Обладнання обробки тиском
Спеціальність: Галузеве машинобудування
Код дисципліни: 6.133.00.O.024
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Проектування машин та автомобільного інжинірингу
Лектор: доцент, к.т.н. Банга Василь Іванович
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Завданнями навчальної дисципліни «Обладнання обробки тиском» є:
- надбання здобувачами вищої освіти знань щодо фізико-механічних властивостей металів, враховуючи фактори, які впливають на пластичну деформацію та пластичність металу;
- оволодіння знаннями щодо вибору, розрахунку та визначення режимів обробки металів тиском та їх прогресивних методів.
Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей у відповідності до Стандарту вищої освіти за спеціальністю 131 «Прикладна механіка» для Першого рівня вищої освіти (Наказ МОН України № 865 від 20 червня 2019 року):
Інтегральна компетентність (ІНТ): Здатність особи розв’язувати складні спеціалізовані задачі та вирішувати практичні проблеми у сфері прикладної механіки або у процесі навчання, що передбачає застосування певних теорій та методів механічної інженерії й характеризується комплексністю та невизначеністю умов.
Загальні компетентності (ЗК):
ЗК1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
ЗК2. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.
ЗК4. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
ЗК6. Визначеність і наполегливість щодо поставлених завдань і взятих обов’язків.
ЗК7.Здатність вчитись й оволодівати сучасними знаннями.
ЗК10. Навички здійснення безпечної діяльності.
ЗК12.Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
ЗК13.Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності (ФК):
ФК1. Здатність аналізувати матеріали, конструкції та процеси на основі законів, теорій та методів математики і природничих наук, у т.ч. – прикладної механіки.
ФК3. Здатність проводити технологічну і техніко-економічну оцінку ефективності використання нових технологій і технічних засобів.
ФК4. Здатність здійснювати оптимальний вибір технологічного обладнання, комплектацію технічних комплексів, мати базові уявлення про правила їх експлуатації.
ФК5. Здатність використовувати аналітичні, статистичні та чисельні математичні методи для розв’язання задач прикладної механіки, зокрема здійснювати розрахунки на міцність, витривалість, стійкість, довговічність, жорсткість в процесі статичного та динамічного навантаження з метою оцінювання надійності та прогнозування ресурсу деталей і конструкцій машин.
ФК6. Здатність виконувати технічні вимірювання, отримувати, аналізувати та критично оцінювати результати вимірювань.
ФК10. Здатність описувати та класифікувати широке коло технічних об’єктів та процесів, що грунтується на глибокому знанні та розумінні основних механічних теорій та практик, а також базових знаннях суміжних наук.
Результати навчання: РН2. Використовувати знання теоретичних основ механіки твердого тіла, рідин і газів, теплотехніки, електроніки й електротехніки для вирішення професійних завдань.
РН4.Оцінювати надійність деталей і конструкцій машин в процесі статичного та динамічного навантаження
РН5. Виконувати геометричне моделювання деталей, механізмів і конструкцій у вигляді просторових моделей і проекційних зображень; оформлювати результати у вигляді технічних робочих креслень.
РН6.Створювати і теоретично обґрунтовувати конструкції машин, механізмів та їх елементів
на основі методів прикладної механіки, загальних принципів конструювання, теорії взаємозамінності, стандартних методик розрахунку деталей машин
РН8. Знати і розуміти основи інформаційних тех-нологій, програ¬му¬вання, практично використовувати прикладне програмне за-без¬печення для виконання інженерних розрахунків, обробки інформації та ре-зуль¬татів експери¬менталь-них досліджень.
РН12. Мати професійні навички практичного використання ком¬п’ю¬те-ризованих систем проек-тування (CAD), підго¬товки виробництва (САМ) та інженерних розрахунків (САЕ)
РН14.Здійснювати опти-мальний вибір основного технологічного устат-кування та комплектацію технічних комплексів
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні:
1. Нарисна геометрія та інженерна графіка.
2. Теорія машин і механізмів.
3. Матеріалознавство та технологія конструкційних матеріалів.
4. Автоматизоване проектування.
Супутні і наступні:
1. Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання.
2. Експлуатація та обслуговування машин.
