Митне регулювання підприємницької діяльності

Спеціальність: Підприємництво, торгівля та біржова діяльність
Код дисципліни: 7.076.01.E.022
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Підприємництво та екологічна експертиза товарів
Лектор: д.е.н., проф. Ємченко І.В.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: набуття здобувачами вищої освіти здатності розв’язувати складні задачі та проблеми у сфері правового забезпечення митного регулювання експортно-імпортних операцій у підприємницькій діяльності; опанування сучасного регуляторного інструментарію та особливостей митної політики України в її взаємовідносинах із країнами світової торговельної системи при дотриманні загально визнаних міжнародних угод та конвенцій у сфері митного та нетарифного регулювання. Знання основних теоретично-методологічних засад митного регулювання експортно-імпортних операцій в умовах інтеграції України у світову спільноту, функції митного тарифу як інструменту реалізації зовнішньоекономічної політики та національної безпеки України, та знань з митного законодавства щодо застосування механізмів митно-тарифного та нетарифного регулювання ЗЕД сформує фахівців, здатних виконувати свої обов’язки володіючи сучасними знаннями в галузі підприємництва і торгівлі.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів вищої освіти компетентностей: інтегральні компетентності (ІНТ) – здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у галузі підприємництва, торгівлі та/або біржової діяльності або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та /або здійснення інновацій за невизначених умов і вимог. Загальні компетентності ЗК1. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації ЗК4. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності) Спеціальні (фахові) компетентності (СК) СК4 Здатність до вирішення проблемних питань і прийняття управлінських рішень у професійній діяльності. Фахові компетентності професійного спрямування (ФСК) ФСК 1.2. Здатність до вирішення основних проблем правового регулювання митного контролю, застосування цих норм до конкретних ситуацій в підприємницькій діяльності.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання (РН): РН1. Вміти адаптуватися та проявляти ініціативу і самостійність в ситуаціях, які виникають в професійній діяльності РН10. Вміти вирішувати проблемні питання, що виникають в діяльності підприємницьких, торговельних та/або біржових структур за умов невизначеності і ризиків РНС1.2. Вміти застосовувати норми правового регулювання митного контролю в підприємницькій діяльності. У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: Знання: ЗН1. Спеціалізовані концептуальні знання, набуті у процесі навчання та/або професійної діяльності на рівні новітніх досягнень, які є основою для оригінального мислення та інноваційної діяльності, зокрема в контексті дослідницької роботи. Уміння: УМ1. Розв’язання складних задач проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог. Комунікація: К1. Зрозуміле і недвозначне донесення власних висновків, а також знань та пояснень, що їх обґрунтовують, до фахівців і нефахівців, зокрема до осіб, які навчаються. Автономія та відповідальність: АВ1. Прийняття рішень у складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Корпоративна культура у сфері підприємництва Економічне прогнозування ефективності діяльності в сфері підприємництва і торгівлі Методи емпіричного дослідження та оцінювання товарів Стратегія і тактика розвитку підприємницьких структур Експертиза і сертифікація походження товарів Ідентифікація та методи визначення фальсифікації товарів
Короткий зміст навчальної програми: Митне регулювання підприємницької діяльності як система інструментів та методів, спрямованих на захист та реалізацію національних торговельно-економічних інтересів держав відповідно до інституціональних основ розвитку світового господарства, сформованих задля розкриття торговельного потенціалу держави. Навчальна дисципліна «Митне регулювання підприємницької діяльності» розкриває значення дієвості та ефективності механізмів регулювання в галузі підприємництва для сталого економічного розвитку держави, сутність та основні складові митно-тарифної політики країни, суть теоретико-методологічної бази щодо системи функціонування суб’єктів господарської діяльності у сфері підприємництва, основних законів і закономірностей функціонування митно-тарифних відносин, структури та ефективності системи митного оподаткування, визначення правової природи митної вартості як об’єкта оподаткування, особливостей тарифної системи регулювання експортно-імпортних операцій, міжнародного співробітництва та інтегрування митної системи України у світову систему господарювання.
