Методика викладання у вищій школі: дидактичне проєктування та іноваційні технології
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.E.042
Кількість кредитів: 7.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор: Доктор суспільних наук з дисципліни «Педагогіка»
Гнатюк Михайло Володимирович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів таких компетентностей:
інтегральної:
- здатність організувати роботу індивідуально та в команді;
- вміння критично оцінювати поняття та явища на підставі відповідного обсягу знань;
- здатність здійснювати наукові дослідженя у педагогіці, зокрема в галузі дидактичного проектування та інноваційних технологій навчання.
фахові компетентності:
- здатність ефективно поєднювати традиційні та інноваційні технології навчання у педагогічній діяльності;
- вміння (здатність) розробляти та проводити дидактичні ігри, вирішувати проблемні дидактичні ситуації, використовувати у навчальній діяльності кейс-технологію, технологію мотивації успіхом та технологію колективного способу навчання;
- здатність раціонально використати здобуті знання у процесі організації науково-дослідної роботи
Результати навчання: Знати :
- концепції проектування дидактичної системи, основні елементи педагогічної системи;
- види традиційних лекцій, методи викладання у вищій школі;
- види контролю оцінювання знань, умінь і навичок у навчальному процесі;
- структурні елементи проблемного навчання, сутність дидактичної гри, особливості технології розвивального навчання, завдання технології групового навчання, особливості програмованого навчання, алгоритм створення «сутуації успіху», можливості використання технології дистанційного навчання.
Вміти:
- підбирати матеріал до проведення лекцій, підбирати відповідні методи навчання до проведення лекцій, проводити самоаналіз лекції;
- розробляти та проводити дидактичні ігри, гри-конкурси, розробляти дидактичні проблемні ситуації, складати тематичні кросфорди, проектувати лекції з елементами програмованого навчання, використовувати в навчальному процесі технології мотивації успіхом, реалізувати лекції в мережі Інтернет.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - Іноземна мова;
- Загальна педагогіка
Короткий зміст навчальної програми: У процесі вивчення дисципліни розглядаються традиційні та інноваційні методи організації навчальної діяльності у вищій школі; аналізуються основні елементи педагогічної системи, види традиційних лекцій, види контролю знань, умінь і навичок студентів. Здобувачі освіти ознайомлюються також з інноваційними технологіями навчання.
Студенти матимуть змогу навчитися застосовувати різноманітні технології навчання до реалізації дидактичних цілей.
Опис: Концепції проектування дидактичної системи. Методи викладання у вищій школі. Методи проведення та самоаналізи лекції. Контроль, його мета і функції. Види оцінювання та контролю. Дидактичні ігри в системі упрвління навчаль-творчою діяльністю студентів. Технологія проблемного навчання. Кейс – технологія. Технологія розвивального навчання. Технології дослідницького (евристичного) навчання у вищій школі. Технологія колективного та групового способу навчання. Технологія розвитку креативного мислення. Технологія програмованого навчання.
Методи та критерії оцінювання: Методи оцінювання:
- поточний контроль: усне опитування, практичні завдання (60%);
- підсумковий контроль: екзамен (40%).
Критерії оцінювання результатів навчання: В порточному контролі прийнято наступне співвідношення оцінки до якості вірних відповідей:
оцінка «5» – 80% та більше вірних відповідей;
оцінка «4» – від 71 до 79% вірних відповідей;
оцінка «3» – від 60 до 70% вірних відповідей;
оцінка «2» – менше 60% вірних відповідей.
Екзаменаційна оцінка виставляється на підставі критеріїв оцінювання які в дужій мірі зближені до критеріїв оцінювання знань та умінь студента в поточному конролі.
Екзамен вважається успішно зданим, якщо студент правильно виконав завдання на 60 і більше відсотків.
Кінцева оцінка за навчальний предмет є середньою арифметичною з двох оцінок (оцінок з поточного контролю та оцінки за екзамен) заокругленою вверх.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Bilyk, V. (2021). Organization of the Educational Process on Natural Science Training in Higher Education Institutions on the Basis of Innovation and Heuristics. Postmodern Openings. Volume 12, Issue 2, pages: 78-108.
2. Center for Teaching Innovation (2022). Collaborative Learning. Retrieved from https://teaching.cornell.edu/teaching-resources/active-collaborative-learning/collaborative-learning
3. Gardoso, G. (2021). Didactics and its contributions to teaching practice. Revista Cientifica Multidisciplinar Nucleo do Conhecimento. Ed.
08, Vol. 05, pp. 05-17.
4. Hearlihy, P. (1994). Modular Technology Education Planning Guide: 15 Key Steps To Creating a Successful Technology Education Program at Your School. Hearlihy & Co., Springfield, OH.
5. Loughlin, C. and Lindberg Sand, A. (2022). The use of lectures: effective pedagogy or seeds scattered on the wind? Springer, Higher Education.
