Екологічний аудит і державний контроль

Спеціальність: Природоохоронні інформаційні системи
Код дисципліни: 6.183.03.E.059
Кількість кредитів: 7.00
Кафедра: Екологічна безпека та природоохоронна діяльність
Лектор: Мокрий В.І., професор, д.т.н., Гивлюд А.М., доцент, к.т.н.
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Дисципліна має на меті контроль і оцінювання ступеню екологічної безпеки господарської діяльності або екологічної ситуації, що склалася на об’єктах (територіях); попередження або припинення негативного впливу певного виду антропогенної діяльності на здоров’я людей і навколишнє природне середовище; виявлення пріоритетів вирішення екологічних проблем та підготовка обґрунтованих еколого-економічних рекомендацій щодо стратегії і тактики розв’язання природоохоронних завдань.
Завдання: Фахові компетентності: К13. Здатність здійснювати контроль за забрудненням повітряного басейну, водних об’єктів, ґрунтового покриву та геологічного середовища. Завданнями навчальної дисципліни є: -оволодіння теоретичними основами та концептуальними положеннями загальнодержавного та галузевого значення з екологічного аудиту; -формування цілісного уявлення про еколого-аудиторську діяльність; -опанування еколого-аудиторською термінологією; -вивчення структури Закону України “Про екологічний аудит”; -ознайомлення із законодавчою базою Європи та світу з екологічного аудиту і контролю, охорони навколишнього середовища та використання природних ресурсів; -набуття практичних навичок для самостійного проведення екоаудитів на територіях, акваторіях, підприємствах чи у галузях виробництв, а також здійснення аналізу екологічної політики, екологічного управління, екологічної освіти; -вміння визначати дії, що суперечать вимогам екологічного законодавства України, та коригувати систему екологічного управління організації для приведення її діяльності у відповідність до норм природоохоронного законодавства.
Результати навчання: Програмні результати навчання ПР01. Знати сучасні теорії, підходи, принципи екологічної політики, фундаментальні положення з біології, хімії, фізики, математики, біотехнології та фахових і прикладних інженерно-технологічних дисциплін для моделювання та вирішення конкретних природозахисних задач у виробничій сфері. ПР02. Вміти аналітично опрацьовувати іншомовні джерела з метою отримання інформації, що необхідна для розв’язання природоохоронних завдань. ПР03. Вміти використовувати інформаційні технології та комунікаційні мережі для природоохоронних задач. ПР04. Обґрунтовувати природозахисні технології, базуючись на розумінні механізмів впливу людини на навколишнє середовище і процесів, що відбуваються у ньому. ПР05. Вміти розробляти проекти з природоохоронної діяльності та управляти комплексними діями щодо їх реалізації. ПР06. Обґрунтовувати та застосовувати природні та штучні системи і процеси в основі природозахисних технологій відповідно екологічного імперативу та концепції сталого розвитку.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Моніторинг довкілля, Екологічна безпека, Моделювання і прогнозування стану довкілля.
Короткий зміст навчальної програми: Екологічний аудит як навчальна дисципліна та сфера практичної діяльності. Критерії екологічного аудиту. Форми та практика екологічного аудиту. Екологічний аудит у сучасній економіці України. Система екологічного аудиту в Європейському Союзі. Екологічне ліцензування, сертифікація та екологічне страхування. Контроль захисту довкілля. Загальна класифікація методів захисту довкілля.
Опис: Законодавчо-нормативна база екологічного аудиту. Система екологічного менеджменту і аудиту (СЕМА), стандарти серії ІSО 14000. Мета і завдання екологічної паспортизації територій і підприємств. Заява на проведення екологічного аудиту. Концептуальні положення щодо запровадження екологічного аудиту в Україні. Сфери застосування екологічного аудиту. Види екологічного аудиту в Україні та екологічна безпека підприємств.
Методи та критерії оцінювання: Лекції, практичні заняття - інформаційно- рецептивний метод, репродуктивний метод, евристичний метод, самостійна робота – репродуктивний метод, дослідницький метод. Поточний контроль – виконання та захист практичних робіт, усне та фронтальне опитування.
Критерії оцінювання результатів навчання: - Поточний контроль (30 %) — практичні заняття, усне опитування, контрольна робота; - Підсумковий контроль (70%) — іспит.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Погребенник В.Д., ВойціховськаА.С. Екологічний аудит. Конспект лекцій. Рукопис. – 2012. 2. Шевчук В.Я., Саталкін Ю.М., Білявський Г.О. та ін. Екологічне управління. К.: Либідь, 2004. 3. Екологічний менеджмент і аудит. Навч. посібник / Під ред.. Рижкова С.С. – К.:Вид. дім «Професіонал», 2009.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).