Опис: Тема 1. Митне регулювання як складова державного регулювання ЗЕД на сучасному етапі. Глобальний рівень системи митного регулювання Тема 2. Роль товарної номенклатури ЗЕД в системі митного регулювання Тема 3. Митна вартість як об’єкт митного оподаткування у підприємницькій діяльності. Базисні умови поставки Тема 4. Митні платежі як основні інструменти митного оподаткування Тема 5. Мито як механізм митно-тарифного регулювання ЗЕД Тема 6. Порядок та критерії визначення країни походження товару та їх вплив на застосування ставок мита Тема 7. Методи нетарифного регулювання підприємницької діяльності
Методи та критерії оцінювання: Оцінювання знань студентів з навчальної дисципліни здійснюється за 100-баловою шкалою на основі результатів поточного та підсумкового контролів. Поточний контроль (40%) здійснюється під час проведення практичних занять, письмовий експрес-контроль; розв’язування тематичних практичних завдань. Підсумковий контроль (60%) проводиться з метою оцінювання підсумкових результатів навчання і включає семестровий контроль у формі письмового семестрового екзамену: письмова компонента у тестовій формі (50%); усна компонента (10%). Робота в умовах дистанційного навчання Дистанційне навчання може передбачатися для окремих видів навчальної роботи, у зв’язку із карантинними заходами та впровадженням воєнного стану. Дистанційна робота на кафедрі підприємництва та екологічної експертизи товарів проводиться на платформах MS Teams і Zoom. Письмові роботи здобувачів надсилаються до ВНС ЛП, які оцінюються відповідно до розроблених критеріїв оцінювання результатів навчання студентів.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання результатів навчання здійснюється на основі результатів поточного та екзаменаційного контролів. Поточний контроль (40%) здійснюється під час проведення: практичних занять; письмового експрес-контролю; розв’язування тематичних практичних завдань. Підсумковий контроль (60%) здійснюється під час проведення екзамену: письмова компонента (50%); усна компонента (10%). Максимальна кількість балів за практичні роботи - 26 (теми №1 – 2 бали; тем № 2-7 – 4 бали); максимальна кількість балів за кожною темою експрес-контролю 14 (за тему - 2 бали)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Оцінювання знань студентів з навчальної дисципліни проводиться згідно з Положенням «Про організацію та проведення поточного і семестрового контролю результатів навчання студентів», затвердженим Ректором Національного університету «Львівська політехніка» 23 січня 2019 р. За виконання усіх видів обов’язкових індивідуальних робіт (ОІР) виставляють максимальну кількість балів за такими критеріями: своєчасність виконання; самостійність виконання; правильність методики вирішення завдання та алгоритму її реалізації; достовірність результатів; відповідність одиниць вимірювання; аргументованість висновків; відповідність звіту встановленим вимогам. Порядок виставляння балів за ОІР у % від максимальної кількості балів виділених на певний вид ОІР: 0% – завдання не виконано або виявлено плагіат чи встановлено факт несамостійного виконання ОІР; 40% – завдання виконано частково та містить суттєві помилки методичного або розрахункового характеру; висновки не аргументовані і не конкретні, звіт підготовлено недбало; 60% – завдання виконано повністю і вчасно, проте містить суттєві помилки у розрахунках або методиці; висновки містять окремі недоліки, судження студента не достатньо аргументовані; звіт підготовлено з незначним відхиленням від вимог; 80% – завдання виконано повністю і вчасно, проте містить окремі несуттєві недоліки (розмірності, висновки, оформлення тощо); 100% – завдання виконано правильно, вчасно і без зауважень Студент зобов’язаний дотримуватися встановленого графіку виконання ОІР. Оцінювання результатів навчання студента здійснюють відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Університеті: 100-88 балів –оцінка «відмінно» 87-71 балів –оцінка «добре» 70-50 балів –оцінка «задовільно» 49-0 балів – оцінка «незадовільно»
Рекомендована література: Навчально-методичне забезпечення 1. Електронно-методичний комплекс «Митне регулювання підприємницької діяльності» у Віртуальному навчальному середовищі Львівської політехніки розміщена за адресою: https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=15366 2. Методичні рекомендації для проведення практичних занять з навчальної дисципліни «Митне регулювання підприємницької діяльності» для здобувачів освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля». – Львів: 2023 3. Методичні рекомендації для самостійного вивчення матеріалу з навчальної дисципліни «Митне регулювання підприємницької діяльності» для здобувачів освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля». – Львів: 2023. Рекомендована література Базова 1. Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4496-VI. [Електронний ресурс].- Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#Text 2. Митна справа : Підручник / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник, В. О. Терлецька [та інші]. – Львів : Вид- во Львівської політехніки, 2021. – 240 с. 3. Гребельник О.