Механіка руйнування об'єктів нафтогазового комплексу
Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.01.E.056
Кількість кредитів: 5.50
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: Максимович Олеся Володимирівна
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: загальні компетентності:
– Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями (ЗК 5);
– Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних
джерел (ЗК 6).
фахові компетентності:
- Здатність виконувати математичне моделювання напружено деформованого стану нафто газосховищ та трубопроводів і використовувати відповідний фізико-математичний апарат, теоретичні, обчислювальні і експериментальні методи дослідження, методи математичного і комп’ютерного моделювання (ФКП 1.4).
Результати навчання: РН7 Застосовувати сучасні цифрові технології та спеціалізоване програмне забезпечення для розв’язання інженерних та
управлінських задач, пов’язаних з реалізацією базових нафтогазових технологій буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
РН1 9. Застосовувати базові поняття та методи фундаментальних і прикладних наук для розв’язання спеціалізованих задач в нафтогазовій інженерії.
ФРН4. Аналізувати вплив вихідних показників на функціональні властивості трубопроводів, розраховувати і обґрунтовано
призначати технічні вимоги до точності виготовлення, вибирати методи і засоби контролю, системно аналізувати і вирішувати основні задачі з управління якістю продукції.
.
ФРН5 Знання основних методів дослідження та аналізу
навантажень, переміщень, напружено-деформованого стану в елементах конструкцій, методів проектних та перевіркових розрахунків виробів.
ФРН7 Знання основ проектування технологічного оснащення для нафтогазових технологій та інженерії. Методів і систем
автоматизованого проектування нафтогазових технологій,
інженерії та технологічного оснащення
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Математичне моделювання напружено - деформованого стану нафто газосховищ та трубопроводів;
опір матеріалів;
технічна механіка
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення цієї навчальної дисципліни студент набуває теоретичних та практичних знань з розрахунку міцності і довговічності руйнування об’єктів нафтогазового комплексу, в яких є тріщиноподібні дефекти. Тут детально розглядаються поняття про руйнування зварних елементів конструкцій за статичного, циклічного та динамічного навантажень.
Опис: Вступ до механіки руйнування твердих тіл. Основні задачі механіки руйнування. Види дефектів твердих тіл. Дислокації та дислокаційні механізми тріщиноутворення. Концентрація напружень. Задача Кірша. Розподіл напружень в сферичній порожнині та навколо неї. Задача Ляме. Критерії механіки руйнування. Енергетичні критерії. Силові критерії. Деформаційні критерії. Теорія руйнування Алана Гріффітса. Поправка Ірвіна на пластичну зону перед вершиною тріщини. Задача Сакка. Коефіцієнти концентрації напружень в зварних з’єднаннях зі стиковими і кутовими швами. Загальні поняття та основні визначення втоми матеріалів. Змінність навантаження та його основні характеристики. Жорсткий та м’який цикли навантаження. Побудова кривої втоми. Крива Веллера. Кінетична діаграма втомного руйнування матеріалів. Принципи побудови КДВР. Складно напружений стан. Влив чинників, зумовлених зварюванням, на опір втомі матеріалів. Визначення циклічної тріщиностійкості об'єктів нафтогазового комплексу.
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами:
1. Захист звітів до лабораторних робіт в усній формі шляхом опитування те-оретичного матеріалу за темою роботи та методикою проведення дослі-джень.
2. Поточний експрес-контроль засобами віртуального навчального середо-вища або усним опитуванням, тестами, практичними роботами, оцінкою ак-тивності та внесених пропозицій.
3. Проведення письмового екзамену за результатами вивчення дисципліни, який складається із завдань різних рівнів складності.
4. Проведення усної компоненти за результатами написання екзамену.
Критерії оцінювання результатів навчання: • письмові звіти з лабораторних робіт, усне опитування, контрольна робота (30%)
• підсумковий контроль (70 %, контрольний захід, екзамен): письмово-усна форма (70%)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Скальський В.Р., Божидарнік В.В., Долінська І.Я. Основи механіки руйнування для зварювальників: навч. посіб. – Луцьк. – 2014. – 356 с.
2. Панасюк В.В., Андрейків А.Е., Ковчик С.Е. Методы оценки трещиностойкости конструкционных материалов. – Киев: Наук. думка, 1977. – 277 с.
3. Панасюк В.В., Андрейкив А.Е., Партон В.З. Основы механики разрушения материалов. –Киев: Наук. думка, 1988.– 488 c.
4. Андрейків О.Є., Штаюра С.Т. Експериментальна механіка матеріалів. Ч. 1. – Львів: ЛНУ, 2003. – 274 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).