Методи і моделі прийняття управлінських рішень
Спеціальність: Підприємництво, торгівля та біржова діяльність
Код дисципліни: 7.076.01.O.004
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Екологічна безпека та природоохоронна діяльність
Лектор: к.т.н., доц. Руда М.В.
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
загальні компетентності:
ЗК2. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
ЗК3. Здатність мотивувати людей та рухатися до спільної мети.
ЗК4. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності).
фахові компетнтності:
СК3. Здатність до ефективного управління діяльністю суб’єктів господарювання в сфері підприємництва, торгівлі та/або біржової діяльності.
СК4. Здатність до вирішення проблемних питань і прийняття управлінських рішень у професійній діяльності.
СК5. Здатність до ініціювання та реалізації інноваційних проектів в підприємницькій, торговельній та/або біржовій діяльності.
2.3. Результати навчальної дисципліни відповідно до освітньої програми (окрім дисциплін вільного вибору)
У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
РН1. Вміти адаптуватися та проявляти ініціативу і самостійність в ситуаціях, які виникають в професійній діяльності.
РН2. Визначати, аналізувати проблеми підприємництва, торгівлі і біржової діяльності та розробляти заходи щодо їх вирішення.
РН3. Вміти розробляти заходи матеріального і морального заохочення та застосовувати інші інструменти мотивування персоналу й партнерів для досягнення поставленої мети.
РН4. Застосовувати бізнес-комунікації для підтримки взаємодії з представниками різних професійних груп.
РН6. Вміти розробляти та впроваджувати заходи для забезпечення якості виконуваних робіт і визначати їх ефективність.
РН9. Розробляти і приймати рішення, спрямовані на забезпечення ефективності діяльності суб’єктів господарювання у сфері підприємницької, торговельної та/або біржової діяльності.
РН10. Вміти вирішувати проблемні питання, що виникають в діяльності підприємницьких, торговельних та/або біржових структур за умов невизначеності та ризиків.
РН11. Впроваджувати інноваційні проекти з метою створення умов для ефективного функціонування та розвитку підприємницьких, торговельних та/або біржових структур.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
ЗН1. Спеціалізовані концептуальні знання, набуті у процесі навчання та/або професійної діяльності на рівні новітніх досягнень, які є основою для оригінального мислення та інноваційної діяльності, зокрема в контексті дослідницької роботи.
ЗН2. Критичне осмислення проблем у навчанні та/або професійній діяльності та на межі предметних галузей.
УМ1. Розв’язання складних задач проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог.
УМ2. Провадження дослідницької та/або інноваційної діяльності.
АВ1. Прийняття рішень у складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування.
АВ2. Відповідальність за розвиток професійного знання і практик, оцінку стратегічного розвитку команди.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: ОК2.7 Стратегія і тактика поведінки на товарних ринках
ВБ1.3 Ідентифікація та методи визначення фальсифікації товарів
Короткий зміст навчальної програми: На лекціях та практичних заняттях з дисципліни «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» розглядаються теми, актуальні для фахівців у галузі управління та адміністрування. Вивчаються не лише питання теорії прийняття управлінських рішень, моделі і методи прийняття рішень, але й практичні аспекти їх застосування у підприємництві і торгівлі. Аналізуються програмні засоби підтримки прийняття рішень та формуються навички їх використання у професійній діяльності.
Опис: Теоретичні основи обґрунтування і прийняття управлінських рішень. Сутність та класифікація управлінських рішень. Моделі та підходи до прийняття управлінських рішень. Етапи та методи прийняття управлінських рішень. Програмно-цільовий підхід до прийняття управлінських рішень. Реалізація управлінських рішень та контроль їх виконання. Відмова від прийняття управлінських рішення. Роль підприємця у системі обґрунтування та прийняття управлінських рішень.
Рішення як елемент системи управління. Стратегічні рішення та області їх прийняття. Структурованість управлінських рішень. Залежність управлінських рішень від внутрішнього стану організації.
