Теоретичні основи електротехніки, частина 1

Спеціальність: Системи енергетики сталого розвитку
Код дисципліни: 6.141.09.O.012
Кількість кредитів: 8.00
Кафедра: Теоретична та загальна електротехніка
Лектор: д.т.н.,проф. Стахів Петро Григорович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою викладення дисципліни "Теоретичні основи електротехніки" є формування наукового світогляду, відповідної системи поглядів на суть фізичних явищ, що супроводжують електромагнітні процеси електротехнічних пристроїв і систем, забезпечення теоретичних основ для вивчення фахових електротехнічних дисциплін.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей: загальних: • здатність до аналізу та синтезу; • здатність здійснювати пошук, аналізувати і критично оцінювати ін-формацію з різних джерел; • уміння ефективно спілкуватися на професійному та соціальному рів-нях; • креативність, здатність до системного мислення; • розуміння необхідності навчання протягом життя та трансферу набу-тих знань фахових: • здатність застосовувати інформаційно-комунікаційні технології та навики програмування для розв’язання типових завдань інженерної діяльнос-ті; • здатність застосовувати професійно-профільовані знання й практичні навички для створення нових та при обслуговуванні існуючих електроенерге-тичних, електро¬технічних та електромеханічних систем та їх складових; • здатність застосовувати аналітичні методи аналізу, математичне моделювання та виконувати фізичні та математичні експерименти для розв’язання інженерних завдань та при проведенні наукових досліджень; • здатність критично аналізувати основні показники функціонування системи та оцінювати використані технічні рішення та обладнання; • здатність інтегрувати знання з інших дисциплін, застосовувати системний підхід та враховувати нетехнічні аспекти при розв’язанні інженерних задач та проведенні досліджень; • здатність самостійно проектувати системи та їх елементи з урахуванням усіх аспектів поставленої задачі.
Результати навчання: • знання основ, принципів, властивостей і законів в теорії електричних кіл; • володіння та вибір оптимального методу аналізу усталених режимів лінійних електричних кіл постійного, синусоїдного, несинусоїдного струмів, трифазних кіл; • знання основ теорії багатополюсників та чотириполюсників, принципу та будови електричних частотних фільтрів; • здатність застосовувати математичні методи та комп'ютерне симулювання для розв'язання практичних задач електротехніки; • використання теорії електричних кіл при вивченні спеціальних дисциплін і при проектуванні та експлуатації електротехнічних пристроїв та систем.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Вища математика; • Фізика; • Основи програмування та програмного забезпечення для інженерних розрахунків.
Короткий зміст навчальної програми: Основи теорії лінійних електричних кіл. Елементи електричних кіл, їх параметри та математичні моделі. Методи аналізу електричних кіл. Символічний метод аналізу електричних кіл синусоїдного струму. Електричні кола періодичного несинусоїдного струму та особливості їх розрахунку. Трифазні кола та їх аналіз. Основи теорії багатополюсників. Рівняння прохідного пасивного чотириполюсника. Електричні частотні фільтри.
Опис: У першій частині дисципліни «Теоретичні основи електротехніки» роз-глядають основи теорії лінійних електричних кіл та методи їх аналізу. Основ-ними розділами тут є: лінійні електричні кола постійного, синусоїдного та несинусоїдного струмів, трифазні кола та основи теорії багатополюсників. Дисципліна враховує особливості підготовки бакалаврів і магістрів усіх спеціалізацій, які відповідають спеціальності «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».
Методи та критерії оцінювання: • виконання і захист комплексної розрахунково-графічної роботи, лабораторних робіт (30%); • підсумковий контроль: екзамен, письмово-усна форма (70%)
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання знань забезпечується поточним контролем та семестровим контролем. Поточний контроль – підготовка, виконання та захист лабораторних робіт, виконання та захист розрахунково-графічної роботи. Екзаменаційний контроль здійснюється в період сесії в письмово-усній формі.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Маляр В.С. Теоретичні основи електротехніки. Електричні кола. Навч. посібник – Львів: Видавництво Львівської політехніки. – 2012 – 312 с. 2. Перхач В.С. Теоретична електротехніка. - К.: Вища школа, 1992. 3. Основи теорії електронних кіл: Підручник / Ю.Я. Бобало, Б.А. Мандзій, П.Г. Стахів, Л.Д. Писаренко, Ю.І. Якименко; За ред.. проф. Ю.Я. Бобала. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2008. – 332 с. 4. Збірник задач з теоретичних основ елетротехніки. Частина 1: Навч.посібник / Воробкевич А.Ю., Маляр В.С., Совин Р.Я.та ін./За ред. А.Ю.Воробкевича, О.І.Шегедина. – К.:Магнолія Плюс, 2004. – 224 с. 5. Комбінований (гібридний) лабораторний практикум з теорії електричних та електронних кіл, сигналів і вимірювань у комп’ютеризованій лабораторії: навч. посібник/ Ю.Я. Бобало, П.Г. Стахів, С.Й. Рендзіняк та ін.; за ред.. Ю.Я. Бобала. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2016. – 152 с. 6. Маляр В. С. Теоретичні основи електротехніки : підручник / В. С. Маляр. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2018. -416 с. 7. http://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=1945
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).