Загальна педагогіка
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.O.006
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор: Дольнікова Любов Василівна
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: загальні компетентності:
- здатність бути критичним та самокритичним для розуміння факторів, які мають позитивний чи негативний вплив на особистість, її комунікацію та здатність визначити і врахувати ці фактори в конкретних ситуаціях навчально-виховної взаємодії;
- здатність виявляти об’єктивні закономірності навчання, виховання і розвитку особистості, основного джерела її соціального формування і виховання на кожному віковому етапі;
- здатність продукувати нові ідеї, виявляти креативність, здійснювати оптимальні підходи до організації на аналізу навчально-виховного впливу.фахові компетентності:
- здатність до самостійного освоєння нових підходів та методів освітянської діяльності на основі принципів дистанційного навчання;
- здатність самостійно здобувати та навчати інших за допомогою інформатизованих технологій та використовувати в практичній діяльності нові знання і вміння, у тому числі, в нових галузях знань, безпосередньо не пов’язаних зі сферою діяльності;
- здатність застосовувати сучасні інтегративні методики та технології організації і реалізації освітнього процесу на різних освітніх рівнях в різних освітніх установах, зокрема, в умовах відкритої освіти;
- готовність проектувати новий навчальний зміст, технології і конкретні методики навчання на засадах педагогіки відкритих освітніх систем.
Результати навчання: РН1 Використовувати сформовані класичні та інноваційні підходи під час розробки та структурування дистанційних технологій в процесі навчання у закладі освіти певного типу і виду із врахуванням його специфіки.
РН2 Застосовувати класичні та інноваційні підходи (у тому числі, дистанційної технології) в процесі навчання у закладі освіти із врахуванням його специфіки.
РН3 Володіти навичками проведення інноваційних форм освітньої діяльності у закладі освіти із врахуванням його специфіки.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Супутні і наступні
навчальні дисципліни
Педагогіка відритих освітніх систем
Теорія та методика педагогічного дослідження
Основи діяльності викладача дистанційного навчання
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення дисципліни "Загальна педагогіка" передбачає розв'язання низки завдань підготовки фахівців за спеціальністю Освітні педагогічні науки, зокрема: оволодіння теоретичними знаннями основ історії освіти та загальної педагогіки (ознайомлення із суперечностями, предметом і завданнями історії педагогіки та загальної педагогіки на сучасному етапі, із сутністю педагогічного процесу, методами та змістом виховання, віковою періодизацією та забезпеченням індивідуальної траєкторії навчання на кожному віковому етапі, формами співпраці особистості, освітнього закладу, держави та громадськості, змістом позааудиторної роботи), що є базою для забезпечення системи педагогічної взаємодії в цілому.
Опис: Педагогіка як наука, її становлення і розвиток. Педагогіка в контексті сучасних викликів.
Система освіти в Україні. Освітні стандарти України, їх функції. Основні законодавчі документи, що регламентують роботу освітньої галузі.
Педагогічний процес як система. Цілісність, закономірності, принципи та організація педагогічного процесу. Педагогічна діяльність: суть, основні види, специфіка, структура.Педагог сучасної школи: професійно-значимі якості, педагогічна культура, педагогічний етикет, професійна компетентність.
Дидактика як педагогічна теорія навчання. Сучасні види і концепції навчання.
Закономірності, принципи, методи, та засоби навчання, їх класифікація. Зміст навчання.
Методи навчання та їх класифікація. Вибір методів навчання.Організаційні форми навчання. Класифікація організаційних форм навчання відповідно до дидактичної мети.
Діагностика результатів навчання. Контроль навчальних досягнень. Тестування досягнень та розвитку. Діагностика навченості.
Педагогічне спілкування як взаємодія. Стилі педагогічного спілкування.
Виховання як педагогічне явище. Мистецтво і технології виховання. Сучасні напрями і особливості виховної роботи в сучасній школі.Важковиховуваність як педагогічна проблема. Відставання учнів у навчанні. Виховна робота з педагогічно занедбаними дітьми. Взаємодія школи і сім’ї у вихованні молоді.
Навчання обдарованих дітей та молоді.