Процес прийняття управлінських рішень та його складові. Збір та аналіз інформації. Види спотворень інформації. Визначення та діагностика проблеми. Визначення альтернатив. Організаційні аспекти формування управлінських рішень. Загальна структура, зміст і оформлення управлінських рішення. Організація та контроль виконання управлінського рішення.
Інформація, середовище та їх вплив на формування управлінських рішень. Інформація в управлінні. Середовище та його вплив на прийняття управлінських рішень. Інформаційні технології забезпечення процесу управління.
Ризики в прийнятті управлінських рішень. Поняття та джерела невизначеності. Методи оцінювання ризиків. Розподіл планування ризиків і керування ризиками.
Моделі та методи прийняття управлінських рішень в умовах невизначеності. Задача прийняття управлінських рішень в умовах невизначеності. Метод дерева рішень. Графічне зображення проблемної ситуації.
Критерії прийняття управлінських рішень в умовах невизначеності. Максимінний критерій Вальда. Критерій Байєса – Лапласа. Критерій середнього ризику. Критерій Севіджа. Критерій песимізму-оптимізму Гурвіца. Критерій Ходжа-Лемана.
Прийняття рішень у конфліктних ситуаціях. Види конфліктів. Цілі учасників конфліктних ситуацій. Моделі конфліктних ситуацій. Застосування елементів теорії ігор. Система теорії ігор. Чиста та змішана стратегії. Гарантований результат гри. Модель торгів.
Концепція корисності та раціональний вибір. Основна модель корисності в економіці. Види корисності. Постулати раціонального вибору в економіці.
Психолінгвістичні аспекти прийняття управлінських рішень. Дослідження довготривалої пам’яті. Особливості отримання інформації від експертів. Способи отримання інформації.
Метризовані відношення та експертні оцінювання. Шкали вимірювання переваг. Середні величини. Методи експертного оцінювання. Методи якісного оцінювання переваг. Методи отримання кількісних експертних оцінок. Методи оцінювання компетентності експерта
Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень. Характеристика аналітичних методів. Статистично-імовірнісні методи прийняття управлінських рішень. Мережне планування.
Використання нелінійного та динамічного програмування в розробці управлінських рішень. Нелінійне програмування. Динамічне програмування.
Прийняття рішення у сфері управління персоналом. Визначення потреби організації в персоналі та шляхів його залучення. Управлінські рішення щодо професійної діяльності працівників. Управлінські рішення у сфері мотивації.
Інформаційна підтримка процесу розробки і прийняття управлінських рішень. Інформаційні системи як основа інформаційної підтримки автоматизації процесів прийняття управлінських рішень. Класифікація інформаційних систем. Інформаційні системи підтримки прийняття управлінських рішень. Система фінансового моделювання та аналізу Project Expert.
Методи та критерії оцінювання: Оцінювання знань здобувачів освіти з навчальної дисципліни здійснюється на основі результатів поточного та підсумкового контролів.
Поточний контроль (40%) здійснюється під час проведення занять: виконання практичних робіт; захист звітів з практичних занять.
Підсумковий контроль (60%) здійснюється під час проведення екзамену: письмова компонента (50%); усна компонента (10%).
Критерії оцінювання результатів навчання: Практичні заняття
Максимальна кількість балів за кожну практичну роботу № 1-5 – 4 бали
Максимальна кількість балів за кожен звіт з практичних занять № 1-5 – 4 бали
Поточний контроль – 40
Екзаменаційний контроль
письмова компонента – 50
усна компонента – 10
Разом за дисципліну – 100
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Навчально – методичне забезпечення
1. Методи і моделі прийняття управлінських рішень: Конспект лекцій для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» / М.В. Руда – Львів: Редакційно-видавничий центр НЛТУ України. 2022. – 228 с.