Короткий зміст навчальної програми: У дисципліні вивчаються методи холодної та гарячої обробки металів тиском. Як метод холодної обробки тиском розглядається листове штампування. Студенти ознайомлюються із послідовністю розроблення технологічних процесів листового штампування та із особливостями вибору пресового обладнання та проектування штампів. Серед видів листового штампування детально вивчаються розподільчі операції, гнуття та витягування. На заняттях, присвячених розподільчим операціям, розглядаються особливості та оцінка економічності розкрою листового матеріалу, способи різання листового матеріалу на стрічки, методика визначення центра тиску штампів та зусилля штампування, розрахунку виконавчих розмірів пуансонів і матриць, технологічні вимоги до конструкцій виробів. На заняттях, присвячених операціям гнуття, вивчаються методи розрахунку розміру заготовок, базуючись на визначенні положення нейтрального шару, механізм явища пружинення, методика визначення конструктивно-технологічних елементів штампів, способи гнуття типових деталей. На заняттях, присвячених операціям витягування, вивчаються методи витягування, принципи визначення розмірів заготовок для виробів різної форми, методика розрахунку зусилля витягування, виконавчих розмірів пуансонів та матриць. Як метод гарячої обробки тиском розглядається лиття під тиском. Здійснюється огляд технології і обладнання для лиття під тиском, розглядаються особливості програмних комплексів для автоматизованого розрахунку ливарних процесів.
Опис: Тема 1. Фізико-технологічні основи деформації металів.
Тема 2. Технологічність заготовок
Тема 3. Холодне листове штампування
Тема 4. Загальні положення проектування техноло¬гіч¬них процесів обробки металів тиском
Тема 5. Розділювальні операції
Тема 6. Основи технологічного процесу гнуття матеріалу
Тема 7. Основи технологічного процесу витягування матеріалу
Тема 8. Конструювання штампів і вибір пресового обладнання
Тема 9. Лиття під тиском
Тема 10. Огляд систем для проектування і виготовлення штампів та прес-форм
Тема 11. Проектування та виготовлення кованих та штампованих заготовок.
Тема 12. Техніко-економічне обґрунтування вибору способу заготовок
Методи та критерії оцінювання: 1. Захист результатів практичних робіт. Проводиться в усній формі шляхом опитування за темою та основними результатами, отриманими у ході виконання роботи. Максимальна кількість балів за практичну роботу встановлюється за такими критеріями: повне виконання поставлених завдань; оформлення звіту з практичної роботи, відповідно до встановленого завдання та вимог до оформлення письмових звітів студентських робіт.
2. Екзамен за результатами вивчення дисципліни. Письмова компонента складається з три рівневих теоретично-практичних завдань і проводиться у вигляді білетів. Усна компонента проводиться за результатами письмової компоненти для ґрунтовнішого оцінювання знань.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання студентів з дисципліни проводиться відповідно до робочого навчального плану у вигляді поточного та екзаменаційного контролів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Данченко В. М. Обробка металів тиском: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. за напрямком "Металургія" / В. М. Данченко. - Дніпропетровськ : Пороги, 2010. - 183 с.
2. Технологія конструкційних матеріалів: обробка матеріалів тиском: навч. посіб. / В. М. Демура та ін. - Дніпропетровськ : РВВ ДНУ, 2012. - 50 с.
3. Середа Б. П. Обробка металів тиском: навч. посіб. для студ. ВНЗ / Б. П. Середа. - Запоріжжя: Видавництво Запорізької державної інженерної академії, 2015. - 342 с.
4. Поліщук В.А. Проектування заготовок у машинобудуванні: навчальний посібник. /. – Миколаїв : НУК, 2017 – 274 с.
5. Холодне листове штампування : навч. посіб./ М.М. Убизький, О.В.
Кулик, А.Г. Фесенко, Д.І. Шевчук. ? Д.: РВВ ДНУ, 2011. ? 124 c.
6. Технологія конструкційних матеріалів і матеріалознавство. Підручник. /Опальчук А.С., Афтанділянц Є.Г., Клендій М.Б., Роговський Л.Л., Семеновський О.Є.// Ніжин.: ТОВ "Видавництво "Аспект-Поліграф"".2011. - 792с.
7. Обробка металів тиском. Збірник рекомендованих термінів. Випуск 61. Режим доступу: https://maxbook.kiev.ua/ua/p1544287824-obrabotka-metallov-davleniemvolochenieterminologiya.html. Дата звернення 25.03.2024 р.
