Декларування товарів в комерційній діяльності

Спеціальність: Підприємництво, торгівля та біржова діяльність
Код дисципліни: 7.076.01.E.014
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Підприємництво та екологічна експертиза товарів
Лектор: професор кафедри ПЕЕТ, д.т.н.,проф. Ірина ЄМЧЕНКО
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: полягає у наданні знань щодо основних понять і категорій з декларування товарів під час здійснення комерційних операцій, вивченні методологічної, нормативно-правової бази щодо форм, способів і порядку декларування учасниками комерційної діяльності товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України. Знання методів класифікації, кодування товарів, видів і форм декларування і декларацій, відмінностей процедури декларування в Україні і зарубіжних країнах сформує фахівців, здатних виконувати свої обов’язки володіючи сучасними знаннями в галузі підприємництва і торгівлі.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів вищої освіти компетентностей: інтегральні компетентності (ІНК): Здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у галузі підприємництва, торгівлі та/або біржової діяльності або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та /або здійснення інновацій за невизначених умов і вимог. загальні компетентності (ЗК): ЗК1. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації ЗК4. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності) Спеціальні (фахові) компетентності (СК) СК3. Здатність до ефективного управління діяльності суб’єктів господарювання в сфері підприємництва, торгівлі та/або біржової діяльності. СК4. Здатність до вирішення проблемних питань і прийняття управлінських рішень у професійній діяльності. Фахові компетентності професійного спрямування (ФСК): ФСК2.1. Здатність застосувати провадити підприємницьку діяльність у сфері декларування товарів
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання (РН): РН4. Застосовувати бізнес-комунікації для підтримки взаємодії з представниками різних професійних груп РН10. Вміти вирішувати проблемні питання, що виникають в діяльності підприємницьких, торговельних та/або біржових структур за умов невизначеності і ризиків РНС2.1 Вміти провадити підприємницьку діяльність у сфері декларування товарів У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: Знання: ЗН2. Критичне осмислення проблем у навчанні та/або професійній діяльності та на межі предметних галузей. Уміння: УМ1. Розв’язання складних задач проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог. Комунікація: К1. Зрозуміле і недвозначне донесення власних висновків, а також знань та пояснень, що їх обґрунтовують, до фахівців і нефахівців, зокрема до осіб, які навчаються. Автономія та відповідальність: АВ1. Прийняття рішень у складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Корпоративна культура у сфері підприємництва Управління ризиками у міжнародній комерції Економічне прогнозування ефективності діяльності в сфері підприємництва і торгівлі Стратегія і тактика розвитку підприємницьких структур Професійна та цивільна безпека Експертиза і сертифікація походження товарів
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна «Декларування товарів в комерційній діяльності» розкриває значення декларування товарів для сталого економічного розвитку держави і добробуту її населення. Переміщення товарів через митний кордон держави розпочинається з процедури декларування товарів, яка є є найважливішим та найскладнішим етапом здійснення зовнішньоекономічних операцій. Ефективність та мінімізація ризиків залежить від відповідності процедури декларування вимогам європейських стандартів, гармонізації та спрощення оформлення під час здійснення комерційної діяльності. Навчальний курс розкриває визначальну роль декларування у виконанні функції інформаційного забезпечення митного оформлення товарів у комерційній діяльності; права та обов’язки декларанта; види і форми декларування товарів та митних декларацій; норми законодавства з врегулювання правового інституту декларування; відомості про товари, транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон і є об’єктами декларування під час здійснення комерційних операцій.
Опис: Тема 1. Декларування товарів і транспортних засобів: сутність, основні положення та визначення Тема 2. Підприємницька діяльність з надання послуг з декларування. Тема 3. УКТЗЕД для декларування товарів Тема 4. Зовнішньоторговельні документи, необхідні для декларування товарів Тема 5. Використання митних декларацій для декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України Тема 6. Заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа Тема 7. Нарахування та сплата митних платежів під час декларування
Методи та критерії оцінювання: Оцінювання знань здобувачів освіти з навчальної дисципліни здійснюється за 100-баловою шкалою за результатами поточного та підсумкового контролів. Поточний контроль (40%) здійснюється під час проведення лабораторних і практичних занять і має на меті перевірку рівня засвоєння здобувачами освіти навчального матеріалу дисципліни: письмовий експрес-контроль; виконання та захист лабораторних робіт; розв’язування тематичних практичних завдань. Для здобувачів заочної форми навчання (40%) поточний контроль (40%) включає проведення практичних занять і розв’язування тематичних практичних завдань; виконання та захист лабораторних робіт; виконання контрольної роботи. Підсумковий контроль (60%) проводиться з метою оцінювання підсумкових результатів навчання і включає семестровий контроль у формі письмового семестрового екзамену: письмова компонента у тестовій формі (50%); усна компонента (10%) для здобувачів денної і заочної форми навчання.