2. Алгоритм прийняття рішень або «дерево» рішень і аналіз їх чутливості: методичні вказівки до проведення практичного заняття № 1 з дисципліни з дисципліни «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти Інституту сталого розвитку ім. В. Чорновола, спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» / М.В. Руда – Львів: Редакційно-видавничий центр НЛТУ України, 2022. – с. 20.
3. Прийняття рішень в умовах невизначеності: методичні вказівки до практичного заняття № 2 з дисципліни «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» / М.В. Руда – Львів: Редакційно-видавничий центр НЛТУ України, 2022. – 20 с.
4. Прийняття рішень в умовах ризику: методичні вказівки до практичного заняття № 3 з дисципліни «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» / М.В. Руда – Львів: Редакційно-видавничий центр НЛТУ України, 2022. – 12 с.
5. Задачі динамічної оптимізації: методичні вказівки до практичного заняття № 4 з дисципліни «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» / М.В. Руда – Львів: Редакційно-видавничий центр НЛТУ України, 2022. – 8 с.
6. Ділова гра «Прийняття управлінських рішень»: методичні вказівки до проведення практичного заняття № 5 з дисципліни «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» / М.В. Руда – Львів: Редакційно-видавничий центр НЛТУ України, 2022. – 12 с.
7. Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти Інституту сталого розвитку ім. В. Чорновола, спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» / М.В. Руда, – Львів: Редакційно-видавничий центр НЛТУ України, 2022. – с. 28.
Базова
1. Бригхэм Ю., Эрхардт М. Финансовый менеджмент. Пер. с англ. / Е.А. Дорофеева. – СПб.: Питер, 2010. – 960 с.
2. Бугара М. Прийняття управлінських рішень у виробничій сфері на основі імітаційного моделювання / М.Бугара // Вісник УАДУ при Президентові України. – 2000. – № 4. – С. 359–361.
3. Василенко В.А. Теорія і практика розробки управлінських рішень: навч. посіб. / В.А. Василенко – К.: ЦУЛ, 2002. – 420 с.
4. Вітлінський В.В., Великоіваненко Г.І. Ризикологія в економіці та підприємництві: монографія / В.В. Вітлінський, Г.І. Великоіваненко. – К: КНЕУ, 2004. – 480 с.
5. Гевко І.Б. Методи прийняття управлінських рішень: Підручник. – К. 2009. – 187 с.
6. Економічний ризик: ігрові моделі: навч. посіб. / В.В. Вітлінський, П.І.Верченко та ін. – К.: КНЕУ, 2002. – 446 с.
7. Івченко І.Ю. Економічні ризики: навч. посіб. / І.Ю. Івченко. – К.: ЦУЛ, 2004. – 304 с.
8. Катренко А.В., Пасічник В.В., Пасько В.П. Теорія прийняття рішень. Підручник – К.: Видавнича група BHV, 2009. – 448 с.
9. Кігель В. Методи і моделі підтримки прийняття рішень у ринковій економіці: монографія / В. Кігель. – К.: ЦУЛ, 2003. – 202 с.
10. Кондрашихін А.Б., Пепа Т.В. Теорія та практика підприємницького ризику: навч. посіб. / А.Б. Кондрашихін, Т.В. Пепа. – К.: ЦУЛ, 2009. – 224 с.
11. Кравченко С. Обґрунтування умов фінансування інноваційних рішень / С. Кравченко // Економіка України. 2003. – № 2. – С. 41–46.
12. Минка А.П. Прийняття управлінських рішень в умовах ризику і невизначеності / А.П. Минка // Економіка АПК. – 2001. – № 3. – С. 85–90.
13. Мочерний С.В., Устенко О.А., Чеботар С.І. Основи підприємницької діяльності: посібник / С.В. Мочерний, О.А. Устенко, С.І.Чеботар. – К.: Академія, 2001. – 280 с.