8. Герасимова С.А. Машини та агрегати для обробки металів тиском. Режим доступу: https://bookmood.com.ua/ua/mashiny-i-agregaty-dlja-obrabotki-metallov-davleniem-a-a-gerasimova-43666168/. Дата звернення 25.03.2024 р.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Обладнання обробки тиском (курсова робота)
Спеціальність: Галузеве машинобудування
Код дисципліни: 6.133.00.O.025
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Проектування машин та автомобільного інжинірингу
Лектор: доцент, к.т.н. Банга Василь Іванович
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: 1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. (ЗК1)
2. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. (ЗК2)
3. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми. (ЗК3)
4. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. (ЗК4)
5. Здатність робити оцінки параметрів працездатності матеріалів, конструкцій і машин в експлуатаційних умовах та знаходити відповідні рішення для забезпечення заданого рівня надійності конструкцій і процесів, в тому числі і за наявності деякої невизначеності. (ФК2).
6. Здатність здійснювати оптимальний вибір технологічного обладнання, комплектацію технічних комплексів, мати базові уявлення про правила їх експлуатації. (ФК4).
7. Здатність до просторового мислення і відтворення просторових об’єктів, конструкцій та механізмів у вигляді проекційних креслень та тривимірних геометричних моделей. (ФК8).
Результати навчання: 1. знання способів одержання заготовок і методів економного розкрою листового та стрічкового матеріалу;
2. знання фізико-механічних основ, обладнання і технологій для розподільчих операцій та вміння розраховувати виконавчі розміри пуансонів і матриць штампів для цих операцій;
3. знання фізико-механічних основ, обладнання і технологій для операцій гнуття та вміння розраховувати розміри заготовок і конструктивно-технологічні розміри робочої зони штампа;
4. знання фізико-механічних основ, обладнання і технологій операцій витягування та вміння розраховувати розміри заготовок і конструктивно- технологічні розміри робочої зони штампа;
5. знання основ виготовлення металевих деталей литтям під тиском;
6. вміння проектувати штампи для різних груп операцій холодного листового штампування, вибирати необхідне пресове обладнання, організовувати робоче місце штампувальника.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні:
1. Нарисна геометрія та інженерна графіка.
2. Теорія машин і механізмів.
3. Матеріалознавство та технологія конструкційних матеріалів.
4. Автоматизоване проектування.
Супутні і наступні:
1. Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання.
2. Експлуатація та обслуговування машин.
Короткий зміст навчальної програми: У дисципліні вивчаються методи холодної та гарячої обробки металів тиском. Як метод холодної обробки тиском розглядається листове штампування. Студенти ознайомлюються із послідовністю розроблення технологічних процесів листового штампування та із особливостями вибору пресового обладнання та проектування штампів. Серед видів листового штампування детально вивчаються розподільчі операції, гнуття та витягування. На заняттях, присвячених розподільчим операціям, розглядаються особливості та оцінка економічності розкрою листового матеріалу, способи різання листового матеріалу на стрічки, методика визначення центра тиску штампів та зусилля штампування, розрахунку виконавчих розмірів пуансонів і матриць, технологічні вимоги до конструкцій виробів. На заняттях, присвячених операціям гнуття, вивчаються методи розрахунку розміру заготовок, базуючись на визначенні положення нейтрального шару, механізм явища пружинення, методика визначення конструктивно-технологічних елементів штампів, способи гнуття типових деталей. На заняттях, присвячених операціям витягування, вивчаються методи витягування, принципи визначення розмірів заготовок для виробів різної форми, методика розрахунку зусилля витягування, виконавчих розмірів пуансонів та матриць. Як метод гарячої обробки тиском розглядається лиття під тиском. Здійснюється огляд технології і обладнання для лиття під тиском, розглядаються особливості програмних комплексів для автоматизованого розрахунку ливарних процесів.
Опис: Структура курсового приведена в методичних рекомендаціях.
Методи та критерії оцінювання: Оцінювання знань студентів з дисципліни здійснюється відповідно до робочого навчального плану у формі залікового контролю.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання студентів з дисципліни проводиться відповідно до робочого навчального плану у вигляді залікового контролю.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Обладнання обробки тиском : Електронний навчально-методичний комплекс / Укл. Т. О. Стефанович. — Львів: Віртуальне навчальне середовище Національного університету «Львівська політехніка», 2020. — URL : http://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=1156 (дата звернення 01.07.2021).
2. Середа Б. П. Обробка металів тиском: навч. посіб. для студ. ВНЗ / Б. П. Середа. — Запоріжжя : Видавництво Запорізької державної інженерної академії, 2009. — 342 с.
3. Данченко В. М. Обробка металів тиском: навч. посіб. / В. М. Данченко. — Дніпропетровськ : Пороги, 2006. — 183 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).