура викладу курсу Значення курсу для аналізу сучасних викликів людській цивілізації Тема 2. Глобалізація сучасної політики. Міжнародний тероризм. Відмінності політичних систем і глобалізація політичних інтересів у сучасному світі. Війни як метод і аргумент політики. Тероризм: міжнародний, внутрішньодержавний, кримінальний Тема 3. Глобальні економічні проблеми. Поняття та суть терміну «глобалізація» світової економіки. Концепції економічної глобалізації: "сталого розвитку"; "універсального еволюціонізму" В.Вернацького; "мітозу біосфер"; світ системного аналізу"; "контрольованого глобального розвитку"; концепція "межі зростання". Проблема меж економічного зростання. Політика «Римського клубу». Деструктивні зміни у світовій економічній системі. Виснаження ресурсів: Природні ресурси (земля, вода, ліси, повітря) Енергетичні ресурси Біологічні ресурси. Тема 4. Екологічні проблеми сучасного світу . Причини і фактори виникнення глобальних екологічних проблем світу. Основні екологічні проблеми світу: - потепління клімату; - винищення лісів Забруднення навколишнього середовища: атмосфери, грунту, води Світового океану, продуктів харчування. Стихійні лиха: тайфуни, цунамі, урагани, землетруси, повені, посухи Порушення у навколишньому середовищі, пов'язані з освоєнням космосу і Світового океану..Напрямки вирішення основних екологічних проблем світу. Участь України в охороні довкілля. Тема 5. Глобальні проблеми сучасних суспільств. Загальна характеристика сучасного соціуму. Відкриті і закриті суспільства. Громадянське суспільство та ін. Основні проблеми сучасних суспільств: - Бідність та боротьба з нею; - глобальна проблема голоду у постмодерному техногенному суспільстві; - продовольча проблема; - демографічна криза. - проблеми охорони здоров’я населення планети. Тема 6. Духовність чи деградація сучасної цивілізації Духовна криза людського суспільства як основна причина глобальних проблем сучасності. Проблема місця особистості у системі процесів глобалізації та інтеграції у світі. Система відносин та взаємозв’язків у структурі « Людина – суспільство – світ». Духовна криза і світ. Релігійні, етнічні, культурні, мистецькі проблеми. Геополітичне місце української культури у світі. Проблеми та перспективи розвитку.
Методи та критерії оцінювання: Методи контролю знань та умінь здобувача при вивченні дисципліни включають: 1. Поточний контроль роботи здобувача: - Тестове опитування; - Усне та письмове опитування на практичних заняттях; 2. Підсумковий контроль: Складання екзамену (письмової та усної компонент) Письмова компонента: Завдання 1-го рівня – тести; Завдання 2-го рівня – розкрити зміст поняття, дати визначення; Завдання 3-го рівня – дати відповідь на теоретичне питання. Усна компонента: Розкриття суті понять
Критерії оцінювання результатів навчання: В процесі навчання здобувач повинен продемонструвати активну навчальну діяльність протягом семестру і за результатами поточного контролю набрати від 26 до 40 балів. До обов’язкових видів робіт поточного контролю входять: 1. Тестування у ВНС з 8 тем навчальної дисципліни, які оцінюються максимум в 16 балів: 8*2 = 16 балів; Крім того здобувач може отримати бали за активність на заняттях (Усне, фронтальне опитування), доповіді на семінарських заняттях максимально 1-4 бали. Окремо додатковими балами (від 5 до 20 балів) заохочується здобувач до науково-пошукової роботи – участь в конкурсах науково-пошукових робіт, публікації наукових тез і статей. Підсумковий контроль: За екзаменаційну роботу здобувач може отримати максимум 60 балів. Екзаменаційна робота складається з письмової компоненти. Письмова компонента - тестові завдання, що оцінюються за окремою шкалою: Рівень1 – тести 10 тестів*2 бал = 20 балів; Рівень 2 – Дати визначення та розкрити суть та зміст явища 4 завдання*5 балів =20 балів; Рівень 3 – Відповісти на теоретичні питання по курсу 2 завдання по 10 балів = 20 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Аратюнов В.Х. Філософія глобальних проблем сучасності. Навч. методичний посібник. –К., 2003. 2. Білорус О.Г. Економічна система глобалізму: Монографія. – К.: КНЕУ, 2003. – С.234– 341. 3. Власов В.І. Тенденції та проблеми глобальних процесів у світовій продовольчій сфері // Економіка України. -2006, № 3, -С. 75-80. 4. Глобалізація і безпека розвитку: Монографія / О.Г.Білорус, Д.Г.Лук’яненко та ін.; керівник авт. кол. і наук. ред. О.Г.Білорус. – К.: КНЕУ, 2001. С. 584–607. 5. Коротіч Г.Ф. Філософія глобальних проблем сучасності. Навч. Посібник.: Мін освіти і науки України, ДВНЗ. – Маріуполь, ПДТУ, 2011. -101 с. 6. Книш Мирослава Глобальні проблеми людства : навч. посібник / Мирослава Книш, Любов Котик. — Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2015. — 330 с. 7. Кремень В., Ткаченко В. Україна: ідентичність в добу глобалізації, - К.: Знання, 2013. 8. Лукашевич В.М. Глобалістика. Навч. посібник. –Львів.:Новий світ, 2005. 9. Лібанова Е.М. Людський розвиток в Україні: возможности та напрями СОЦІАЛЬНИХ інвестіцій: монографія / За ред. Е.М. Лібанової. - К .: НАН України, 2006. - 356 с 10. Ляшенко Д.О. Глобальні проблеми сучасності та їх можливий прояв в Україні. //Український географічний журнал. -2002, № 3. – С.63-68 11. Мельник Л.Г. Основи стійкого розвитку: Навчальний посібник для післядипломної освіти. - Суми: ВТД «Університетська книга», 2006. - 383 с 12. Сусіма Є.М., Шепєлев М.А. Глобалістика. Підручник, -К., «Вища школа» 2010. 13. Титар В.О. Глобалізація та українські культурні ідентичності// Вісник Харк. Ун-ту ім. В. Каразіна, Випуск Теорія культури і філософія науки. - Х., 2013, № 1029Ю –С.252-257. 14. Фідра Н. Глобальні проблеми людства та ідея сталого розвитку суспільства // Краєзнавство. Географія, Туризм. -2005, № 35. – С. 17-21.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).