Методи емпіричного дослідження та оцінювання товарів
Спеціальність: Підприємництво, торгівля та біржова діяльність
Код дисципліни: 7.076.01.O.003
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Підприємництво та екологічна експертиза товарів
Лектор:
Оксана Шайда
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів вищої освіти компетентностей:
інтегральна компетентність (ІНК): здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у галузі підприємництва, торговліта та/або біржової діяльності або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій за невизначених умов і вимог.
загальні компетентності (ЗК):
ЗК 1. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації.
ЗК 2. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.
ЗК 5. Визначеність і наполегливість щодо поставлених завдань і взятих обов’язків.
Спеціальні (фахові) компетентності (СК):
СК2. Здатність проводити оцінювання продукції, товарів і послуг в підприємницькій, торговельній та/або біржовій діяльності.
СК3. Здатність до ефективного управління діяльністю суб’єктів господарювання в сфері підприємництва, торгівлі та/або біржової діяльності.
СК4. Здатність до вирішення проблемних питань і прийняття управлінських рішень у професійній діяльності.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
РН2. Визначати, аналізувати проблеми підприємництва, торгівлі і біржової діяльності та розробляти заходи щодо їх вирішення.
РН6. Вміти розробляти та впроваджувати заходи для забезпечення якості виконуваних робіт і визначати їх ефективність.
РН8. Оцінювати продукцію, товари, послуги, а також процеси, що відбуваються в підприємницьких, торговельних та/або біржових структурах, і робити відповідні висновки для прийняття управлінських рішень.
РН10. Вміти вирішувати проблемні питання, що виникають в діяльності підприємницьких, торговельних та/або біржових структур за умов невизначеності та ризиків.
Знання:
Зн 1. Спеціалізовані концептуальні знання, набуті у процесі навчання та/або професійної діяльності на рівні новітніх досягнень, які є основою для оригінального мислення та інноваційної діяльності, зокрема в контексті дослідницької роботи.
Зн 2. Критичне осмислення проблем у навчанні та/або професійній діяльності та на межі предметних галузей.
Уміння:
УМ1. Розв’язання складних задач проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог.
УМ2. Провадження дослідницької та/або інноваційної діяльності
АВ1. Прийняття рішень у складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування.
АВ2. Відповідальність за розвиток професійного знання і практик, оцінку стратегічного розвитку команди.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Економічне прогнозування ефективності діяльності в сфері підприємництва і торгівлі
Методи і моделі прийняття управлінських рішень
Стратегія і тактика розвитку підприємницьких структур
Експертиза і сертифікація походження товарів
Ідентифікація та методи визначення фальсифікації товарів
Декларування товарів в комерційній діяльності
Короткий зміст навчальної програми: В основі навчальної дисципліни «Методи емпіричного дослідження та оцінювання товарів» лежить вивчення методів соціально-економічного дослідження, які використовуються на емпіричному рівні наукового пізнання і дозволяють здійснювати оцінку товарів як об’єктів ринку. Навчальна дисципліна передбачає формування культури та навичок проведення емпіричних досліджень, упровадження їх результатів у практику діяльності організацій.
Курс «Методи емпіричного дослідження та оцінювання товарів» розкриває теоретичні основи емпіричних методів дослідження та оцінювання товарів; особливості формування інформаційної бази емпіричного дослідження товарів у торгівельній діяльності; методи класифікації та ранжування багатовимірних об’єктів і процесів товарного ринку; інструментарій кластерного аналізу об’єктів товарного ринку з метою визначення конкурентних переваг; типологічне групування споживачів за визначеними ознаками як основа сегментації ринку; дослідження та оцінювання товарів з використанням експертних методів; прогнозування обсягів реалізації товарів (продукції); цифрові технології в емпіричних дослідженнях.
Опис: Тема 1. Методи емпіричного дослідження товарів та їх загальна характеристика.
Тема 2. Формування інформаційної бази емпіричного дослідження та оцінювання товарів
Тема 3. Методи класифікації та ранжування багатовимірних об’єктів і процесів в підприємництві і торгівлі.
Тема 4. Кластерний аналіз об’єктів і процесів в підприємництві і торгівлі.
Тема 5. Експертні методи дослідження та оцінювання товарів в підприємництві і торгівлі
Тема 6. Прогнозування обсягів реалізації товарів
Тема 7. Цифрові технології в емпіричних дослідженнях
Методи та критерії оцінювання: Оцінювання знань здобувачів з навчальної дисципліни здійснюється на основі результатів поточного та семестрового контролів.
Методи оцінювання знань: вибіркове усне опитування перед початком занять; фронтальне стандартизоване опитування за картками, тестами протягом 5-10 хв; захист виконаних лабораторних робіт, виконання контрольних робіт здобувачами заочної форми навчання.
Поточний контроль (40%) здійснюється під час проведення занять: лабораторних занять, усне опитування; письмовий експрес-контроль; розв’язування тематичних практичних завдань;. виконання контрольних робіт здобувачами заочної форми навчання.
Підсумковий контроль (60%) здійснюється під час проведення екзамену: письмова компонента (50%); усна компонента (10%).
Робота в умовах дистанційного навчання
Дистанційне навчання може передбачатися для окремих видів навчальної роботи, у зв’язку із карантинними заходами та впровадженням воєнного стану.
Дистанційна робота на кафедрі підприємництва та екологічної експертизи товарів проводиться на платформах MS Teams і Zoom.
Письмові роботи здобувачів надсилаються до ВНС ЛП та оцінюються у відповідності до розроблених критеріїв оцінювання результатів навчання студентів.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання знань студентів з навчальної дисципліни здійснюється на основі результатів поточного та екзаменаційного контролів.