Критерії оцінювання результатів навчання: Разом за поточний контроль - 40 балів; підсумковий контроль - 60 балів (50 -письмова компонента, 10 - усна компонента) 21 бал - за виконання практичних робіт: за усне опитування - 7 балів (7 тем по 1 балу); поточний експрес-контроль - 7 балів (7 тем по 1 балу); розв’язання практичних завдань - 7 балів (7 тем по 1 балу). 19 балів за захист лабораторних робіт: лабораторна робота № 1 – 3 бали, № 2-5 по 4 бали. Для заочної форми навчання: 14 балів - за виконання практичних робіт: (7 тем по 2 балу); 10 балів за захист лабораторних робіт: лабораторна робота № 1 – 5 по 2 бали, контрольної роботи: 16 балів (2 роботи по 8 балів)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100-88 балів - атестований з оцінкою «відмінно» - Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача. 87-71 балів - атестований з оцінкою «добре» - Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку. 70-50 балів - атестований з оцінкою «задовільно» - Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зразок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативність та евристичність, домінування мотивів обов’язку, неусвідомлене застосування можливостей для саморозвитку. 49-00 балів - атестований з оцінкою «незадовільно» - Незадовільний рівень: свідчить про елементарне володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, загальне уявлення про зміст навчального матеріалу, часткове використання знань, умінь і навичок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативно-прагматичний інтерес.
Рекомендована література: Електронний навчально-методичний комплекс навчальної дисципліни «Декларування товарів в комерційній діяльності» у Віртуальному навчальному середовищі Львівської політехніки розміщена за адресою: https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=16548 Методичні рекомендації для виконання лабораторних робіт з навчальної дисципліни «Декларування товарів в комерційній діяльності» для здобувачів освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля». – Львів: 2023. Методичні рекомендації для проведення практичних занять з навчальної дисципліни «Декларування товарів в комерційній діяльності» для здобувачів освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля». – Львів: 2023 Методичні рекомендації для самостійного вивчення матеріалу з навчальної дисципліни «Декларування товарів в комерційній діяльності» для здобувачів освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 076 «Підприємництво та торгівля». – Львів: 2023. Базова 1. Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4496-VI. [Електронний ресурс].- Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#Text 2. Митна справа : Підручник / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник, В. О. Терлецька [та інші]. – Львів : Вид- во Львівської політехніки, 2021. – 240 с. 3. Гребельник О.П. Митна справа. Підручник. — К. : Центр навчальної літератури, 2019. – 472 с. 4. Комерційна діяльність: Навч. посібник / А.М. Живець, О.О. Комліченко – Центр навчальної літератури, 2021. – 308 с. 5. Про утворення територіальних органів Державної митної служби. Постанова КМУ № 858 від 2 жовтня 2019 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/858-2019-%D0%BF 6. Положення про Державну митну службу України, затверджене Постановою КМУ від 6 березня 2019 р. № 227 [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/227-2019-%D0%BF#Text 7. Міжнародна конвенція про спрощення і гармонізацію митних процедур від 18.03.1973 р. (Кіотто) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_643#Text 8. Угода про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони від 27.06.2014 р. зі змінами та доповненнями [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/984_011 9. Порядок ведення УКТЗЕД. Постанова КМУ №428 від 21.05.2012 р. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/428-2012-%D0%BF#Text 10. Закон України від 19 жовтня 2022 року №2697-IX «Про Митний тариф України» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2697-IX#Text 11. Про затвердження пояснень до УКТЗЕД. Наказ Державної митної служби України України від 14.07.2020 № 256 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0256913-20#Text 12. Положення про митні декларації. Постанова Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/450-2012-%D0%BF#Text 13. Порядок виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua. 14. Про зовнішньоекономічну діяльність : Закон України № 959-XII від 16.04.1991 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/959-12#Text 15. Про деякі питання провадження митної брокерської діяльності. Наказ Міністерства фінансів України.27.09.2021 № 517 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1672-21#n4 16. Порядок взаємодії між декларантами, їх представниками, іншими заінтересованими особами та митними органами, іншими державними органами, установами та організаціями, уповноваженими на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму “єдиного вікна, затверджений Постановою КМУ від 21 жовтня 2020 р. № 971 [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/971-2020-%D0%BF#Text 17. Довідник товарознавця. Продовольчі товари. – Навч. посібник /заг. ред Князя С.В./ Видавництво Львівська Політехніка, 2019 р. – 654 с. 18. Довідник товарознавця і споживача продовольчих товарів : навч. посібник /.; за ред. д-ра екон. наук, проф. С. В. Князя. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2021. – 796 с. 19. Довідник фахівця з підприємництва, торгівлі та біржової діяльності : навчальний посібник / О. І. Мороз, А. Г. Загородній, С. В. Князь, Р. А. Слав'юк, І. В. Ємченко, К. Р. Кохалевич: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2023. – 296 c. Допоміжна 20. Коваль, Н.О. (2018). Форми митного декларування та порядок їх застосування. Lex Portus, 3, 106-118. https://doi.org/10.26886/2524-101X.3.2018.7 21. Товарознавство і торговельне підприємництво : навч. посіб. / А.А. Мазаракі, Н.В. Притульська, В.А. Осика та ін. ; за ред. А.А. Мазаракі. – К. : Київ. нац. торг.- екон. ун-т, 2014. – 652 с. 22. Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності ДК017-98. – К.: Держстандарт України, 1998. 23. Перехідні таблиці від УКТЗЕД версії 2017 до УКТ ЗЕД версії 2022, затверджені наказом Державної митної служби України від 23.11. 2022 № 513 24. ДК 016-97 Державний класифікатор продукції і послуг. – К.: Держстандарт України. – Із змінами і доповненнями, 2012. 25. Ємченко І. В. Товарна номенклатура контрабанди та шляхи її попередження / І. В. Ємченко // Товарознавчий вісник. – 2020. – Випуск 13 Луцьк: ІВВ Луцького НТУ, 2020. – С. 121–130. DOI: https://doi.org/10.36910/6775-2310-5283-2020-13-10 26. Ємченко І.В. Чинники мінімізації ризиків у митній брокерській діяльності / І.В. Ємченко // Товарознавчий вісник ЛТЕУ. Збірник наукових праць – Львів : Видавництво ЛТЕУ, 2021. – Том 1 Випуск 14. – 216 с. – (Технічні науки). – С. 113–122. https://orcid.org/0000-0003-3514-7064 27. Ємченко І.В., Усік Д.В. Інформаційне забезпечення у митній брокерській діяльності / Інновації в управлінні асортиментом, якістю та безпекою товарів і послуг : матеріали IX-ої міжнародної наук.-практ. конф. : (Львів, 09 грудня 2021 року) : тези Львів : Видавництво «Растр-7», 2021. – С. 171-173. 28. Ємченко І.В., Малинкина С.О. Декларування товарів та їх ідентифікація. Матеріали доповідей VIII Міжнародній науково-практичній конференції молодих учених та студентів «Якість та безпечність товарів» (05 квітня 2024 р.), Луцьк, Луцький національний технічний університет, 2024. – С. 207-209 29. Словник митних термінів / Ємченко І. В. – Львів: Растр -7, 2023. –254 с. 30. Незамінна роль митних брокерів для українського бізнесу (15.січня 2024 р.) https://zhzh.com.ua/internet/nezaminna-rol-mitnih-brokeriv-dlia-ukrainskogo-biznesu.html 31. Періодичні видання «Митна безпека», «Митний брокер» Інформаційні ресурси 1. Електронна бібліотека НУ «Львівська Політехніка» https://librarygo.lpnu.ua/ 2. Наукова бібліотека імені Василя Стефаника Національної академії наук України: м. Лівів, вул. В. Стефаника, 2 тел. 274-43-72 : // www.lsl.lviv.ua 3. Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/ 4. Офіційний сайт Державної митної служби України. / Режим доступу: www.customs.gov.ua 5. Державна служба статистики України– Режим доступу ? http://www.ukrstat.gov.ua 6. A Guide to Customs Import Procedures. URL: https://www.revenue.ie/en/customs-traders-and-agents/documents/import-procedures-guide.pdf. 7. Customs clearance of goods while exporting to the countries, with which Ukraine has a free trade zone. URL: https://chamber.ua/wp-content/uploads/2020/01/customs_clearance_of_goods_en.pdf. 8. World Customs Organization. Code of Ethics and Conduct. URL: http://www.wcoomd.org/. 9. The World Trade Organization (WTO). Сайт. https://www.wto.org/.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).