Вибір, розробка, застосування дистанційних технологій навчання

Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.O.001
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Інформаційні системи та мережі
Лектор: Досин Дмитро Григорович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Забезпечити студентам здобуття поглиблених теоретичних та практичних знань, умінь та розуміння для успішного виконання професійних обов’язків за спеціальністю «НОПН» та підготувати студентів для подальшого навчання за обраною спеціалізацією. Формування у студентів поглиблених теоретичних та практичних знань з проектування дистанційних технологій супроводу навчання, застосування маркетингових підходів та інструментів; отримання навиків з управління інформаційними потоками та процесами; набуття навиків роботи в команді; навчання на прикладі конкретних реальних організацій.
Завдання: 1. Здатність до набуття спеціалізованих концептуальних знань на рівні новітніх досягнень, які є основою для оригінального мислення та інноваційної діяльності, зокрема, в контексті дослідницької роботи у галузі освітніх, педагогічних наук; 2. Здатність сприймати набуті знання в предметній області та інтегрувати їх із уже наявими, здійснювати пошук та аналізувати інформацію з різних джерел та використовувати на практиці різні теорії в області навчання та адміністрування, продукувати нові ідеї, проявляти креативність, здатність до системного мислення; 3. Уміння думати абстрактно, виявляти здатність до аналізу та синтезу, що дозволяє формулювати висновки для різних типів педагогічних задач, здійснювати планування, аналіз, контроль та оцінюваннявласної роботи та роботи інших осіб. 4. Базові знання наукових понять, теорій і методів, необхідних для розуміння принципів роботи та функціонального призначення устаткування та засобів у сфері дистанційного навчання. 5. Здатність розуміти і враховувати соціальні, суспільні, екологічні, етичні, економічні аспекти, що впливають на формування поточних та перспективних рішень. 6. Здатність застосовувати професійно-профільовані знання й практичні навички для розв’язання типових задач спеціальності.
Результати навчання: 1. Знання та розуміння методологій проектування та модернізації очних та дистанційних систем навчання відповідно до нормативних вимог чинних стандартів і технічних умов. 2. Розуміння впливу технічних досяг¬нень в суспільному, економічному, соціальному і екологічному контексті, їх переваг та недоліків. 3. Уміння застосовувати набуті знання і розуміння для ідентифікації, формулювання і вирішення педагогічних та дослідницьких завдань, використовуючи відомі методи. 4. Уміння застосовувати знання для вирішення задач синтезу та аналізу в системах, які характерні для наук про освіту. 5.Уміння спілкуватись, включаючи усну та письмову комунікацію українською та іноземною мовами; 6. Здатність використання різноманітних методів, зокрема сучасних інформаційних технологій, для ефективно спілкування на професійному та соціальному рівнях. Атестація випускників спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки» проводиться у формі захисту кваліфікаційної магістерської роботи та завершується видачею документів встановленого зразка про присудження йому ступеня магістра з присвоєнням академічної кваліфікації: Магістр з освітніх, педагогічних наук, та професійної кваліфікації (відповідно до обраних студентами вибіркових блоків освітньо-професійної програми)
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні: Основи інформатики Інформаційні технології комп’ютерних мереж Наступні і суміжні: Інноваційні інформаційні технології Методи опрацювання природної мови Основи системного аналізу Методи прийняття рішень в активних середовищах
Короткий зміст навчальної програми: У курсі визначається сутність таких понять як технології дистанційного супроводу навчання, системи дистанційної освіти, технології формування інформаційних ресурсів, освоюється застосування наявного програмного забезпечення при формуванні масивів освітньої інформації, методів подання інформації у різних видах інформаційних продуктів, зорієнтованих на застосування в традиційному режимі та із допомогою комп’ютерних інформаційних систем.
Опис: 1.Вступ. Веб-базоване освітнє середовище. Концепція мережі знань. 2. Роль дистанційного навчання у сучасному суспільстві Визначення основних понять 3. Порівняльна характеристика українського і закордонного досвіду використання дистанційних технологій супроводу навчання 4. Формування технологій «віртуальний університет» на основі веб-базованого освітнього середовища. 5. Технологія створення електронного дистанційного курсу 6. Безпека інформаційного контенту веб-базованого освітнього середовища «віртуальний університет». 7. Особливості розміщення інтерактивного навчального контенту на платформі дистанційного навчання. Лабораторні заняття: 1.Порівняльний аналіз сучасних платформ дистанційного навчання. 2.Розроблення платформи дистанційного навчання. 3.Формування контенту навчальної дисципліни у системі дистанційного навчання. 4.Технології супроводу дистанційної лекції.
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань відбувається шляхом оцінювання виконаних лабораторних робіт та залікового контролю (письмової компоненти) у формі тестових запитань трьох рівнів складності.