14. Підприємницька діяльність: стратегія економічного розвитку: Наук.-метод. вид / А.В. Чупіс. – Суми: Довкілля, 2001. – 336 с.
15. Ситник В. Ф. та ін. Системи підтримки прийняття рішень. — К.: Техніка, 2005.—162с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Методи і моделі прийняття управлінських рішень
Спеціальність: Підприємництво, торгівля та біржова діяльність
Код дисципліни: 7.076.01.O.005
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Підприємництво та екологічна експертиза товарів
Лектор: Надія Яворська
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
інтегральна компетентність (ІНТ) - здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у галузі підприємництва, торгівлі та/або біржової діяльності або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та /або здійснення інновацій за невизначених умов і вимог.
загальні компетентності:
ЗК 1. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації.
ЗК2. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
ЗК3. Здатність мотивувати людей та рухатися до спільної мети.
ЗК4. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності).
фахові компетентності:
СК3. Здатність до ефективного управління діяльністю суб’єктів господарювання в сфері підприємництва, торгівлі та/або біржової діяльності.
СК4. Здатність до вирішення проблемних питань і прийняття управлінських рішень у професійній діяльності.
СК5. Здатність до ініціювання та реалізації інноваційних проектів в підприємницькій, торговельній та/або біржовій діяльності.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
РН1. Вміти адаптуватися та проявляти ініціативу і самостійність в ситуаціях, які виникають в професійній діяльності.
РН2. Визначати, аналізувати проблеми підприємництва, торгівлі і біржової діяльності та розробляти заходи щодо їх вирішення
РН4. Застосовувати бізнес-комунікації для підтримки взаємодії з представниками різних професійних груп
РН7. Визначати та впроваджувати стратегічні плани розвитку суб’єктів господарювання у сфері підприємництва, торгівлі та/або біржової діяльності
РН8. Оцінювати продукцію, товари, послуги, а також процеси, що відбуваються в підприємницьких, торговельних та/або біржових структурах, і робити відповідні висновки для прийняття управлінських рішень.
РН9. Розробляти і приймати рішення, спрямовані на забезпечення ефективності діяльності суб’єктів господарювання у сфері підприємницької, торговельної та/або біржової діяльності
РН10. Вміти вирішувати проблемні питання, що виникають в діяльності підприємницьких, торговельних та/або біржових структур за умов невизначеності та ризиків
ЗН1. Спеціалізовані концептуальні знання, набуті у процесі навчання та/або професійної діяльності на рівні новітніх досягнень, які є основою для оригінального мислення та інноваційної діяльності, зокрема в контексті дослідницької роботи
ЗН2. Критичне осмислення проблем у навчанні та/або професійній діяльності та на межі предметних галузей
УМ1. Розв’язання складних задач проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог
УМ2 Провадження дослідницької та/або інноваційної діяльності
К1 Зрозуміле і недвозначне донесення власних висновків, а також знань та пояснень, що їх обґрунтовують, до фахівців і нефахівців, зокрема до осіб, які навчаються
АВ1 Прийняття рішень у складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування
АВ2 Відповідальність за розвиток професійного знання і практик, оцінку стратегічного розвитку команди
АВ3 Здатність до подальшого навчання, яке значною мірою є автономним та самостійним
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Економічне прогнозування ефективності діяльності в сфері підприємництва і торгівлі
Ініціювання інноваційних проектів в підприємницькій та торговельній діяльності
Стратегія і тактика розвитку підприємницьких структур
Короткий зміст навчальної програми: В основі навчальної дисципліни «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» лежить вивчення підходів до ефективного управління в основі якого процес управління – це нескінченний ланцюг управлінських рішень. Ефективність управління залежить насамперед від уміння здійснювати розробку, оцінку та прийняття ефективних управлінських рішень шляхом застосування на практиці інструментарію системного аналізу, економіко-математичного моделювання, раціональних методів планування, успішного виконання основних функцій управління, а також створює ефективні комунікаційні зв’язки та сприятливий соціально-психологічний клімат в колективі.
