Методи емпіричного дослідження та оцінювання товарів

Спеціальність: Підприємництво, торгівля та біржова діяльність
Код дисципліни: 7.076.01.O.003
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Підприємництво та екологічна експертиза товарів
Лектор: Оксана Шайда
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: формування у здобувачів професійного підходу до виконання завдань в галузі дослідження та оцінювання товарів під час здійснення комерційної операції емпіричними методами, формування знань і вмінь, необхідних для визначення закономірностей і тенденцій попиту на товари та їх пропозиції, оцінювання товарів з використанням інструментарію багатовимірного ранжування об’єктів та процедур кластеризації, оволодіння цифровими технологіями при проведенні емпіричних досліджень. Вивчення навчальної дисципліни «Методи емпіричного дослідження та оцінювання товарів» допоможе здобувачам оволодіти сучасними інструментами та емпіричними методами дослідження, необхідними для ефективного оцінювання товарів в умовах розвитку цифрової економіки.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів вищої освіти компетентностей: інтегральна компетентність (ІНК): здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у галузі підприємництва, торговліта та/або біржової діяльності або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій за невизначених умов і вимог. загальні компетентності (ЗК): ЗК 1. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації. ЗК 2. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми. ЗК 5. Визначеність і наполегливість щодо поставлених завдань і взятих обов’язків. Спеціальні (фахові) компетентності (СК): СК2. Здатність проводити оцінювання продукції, товарів і послуг в підприємницькій, торговельній та/або біржовій діяльності. СК3. Здатність до ефективного управління діяльністю суб’єктів господарювання в сфері підприємництва, торгівлі та/або біржової діяльності. СК4. Здатність до вирішення проблемних питань і прийняття управлінських рішень у професійній діяльності.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: РН2. Визначати, аналізувати проблеми підприємництва, торгівлі і біржової діяльності та розробляти заходи щодо їх вирішення. РН6. Вміти розробляти та впроваджувати заходи для забезпечення якості виконуваних робіт і визначати їх ефективність. РН8. Оцінювати продукцію, товари, послуги, а також процеси, що відбуваються в підприємницьких, торговельних та/або біржових структурах, і робити відповідні висновки для прийняття управлінських рішень. РН10. Вміти вирішувати проблемні питання, що виникають в діяльності підприємницьких, торговельних та/або біржових структур за умов невизначеності та ризиків. Знання: Зн 1. Спеціалізовані концептуальні знання, набуті у процесі навчання та/або професійної діяльності на рівні новітніх досягнень, які є основою для оригінального мислення та інноваційної діяльності, зокрема в контексті дослідницької роботи. Зн 2. Критичне осмислення проблем у навчанні та/або професійній діяльності та на межі предметних галузей. Уміння: УМ1. Розв’язання складних задач проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог. УМ2. Провадження дослідницької та/або інноваційної діяльності АВ1. Прийняття рішень у складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування. АВ2. Відповідальність за розвиток професійного знання і практик, оцінку стратегічного розвитку команди.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Економічне прогнозування ефективності діяльності в сфері підприємництва і торгівлі Методи і моделі прийняття управлінських рішень Стратегія і тактика розвитку підприємницьких структур Експертиза і сертифікація походження товарів Ідентифікація та методи визначення фальсифікації товарів Декларування товарів в комерційній діяльності
Короткий зміст навчальної програми: В основі навчальної дисципліни «Методи емпіричного дослідження та оцінювання товарів» лежить вивчення методів соціально-економічного дослідження, які використовуються на емпіричному рівні наукового пізнання і дозволяють здійснювати оцінку товарів як об’єктів ринку. Навчальна дисципліна передбачає формування культури та навичок проведення емпіричних досліджень, упровадження їх результатів у практику діяльності організацій. Курс «Методи емпіричного дослідження та оцінювання товарів» розкриває теоретичні основи емпіричних методів дослідження та оцінювання товарів; особливості формування інформаційної бази емпіричного дослідження товарів у торгівельній діяльності; методи класифікації та ранжування багатовимірних об’єктів і процесів товарного ринку; інструментарій кластерного аналізу об’єктів товарного ринку з метою визначення конкурентних переваг; типологічне групування споживачів за визначеними ознаками як основа сегментації ринку; дослідження та оцінювання товарів з використанням експертних методів; прогнозування обсягів реалізації товарів (продукції); цифрові технології в емпіричних дослідженнях.
