Організація безпеки праці підприємств транспорту та логістики

Спеціальність: Цивільна безпека
Код дисципліни: 6.263.06.E.047
Кількість кредитів: 8.00
Кафедра: Цивільна безпека
Лектор: Доцент, к.т.н. Витрикуш Наталія Миронівна
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою викладання навчальної дисципліни є формування у майбутніх фахівців теоретичних знань та практичних навиків з організації перевезень різними видами транспорту, спрямованих на захист працівників та населення від техногенних небезпек, що виникають у сучасному техногенному середовищі, а також формування у майбутніх фахівців необхідних знань і умінь у їхній подальшій професійній діяльності з правових, організаційних і безпекових питань транспортування.
Завдання: ЗК8. Здатність працювати як в команді, так і автономно. ФК15. Готовність до застосування та експлуатації технічних систем захисту, засобів індивідуального та колективного захисту від негативного впливу небезпечних чинників надзвичайної ситуації, дії небезпечних і шкідливих виробничих чинників. ФКС1.1 Здатність надавати домедичну допомогу постраждалим особам у надзвичайних ситуаціях. ФКС1.2 Здатність організовувати нагляд за додержанням вимог законодавства у сфері промислової безпеки і охорони праці. ФКС1.6. Здатність до організації безпечної експлуатації техніки, устаткування, спорядження у сфері професійної діяльності, створення безпечних і здорових умов праці.
Результати навчання: ЗС5. Розробляти тексти та документи з питань професійної діяльності, спілкуватися українською професійною мовою; читати й розуміти фахову іншомовну літературу, використовуючи її у соціальній і професійній сферах; демонструвати культуру мислення та виявляти навички щодо організації культурного діалогу на рівні, необхідному для професійної діяльності. УМ 1.3 Прогнозувати вплив шкідливих та небезпечних виробничих факторів на відповідний контингент працівників, населення та довкілля, рівень ризиків та передбачити і пропонувати організаційні, технічні та інші рішення для конкретної небезпеки. УМ1.4 Аналізувати виробничі процеси на відповідність дотримання стандартів з охорони праці, промислової безпеки.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: пререквізити: Безпека потенційно небезпечних технологій та виробництв кореквізити: Інженерний захист населення та ліквідація надзвичайних ситуацій на об'єктах господарювання
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна «Організація безпеки праці підприємств транспорту та логістики» формує у майбутніх фахівців знання та уміння з організації безпечних перевезень різними видами транспорту, міжнародного та національного законодавства у сфері перевезень, класифікації та ідентифікації вантажів, їх сумісність та маркування, умов перевезення та перевізні транспортні документи, основні причини виникнення аварійних ситуацій та заходи з їх запобігання, порядок ліквідації наслідків аварійних ситуацій та безпеки праці.
Опис: Національне та міжнародне законодавство у сфері перевезення. Права, обов'язки і відповідальність учасників перевезення. Страхування відповідальності суб'єктів перевезення. Класифікація та ідентифікація вантажів. Вантажні одиниці, їх випробування та маркування. Випробовування вантажних одиниць та їх маркування за результатами випробувань. Маркування вантажних одиниць. Умови перевезення небезпечних вантажів. Правила перевезення вантажів автомобільним транспортом. Правила перевезення вантажів залізницею. Правила перевезення вантажів морським транспортом. Основні причини виникнення аварійних ситуацій. Заходи, спрямовані на запобігання аварійним ситуаціям.
Методи та критерії оцінювання: Підсумковий контроль (100%) включає: Поточний контроль (40%): 1. Виконання індивідуальних практичних завдань. 2 Практична робота (семінар) Підсумковий контроль (60%): 1. Екзаменаційний контроль
Критерії оцінювання результатів навчання: Семестрова оцінка є сумою результатів поточного контролю усіх видів обов'язкових робіт передбачених робочою програмою дисципліни з яких: - max 60 балів за засвоєння теоретичного матеріалу (тестування у ВНС; кількість балів за кожну з лекцій обумовлена складністю навчального матеріалу, об’ємом навчального матеріалу, винесеного на самостійне опрацювання); - max 20 балів за виконання контрольної роботи (max 10 балів за правильність виконання розрахункової частини, max 7 бали за правильність описової частини, та max 3 бали за формулювання висновків до роботи); - max 30 балів за виконання практичних робіт (max 10 балів за одну практичну роботу з яких 7 бали за виконання роботи та 3 бали за оформлення звіту, оцінювання відбувається шляхом тестування у ВНС).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100-88 балів - атестований з оцінкою «відмінно» - Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача. 87-71 балів - атестований з оцінкою «добре» - Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку. 70-50 балів - атестований з оцінкою «задовільно» - Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зразок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативність та евристичність, домінування мотивів обов’язку, неусвідомлене застосування можливостей для саморозвитку. 49-00 балів - атестований з оцінкою «незадовільно» - Незадовільний рівень: свідчить про елементарне володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, загальне уявлення про зміст навчального матеріалу, часткове використання знань, умінь і навичок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативно-прагматичний інтерес.
Рекомендована література: 1. Міжнародні організації, конвенції та багатосторонні угоди в галузі транспорту. Посібник – К.: ДП „Державтотрансдіпроект?, 2006. – 216 с. 2. Горяїнов О.М. Вантажні перевезення: Конспект лекцій. (для студентів напряму підготовки - "Транспортні технології") / Харків:ХНАМГ, 2009. - 109с. 3. Зеленько Ю.В., Журавель І.Л., Окороков А.М., Патласов О.М., Бойченко А.М., Нестеренко Г.І. Посібник для курсу спеціального навчання з питань перевезень небезпечних вантажів на залізничному транспорті. Ч. 1. Базовий курс, 2015. – 139 с. 4. Марценишин Ю.І. Адміністративний нагляд за дорожнім перевезенням небезпечних вантажів: проблеми теорії та практики : монографія / Марценишин Ю.І., Собакарь А.О. – К.: ПП «Комп’ютерний дизайн», 2016. – 205 с. 5. Globally Harmonized System of Сlassification and Labelling of Chemicals (GHS) 6. Про перевезення небезпечних вантажів : Закон України від 06.04.2000 № 1644-III // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/1644-14
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).