Технологія ремонту вагонів, частина 2
Спеціальність: Вагони та вагонне господарство
Код дисципліни: 6.273.01.O.038
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Залізничний транспорт
Лектор: Терещак Юрі йВолодимирович
Ільчишин Василь Михайлович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Загальні компетенції
ЗК 4. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні.
ЗК 6. Прагнення до збереження навколишнього середовища.
Фахові компетенції
ФК 1. Дотримання у професійній діяльності вимог нормативно-правових, законодавчих актів України, Правил технічної експлуатації залізниць України, інструкцій та рекомендацій з експлуатації, ремонту та обслуговування об’єктів залізничного транспорту та їх систем
ФК 2. Здатність розрізняти типи та моделі вагонів та контейнерів та їх складових частин, визначати вимоги до їхньої конструкції, параметрів та характеристик.
ФК 3. Здатність проведення вимірного експерименту з визначення параметрів та характеристик об’єктів залізничного транспорту, їх агрегатів, систем та елементів.
ФК 4. Здатність розробляти та впроваджувати технологічні процеси, технологічне устаткування і технологічне оснащення, засоби автоматизації та механізації при виробництві, експлуатації, ремонті та обслуговуванні вагонів та контейнерів, їх систем, вузлів та елементів
ФК 5. Здатність розробляти, оформлювати та впроваджувати у виробництво документацію щодо технологічних процесів будівництва, експлуатації, ремонту та обслуговування вагонів та контейнерів, їх систем та інших інструктивних вказівок, правил та методик
ФК 10. Здатність застосовувати методи та засоби технічних вимірювань, технічні регламенти, стандарти та інші нормативні документи при технічному діагностуванні вагонів та контейнерів, їх систем та елементів.
ФК 14. Здатність організовувати власну роботу, підлеглих та підпорядкованих підрозділів відповідно до вимог охорони праці, техніки безпеки та протипожежної безпеки під час виробництва, експлуатації та ремонту вагонів та контейнерів, їх систем, агрегатів та вузлів.
Результати навчання: РН 12 Знати основні положення нормативно-правових та законодавчих актів України у сфері залізничного транспорту, Правил технічної експлуатації залізниць України, інструкцій та рекомендацій з експлуатації, ремонту та обслуговування вагонів та контейнерів, їх систем, агрегатів та вузлів.
РН 13 Ідентифікувати типи і моделі вагонів та контейнерів, їх системи, елементи, характеристики та параметри.
РН 14 Визначати параметри вагонів та контейнерів, їх систем та елементів шляхом проведення вимірювального експерименту з оцінкою його результатів.
РН 15 Знати основні технологічні операції, технологічне устаткування, технологічне оснащення, засоби автоматизації та механізації що використовуються в експлуатації, ремонті та обслуговуванні вагонів та контейнерів, їх систем, агрегатів та вузлів.
РН 16 Володіти основами розробки та впровадження у виробництво документації щодо визначеності технологічних процесів будівництва, експлуатації, ремонту та обслуговування вагонів та контейнерів, їх систем, агрегатів та вузлів та інших інструктивних вказівок, правил та методик.
РН 18 Виконувати розрахунок основних характеристик та параметрів технологічних процесів виробництва й ремонту вагонів та контейнерів, їх систем, агрегатів та вузлів з метою їх порівняння та формування управлінських рішень щодо подальшого функціонування підприємства з оцінкою якості його продукції.
РН 21 Знати методи та вміти використовувати засоби технічних вимірювань, технічні регламенти, стандарти та інші нормативні документи під час технічного діагностування вагонів та контейнерів, їх систем, агрегатів та вузлів.
РН 22 Розробляти проєктно-конструкторську та технологічну документацію зі створення, експлуатації, ремонту та обслуговування вагонів та контейнерів, їх систем, агрегатів та вузлів, використовуючи спеціалізовані сучасні програмні засоби.