П. Митна справа. Підручник. — К. : Центр навчальної літератури, 2019. – 472 с. 4. Гребельник О. П. Основи зовнішньоекономічної діяльності : підручник. – 5-те ви д., перероб. та допов. ; Університет ДФС України. Ірпінь : 2019. 410 с. URL: http://ir.nusta.edu.ua/jspui/bitstream/doc/4007/1/2830_IR.pdf 5. Мазаракі А. А., Мельник Т. М., Дьяченко О. В. та ін. Зовнішньоекономічна діяльність підприємства : підручник. Київ : Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2019. 652 с. 6. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності: навчальний посібник / К.Ю. Величко, В.О. Козуб, Л.Л. Носач, Л.О. Чернишова, О.І. Печенка. – Харків: Видавництво «Форт», 2017. – 221 . 7. Комерційна діяльність: Навч. посібник / А.М. Живець, О.О. Комліченко – Центр навчальної літератури, 2021. – 308 с. 8. Положення про Державну митну службу України, затверджене Постановою КМУ від 6 березня 2019 р. № 227 [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/227-2019-%D0%BF#Text 9. Міжнародна конвенція про спрощення і гармонізацію митних процедур від 18.03.1973 р. (Кіотто) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_643#Text 10. Угода про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони від 27.06.2014 р. зі змінами та доповненнями [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/984_011 11. Порядок ведення УКТЗЕД. Постанова КМУ №428 від 21.05.2012 р. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/428-2012-%D0%BF#Text 12. Про затвердження пояснень до УКТЗЕД. Наказ Державної митної служби України України від 14.07.2020 № 256 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0256913-20#Text 13. Закон України «Про митний тариф України» від 04.07.2020 р. за № 674-IX Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/674-20#Text 14. Про зовнішньоекономічну діяльність : Закон України № 959-XII від 16.04.1991 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/959-12#Text 15. Про деякі питання провадження митної брокерської діяльності. Наказ Міністерства фінансів України.27.09.2021 № 517 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1672-21#n4 16. Довідник товарознавця. Продовольчі товари. – Навч. посібник /заг. ред Князя С.В./ Видавництво Львівська Політехніка, 2019 р. – 654 с. 17. Довідник товарознавця і споживача продовольчих товарів : навч. посібник /.; за ред. д-ра екон. наук, проф. С. В. Князя. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2021. – 796 с. 18. Довідник фахівця з підприємництва, торгівлі та біржової діяльності : навчальний посібник / О. І. Мороз, А. Г. Загородній, С. В. Князь, Р. А. Слав'юк, І. В. Ємченко, К. Р. Кохалевич: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2023. – 296 c. Допоміжна 19. Товарознавство і торговельне підприємництво : навч. посіб. / А.А. Мазаракі, Н.В. Притульська, В.А. Осика та ін. ; за ред. А.А. Мазаракі. – К. : Київ. нац. торг.- екон. ун-т, 2014. – 652 с. 20. Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності ДК017-98. – К.: Держстандарт України, 1998. 21. Ємченко І. В. Товарна номенклатура контрабанди та шляхи її попередження / І. В. Ємченко // Товарознавчий вісник. – 2020. – Випуск 13 Луцьк: ІВВ Луцького НТУ, 2020. – С. 121–130. DOI: https://doi.org/10.36910/6775-2310-5283-2020-13-10 22. Ємченко І.В. Чинники мінімізації ризиків у митній брокерській діяльності / І.В. Ємченко // Товарознавчий вісник ЛТЕУ. Збірник наукових праць – Львів : Видавництво ЛТЕУ, 2021. – Том 1 Випуск 14. – 216 с. – (Технічні науки). – С. 113–122. https://orcid.org/0000-0003-3514-7064 23. Ємченко І.В., Усік Д.В. Інформаційне забезпечення у митній брокерській діяльності / Інновації в управлінні асортиментом, якістю та безпекою товарів і послуг : матеріали IX-ої міжнародної наук.-практ. конф. : (Львів, 09 грудня 2021 року) : тези Львів : Видавництво «Растр-7», 2021. – С. 171-173. 24. Словник митних термінів / Ємченко І. В. – Львів: Растр -7, 2023. –254 с. 25. Періодичні видання «Митна безпека», «Митний брокер» Інформаційні ресурси 1. Електронна бібліотека НУ «Львівська Політехніка» https://librarygo.lpnu.ua/ Наукова бібліотека імені Василя Стефаника Національної академії наук України: м. Лівів, вул. В. Стефаника, 2 тел. 274-43-72 : // www.lsl.lviv.ua 2. Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/ 3. Офіційний сайт Державної митної служби України. / Режим доступу: www.customs.gov.ua 5. Офіційний сайт Верховної ради України. Режим доступу: www. rada.gov.ua 6. Офіційний сайт Європейського митного співтовариства [Електронний ресурс]. – http://www.europa.eu.int/comm/taxation customs/. 7. Офіційний сайт Державної служби експортного контролю. [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.dsecu.gov.ua/control/uk/index 8. Офіційний сайт Конференції ООН з торгівлі і розвитку // [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://unctad.org. 9. World Customs Organization. Code of Ethics and Conduct. URL: http://www.wcoomd.org/. 10. The World Trade Organization (WTO). Сайт. https://www.wto.org/.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).