Основи математичної картографії

Спеціальність: Науки про Землю
Код дисципліни: 6.103.00.O.033
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Картографія та геопросторове моделювання
Лектор: д.т.н., професор Фис Михайло Михайлович
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення навчальної дисципліни є навчити студентів спеціальності «Науки про Землю» розв’язувати задачі пов’язані з вивченням способів і засобів передачі інформації про земну поверхню, шляхом відображення цих відомостей за певними законами на площині, тобто на карті.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей: загальних: 1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу на основі логічних аргументів та перевірених фактів. 2. Опановування базовими знаннями, включаючи сучасні наукові та технічні досягнення та використання їх в практичних ситуаціях. 3. Використання інформаційних технологій та інноваційних підходів. 4. Здатності до реалізації навчальних та соціальних завдань. фахових: 1. Здатність до реалізації професійних обов’язків за видами професійних робіт. 2. Знання і розуміння основних теорій, методів, принципів, технологій і методик в галузі наук про Землю. 3. Здатність збору, опрацювання, моделювання та аналізу геопросторових даних у польових та камеральних умовах.
Результати навчання: 1. Здатність продемонструвати знання та розуміння наукових і математичних принципів, що лежать в основі наук про Землю. 2. Здатність продемонструвати знання основ професійно-орієнтованих дисциплін спеціальності в області наук про Землю. 3. Систематичне розуміння базових аспектів та концепцій спеціальності. 4. Здатність використання різноманітних методів, зокрема сучасних інформаційних технологій. 5. Здатність продемонструвати базові знання в науках про Землю за відповідними спеціалізаціями. 6. Здатність застосовувати знання та розуміння для розв’язання якісних та кількісних задач, оцінювання, інтерпретації та синтезу інформації даних. 7. Здатність використання різноманітних методів, зокрема інформаційних технологій. 8. Застосовувати знання і розуміння для розв’язування задач синтезу та аналізу в системах, які характерні обраній спеціалізації. 9. Уміння застосовувати та інтегрувати знання і розуміння дисциплін суміжних спеціальностей. 10. Навички взаємодії з іншими людьми, уміння роботи в групах. 11. Відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Вища математика ч. 1, 2 Основи комп’ютерних технологій в картографії Геодезія і топографія ч.1, 2 Інфраструктура геопросторових даних
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Основи математичної картографії» вивчає системи координат на еліпсоїді і на площині, часткові масштаби і зв'язок між азимутом на еліпсоїді та його зображенням на площині. Розглядається також еліпси спотворень, зв'язок між екстремальними масштабами і масштабами вздовж меридіанів і паралелей. Дається класифікація картографічних проекцій за характером спотворень та за видом нормальної сітки меридіанів і паралелей. Розглядається циліндричні, конічні та азимутальні проекції, їх загальна теорії та рівнокутні, рівновеликі і рівнопроміжні проекції.
Опис: Основні відомості про карту. Короткий історичний огляд розвитку картографії. Математична основа карти (масштаб, проекція). Системи координат на еліпсоїді (кулі) і на площині. Картографічна проекція, її суть, картографічна сітка. Основні позначення, що застосовуються в математичній картографії. Масштаби довжин ліній в довільному напрямку та вздовж меридіанів і паралелей. Зв'язок між азимутом на еліпсоїді та його зображенням на площині. Зближення меридіанів, дирекційний кут . Кут між меридіаном і паралеллю в проекції. Умова рівнокутного та рівновеликого відображення. Класифікація картографічних проекцій за властивостями зображення (за характером спотворень) та за видом нормальної сітки. Циліндричні проекції. Рівнокутні, рівновеликі та рівнопроміжні циліндричні проекції. Локсодромія та ортодромія в проекції Меркатора. Поняття про перспективно-циліндричні проекції. Конічні проекції та їх застосування. Рівнокутні, рівновеликі та рівнопроміжні конічні проекції. Способи визначення параметрів конічних проекцій. Азимутальні проекції і перспективні проекції. Гномонічні стереографічні і ортографічні проекції. Зовнішні проекції і їх використання для космічних знімків. Проекція Гауса-Крюгера. Поняття про проекції Ломберта.
Методи та критерії оцінювання: •Захист лабораторних робіт та розрахунково-графічної роботи, контрольні роботи (30%); •Підсумковий контроль 70% (іспит в письмовому-усній формі).
Критерії оцінювання результатів навчання: Виконання лабораторних робіт (max 40 балів): лабораторні роботи №2, №3,№4 оцінюються max по 8 балів; лабораторні роботи №1, №5,№6 оцінюються max по 7 балів. Разом за ПК - 100. Письмова компонента - 40. Усна компонента - 60.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1.Вахрамеева Л.А., Бугаєвський Л.М., Козакова З.Л. Математическая картография. –М.. Недра.–1986.–286 с. 2.Бугаєвський Л.М. Математическая картография. – М.Златоуст.–1998. –400 с. 3.Соловьев М.Д. Математическая картография. – М. Недра.–1969. –208 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).