Методика навчання інформатики: дидактичне проєктування та інноваційні технології
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.E.018
Кількість кредитів: 7.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор: канд. пед. наук, Стечкевич Олег Орестович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Інтегральна компетентність: Здатність розв’язувати проблеми, задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері освітніх, педагогічних наук.
ФК2.Здатність застосовувати та розробляти нові підходи до вирішення задач дослідницького та/або інноваційного характеру в сфері освіти й педагогіки.
ФК11. Уміння проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій;
ФК12. Здатність демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання інформатики забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; здатність виявляти професійно-педагогічну мобільність;
ФК13. Здатність обирати методи навчання дисципліни «Інформатика» відповідно до її змісту в умовах теоретичного та виробничого навчання, використовуючи існуючі форми організації навчання у закладі освіти та враховуючи психофізіологічні основи формування умінь і навичок та з урахуванням технічних можливостей, освітніх потреб та навчальних цілей, ефективно використовувати можливості дистанційної форми навчання та організації взаємодії учнів та студентів у віртуальному середовищі;
Результати навчання: РН1.Знати на рівні новітніх досягнень концепції розвитку освіти і педагогіки, методологію відповідних досліджень.
РН5.Організовувати освітній процес на основі студентоцентрованого, компетентнісного, контекстного підходів та сучасних досягнень освітніх, педагогічних наук, управляти навчально-пізнавальною діяльністю, об’єктивно оцінювати результати навчання здобувачів освіти.
РН6. Розробляти та реалізовувати інноваційні й дослідницькі проєкти у сфері освіти/педагогіки та міждисциплінарного рівня із дотриманням правових, соціальних, економічних, етичних норм.
РН8.Розробляти і викладати освітні курси в закладах вищої освіти, використовуючи методики, інструменти і технології, необхідні для досягнення поставлених цілей.
РН12. Вміти проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій.
РН13. Демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання інформатики; забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; виявляти професійно-педагогічну мобільність.
РН14. Здійснювати вибір методів навчання дисципліни «Інформатика» відповідно до її змісту в умовах теоретичного та виробничого навчання, використовуючи існуючі форми організації навчання у закладі освіти та враховуючи психофізіологічні основи формування умінь і навичок та з урахуванням технічних можливостей, освітніх потреб та навчальних цілей, ефективно використовувати можливості дистанційної форми навчання та організації взаємодії учнів та студентів у віртуальному середовищі.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Основи діяльності викладача
дистанційного навчання. Педагогічні основи проектування та супроводу дистанційного курсу
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна розглядає основні категорії дидактики у процесі викладання інформатики як навчальної дисципліни, загальні засади педагогічної інноватики, сутність і особливості педагогічної технології, а також найпоширеніші в освіті інноваційні педагогічні технології та їх використання у процесі викладання інформатики як навчальної дисципліни
Особливу увагу звернено на сучасні підходи до тлумачення термінів, класифікацій та характеристик форм навчання, методів та прийомів навчання, аналізу змісту навчання інформатики, структуру педагогічної інноватики, класифікацію педагогічних нововведень та технологій, особливості впровадження інноваційних технологій.
Вивчення дисципліни передбачає опанування здобувачами освіти теоретичних знань про зміст, мету, цілі та очікувані результати вивчення інформатики, форм та методів навчання предмету, а також набуття ними практичних навичок формування власного освітнього середовища та освітнього середовища учнів чи студентів, яких вони будуть навчати, навичок організації взаємодії освітніх середовищ учасників навчально-виховного процесу та навчальних закладів. У курсі передбачено виконання контрольних робіт та написання курсової роботи практичного спрямування.
Дисципліна дозволяє здобувачам освіти усвідомити роль та місце інформатики як науки та навчальної дисципліни, її педагогічні можливості та значення у формуванні особистості глобалізованого світу, яка житиме у розвинутому цифровому суспільстві, що висуває нові, відміні від вимог постіндустріального суспільства, вимоги до успішного фахівця та особистості.
