Контролінг

Спеціальність: Публічне управління та адміністрування
Код дисципліни: 6.281.01.E.040
Кількість кредитів: 4.50
Кафедра: Адміністративний та фінансовий менеджмент
Лектор: старший викладач Гладун Т.М. д.е.н., проф. Сокіл О.Г.
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Полягає у наданні студентам цілісної та логічно-послідовної системи знань щодо концептуальних основ управління сучасним підприємством на основі інтегрування діяльності різних служб та підрозділів на досягнення оперативних і стратегічних цілей.
Завдання: Внаслідок вивчення навчальної дисципліни студент повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання: 1) розуміти місце контролінгу в системі управління сучасним підприємством, його сутність, функції й основні завдання; 2) знати набір методичного інструментарію контролінгу для підприємств різних сфер діяльності; 3) вміти аналізувати та оцінювати ефективність діяльності менеджерів різних центрів відповідальності; 4) використовувати основні методи управлінського обліку для вирішення завдань контролінгу; 5) проводити розрахунки, пов’язані з об’єктами контролінгу; 6) застосовувати інструментарій оперативного контролінгу та методи експертної діагностики фінансово-господарського стану підприємства; 7) досліджувати доцільність та дієвість застосування контролінгу у діяльності вітчизняних підприємств; 8) розробити бюджет організації; 9) обґрунтувати вибір варіантів управлінських рішень; 10) мати навички створення служби контролінгу на підприємстві.
Результати навчання: 1. розуміти місце контролінгу в системі управління сучасним підприємством, його сутність, функції й основні завдання; 2. знати набір методичного інструментарію контролінгу для підприємств різних сфер діяльності; 3. здатність продемонструвати знання та уміння правил захисту інтелектуальних прав; 4. здатність продемонструвати знання методики та уміння організації контролю на підприємствах (в організаціях, установах), здатність до формування професійного судження про побудову та трансформацію системи фінансово-економічної безпеки для сучасних та потенційних потреб управління підприємством; 5. вміння збереження та примноження матеріальної та фінансової бази підприємства, установи, організації, раціонального та ефективного використання його ресурсів, надання інформації, необхідної для прийняття управлінських рішень щодо доцільності діяльності підприємства, установи, організації з урахуванням виявлення загроз і небезпек, захист отриманої інформації, яка стосується таємниці підприємства, установи та організації; 6. навички планування та управління діагностики фінансово-господарського стану підприємства, установи, організації.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: кореквізит: Стратегічний менеджмент; Безпека соціальних систем
Короткий зміст навчальної програми: Поняття про контролінг, його суть і значення. Характеристика об’єктів контролінгу. Управлінський облік як основа контролінгу. Прогнозування і планування діяльності підприємства. Методичний інструментарій оперативного контролінгу. Експертна діагностика фінансово-господарського стану підприємства. Контролінг інвестиційних проектів. Організаційно-методичні основи формування та функціонування системи контролінгу на підприємстві. Контролінг у системі прийняття управлінських рішень.
Опис: Контролінг: сутність, функції, види й основні завдання Особливості управління витратами у системі контролінгу Управлінський облік як основа контролінгу Прогнозування і планування діяльності підприємства Бюджетування як інструмент оперативного контролінгу Методичний інструментарій оперативного контролінгу Експертна діагностика фінансово-господарського стану підприємства Контролінг інвестиційних проектів Організаційно-методичні основи формування та функціонування системи контролінгу на підприємстві Контролінг у системі прийняття управлінських рішень
Методи та критерії оцінювання: поточний контроль – 40 % підсумковий контроль – 60 % (екзамен)
Критерії оцінювання результатів навчання: Підсумковий контроль знань студентів формується на підставі сумарного рейтингу, що включає рейтингові оцінки під час поточного контролю та рейтингову оцінку на екзамені (заліку).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Контролінг: Навчальний посібник/ Швиданенко Г.О., Лаврененко В.В., Дерев’янко О.Г., Приходько Л.М. – К.: КНЕУ, 2009. – 264 с. 2. Давидович І.Є. Контролінг: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 552 с. 3. Портна О.В. Контролінг: Навчальний посібник. – Львів: «Магнолія-2006», 2008. – 240 с. 4. Калайтан Т.В. Контролінг: Навчальний посібник. – Львів: Новий Світ-2000, 2012. – 252 с. 5. Яковлєв Ю.П. Контролінг на базі інформаційних технологій. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 318 с. 6. Домарадзька Г.С., Гладун Т.М., Фещур Р.В. Прогнозування і макроекономічне планування: Навчальний посібник – Львів: «Магнолія-2006», 2007. – 211 с. 7. Кузьмін О.Є., Гладун Т.М. Менеджмент: 1 001 тест: Збірник тестових завдань/ О.Є.Кузьмін, Т.М.Гладун – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2012. – 284 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).