Поточний контроль (40%) здійснюється під час проведення занять:
Практичні заняття - максимальна кількість балів за кожну практичну роботу теми № 1-5 – 3 бали, за практичну роботу №6 – 4 бали
Лабораторні роботи - максимальна кількість балів за кожен звіт з лабораторної роботи № 1-5 – 3 бали
Письмовий експрес-контроль - максимальна кількість балів за кожною темою – 1 бал
Підсумковий контроль (60%) здійснюється під час проведення екзамену: письмова компонента (50%); усна компонента (10%).
За виконання усіх видів обов’язкових індивідуальних робіт (ОІР) виставляють максимальну кількість балів за такими критеріями:
своєчасність виконання;
самостійність виконання;
правильність методики вирішення завдання та алгоритму її реалізації;
достовірність результатів;
відповідність одиниць вимірювання;
аргументованість висновків;
відповідність звіту встановленим вимогам.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Оцінювання знань здобувачів з навчальної дисципліни проводиться у відповідності до Положення «Про організацію та проведення поточного і семестрового контролю результатів навчання здобувачів вищої освіти» (Редакція 2), що затверджене Ректором Національного університету «Львівська політехніка» 10 липня 2024 р.
Порядок виставляння балів за ОІР у % від максимальної кількості балів виділених на певний вид ОІР:
0% – завдання не виконано або виявлено плагіат чи встановлено факт несамостійного виконання ОІР;
40% – завдання виконано частково та містить суттєві помилки методичного або розрахункового характеру; висновки не аргументовані і не конкретні, звіт підготовлено недбало;
60% – завдання виконано повністю і вчасно, проте містить суттєві помилки у розрахунках або методиці; висновки містять окремі недоліки, судження здобувача не достатньо аргументовані; звіт підготовлено з незначним відхиленням від вимог;
80% – завдання виконано повністю і вчасно, проте містить окремі несуттєві недоліки (розмірності, висновки, оформлення тощо);
100% – завдання виконано правильно, вчасно і без зауважень
Здобувач зобов’язаний дотримуватися встановленого графіку виконання ОІР.
Оцінювання навчальних досягнень здобувача освіти здійснюють за 100-бальною шкалою оцінювання, встановленої в Університеті:
100-88 балів – оцінка «відмінно»
87-71 балів – оцінка «добре»
70-50 балів – оцінка «задовільно»
49-00 балів – оцінка «незадовільно»
Рекомендована література: 1. Цифрова економіка : підручник / Т. І. Олешко, Н. В. Касьянова, С. Ф. Смерічевський та ін. – К. : НАУ, 2022. – 200 с.
2. Довідник товарознавця і споживача продовольчих товарів: навчальний посібник / М. Т. Бець, Л. І. Богун, Н. Г. Георгіаді, Т. В. Гринько, Т. І. Данько, І. В. Ємченко, А. Г. Загородній, О. В. Князь, С. В. Князь, В. В. Косовська, Г. Й. Лучко, В. П. Мартинюк, В. М. Мацук, О. І. Мороз, Е. І. Плешаков, М. В. Римар, Р. Р. Русин-Гриник, Р. М. Скриньковський, П. М. Скрипчук, Р. А. Слав'юк, О. Ю. Судук, О. П. Тупісь, О. В. Фарат, О. Є. Федорчак, Л. Ю. Холявка, Н. Р. Чорна, О. Є. Шайда, С. Г. Швачко, Р. В. Шуляр, Н. П. Яворська, С. Г. Ягольник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2021. – 796 c.
3. Довідник товарознавця. Продовольчі товари. – Навч. посібник /заг. ред Князя С.В./ Видавництво Львівська Політехніка, 2019 р. – 654 с.
4. Дутко О.М., Лебідь І.Ю. Методика наукових досліджень : Навчально-методичний посібник [видання друге, доповнене та перероблене] / автори–упорядники О.М. Дутко, І.Ю. Лебідь. Кам’янець-Подільський : Видавець Ковальчук О.В, 2023. 160 с.
5. Економіка та бізнес-інновації: підручник / за ред. д.е.н., проф. Л. Г. Мельника, д.е.н., проф. О. І. Карінцевої. – Суми : Університетська книга, 2023. – 702 с.
6. Математичні моделі в маркетингу та менеджменті: навч. посіб. / укл. Гамалій В.Ф., Сотніков В.С., Жовновач Р.І., Вишневська В.А., Загреба М.М., Ніколаєв І.В. Вид. 3-є, доп. та перероб. Кропивницький, 2023. 181 с.
7. Основи статистичного моделювання: навч. посібник / за загальною редакцією С.В. Чугаєвської, Н.В. Ковтун. Житомир: Видавництво ПП "Рута", 2022. 604 с.
8. Пістунов І.М. Економіко-математичне моделювання: навч. посібник. Дніпро : НТУ «ДП», 2024. 202 с.
9. Староста В.І. Методологія наукових досліджень: навчально-методичний посібник для самостійної роботи здобувачів освіти. Вид. 2-е, випр. і доп. Ужгород: ДВНЗ «УжНУ», 2023. 72 с.
10. Формування збалансованої системи оцінювання підприємств ринку харчової продукції на основі стандарту НАССР: колективна монографія / С. В. Князь, І. В. Ємченко, О. Є. Шайда, Т. І. Данько, В. М. Мацук. – Львів: Афіша, 2020. – 114 c.
11.Гончарук Я. А., Котенко Н. А. Методи оцінки якості продукції: підручник. – Київ: КНЕУ, 2022. – 280 с.
12. Болотинська Л. І., Кравченко Т. В. Оцінка конкурентоспроможності продукції: навчальний посібник. – Дніпро: ДНУ, 2023. – 190 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).