Курс «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» розкриває теоретичні основи обґрунтування і прийняття управлінських рішень; планування та прогнозування при прийнятті управлінських рішень; контроль за виконанням управлінських рішень, прийняття управлінських рішень в кризових ситуаціях, сучасні методи прийняття управлінських рішень в умовах господарювання та інтеграції України у світовий, європейський економічний простір.
Навчальна дисципліна «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» розвиває вміння оцінювати альтернативи, будувати моделі управління, аналізувати наслідки та приймати обґрунтовані рішення в умовах невизначеності.
Опис: Тема 1. Теоретичні основи обґрунтування і прийняття управлінських рішень
Тема 2. Використання лінійного програмування в прийнятті управлінських рішень
Тема 3. Дерево рішень як інструмент моделювання управлінських рішень
Тема 4. Методи прогнозування при прийнятті управлінських рішень
Тема 5. Методи прийняття рішень в умовах невизначеності та ризику
Тема 6. Моделі теорії ігор у прийнятті управлінських рішень
Тема 7. Моделі аналізу вигод і витрат у прийнятті управлінських рішень
Тема 8. Етичні дилеми, екологічна та соціальна відповідальність у прийнятті управлінських рішень
Методи та критерії оцінювання: Оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти з навчальної дисципліни проводиться у відповідності до Положення «Про організацію та проведення поточного і семестрового контролю результатів навчання здобувачів вищої освіти» (Редакція 2), що затверджене Ректором Національного університету «Львівська політехніка» 10 липня 2024 р. за 100-бальною шкалою на основі результатів поточного та семестрового контролів:
Поточний контроль (40%), який проводиться під час лабораторних та практичних занять і спрямований на перевірку рівня засвоєння навчального матеріалу:
- письмовий експрес-контроль (комп’ютерне тестування з використанням ВНС) – регулярні короткі тести для перевірки засвоєння ключових понять і теоретичних знань (для здобувачів денної форми навчання -16% від загальної оцінки);
- виконання контрольних робіт – виконання завдань двох контрольних робіт, які охоплюють основні теоретичні аспекти курсу (для здобувачів заочної форми навчання - 16% від загальної оцінки);
- виконання лабораторних робіт та захист звітів про виконання лабораторних завдань з обробки даних та моделювання (24%).
Семестровий контроль (60%) проводиться у формі екзамену, який включає:
письмову компоненту у тестовій формі – тести, що оцінюють розуміння теоретичного матеріалу та здатність застосовувати знання на практиці (50% від загальної оцінки).
усну компоненту – відповіді на усні питання для перевірки глибини розуміння теми та здатності аргументовано викладати матеріал (10%).
Робота в умовах дистанційного навчання
Дистанційне навчання може передбачатися для окремих видів навчальної роботи, у зв’язку із карантинними заходами та впровадженням воєнного стану.
Дистанційна робота на кафедрі підприємництва та екологічної експертизи товарів проводиться на платформах MS Teams і Zoom.
Письмові роботи здобувачів надсилаються до ВНС ЛП та оцінюються у відповідності до розроблених критеріїв оцінювання результатів навчання студентів.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання навчальних досягнень здобувача освіти з навчальної дисципліни проводиться у відповідності до Положення «Про організацію та проведення поточного і семестрового контролю результатів навчання здобувачів вищої освіти» (Редакція 2), що затверджене Ректором Національного університету «Львівська політехніка» 10 липня 2024 р., за 100-бальною шкалою оцінювання:
100-88 балів – «відмінно»
87-71 балів – «добре»
70-50 балів – «задовільно»
49-00 балів – «незадовільно»
Критерії оцінювання результатів навчання здобувачів освіти
Максимальна оцінка в балах (денна форма навчання):
1. Поточний контроль (ПК) 40 балів:
письмовий експрес-контроль - максимальна кількість балів за кожною темою – 2 бали
лабораторні роботи - максимальна кількість балів за кожну лабораторну роботу № 1-8 – 3 бали;
2. Екзаменаційний контроль 60 балів:
письмова компонента 50 балів
усна компонента 10 балів
Разом за дисципліну 100 балів
Максимальна оцінка в балах (заочна форма навчання):
1. Поточний контроль (ПК) 40 балів:
лабораторні роботи - максимальна кількість балів за кожну лабораторну роботу № 1-8 – 3 бали;
контрольні роботи - максимальна кількість балів за кожну контрольну роботу – 8 балів.