Опис: Тема 1. Методи емпіричного дослідження товарів та їх загальна характеристика. Тема 2. Формування інформаційної бази емпіричного дослідження та оцінювання товарів Тема 3. Методи класифікації та ранжування багатовимірних об’єктів і процесів в підприємництві і торгівлі. Тема 4. Кластерний аналіз об’єктів і процесів в підприємництві і торгівлі. Тема 5. Експертні методи дослідження та оцінювання товарів в підприємництві і торгівлі Тема 6. Прогнозування обсягів реалізації товарів Тема 7. Цифрові технології в емпіричних дослідженнях
Методи та критерії оцінювання: Оцінювання знань здобувачів з навчальної дисципліни здійснюється на основі результатів поточного та семестрового контролів. Методи оцінювання знань: вибіркове усне опитування перед початком занять; фронтальне стандартизоване опитування за картками, тестами протягом 5-10 хв; захист виконаних лабораторних робіт, виконання контрольних робіт здобувачами заочної форми навчання. Поточний контроль (40%) здійснюється під час проведення занять: лабораторних занять, усне опитування; письмовий експрес-контроль; розв’язування тематичних практичних завдань;. виконання контрольних робіт здобувачами заочної форми навчання. Підсумковий контроль (60%) здійснюється під час проведення екзамену: письмова компонента (50%); усна компонента (10%). Робота в умовах дистанційного навчання Дистанційне навчання може передбачатися для окремих видів навчальної роботи, у зв’язку із карантинними заходами та впровадженням воєнного стану. Дистанційна робота на кафедрі підприємництва та екологічної експертизи товарів проводиться на платформах MS Teams і Zoom. Письмові роботи здобувачів надсилаються до ВНС ЛП та оцінюються у відповідності до розроблених критеріїв оцінювання результатів навчання студентів.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання знань студентів з навчальної дисципліни здійснюється на основі результатів поточного та екзаменаційного контролів. Поточний контроль (40%) здійснюється під час проведення занять: Практичні заняття - максимальна кількість балів за кожну практичну роботу теми № 1-5 – 3 бали, за практичну роботу №6 – 4 бали Лабораторні роботи - максимальна кількість балів за кожен звіт з лабораторної роботи № 1-5 – 3 бали Письмовий експрес-контроль - максимальна кількість балів за кожною темою – 1 бал Підсумковий контроль (60%) здійснюється під час проведення екзамену: письмова компонента (50%); усна компонента (10%). За виконання усіх видів обов’язкових індивідуальних робіт (ОІР) виставляють максимальну кількість балів за такими критеріями: своєчасність виконання; самостійність виконання; правильність методики вирішення завдання та алгоритму її реалізації; достовірність результатів; відповідність одиниць вимірювання; аргументованість висновків; відповідність звіту встановленим вимогам.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Оцінювання знань здобувачів з навчальної дисципліни проводиться у відповідності до Положення «Про організацію та проведення поточного і семестрового контролю результатів навчання здобувачів вищої освіти» (Редакція 2), що затверджене Ректором Національного університету «Львівська політехніка» 10 липня 2024 р. Порядок виставляння балів за ОІР у % від максимальної кількості балів виділених на певний вид ОІР: 0% – завдання не виконано або виявлено плагіат чи встановлено факт несамостійного виконання ОІР; 40% – завдання