Облік та аналіз комерційної діяльності

Спеціальність: Облік і оподаткування
Код дисципліни: 6.071.01.E.044
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Обліку та аналізу
Лектор: к.е.н., доц. Лемішовська Олеся Степанівна
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою дисципліни «Облік та аналіз комерційної діяльності» є здатність продемонструвати системні знання з обліку та аналізу господарських операцій на підприємствах торгівлі і ресторанного господарства в контексті сучасних концептуально-методологічних і методичних засад сучасних систем обліку та аналізу, здатність розв’язувати типові задачі та вирішувати практичні проблеми під час професійної діяльності у галузі обліку і оподаткування та під час навчально-пізнавального процесу, що передбачає застосування спеціалізованих теоретичних та емпіричних методів.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: загальні компетентності: • здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми під час професійної діяльності у сфері обліку, аудиту та оподаткування або в процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів економічної науки і характеризується комплексністю й невизначеністю фахові компетентності: • здатність продемонструвати системні знання з обліку та аналізу господарських операцій на підприємствах торгівлі і ресторанного господарства в контексті сучасних концептуально-методологічних і методичних засад обліку і оподаткування; • вміння розв’язувати типові задачі та вирішувати практичні проблеми в комерційній діяльності для прийняття управлінських рішень.
Результати навчання: У результаті вивчення модуля студент повинен: - знати: особливості організації та методики ведення бухгалтерського обліку та аналізу комерційної діяльності підприємств, теорію, методологію, практику ведення обліку в торговельних підприємствах та громадському харчуванні; - уміти: практично застосовувати набуті знання при веденні обліку та аналізу діяльності торговельних підприємств.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - пререквізити: Бухгалтерський облік, Фінансовий облік І, Фінансовий облік ІІ, Економічний аналіз; - корреквізити: Організація бухгалтерського обліку, Бухгалтерський облік в управлінні підприємством.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Облік та аналіз комерційної діяльності» - це курс, який входить у вибірковий блок циклу професійної підготовки освітньо професійної програми підготовки бакалаврів з обліку і оподаткування. У цьому курсі розкриваються питання організації та ведення обліку торгівельних підприємств та підприємств ресторанного господарства, а саме порядок ведення обліку на підприємствах гуртової торгівлі, бухгалтерський облік товарних операцій на підприємствах роздрібної торгівлі, особливості обліку комісійної торгівлі. Особливу увагу приділено економічному аналізу та організації аналітичної роботи в торгівлі, аналізу доходів і фінансових результатів торгівельного підприємства, особливостям аналізу витрат обігу торгівельного підприємства.
Опис: Особливості діяльності комерційних підприємств і їх вплив на організацію обліку. Порядок ведення обліку на підприємствах гуртової торгівлі. Бухгалтерський облік товарних операцій на підприємствах роздрібної торгівлі. Облік тари та тарних матеріалів у торгівельних підприємствах. Організація і ведення бухгалтерського обліку на підприємствах громадського харчування. Звітність торгівельних підприємств. Економічний аналіз та організація аналітичної роботи в торгівлі. Аналітичні показники діяльності торгівельних підприємств. Аналіз фінансового стану торговельних підприємств.
Методи та критерії оцінювання: - поточний контроль (30%): усне опитування, робота на практичному занятті, виконання контрольної роботи; - підсумковий контроль (60%): іспит; - усна компонента (10%).
Критерії оцінювання результатів навчання: усне опитування - 10 робота на практичних заняттях - 10 екзамен: письмова компонента - 60 екзамен: усна компонента - 10
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1.Бухгалтерський облік в торгівлі та ресторанному господарстві: навч. посіб. / Г.В. Блакита. І.О. Гладій, О.М. Дзьоба, О.Т. Бровко. – К.: Центр учбової літератури, 2019. – 288 с. 2.Утенкова К. Облік у торгових підприємствах: Навчальний посібник /К. Утенкова .-К.: Алерта, 2016.-222 с. 3.Максимова В., Кузіна З., Стиренко Л., Степова С. Облік у галузях економіки: Навчальний посібник – К.: Центр учбової літератури, 2019. – 496 с. 4.Матвієнко А., Ковешников В., Разметова О.Організація готельно-ресторанного господарства: Навчальний посібник – К.: Центр учбової літератури, 2018. – 564с. 5.Економічний аналіз в підприємствах торгівлі та харчування : навч. посібник / Н.М. Гаркуша, Н.Б. Кащена, О.В. Цуканова, Нат. М. Гаркуша : Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі. - X., 2016. - 266 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).