Комплексна навчальна практика з топографічного знімання, космічного моніторингу Землі, картографії та геофізики

Спеціальність: Науки про Землю
Код дисципліни: 6.103.00.O.024
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Вища геодезія та астрономія
Лектор: к.т.н., доцент, Савчин І.Р., к.т.н., асист. Лук'янченко Ю.О., к.т.н., ст. викл. Серант О.В., к.т.н., асист. Доскіч С.В.
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: • здатність продемонструвати знання та розуміння наукових і математичних принципів, що лежать в основі наук про Землю; • здатність продемонструвати знання основ професійно-орієнтованих дисциплін спеціальності в області наук про Землю; • здатність продемонструвати базові знання в науках про Землю за відповідними спеціалізаціями;
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Супутникова геодезія та сферична астрономія, ч. 2, Основи космічного моніторингу Землі, Космічна геодезія, Основи гравіметрії.
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна практика має на меті розширити і закріпити теоретичні знання про гравіметричні та ГНСС-вимірювання, геодезичний моніторинг складних інженерних об'єктів, а також побудову точкових 3d моделей інженерних об'єктів. Завданням практики є засвоєння кожним студентом практичної вправності виконання цих робіт. У даній програмі розглядаються загальні питання організації, проведення і підведення підсумків практики для студентів спеціальності 103 Науки про Землю. Тривалість практики згідно навчального плану становить 180 годин або 4 тижні.
Методи та критерії оцінювання: • поточний контроль за виконанням робіт; • усні індивідуальні, комбіновані і фронтальні опитування на початку кожного виду робіт; • перевірка та оцінювання знань.
Рекомендована література: 1. Ahmed El-Rabbany Introduction to GPS. The Global Positioning System. 2002. – 193 p. 2. Seeber, Satelite Geodesy: 2nd completely and extended edition. – New York, Walter de Gruyter, 2003. 3. Глобальна система визначення місцеположення (GPS). Теорія і практика/Б. Гофманн-Велленгоф, Г. Ліхтенеггер, Д. Коллінз; Пер. з англ. третього вид. під ред. Я. С. Яцківа- Київ: Наук, думка, 1995.—380 с. 4. Руководство по всемирной геодезической системе – 1984 (WGS-84). Doc 9674-AN/946. – ИКАО, 1997. 5. Яценков В.С. Основы спутниковой навигации. Системы GPS NAVSTAR и ГЛОНАСС. – М.: Горячая линия – Телеком, 2005. – 272 с.

Комплексна навчальна практика з топографічного знімання, космічного моніторингу Землі, картографії та геофізики

Спеціальність: Науки про Землю
Код дисципліни: 6.103.00.O.025
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Інженерна геодезія
Лектор: Доцент, кандидат геологічних наук Ігор Миколайович Бубняк
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: • Засвоїти основні знання з геології, гідрогеології і інженерної геології; • Вміти визначати основні породотвірні мінерали та основні типи гірських порід; • Вміти читати геологічні, гідрогеологічні та інженерно-геологічні карти, будувати геологічні розрізи на підставі свердловин та геологічних карт. • Володіти найпростішими польовими методами визначення особливостей геологічної та гідрогеологічної будови конкретної території
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • фізика • математика • геодезія і топографія • хімія
Короткий зміст навчальної програми: Основні поняття про гідросферу Землі та методи вивчення.. Розвиток основних тектонічних елементів Землі. Головні породотвірні мінерали та їх діагностика. Ендогенні та екзогенні процеси.. Типи осадових басейні земної кори. Підземні води, їх формування та типи. Проблеми охорони довкілля при
Методи та критерії оцінювання: письмові звіти з лабораторних робіт, усне опитування, контрольна робота (30%)Final control (70% •підсумковий контроль (70 %, контрольний захід, залік): письмово-усна форма (70%)
Рекомендована література: Колодій В.В. Гідрогеологія : Підручник / В.В. Колодій. – Львів : Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2010. – 368 с. 2. Куровець М., Гунька Н. Основигеології. Підручник для вузів. - Львів, 1997. — 694 с.. 3. Рудько Г.І., Гамеляк І.П. Основи загальної, інженерної та екологічної геології. Чернівці "Букрек" 2003.