Критерії оцінювання результатів навчання: Виконання лабораторних робіт - максимум 40 балів (10 балів за роботу) Презентації, реферати з актуальної наукової тематики дисципліни - максимум 10 балів. Диференційований залік - до 50 балів. Загалом - 100 балів максимум.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова література: 1. Андрєєв О. О. Педагогічні аспекти відкритого дистанційного навчання / О. О. Андрєєв // Педагогічні аспекти відкритого дистанційного навчання. За ред.. О.О Андрєєва, В.М. Кухаренка – ХНАДУ, Харків: «Міськдрук», 2013. – 212 с. 2. Педагогічні аспекти відкритого дистанційного навчання. За ред.. О.О Андрєєва, В.М. Кухаренка – ХНАДУ, Харків: «Міськдрук», 2013. – 212 с. 3. Антощук С. В. Впровадження дистанційного навчання в освітню діяльність інститутів ППО / С. Антощук // Матеріали Інтернет-конференції ?Стан та перспективи впровадження дистанційного навчання в післядипломну педагогічну освіту [Післядипломна освіта в Україні], (Київ, 4 березня 2004 р.) / Антощук С. – 2004. – № 1. – С. 101–105. 4. Биков В. Ю. Дистанцiйнi технологiї навчання в забезпеченнi формування освiти України / Биков В. Ю. // Управлiння проектами. - 2001. - №2. 5. Богачков Ю. М. Підхід до формалізованого створення методики дистанційного навчання / Ю. М. Богачков // Інформаційні технології і засоби навчання. 2012. – №3 (29) 6. Колос К. Р. Система Moodle як засіб розвитку предметних компетентностей учителів інформатики в умовах дистанційної післядипломної освіти : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.10 / К.Р. Колос; НАПН України, Ін-т інформац. технологій і засобів навчання. - К., 2011. – 238 с. 7. Кухаренко В. М. Дистанційне навчання : Енциклопедичне видання / В. М. Кухаренко. – Київ: ТОВ Редакція ?Комп’ютер, 2007. – 128 с 8. Кухаренко В. М. Дистанційне навчання: умови застосування: Дистанційний курс / Кухаренко В. М., Рибалко О. В., Сиротинко Н. Г. – 2-ге вид., доп. – Харків: НТУ ?ХПІ, Торсінг, 2001. – 319 с. 9. Кухаренко В. Н. Практикум дистанционного обучения : учеб. пособие / Кухаренко В. Н., Молодых А. С., Третяк С. А. [ред. В. Н. Кухаренко] // Национальный технический ун-т ?Харьковский политехнический ин-т. – Х.: НТУ ?ХПИ, 2001. – 124 с. 10. Ляхоцька Л.Л. Концептуальні засади модернізації дистанційного навчання в системі післядипломної педагогічної освіти (університетський досвід)/ Ляхоцька Л.Л. //Нова педагогічна думка: науково-методичний журнал. – №2 (74). – 2013. –С. 52-57. 11. Ляхоцька Л.Л. Розділ 10. Акмеологічні особливості дистанційного навчання в підвищенні кваліфікації керівних кадрів освіти. / Педагогічні аспекти відкритого дистанційного навчання: монографія // О.О.Андрєєв, К.Л. Бугайчук, Н.О.Каліненко, В.М. Кухаренко, Н.А. Люлькун, Л.Л.Ляхоцька, Н.Г.Сиротенко, Н.Є. Твердохлєбова (за ред. О.О.Андрєєва, В.М. Кухаренка), Харків, 2013.- С 131-143. 12. Морзе Н. В. Методика створення електронних навчальних курсів (на базі платформи дистанційного навчання Moodle): Навчальний посібник / Н. В. Морзе, О. Г. Глазунова.. – К. «Аграр Медіа груп», 2012 – 247 с. 13. Самойленко О.М. Аналітичний огляд платформ для організації дистанційного навчання в університеті / Самойленко О.М. // Актуальні проблеми державного управління, педагогіки та психології / Зб. наук. праць Херсонського національного технічного університету. – Вип. 1(8). – Херсон, 2013. – С. 366-372. Допоміжна: 1. Морзе Н. В. Атестація електронних навчальних курсів у системі дистанційного навчання / Н. В. Морзе, О. Г. Глазунова // Інформ. технології в освіті : зб. наук. пр. - 2010. - Вип. 7. - С. 47-68. 13. 2. Овчарук О.В. Дистанцiйна освiта у європейських країнах та США у контекстi розвитку iнновацiйних технологiй // Комп'ютер в школi i сiм'ї. 3. Олійник В. Дистанційна освіта за кордоном та в Україні : стислий аналітичний огляд / Олійник В. // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2002. – № 3. С. 42–52. Електронні ресурси: 1. Лєснікова Ю.В.Технологія розробки модулю дистанційного курсу на платформі дистанційного навчання Moodle.-Режим доступу: http://adc.ippro.com.ua/moodle/ pluginfile.php/6810/block_html/content.pdf
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).