2. Екзаменаційний контроль 60 балів:
письмова компонента 50 балів
усна компонента 10 балів
Разом за дисципліну 100 балів
За виконання усіх видів обов’язкових індивідуальних робіт (ОІР) виставляють максимальну кількість балів за такими критеріями:
своєчасність виконання;
самостійність виконання;
правильність методики вирішення завдання та алгоритму її реалізації;
достовірність результатів;
відповідність одиниць вимірювання;
аргументованість висновків;
відповідність звіту та/чи контрольної роботи встановленим вимогам.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Порядок виставляння балів за ОІР у % від максимальної кількості балів виділених на певний вид ОІР:
0% – завдання не виконано або виявлено плагіат чи встановлено факт несамостійного виконання ОІР;
40% – завдання виконано частково та містить суттєві помилки методичного або розрахункового характеру; висновки не аргументовані і не конкретні, звіт підготовлено недбало;
60% – завдання виконано повністю і вчасно, проте містить суттєві помилки у розрахунках або методиці; висновки містять окремі недоліки, судження здобувача освіти не достатньо аргументовані; звіт підготовлено з незначним відхиленням від вимог;
80% – завдання виконано повністю і вчасно, проте містить окремі несуттєві недоліки (розмірності, висновки, оформлення тощо);
100% – завдання виконано правильно, вчасно і без зауважень
Здобувач зобов’язаний дотримуватися встановленого графіку виконання ОІР.
Здобувачу, який до початку семестрового контролю (СК) не всі ОІР навчальної дисципліни, передбачені індивідуальним навчальним планом, а 50 % та більше кожного виду з ОІР, дозволяється відпрацювати решту робіт у перший тиждень семестрового контролю, при цьому, результати оцінювання цих робіт враховуються викладачем у підсумковій поточній успішності з цієї дисципліни.
Як виняток, з дозволу завідувача кафедри, такий здобувач може відпрацювати ці ОІР до дати складання іспиту без їхнього урахування в ПК.
У разі відпрацювання всіх ОІР здобувач отримує допуск до екзаменаційного контролю або йому виставляється диференційований залік.
Здобувач, який без поважних документально підтверджених підстав до початку СК не виконав більше 50 % ОІР з навчальної дисципліни (хоча б з одного їх виду), вважається не атестованим з поточного контролю (межа незадовільного навчання) і не допускається до відпрацювання решти ОІР та СК з цієї дисципліни.
У разі виявлення плагіату чи встановлення факту несамостійного виконання ОІР, ці види робіт здобувачу не зараховують.
Рекомендована література: Базова
1. Методи і моделі прийняття управлінських рішень: навч. посібн. / М. Руда, Т. Бойко, М. Паславський, М. Борковський. Gdansk, Poland : Wydawnictwo GSW, 2022. – 272 с.
2. Словник основних термінів: з дисципліни «Методи і моделі прийняття управлінських рішень» для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля» / М. В. Руда, А. М. Шибанова – Львів: Редакційно-видавничий центр НЛТУ України, 2023. – с. 228.
3. Прийняття управлінських рішень: навчальний посібник / [Ю.Є. Петруня, Б.В. Літовченко, Т.О. Пасічник та ін.] ; за ред. Ю.Є. Петруні. [4-те вид., переробл. і доп.]. Дніпро : Університет митної справи та фінансів, 2020. 276 с.