Опис: Нормативно-правова база викладання інформатики як навчальної дисципліни у навчальних закладах. Державні освітні стандарти та навчальні програми. Мета та навчальні цілі вивчення інформатики у навчальних закладах. Реалізація компетентістного підходу у викладанні інформатики. Інформаційна та інформатична компетентність. Форми навчання інформатики. Типи та структура навчального заняття (уроку) інформатики. Методи та прийоми навчання інформатики
Дидактичні засоби навчального заняття (уроку) інформатики. Проектування навчального заняття (уроку) інформатики. Інноваційні освітні технології та їх місце у процесі викладання інформатики як навчальної дисципліни. Особливості вибору та використання інноваційних технологій у викладанні інформатики. Використання інтерактивних технологій. Ігрові технології. Технологія змішаного навчання. Дистанційне навчання.
Метод проектів
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль на практичних заняттях проводиться у таких формах:
• фронтальне усне опитування протягом 5-10 хв.;
• перевірка виконання практичних робіт (у т.ч через захист чи презентацію);
• оцінка активності студента у процесі занять, внесених пропозицій, оригінальних рішень, уточнень і визначень, доповнень попередніх відповідей і т. ін.
Підсумковий контроль проводиться за результатами поточного контролю та складання іспиту.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль: 40 балів (15 робіт по 2 бали, опитування – до 5 балів, активність – 5 балів).
Екзаменаційний контроль: 60 балів (50 – письмова компонента, 10 – усна).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Барболіна Т.М. Шкільний курс інформатики та методика його викладання: Навчальний посіб. / Полтав. держ. пед. університет ім. В.Г. Короленка. – Полтава:, 2007. – Ч.1. Загальна методика. – 124 с.
2. Волкова Н. П. Педагогіка: посібник. – К.: Академія, 2012. – 615 с.
3. Дичківська І. Інноваційні педагогічні технології: наук.-метод. посібник / І. Дичківська. – К., 2014. – С. 7– 55.
4. Зайченко І. Педагогіка: навч. посібник. – Чернігів, 2003. – 528 с.
5. Морзе И.В., Дубова Т.В. Методичні рекомендації щодо проведення лабораторних робіт з методики навчання інформатики. -К.: Курс, 2003.-295 с
6. Морзе Н.В. Методика навчання інформатики. Ч. 1. Загальна методика навчання інформатики. - К.: Навчальна книга, 2003. - 254 с.
7. Морзе Н.В. Методика навчання інформатики. Ч. 2. Методика навчання інформаційних технологій. - К.: Навчальна книга, 2003. -287 с.
8. Морзе Н.В. Методика навчання інформатики. Ч. 3. Методика навчання основним послугам глобальної мережі Інтернет. - К.: Навчальна книга, 2003. - 230 с
9. Морзе Н.В. Методика навчання інформатики: Посібник для студентів пед. університетів. - К.: 264 Курс, 2002. - 895 с
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Методика навчання інформатики: дидактичне проєктування та інноваційні технології (курсова робота)
Спеціальність: Освітні, педагогічні науки
Код дисципліни: 7.011.01.E.020
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Педагогіка та інноваційна освіта
Лектор: канд. пед. наук, Стечкевич Олег Орестович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Інтегральна компетентність: Здатність розв’язувати проблеми, задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері освітніх, педагогічних наук.
ЗК2.Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК3.Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
ЗК6.Здатність виявляти, ставити та розв’язувати проблеми.
ЗК10.Здатність проводити дослідження на відповідному рівні.
ФК11. Уміння проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій;
ФК12. Здатність демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання інформатики забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; здатність виявляти професійно-педагогічну мобільність;
Результати навчання: Інтегральна компетентність: Здатність розв’язувати проблеми, задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері освітніх, педагогічних наук.
ЗК2.Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК3.Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
ЗК6.Здатність виявляти, ставити та розв’язувати проблеми.
ЗК10.Здатність проводити дослідження на відповідному рівні.