РН 24 Вміти розрахувати техніко-економічні та експлуатаційні показники вагонів та контейнерів, їх систем, агрегатів та вузлів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Супутні навчальні дисципліни:
Хімія
Матеріалознавство та технологія матеріалів
Основи інформаційних технологій
Системи автоматизації при проектуванні, виготовленні та ремонті вагонів
Основи проектування, розрахунку сучасних вагонів та їх обладнання
Проєктування, експлуатація інноваційного рухомого складу та розрахунок компонентів
Вагони магістрального і промислового транспорту та контейнери ( частина 1, 2 та 3).
Технологія ремонту вагонів (частина 1).
Короткий зміст навчальної програми: При вивченні даної дисципліни здобувач освіти повинен вивчити та освоїти наукові, теоретичні основи та засади технології виробництва й ремонту вагонів їх вузлів та деталей, а також методи контролю та перевірки працездатності відповідно до нормативних документів що діють в АТ «Укрзалізниця». При вивченні дисципліни здобувачі освіти повинні отримати знання та інформацію про загальні принципи організації ремонту знаючи попередньо конструкцію вагонів та їх складових. Вивчення дисципліни дозволяє отримати навики та знання: проведення розрахунків для технологічних процесів та операцій з відновлення працездатності деталей вагонів їх вузлів та вагонів в цілому; відомостей про систему ремонту рухомого складу (вагонів) як в Україні так і за її межами; відомості про основні технологічні та нормативні документи, порядком роботи з ними та створення нормативних документів для ремонту вузлів – деталей вагонів.
Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні знати: значення та зміст основних технологічних документів; вимоги керівних інструкцій та правил ремонту й обслуговування вагонів та їх складових одиниць; методи ремонту зношених деталей та методи контролю якості ремонту.
Вивчивши дисципліну здобувачі освіти повинні вміти: формулювати вимоги до конструкції вагонів та їх складових частин при виконанні ремонту; розробляти технологічні процеси ремонту деталей та вузлів вагонів та їх контролю, керуючись нормативною документацією та умовами конкретного підприємства. Вивчивши дисципліну здобувачі освіти повинні знати: види та терміни проведення технічного обслуговування і ремонту вагонів, методи ремонту вагонів, техніку безпеки при ремонті вагонів, технологію відновлення деталей вагонів, способи виявлення дефектів. Здобувачі освіти повинні знати основні несправності їх причини виникнення та виявлення, а також методи усунення наступних основних елементів вагонів: колісних пар, буксових вузлів та підшипників, ресор і пружин, фрикційних і гідравлічних гасителів коливань, візків вантажних та пасажирських вагонів, ударно-тягових пристроїв та обладнання, поглинальних апаратів, рам і кузовів вагонів, внутрішнього та зовнішнього обладнання вагонів, гальмівної важільної передачі вагона та візків вантажних та пасажирських вагонів. Здобувачі освіти повинні вміти проводити та виконувати: технічну діагностику та вимірювання параметрів вагонів; складати технологічний процес ремонту деталей та вузлів вагонів; технічне обслуговування і ремонт вагонів та їх деталей; обслуговування і ремонт внутрішнього обладнання вагонів.
Опис: Технологія ремонту та виготовлення колісних пар. Технологія ремонту букс з підшипниками кочення. Підвищення довговічності буксових вузлів. Технологія виготовлення та ремонту ресор і пружин та техніка безпеки при виконанні даних робіт. Технологія ремонту вузлів автозчіпного пристрою пасажирських та вантажних вагонів. Особливості ремонту автозчіпних пристроїв пасажирських вагонів. Технологія ремонту візків вантажних та пасажирських вагонів. Технологія ремонту рам і кузовів вантажних та пасажирських вагонів і внутрішнього обладнання. Технологія ремонту гальмового обладнання.
Технологія фарбування і сушіння вагонів. Техніка безпеки та протипожежна техніка. Розробка та складання маршрутних карт, карт ескізів, дефектації та графіків ремонту наступних елементів та вузлів вагонів: гідравлічного гасника коливань, візка пасажирського вагону типу КВЗ-ЦНІІ та вимірювання його параметрів, візка вантажного вагону моделі 18-100 та вимірювання його параметрів, люка універсального піввагона, ремонту рами піввагону, кузова піввагону, фарбування піввагону при різних видах ремонту.