4. Прийняття управлінських рішень : навч. посіб. / Ю. Є. Петруня, Б. В. Літовченко,Т. О. Пасічник та ін. ; за ред. Ю. Є. Петруні. Дніпро : Університет митної справи та фінансів, 2020. 276 с.
5. Методи та моделі прийняття рішень у міжнародному бізнесі: підручник. Н.П. Литвиненко. Центр учбової літератури, 2020 – 336 с.
6. Kluger, J. M. Ethics in Business and Management. – New York: Perseus Books, 2020.
7. Hollis, C. W., Ludwig, C. H. Decision-Making in Business: Theory and Practice. – K.: Alan, 2019.
Допоміжна
1. Yavorska N., Sherifi I., Andrushchenko H., Vankovych D., Solokha D., Malyshenko I., Strategic management of industrial enterprise innovation potential development // Academy of Strategic Management Journal. – 2020. – Vol. 19, iss. 6. – P. 1–8. (SciVerse SCOPUS).
2. Yavorska N. Modeling the impact of environmental investments on the environment state // Технологічний аудит та резерви виробництва. – 2020. – Т. 5, № 4 (55). – P. 44–47.
3. Yavorska N., Andrushchenko H., Shandova N., Hbur Z., Parshyna O. Enterprise competitiveness management by introducing virtual reality technologies [Електронний ресурс] // Academy of Strategic Management Journal. – 2019. – Vol. 18, Special issue 1. (SciVerse SCOPUS).
4. Яворська Н.П., Віденєєв О.І. Управління інтелектуальним потенціалом бізнес-структур: підходи та концепції // Актуальні питання у сучасній науці. – 2024. – № 9 (27). – С. 89–102.
5. Yavorska N., Pavelkiv R., Borysenko O., Tarasenko K. The strategies of innovative development in the growth of the manufacturing enterprise level // International Journal of Management. – 2020. – Vol. 11, iss. 6. – С. 1805–1811.
6. Данько Т. І., Яворська Н. П. Інвестиційні чинники фінансування природоохоронної діяльності: дослідження зарубіжного досвіду // Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». Серія: "Економічні науки". – 2020. – № 1 (33). – С. 9–16.
7. Данько Т.І., Яворська Н.П., Тупісь М.М. Ключові аспекти управління конкурентоспроможністю торговельного підприємства // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2021. – № 6 (123). – С. 30–34.
8. Яворська Н. П. Екологічне оподаткування в країнах ЄС як інструмент підвищення ефективності екологічної політики // Підприємництво та інновації. – 2019. – Вип. 10. – С. 114–120.
9. Яворська Н. П., Данько Т. І. Дослідження взаємозв'язку конкурентних переваг та конкурентоспроможності підприємств торгівлі // Східна Європа: економіка, бізнес та управління. – 2018. – Вип. 6 (17). – С. 173–177.
10. Яворська Н. П., Данько Т. І. Цифрова конкурентоспроможність України: загальні тенденції та моделювання впливу // Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». Серія: "Економічні науки". – 2021. – № 12 (56), т. 3. – С. 34–41.
11. Yavorska N., Sokolovskyy Y., Levkovych M., Mokrytska O., KaspryshynY., Investigation on the processes of deformation, heat- and-moisture transfer in media with the properties of the effects of "memory" and self-similarity // Data stream mining & processing (DSMP) : proceedings of the IEEE Third international conference, August 21–25, 2020, Lviv, Ukraine. – 2020. – C. 382–385. 0,18 ум.д.ар. (SciVerse SCOPUS).
12. Yavorska N. Key performance indicators of e-commerce enterprise performance // Сталий розвиток – стан та перспективи : збірник матеріалів IV Міжнародного наукового симпозіуму в рамках Еразмус+ Модуль Жан Моне «Концепція екосистемних послуг: Європейський досвід» («ЕЕ4CES»), 13–16 лютого 2024, Україна, Львів – Славське. – 2024. – C. 252–256.