6. Opdal P.A. (2021). To Do or To Listen? Student Active Learning vs. the Lecture. Springer, Higher Education.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Методика викладання у вищій школі: дидактичне проєктування та іноваційні технології (курсова робота)
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.E.044
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор: Доктор суспільних наук з дисципліни «Педагогіка»
Гнатюк Михайло Володимирович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів таких компетентностей:
- здатність організувати роботу індивідуально та в команді;
- вміння проводити наукові дослідження, презентувати різні підходи до вивчення досліджуваної проблеми;
- вміння володіти загальнонауковими і спеціальними методами сучасних наукових досліджень;
- вміння самостійно опрацьовувати наукові джерела.
Результати навчання: Знати :
- структурні елементи курсової роботи,
- вимоги щодо оформлення курсової роботи,
- критерії оцінювання змісту курсової роботи.
Вміти:
- підбирати матеріал до написання курсової роботи,
- обгрунтувати актуальність наукової проблеми (чому обрана темва є важливою для дослідження),
- представити вихідні дані для розробки теми (предмет дослідження, мету дослідження, завдання дослідження, методи дослідження, попередньо здобуті результати дослідження),
- розкрити сутність проведення педагогічного дослідження та коротко описати висновки курсової роботи.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - Іноземна мова;
- Загальна педагогіка
Короткий зміст навчальної програми: Курсова робота з дисципліни «Методика викладання у вищій школі: дидактичне проектування та іноваційні технології» це самостійна навчально-наукова робота з елементами дослідження, яка є першим етапом до виконання кваліфікаційної роботи на здобуття освітнього ступеня магістра за спеціальністю Освітні/Педагогічні науки. Курсова робота виконується під час вивчення дисципліни студентами. Дослідження може проводитися на матеріалі даної дисципліни або на матеріалах супутніх дисциплін.
Опис: Курсова робота. Поради щодо написання курсової роботи. Перші кілька сторінок. Заголовок. Анотація. Сторінка змісту. Структура праці та вступ. Структурування наукової роботи. Дані дослідження. Інструменти для обговорення даних. Огляд літератури. Принципи. Зміст і організація. Стилі цитування. Використання авторського права в науковій та публікаційній діяльності. Висновки до курсової роботи. Автобіографічний роздум.
Методи та критерії оцінювання: Методи оцінювання:
- поточний контроль: усне опитування, практичні завдання (60%);
- підсумковий контроль: залік (40%).
Критерії оцінювання результатів навчання: В порточному контролі прийнято наступне співвідношення оцінки до якості вірних відповідей:
оцінка «5» – 80% та більше вірних відповідей;
оцінка «4» – від 71 до 79% вірних відповідей;
оцінка «3» – від 60 до 70% вірних відповідей;
оцінка «2» – менше 60% вірних відповідей.
Екзаменаційна оцінка виставляється на підставі критеріїв оцінювання які в дужій мірі зближені до критеріїв оцінювання знань та умінь студента в поточному конролі.
Залік вважається успішно зданим, якщо студент правильно виконав завдання на 60 і більше відсотків.
Кінцева оцінка за навчальний предмет є середньою арифметичною з двох оцінок (оцінок з поточного контролю та оцінки за екзамен) заокругленою вверх.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Bhat, S. M. Methodology of Educational Research. Research Problem and Hypothesis. Retrieved from
https://www.cukashmir.ac.in/departmentdocs_16/Research%20Problem%20and%20Hypothesis%20-%20Dr.%20Mohd%20Sayid%20Bhat.pdf
2. Curtin, A. & Hall, K. (2018). Research methods for pedagogy: seeing the hidden and hard to know. International Journal of Research & Method in Education, 41:4, 367-371.
3. Guide for Authors. Retrieved from https://www.elsevier.com/wps/find/journaldescription.cws_home/505657?generatepdf=true
4. How to Write a Hypothesis in 6 Steps.
Retrieved from https://www.grammarly.com/blog/how-to-write-a-hypothesis/?gclid=EAIaIQobChMItaeVy7Xi-QIVjZGyCh0rLQu6EAAYASAAEgKPHfD_BwE&gclsrc=aw.ds
5. Jansen, D. and Warren, K. (2021). How To Write The Results/Findings Chapter. Retrieved from https://gradcoach.com/quantitative-results-analysis/
6. Organizing Academic Research Papers: 7. The Results. Retrieved from https://library.sacredheart.edu/c.php?g=29803&p=185931
7. Swaen, B. (2020). How to Write and Structure your Dissertation Results Section. Retrieved from https://www.scribbr.co.uk/thesis-dissertation/results/
8. Swaen, B. and McCombes, S. (2022). Reporting Research Results in Your Dissertation. Retrieved from https://www.scribbr.com/dissertation/results/
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).