Формування учнівського колективу, вплив учнівського колективу на виховання особистості. Сучасний учитель, як наставник учнівського колективу.
Педагогічний менеджмент як теорія та практика управління освітніми системами.
Методи та критерії оцінювання: Ґрунтуючись на принципах професійної спрямованості, виховного характеру, систематичності і всебічності контролю, вивчення навчальної дисципліни «Загальна педагогіка» передбачає такі методи діагностики знань: усне опитування (фронтальне, індивідуальне, комбіноване, доповіді, оцінка активності, внесених пропозицій, оригінальних рішень, уточнень), письмове опитування (твори; есе, відповіді на питання; розв’язування педагогічних задач; самостійна робота; підготовка, виконання та захист індивідуальних творчих завдань); стандартизований контроль (тестова методика з альтернативним вибором відповідей); екзаменаційний контроль (письмова, усна компонента).
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (ПК)
Виконання практичних робіт – по 2 бали – 30 балів
Виконання тестових завдань під час практичних робіт – 15 балів
Виконання індивідуального завдання – 10 балів
Виконання завдань самостійної роботи – 5 балів.
Разом за ПК 60 балів.
Екзаменаційний контроль- 40 балів
Разом за дисципліну - 100 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: До складових навчально-методичного забезпечення дисципліни «Загальна педагогіка» належать: робоча програма, конспект лекцій, методичні матеріали до виконання практичних робіт, методичні матеріали до виконання самостійної роботи, індивідуальні завдання проблемного, творчого характеру, тестові завдання, глосарій. Електронний навчально-методичний комплекс з дисципліни «Загальна педагогіка» розміщений у віртуальному навчальному середовищі Національного університету «Львівська політехніка».
1.Автомонов П.П. Дидактика вищої школи: підручник. Київ : ВПЦ "Київський університет", 2018. 368 с.
2.Бондар В. І. Дидактика: Підручник. Київ : Либідь, 2005. 264 с.
3.Зайченко І.В. Педагогіка. Київ : вид-во Ліра, 2016. 608 с.
4.Мартиненко С.М., Хоружа Л.Л. Загальна педагогіка. Київ : : МАУП, 2002. 176 с.
5.Педагогіка: підручник / Ю.М.Козловський, В.Л.Ортинський, Л.В. Дольнікова. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2020. - -372с.
6. Педагогіка: Хрестоматія / Уклад.: А. І. Кузьмінський, В. Л. Омеляненко. Київ : Знання-Прес, 2006. 700 с.
7.Степанов О. М., Фіцула М. М. Основи психології і педагогіки: Навчальний посібник. Київ : Академвидав, 2005. 520 с.
8.Фіцула М.М. Педагогіка: Навч. посібник для студентів вищих педагогічних закладів освіти. Київ : Академія, 2001. 528 с.
9.Цехмістрова Г.С., Фоменко Н.А. Управління в освіті та педагогічна діагностика. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Київ : вид. "Дім", 2005. 280 с.
10.Ягупов В.В. Педагогіка: Навчальний посібник. – К.: Либідь, 2003.1. https://mon.gov.ua/ua - офіційний сайт Міністерства освіти та науки України.
2. http://www.iteach.com.ua – український сайт програми Intel «Навчання для майбутнього».
3. http://www.intel.com/education/teach - Intel® Teach to the Future
4. http://www.edu-ua.net - освітня українська мережа. Міністерство освіти, Інститут змісту і методів навчання, перелік серверів установ, підлеглих міністерству освіти України, і ін.
5. http://www.ednu.kiev.ua/ - Educational Network Ukraine. На цьому сервері представлені всі українські інформаційні ресурси, пов’язані з освітніми — організаціями, вищі навчальні заклади, докладна інформація про системи освіти найбільш розвитих країн, гранти, преса, виставки, конференції, фірми й ін.
6. http://o-svit.iatp.org.ua - каталог освітніх ресурсів О-СВІТ - інформація для учнів, студентів, педагогів, науковців.
7. http://www.osvita.org.ua/ - освітній портал. Події освіти, статті, каталог вищих навчальних закладів України.
8. www.nbuv.gov.ua — сайт бібліотеки ім. В. Вернадського.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).