Методика навчання фізики: дидактичне проектування та інноваційні технології
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.E.021
Кількість кредитів: 7.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор:
доцент Ієвлєв Олександр Миколайович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: 1. Уміння проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій;
2. Здатність демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання фізики забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; здатність виявляти професійно-педагогічну мобільність;
3. Здатність обирати методи навчання дисципліни «Фізика» відповідно до її змісту в умовах теоретичного та виробничого навчання, використовуючи існуючі форми організації навчання у закладі освіти та враховуючи психофізіологічні основи формування умінь і навичок та з урахуванням технічних можливостей, освітніх потреб та навчальних цілей, ефективно використовувати можливості дистанційної форми навчання та організації взаємодії учнів та студентів у віртуальному середовищі.
Результати навчання: 1. Вміти проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій.
2. Демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання фізики; забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; виявляти професійно-педагогічну мобільність.
3. Здійснювати вибір методів навчання дисципліни «Фізика» відповідно до її змісту в умовах теоретичного та виробничого навчання, використовуючи існуючі форми організації навчання у закладі освіти та враховуючи психофізіологічні основи формування умінь і навичок та з урахуванням технічних можливостей, освітніх потреб та навчальних цілей, ефективно використовувати можливості дистанційної форми навчання та організації взаємодії учнів та студентів у віртуальному середовищі.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Загальна педагогіка
Педагогіка вищої школи
Короткий зміст навчальної програми: Після вивчення курсу студенти повинні знати сучасний рівень і завдання методики навчання фізики; планування та організацію навчального процесу в середніх навчальних закладах; форми, методи навчання, типи занять з технічних дисциплін; наукову організацію праці.
Опис: ВСТУП
Предмет, мета і задачі методики навчання фізики. Основні принципи, які покладені в основу навчання фізики. Зв’язок курсу фізики з іншими дисциплінами. Рекомендована література.
ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ МЕТОДИКИ ВИКЛАДАННЯ ФІЗИКИ
Формування основних фізичних понять. Обґрунтування поняття на основі даних спостережень і дослідів. Узагальнення даних спостережень і дослідів. Тренування учнів і самостійна творча праця. Науковість викладання фізики і формування світогляду.
МЕТОДИ ВИКЛАДАННЯ ФІЗИКИ
Методологічні і дидактичні основи викладання фізики. Методика формування фізичних понять; методика вивчення фізичних теорій; дидактичні принципи в навчанні фізики.
Форми організації навчальних занять. Методи навчання. Урок - основна форма організації навчальних занять. Навчальні конференції. Методи навчання фізики. Програмоване навчання.
Демонстраційний експеримент. Значення експериментального методу в навчанні фізики. Види шкільного фізичного експерименту. Основні методичні вимоги до демонстрації дослідів. Методики і техніка демонстрації дослідів. Вимоги до техніки безпеки.
Лабораторно-практичні роботи учнів. Значення і види лабораторних робіт. Форми організації лабораторних занять. Організація і методики проведення фронтальних лабораторних занять. Фізичний практикум. Домашні експериментальні роботи. Обробка результатів вимірювань у лабораторних роботах.
Задачі з фізики. Значення розв’язування задач із фізики. Види задач. Способи розв’язування кількісних задач. Розв'язування. Методика розв’язування експериментальних задач. Розв’язування якісних задач.
Екскурсії з фізики. Значення і види екскурсій. Планування екскурсій. Організація і методика проведення екскурсій. Обробка і використання екскурсійного матеріалу.
Організація самостійної роботи учнів. Види самостійної роботи учнів на уроці. Самостійна робота учнів із підручником. Самостійна робота учнів у розв’язуванні задач. Домашня самостійна робота учнів. Домашні досліди і спостереження з фізики.
Повторення навчального матеріалу. Перевірка знань, умінь і навичок. Повторення навчального матеріалу. Перевірка знань, умінь і навичок учнів. Нові способи перевірки знань.
Позакласна робота з фізики. Значення і форми позакласної роботи. Гурток – основна форма позакласної роботи. Вечори фізики і техніки. Наочна пропаганда фізики. Куток цікавої фізики. Календар знаменних дат. Читання учнями науково-популярної та спеціальної літератури. Історія фізики. Світ фантастики при вивченні фізики. Фізичний лекторій. Творчі конкурси. Олімпіади з фізики.
Планування роботи вчителя фізики. Підготовка вчителя фізики до уроку. Планування навчальної роботи. Підготовка вчителя фізики до уроку.
МЕТОДИКА ВИКЛАДАННЯ ОКРЕМИХ РОЗДІЛІВ І ТЕМ
Методи та критерії оцінювання: - спостереження за навчально-пізнавальною діяльністю;
- усне опитування (фронтальне, індивідуальне, комбіноване);
- письмовий контроль знань і умінь здійснюється за допомогою виконання індивідуальних завдань: ессе, презентація, реферати, тестові завдання.