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами:
1. Захист практичних робіт.
2. Порівняння розрахунків з нормативними значеннями при виконанні практичних робіт.
3. Проведення письмового екзамену за результатами вивчення дисципліни.
4. Проведення усної компоненти за результатами написання екзамену, питання якого ґрунтуються на змісті лекційних та практичних занять.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (ПК) – 40 балів.
Екзаменаційний контроль: письмова компонента – 50 балів; усна компонента – 10 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Борзилов, І. Д. Технологія технічного обслуговування та ремонту вагонів [Текст] : підручник / І. Д. Борзилов. ? Харьков : УкрДАЗТ, 2003. – Т. 1. ? 246 с.
2. Шамагін, В. О. Технологія ремонту рухомого складу [Текст] : навч. посібник : у двох томах / В. О. Шамагін, М. Ф. Ареф’єв, В. Н. Пасько. ? К. : Дельта, 2008. ? Ч. 1. ? 479 с. 18 Шамагін, В. О. Технологія ремонту рухомого складу [Текст] : навч. посібник : у двох томах / В. О. Шамагін, М. Ф. Ареф’єв, В. Н. Пасько. ? К. : Дельта, 2008. ? Ч. 2. ? 396 с
3. Оформлення та комплектація технологічної документації на підприємствах і організаціях вагонного господарства [Текст] : Керівний документ : ЦВ-0074 : затв. Мін-вом трансп. та зв’язку України 8.11.2005 р. ? К. : ТОВ «ВД «Мануфактура», 2006. ? 92 с.
4. Інструкція з експлуатації та ремонту буксових вузлів колісних пар вантажних вагонів [Текст] : ЦВ-0143 : ВНД УЗ 32.2.03.042-2014 : затв. Мін-вом інфраструктури України 16.01.2014 р. ?К. : ТОВ «Девалта», 2014. ? 200 с.
5. Iнструкцiя з експлуатації та ремонту вагонних букс з роликовими пiдшипниками [Текст] : ЦВ-ЦЛ-0058 : затв. Мін-вом інфраструктури України 14.11.2003 р. ? К. : НВП «Поліграфсервис», 2006. ? 160 с.
6. Інструкція з огляду, обстеження, ремонту та формування вагонних колісних пар [Текст] : ЦВ-ЦЛ-0062 : затв. Мін-вом трансп. та зв’язку України 01.04.2005 р. ? К. : НВП «Поліграфсервис», 2006. ? 102 с.
7. Колісні пари вантажних вагонів. Правила технічного обслуговування, ремонту та формування [Текст] : СТП 04- 001:2015 : затв. Держ. адмін. залізнич. трансп. України 16.05.2015 р. – К. , 2015. – 138 с.
8. СТП 04-010:2018 Вагони вантажні. Система технічного обслуговування та ремонту за технічним станом, затверджено рішенням Правління від 05.09.2018 (протокол №Ц-64/70 Ком.т.), введено в дію наказом АТ «Укрзалізниця» від 08.08.2019 року № 519
9. СТП 04-015:2018 Рухомий склад залізничного транспорту. Автозчепний пристрій. Правила ремонту і обслуговування, затверджено рішенням Правління від 05.09.2018 (протокол № Ц-64/70 Ком.т.), введено в дію наказом АТ «Укрзалізниця» від 07.08.2019 № 505
10. СТП 04-019:2018 Вагони вантажні. Ремонт візків. Правила виконання, затверджено рішенням Правління від 05.09.2018 (протокол № Ц-64/70 Ком.т.), введено в дію наказом АТ «Укрзалізниця» від 08.08.2019 № 520
11. СТП 04-020:2018. Вагони вантажні та контейнери. Правила ремонту при зварюванні та наплавленні. Київ. 2018. 243.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).