Базові навички консультування та психотерапії
Спеціальність: Психологія
Код дисципліни: 7.053.01.O.001
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Теоретична та практична психологія
Лектор: Канд. психол. наук, доцент Андрушко Я.С.
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Результати навчання: - формування базових навичок психологічного консультування та психотерапії у безпосередній подальшій професійній практиці. Зокрема передбачено формування готовності використовувати методи психологічного консультування у власній консультативній практиці (вміння самостійно організовувати процес консультування та психокорекції, дбати про психогігієну праці); розвиток уміння ідентифікувати та використовувати доцільну техніку психоконсультативної роботи відповідно до специфіки проблеми клієнта.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Для успішного засвоєння змісту курсу «Базові навички психологічного консультування та психотерапії» необхідні знання та навички, отримані в результаті оволодіння дисциплінами «Загальна психологія», «Психологія особистості», «Теорії особистості», «Клінічна психологія», «Патопсихологія», «Основи психологічного консультування».
Короткий зміст навчальної програми: Навчальною програмою курсу передбачено теоретико-практичне робота над такими проблемами: а) психологічне консультування та психотерапія: предмет, цілі, напрямки; б) психолог та клієнт у ситуації психологічного консультування та психотерапії; в) професіоналізм та розвиток консультанта у процесі практики; г) психодинаміка процесу консультування та навички психотерапевтичного впливу; д) консультування клієнтів із афективними проблемами та порушеннями; з) консультування та психотерапія нарцисичних клієнтів; є) консультування клієнтів із запитами психосоматичної проблематики та порушеннями харчової поведінки.
Методи та критерії оцінювання: Критерії та методи поточного оцінювання передбачають, що при оцінюванні усної відповіді студентів у роботі протягом семестру враховується:
1. Грунтовність викладу засвоєного матеріалу (якість, логічність, об’єм);
2. Вміння мислити самостійно: аналізувати опрацьований матеріал, узагальнювати, систематизувати, моделювати, формулювати персональні судження про опрацьовану та засвоєну інформацію.
3. Вміння застосовувати опановане знання на практиці.
Поточна активність за семестр: за семестр студент може набрати 50 балів. Відповісти потрібно не менше 3-ох разів. Вираховується середнє арифметичне та множиться на 5.
Підсумкове оцінювання: залік. За залік студент має право набрати 50 балів.
Рекомендована література: 1. Александер Ф. Психосоматическая медицина. Принципы и практическое применение. Москва : Изд-во ЭКСМО-Пресс, 2002. 352 с.
2. Бурлачук Л. Ф., Кочарян А. С, Жидко М. Е. Психотерапия. Психологические модели. Учебник для вузов. 3-е изд. допол., стереотип. – СПб. : Питер, 2012. 496 с.
3. Бьюдженталь Дж. Искусство психотерапевта. СПб. : 2001. 304 с.
4. Карвасарский Б. Д. Психотерапия: учеб. для вузов / Изд. 2-е, перераб . –– СПб.: Питер, 2002. 672 с.
5. Кочюнас Р. Основы психологического консультирования. Москва : Академический проект, 1999. 240 с.
6. Линде Н. Психологическое консультирование. Теория и практика. Москва : Аспект-Пресс, 2009. 255 с.
7. Мэй Р. Искусство психологического консультирования. Москва : Независимая фирма "Класс", 2001. 224 с.
8. Мэй Р. Смысл тревоги. Москва : Независимая фирма "Класс", 2001. 384 с.
9. Немов Р.С. Психологическое консультирование: Учеб. для студ. педвузов. Москва : Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2000. 394 с.
10. Соколова Е. Т. Психотерапия: теория и практика. Москва : Академия, 2002. 368 с.
11. Цимбалюк І. М. Психологічне консультування та корекція. Київ : ВД «Професіонал», 2005. 656 с.
12. Ялом И. Групповая психотерапия: теория и практика. Москва : Апрель Пресс, Издательство Института психотерапии, 2005. 576 с.
13. Ялом И. Дар психотерапии. Москва : "Класс", 2001. 352 с.