Критерії оцінювання результатів навчання: На поточний контроль відводиться 45 балів (що включає виконання і захист індивідуальної самостійної роботи – 5 балів), а на екзаменаційний контроль – 55 балів (письмова компонента – 50 балів та усна компонента – 5 балів).
Поточний контроль:
24 бали (максимум) - виконання практичної роботи,
16 балів (максимум) - виконання тренувальних тестових завдань по темі кожної лекції.
5 балів (максимум) - виконання і захист індивідуальної самостійної роботи.
Екзаменаційний контроль:
50 балів (максимум) - письмова компонента.
5 балів (максимум) - усна компонента.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Аксельруд В. В., Повстемський В. І. Педагогічні технології у викладанні фізики. Х.: Вид. Група "Основа", 2005
2. О.І.Пометун, Л.В.Пироженко. За ред. О.І.Пометун. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод. посібн К.: Видавництво А.С.К., 2004
3. Галатюк Ю. М., Левшенюк Я. Ф., Левшенюк В. Я., Тищук В. І. Методи розв’язування фізичних задач. Методи моделювання та аналогії Х.: Вид. Група "Основа", 2005
4. Пастернак Н. В., Конопельник О. І., Радковська О. В. Методика викладання фізики: Навчальний посібник Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2007
5. Швай Р.-М.І. Методика викладання фізики: методичні вказівки до вивчення курсу. Львів, ДЦ. 2002.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Методика навчання фізики: дидактичне проектування та інноваційні технології (курсова робота)
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.E.023
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор:
доцент Ієвлєв Олександр Миколайович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: 1. Уміння проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій;
2. Здатність демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання фізики забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; здатність виявляти професійно-педагогічну мобільність.
Результати навчання: 1. Вміти проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій.
2. Демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання фізики; забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; виявляти професійно-педагогічну мобільність.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Загальна педагогіка
Педагогіка вищої школи
Короткий зміст навчальної програми: Основні теми для курсової роботи:
1. Аналогії, порівняння та протиставлення в курсі фізики.
2. Закони збереження у фізиці.
4. Правило "важеля" у фізиці.
5. Викладання теми "Тертя"
6. Викладання розділу "Електростатика".
7. Викладання розділу "Гідро(аеро)статика. Гідро(аеро)динаміка".
8. Самостійна робота з фізики.
9. Методика і техніка демонстраційних дослідів з фізики.
10. Позакласна робота з фізики.
11. Лабораторні роботи з фізики.
12. Відображення досягнень науки і техніки в курсі фізики.
13. Цікаві досліди з фізики.
14. Фізичні парадокси, софізми, цікаві запитання.
15. Якісні задачі з фізики.
16. Нове у знайомому.
17. Фізика в техніці.
18. Досліди в домашній лабораторії.
19. Цікаві досліди з фізики.
20. Саморобні прилади з фізики.
21. Мнемонічні засоби у вивченні фізики
Опис: Студенти повинні вміти: обирати тему курсової роботи, укладати план, підбирати необхідну літературу, опрацьовуючи її, добирати необхідні цитати, вміти аналізувати опрацьовану літературу і теоретично досліджувати основні елементи теми, висувати нові ідеї заданої проблеми і укладати програму дослідження, організовувати експерименти, узагальнювати і систематизувати результати, робити висновки
Методи та критерії оцінювання:
перевірка курсових робіт
Критерії оцінювання результатів навчання: 1 Якість виконання теоретичної
частини курсової роботи: повнота
літературного огляду, наявність
авторського аналізу літературних
джерел, грамотність цитування 30 балів
2 Правильність представлення
емпіричних результатів та якість
їхньої інтерпретації 30 балів
3 Оформлення роботи 20 балів
4 Вчасність виконання завдань з
виконання курсової роботи 20 балів
З а г а л о м 100 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Аксельруд В. В., Повстемський В. І. Педагогічні технології у викладанні фізики. Х.: Вид. Група "Основа", 2005
2. О.І.Пометун, Л.В.Пироженко. За ред. О.І.Пометун. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод. посібн К.: Видавництво А.С.К., 2004
3. Галатюк Ю. М., Левшенюк Я. Ф., Левшенюк В. Я., Тищук В. І. Методи розв’язування фізичних задач. Методи моделювання та аналогії Х.: Вид. Група "Основа", 2005
4. Пастернак Н. В., Конопельник О. І., Радковська О. В. Методика викладання фізики: Навчальний посібник Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2007
5. Швай Р.-М.І. Методика викладання фізики: методичні вказівки до вивчення курсу. Львів, ДЦ. 2002.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).