13. Yavorska N., Matyash O. Virtual technologies as a prerequisite for the development of competitiveness of a trade enterprise // Сталий розвиток – стан та перспективи : збірник матеріалів III Міжнародного наукового симпозіуму (Львів-Славське, 26–29 січня 2022 р.). – 2022. – C. 213–214.
14. Yavorska N. The essence of economic diagnostics of the trading company // Проблеми сталого розвитку : матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 10-й річниці створення інституту (Львів-Зозулі, 22–23 жовтня 2021 р.). – 2021. – C. 176–178.
15. Yavorska N., Piatka N. Evaluating the effectiveness of environmental investment // Innovative development of resource-saving technologies and sustainable use of natural resources : book of abstracts of the 3rd International scientific and technical conference, Petro?ani, Romania October 26, 2020. – 2020. – C. 256–259.
16. Yavorska N., Bulatsyk S., Zin'ko O. The economic essence of the enterprise's competitiveness and methods of evaluation // Сталий розвиток – стан та перспективи : матеріали ІІ Міжнародного наукового симпозіуму SDEV‘2020, 12–15 лютого 2020 року, Львів-Славське, Україна. – 2020. – C. 261–264.
Інформаційні ресурси
1. Державна служба статистики України– Режим доступу ? http://www.ukrstat.gov.ua
2. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України – Режим доступу ? http://me.gov.ua
3. Сервер законодавства України – Режим доступу ? http://iportal.rada.gov.ua/
4. Google Scholar – https://scholar.google.com – наукова пошукова система для пошуку наукових публікацій, статей, книг та досліджень.
5. SpringerLink – https://link.springer.com – доступ до наукових статей, книг і журналів з економіки, моделювання та аналітики.
6. Scopus – https://www.scopus.com – реферативна база даних для пошуку наукових публікацій з актуальних тем моделювання та прогнозування.
7. Statista – https://www.statista.com – портал для пошуку статистичних даних про ринки, індустрії та тренди в електронній комерції.
8. Kaggle – https://www.kaggle.com – платформа для аналізу та моделювання даних, доступ до відкритих датасетів і інструментів для машинного навчання.
9. The Decision Lab – https://thedecisionlab.com – платформа, яка спеціалізується на дослідженні поведінкової науки та прийняття рішень.
10. Harvard Business Review – https://hbr.org – авторитетне джерело управлінських інсайтів і статей з менеджменту, прийняття рішень, стратегій ведення бізнесу, що містить дослідження, кейси та рекомендації для управлінців.
11. World Bank Data – https://data.worldbank.org – глобальні економічні та соціальні показники, доступ до статистичних даних з різних країн світу, які можуть використовуватися для аналізу макроекономічних трендів і прийняття рішень.
12. OECD Data – https://data.oecd.org – портал статистичних даних Організації економічного співробітництва та розвитку, що містить економічні, соціальні та екологічні показники.
13. SSRN (Social Science Research Network) – https://www.ssrn.com – відкрита платформа для публікації і пошуку досліджень у галузі суспільних наук, зокрема економіки, фінансів та управління.
14. McKinsey & Company – https://www.mckinsey.com – аналітичні звіти, дослідження та інсайти з управлінської практики, стратегічного розвитку та інновацій у бізнесі.
15. World Economic Forum – https://www.weforum.org – дослідження, звіти та аналітика з глобальних економічних, соціальних та екологічних питань, які впливають на прийняття рішень у бізнесі та управлінні.
16. UNCTADstat – https://unctadstat.unctad.org – статистичні дані ООН з торгівлі, інвестицій, фінансів і розвитку.
17. ResearchGate – https://www.researchgate.net – наукова мережа для пошуку дослідників та їхніх робіт, спільного обговорення наукових питань і отримання доступу до новітніх наукових публікацій.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).