Комплексна навчальна практика з топографічного знімання, космічного моніторингу Землі, картографії та геофізики

Спеціальність: Науки про Землю
Код дисципліни: 6.103.00.O.026
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Геодезія
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна

Комплексна навчальна практика з топографічного знімання, космічного моніторингу Землі, картографії та геофізики

Спеціальність: Науки про Землю
Код дисципліни: 6.103.00.O.027
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Картографія та геопросторове моделювання
Лектор: к.т.н., доцент Ярема Н.П.
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою практики є закріпити та поглибити теоретичні знання, набуті студентами протягом навчального року; засвоїти методики та послідовність виконання геодезичних, робіт з космічного геомоніторингу Землі, геофізичних та картографічних робіт; набути студентами практичний досвід по роботі з геопросторовими даними та відповідним програмним забезпеченням. Також важливим є те, що під час практики студенти набувають практичного досвіду у підготовці, веденні та реалізації комплексного проекту, що включає такі основні етапи: вивчення району робіт, розробка проекту виконання робіт, геопросторова прив’язка фотограмметричних та картографічних матеріалів, виконання електророзвідувальних, сейсмометричних робіт, створення картографічних моделей, підготовка технічного звіту. У результаті проходження практики студенти повинні оволодіти основними видами збору та опрацювання геопросторових даних з використанням сучасних приладів та сучасного програмного забезпечення (ArcGis, QGIS).
Завдання: Загальні компетентності: 1) Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. 2) Здатність працювати в команді. фахові компетентності: 1) Здатність застосовувати базові знання фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні Землі та її геосфер. 2) Здатність інтегрувати польові та лабораторні спостереження з теорією у послідовності: від спостереження до розпізнавання, синтезу і моделювання. 3) Здатність до планування, організації та проведення досліджень і підготовки звітності.
Результати навчання: РН 1 (ПР 1 Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю) РН 2 (ПР4 Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю.) РН 3 (ПР5 Вміти проводити польові та лабораторні дослідження) РН 4 (ПР7 Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер.) РН 5 (ПР8 Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів.) РН 6 (ПР9 Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу.) РН 7 (ПР11 Впорядковувати і узагальнювати матеріали польових та лабораторних досліджень.) РН 8 (ПР15 Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.)
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни Геодезія і топографія. Частина 1. Інформатика та програмування геозадач Супутні навчальні дисципліни Топографічне картографування Основи комп’ютерних технологій в картографії
Короткий зміст навчальної програми: Під час проходження практики студенти повинні дотримуватися правил та положень з охорони праці та техніки безпеки в камеральних умовах, виконувати завдання керівників практики, старанно ставитися до приладів та обладнання, що будуть використовуватися під час практики. Навчальна практика має на меті розширити і закріпити теоретичні знання під час геодезичних, геофізичних та картографічних робіт. Завданням практики є засвоєння кожним студентом практичної вправності виконання цих робіт. У даній програмі розглядаються загальні питання організації, проведення і підведення підсумків практики для студентів спеціальності 103 Науки про Землю. Тривалість практики згідно навчального плану становить 180 годин або 4 тижні. Керівник практики зобов’язаний до початку практики провести інструктаж з техніки безпеки та охорони праці під час проведення геодезичних, геофізичних та картографічних робіт в період навчальної практики та контролює за їх дотриманням. Керівник практики проводить навчально–методичну, наукову та виховну роботи зі студентами, відповідає за виконання програми практики та рівень засвоєння студентами практичних і теоретичних знань і по закінченні практики приймає заліки.
