Фінанси, гроші та кредит
Спеціальність: Фінанси, банківська справа та страхування
Код дисципліни: 6.072.00.O.007
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Фінансів, обліку і аналізу
Лектор: кандидат економічних наук, доцент Волошин Орися Павлівна
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: - Знати та розуміти економічні категорії, закони, причинно-наслідкові та функціональні зв’язки, які існують між процесами та явищами на різних рівнях економічних систем.
- Визначати особливості функціонування сучасних світових та національних фінансових систем та їх структури.
- Знати механізм функціонування державних фінансів, у т.ч. бюджетної та податкової систем, фінансів суб’єктів господарювання, фінансів домогосподарств, фінансових ринків, банківської системи та страхування.
- Розуміти принципи, методи та інструменти державного та ринкового регулювання діяльності в сфері фінансів, банківської справи та страхування.
- Ідентифікувати джерела та розуміти методологію визначення і методи отримання економічних даних, збирати та аналізувати необхідну фінансову інформацію, розраховувати показники, що характеризують стан фінансових систем.
- Володіти методичним інструментарієм здійснення контрольних функцій у сфері фінансів, банківської справи та страхування.
- Визначати та планувати можливості особистого професійного розвитку.
- Уміння застосовувати методи фінансування операційної та інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання.
- Застосовувати набуті теоретичні знання для розв’язання практичних завдань та змістовно інтерпретувати отримані результати.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - пререквізит: мікроекономіка, політична економія;
- кореквізит: фінанси підприємств, макроекономіка.
Короткий зміст навчальної програми: Сутність та функції фінансів. Генезис і еволюція фінансів. Фінансова система та її ланки. Фінансова політика та механізм її реалізації. Фінансове право. Фінанси суб’єктів господарювання. Фінанси домогосподарств. Бюджет і бюджетна система. Державний кредит і державний борг. Фонди фінансових ресурсів цільового призначення. Місцеві фінанси. Бюджетний федералізм і фінансове вирівнювання. Податки і податкова система. Страхування і страховий ринок. Фінансовий ринок. Міжнародні фінанси. Фінансова безпека держави. Фінанси країн з розвиненою ринковою економікою. Фінанси Європейського Союзу. Фінансовий менеджмент. Сутність і функції грошей. Кількісна теорія грошей і сучасний монетаризм. Грошовий обіг і грошові потоки. Грошовий ринок. Грошові системи. Інфляція. Грошові реформи. Механізм формування пропозиції грошей та грошово-кредитна політика. Кредит у ринковій економіці. Центральні банки в системі монетарного і банківського управління. Комерційні банки та їх основні операції. Фінансове посередництво грошового ринку. Валютні відносини і валютні системи. Міжнародні фінансово-кредитні операції та їх співробітництво з Україною.
Методи та критерії оцінювання: - поточний контроль (40%)
- екзаменаційний контроль (60%)
Рекомендована література: 1. Алєксєєв І.В., Бондарчук М.К. Гроші та кредит. Навч.-методичний посібник – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2017 р., с.216.
2. Венгер В.В. Фінанси: навч. посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 432 с.
3. Коваленко Д.І. Фінанси, гроші та кредит: теорія та практика [текст]: навч. посіб. / Д. І. Коваленко, В.В. Венгер – К.: Центр учбової літератури, 2013. – 578 с.
4. Фесенко І.А. Фінанси: навч. посіб. / І.А. Фесенко, І.Є. Алфьорова; Донбас. держ. техн. ун-т. – Алчевськ: ДонДТУ, 2012. – 334 с.
5. Фінанси (державні, корпоративні, міжнародні) : підручник для студентів ВНЗ / В. О. Онищенко, А. Ю. Бережна, Л. О. Птащенко, І. Б. Чичкало-Кондрацька. – Київ : Центр учбової літератури, 2018. – 599 с.
6. Фінанси : навч. посіб. / І. В. Журавльова, О. В. Гаврильченко, О. П. Полтініна та ін.; за заг. ред. д-ра екон. наук, професора І. В. Журавльової. – Харків : ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2017. – 330 с.
7. Ярошевич Н.Б. Фінанси: Навчальний посібник. Львів: Видавництво «Простір-М», 2018. - 298с.