виконано частково та містить суттєві помилки методичного або розрахункового характеру; висновки не аргументовані і не конкретні, звіт підготовлено недбало; 60% – завдання виконано повністю і вчасно, проте містить суттєві помилки у розрахунках або методиці; висновки містять окремі недоліки, судження здобувача не достатньо аргументовані; звіт підготовлено з незначним відхиленням від вимог; 80% – завдання виконано повністю і вчасно, проте містить окремі несуттєві недоліки (розмірності, висновки, оформлення тощо); 100% – завдання виконано правильно, вчасно і без зауважень Здобувач зобов’язаний дотримуватися встановленого графіку виконання ОІР. Оцінювання навчальних досягнень здобувача освіти здійснюють за 100-бальною шкалою оцінювання, встановленої в Університеті: 100-88 балів – оцінка «відмінно» 87-71 балів – оцінка «добре» 70-50 балів – оцінка «задовільно» 49-00 балів – оцінка «незадовільно»
Рекомендована література: 1. Цифрова економіка : підручник / Т. І. Олешко, Н. В. Касьянова, С. Ф. Смерічевський та ін. – К. : НАУ, 2022. – 200 с. 2. Довідник товарознавця і споживача продовольчих товарів: навчальний посібник / М. Т. Бець, Л. І. Богун, Н. Г. Георгіаді, Т. В. Гринько, Т. І. Данько, І. В. Ємченко, А. Г. Загородній, О. В. Князь, С. В. Князь, В. В. Косовська, Г. Й. Лучко, В. П. Мартинюк, В. М. Мацук, О. І. Мороз, Е. І. Плешаков, М. В. Римар, Р. Р. Русин-Гриник, Р. М. Скриньковський, П. М. Скрипчук, Р. А. Слав'юк, О. Ю. Судук, О. П. Тупісь, О. В. Фарат, О. Є. Федорчак, Л. Ю. Холявка, Н. Р. Чорна, О. Є. Шайда, С. Г. Швачко, Р. В. Шуляр, Н. П. Яворська, С. Г. Ягольник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2021. – 796 c. 3. Довідник товарознавця. Продовольчі товари. – Навч. посібник /заг. ред Князя С.В./ Видавництво Львівська Політехніка, 2019 р. – 654 с. 4. Дутко О.М., Лебідь І.Ю. Методика наукових досліджень : Навчально-методичний посібник [видання друге, доповнене та перероблене] / автори–упорядники О.М. Дутко, І.Ю. Лебідь. Кам’янець-Подільський : Видавець Ковальчук О.В, 2023. 160 с. 5. Економіка та бізнес-інновації: підручник / за ред. д.е.н., проф. Л. Г. Мельника, д.е.н., проф. О. І. Карінцевої. – Суми : Університетська книга, 2023. – 702 с. 6. Математичні моделі в маркетингу та менеджменті: навч. посіб. / укл. Гамалій В.Ф., Сотніков В.С., Жовновач Р.І., Вишневська В.А., Загреба М.М., Ніколаєв І.В. Вид. 3-є, доп. та перероб. Кропивницький, 2023. 181 с. 7. Основи статистичного моделювання: навч. посібник / за загальною редакцією С.В. Чугаєвської, Н.В. Ковтун. Житомир: Видавництво ПП "Рута", 2022. 604 с. 8. Пістунов І.М. Економіко-математичне моделювання: навч. посібник. Дніпро : НТУ «ДП», 2024. 202 с. 9. Староста В.І. Методологія наукових досліджень: навчально-методичний посібник для самостійної роботи здобувачів освіти. Вид. 2-е, випр. і доп. Ужгород: ДВНЗ «УжНУ», 2023. 72 с. 10. Формування збалансованої системи оцінювання підприємств ринку харчової продукції на основі стандарту НАССР: колективна монографія / С. В. Князь, І. В. Ємченко, О. Є. Шайда, Т. І. Данько, В. М. Мацук. – Львів: Афіша, 2020. – 114 c. 11.Гончарук Я. А., Котенко Н. А. Методи оцінки якості продукції: підручник. – Київ: КНЕУ, 2022. – 280 с. 12. Болотинська Л. І., Кравченко Т. В. Оцінка конкурентоспроможності продукції: навчальний посібник. – Дніпро: ДНУ, 2023. – 190 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).