ФК11. Уміння проектувати функціонування педагогічної системи та освітнього процесу із використанням сучасних педагогічних інструментів та технологій;
ФК12. Здатність демонструвати уміння ефективно поєднувати інформаційні та педагогічні технології у практиці викладання інформатики забезпечувати управління (спрямування) процесів навчальної або виробничої (трудової) діяльності та виховання і розвиток особистості; здатність виявляти професійно-педагогічну мобільність;
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Основи діяльності викладача
дистанційного навчання. Педагогічні основи проектування та супроводу дистанційного курсу
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна розглядає основні категорії дидактики у процесі викладання інформатики як навчальної дисципліни, загальні засади педагогічної інноватики, сутність і особливості педагогічної технології, а також найпоширеніші в освіті інноваційні педагогічні технології та їх використання у процесі викладання інформатики як навчальної дисципліни
Особливу увагу звернено на сучасні підходи до тлумачення термінів, класифікацій та характеристик форм навчання, методів та прийомів навчання, аналізу змісту навчання інформатики, структуру педагогічної інноватики, класифікацію педагогічних нововведень та технологій, особливості впровадження інноваційних технологій.
Вивчення дисципліни передбачає опанування здобувачами освіти теоретичних знань про зміст, мету, цілі та очікувані результати вивчення інформатики, форм та методів навчання предмету, а також набуття ними практичних навичок формування власного освітнього середовища та освітнього середовища учнів чи студентів, яких вони будуть навчати, навичок організації взаємодії освітніх середовищ учасників навчально-виховного процесу та навчальних закладів. У курсі передбачено виконання контрольних робіт та написання курсової роботи практичного спрямування.
Дисципліна дозволяє здобувачам освіти усвідомити роль та місце інформатики як науки та навчальної дисципліни, її педагогічні можливості та значення у формуванні особистості глобалізованого світу, яка житиме у розвинутому цифровому суспільстві, що висуває нові, відміні від вимог постіндустріального суспільства, вимоги до успішного фахівця та особистості.
Опис: Нормативно-правова база викладання інформатики як навчальної дисципліни у навчальних закладах. Державні освітні стандарти та навчальні програми. Мета та навчальні цілі вивчення інформатики у навчальних закладах. Реалізація компетентістного підходу у викладанні інформатики. Інформаційна та інформатична компетентність. Форми навчання інформатики. Типи та структура навчального заняття (уроку) інформатики. Методи та прийоми навчання інформатики
Дидактичні засоби навчального заняття (уроку) інформатики. Проектування навчального заняття (уроку) інформатики. Інноваційні освітні технології та їх місце у процесі викладання інформатики як навчальної дисципліни. Особливості вибору та використання інноваційних технологій у викладанні інформатики. Використання інтерактивних технологій. Ігрові технології. Технологія змішаного навчання. Дистанційне навчання.
Метод проектів
Методи та критерії оцінювання: Перевірка роботи на відповідність умовам завданню.
Критерії оцінювання результатів навчання: Порядок та критерії виставляння балів та оцінок відповідають вимогам університету.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Барболіна Т.М. Шкільний курс інформатики та методика його викладання: Навчальний посіб. / Полтав. держ. пед. університет ім. В.Г. Короленка. – Полтава:, 2007. – Ч.1. Загальна методика. – 124 с.
2. Волкова Н. П. Педагогіка: посібник. – К.: Академія, 2012. – 615 с.
3. Дичківська І. Інноваційні педагогічні технології: наук.-метод. посібник / І. Дичківська. – К., 2014. – С. 7– 55.
4. Зайченко І. Педагогіка: навч. посібник. – Чернігів, 2003. – 528 с.
5. Морзе И.В., Дубова Т.В. Методичні рекомендації щодо проведення лабораторних робіт з методики навчання інформатики. -К.: Курс, 2003.-295 с
6. Морзе Н.В. Методика навчання інформатики. Ч. 1. Загальна методика навчання інформатики. - К.: Навчальна книга, 2003. - 254 с.
7. Морзе Н.В. Методика навчання інформатики. Ч. 2. Методика навчання інформаційних технологій. - К.: Навчальна книга, 2003. -287 с.
8. Морзе Н.В. Методика навчання інформатики. Ч. 3. Методика навчання основним послугам глобальної мережі Інтернет. - К.: Навчальна книга, 2003. - 230 с
9. Морзе Н.В. Методика навчання інформатики: Посібник для студентів пед. університетів. - К.: 264 Курс, 2002. - 895 с
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).