Опис: Геодезичні роботи Аудиторна робота Інструктаж з техніки безпеки під час геодезичних робіт. Будова, технічні характеристики та експлуатаційні дослідження електронного тахеометра Sokkia SET610 Вимірювання горизонтального кута методами окремого кута та кругових прийомів Електронне тахеометричне знімання у ручному режимі (створення зарису) Електронне тахеометричне знімання в режимі запису. Побудова цифрової карти у програмному середовищі Digitals. Самостійна робота: Підготовка розділу звіту з практики Підготовка презентації та захист звіту Геофізичні роботи Аудиторна робота Інструктаж з техніки безпеки під час геофізичних робіт. Ознайомлення з будовою та конструкцією приладів для геофізичних досліджень, технологією проведення вимірювань. Проведення магнітометричного знімання Проведення профільних електрометричних спостережень Електронне тахеометричне знімання в режимі запису. Побудова цифрової карти у програмному середовищі Digitals. Камеральне опрацювання даних спостережень Самостійна робота: Підготовка розділу звіту з практики Підготовка презентації та захист звіту Роботи з космічного моніторингу Землі Інструктаж з техніки безпеки; ознайомлення з робочим місцем та підготовка вхідних матеріалів Проведення VLBI спостережень. Проведення ГНСС спостережень. Опрацювання даних ГНСС спостережень та даних з цифрової метеорологічної станції. Опрацювання VLBI спостережень. Самостійна робота: Підготовка розділу звіту з практики Підготовка презентації та захист звіту Картографічні роботи Аудиторна робота 30 Інструктаж з техніки безпеки; ознайомлення з робочим місцем та програмним забезпеченням на мультимедійній робочій станції Збір геопросторових даних Опрацювання та аналіз геопросторових даних Створення вебдодатків за зібраними матеріалами. Оформлення та компонування вебдодатків Самостійна робота: Підготовка розділу звіту з практики Підготовка презентації та захист звіту
Методи та критерії оцінювання: В навчальному процесі передбачено наступні методи контролю результатів навчання студентів: • поточний контроль за виконанням робіт; • усні індивідуальні, комбіновані і фронтальні опитування на початку кожного виду робіт; • перевірка та оцінювання знань. Підсумковий контроль: залік
Критерії оцінювання результатів навчання: Геодезичні роботи Поточний контроль (ПК) 20 Вимірювання горизонтального кута методами окремого кута та кругових прийомів 5 Електронне тахеометричне знімання у ручному режимі (створення зарису) 5 Електронне тахеометричне знімання в режимі запису. Побудова цифрової карти у програмному середовищі Digitals. 5 Складання і оформлення звіту 5 Захист звіту 5 Геофізичні роботи Поточний контроль (ПК) Робота з протонним магнітометром, проведення спостережень на місцевості 5 Роботи з електрометричною апаратурою 5 Камеральна обробка даних геофізичних спостережень 5 Складання і оформлення звіту 5 Захист звіту 5 Роботи з космічного моніторингу Землі Поточний контроль (ПК) Проведення VLBI спостережень. 5 Проведення ГНСС спостережень. 5 Опрацювання даних ГНСС спостережень та даних з цифрової метеорологічної станції. 5 Складання і оформлення звіту 5 Захист звіту 5 Картографічні роботи Поточний контроль (ПК) Збір, опрацювання та аналіз геопросторових даних. 5 Створення вебдодатків за зібраними матеріалами. 5 Оформлення та компонування вебдодатків 5 Складанні і оформлення звіту 5 Захист звіту 5
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Зацековний В.І., Бурачек В.Г., Железняк О.О., ТерещенкоА.О. Геоінформаційні системи і бази даних/Монографія.–Ніжин.– 2014.–492с. 2. Іщук О.О., Корнєв М.М.,Кошляков О.Є. Просторовий аналіз і моделювання в ГІС: Навчальний посібник /За ред.. акад. Д.М. Гродзинського.–К.:Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2003.–200с. 3. Картографічне моделювання: Навчальний посібник / Т.І. Козаченко, Г.О. 4. Кохан С.С. Дистанційне зондування Землі: теоретичні основи: підручник. / С.С. Кохан, А.Б. Востоков. – К.: Вища шк., 2009. – 511 с. 5. Кузьменко Е.Д., Я.С.Сапужак. Електрична розвідка методом становлення поля. Навчальний посібник. Івано-Франківськ. – Факел. – 2002. – 154 с. 6. Максимчук В.Ю.. Магнітометрія (вибрані глави). Навчальний посібник. Івано-Франківськ. – Факел. – 2005. – 130 с. 7. Пархоменко, А.М. Молочко; Під ред. А.П. Золовського. – Вінниця: Антекс-УЛТД, 1999. – 328 с. 8. Толстой М.І. та ін. Основи геофізичних методів. Підручник. – Вища школа, 2006. 9. Тяпкін К.Ф., О.К.Тяпкін, М.А.Якимчук. Основи геофізики. Підручник. Київ. 2000.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).