Теоретичні та практичні проблеми психології благополуччя
Спеціальність: Психологія
Код дисципліни: 8.053.00.O.007
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Теоретична та практична психологія
Лектор: Доктор психологічних наук, професор Брюховецька Олександра Вікторівна
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення дисципліни «Теоретичні та практичні проблеми психології благополуччя» надає важливі знання та вміння, які можна використовувати як для особистого розвитку, так і в професійній діяльності і передбачає формування та розвиток у здобувачів вищої освіти компетентностей:
інтегральної:
ІНТ. Здатність продукувати нові ідеї, розв’язувати значущі комплексні проблеми професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності у сфері психології, застосовувати методологію наукової та педагогічної діяльності, а також проводити власне наукове дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення.
загальних:
3К 1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
ЗК 4. Здатність розв’язувати комплексні проблеми психології на основі системного наукового світогляду та загального культурного кругозору із дотриманням принципів професійної етики та академічної доброчесності..
спеціальних (фахових)
СК 1. Здатність виокремлювати, систематизувати та прогнозувати актуальні психологічні проблеми, чинники та тенденції функціонування й розвитку особистості, груп і організацій на різних рівнях психологічного дослідження.
СК 2. Здатність планувати та виконувати оригінальні дослідження, досягати наукових результатів, які створюють нові знання у психології та дотичних до неї міждисциплінарних напрямах, та забезпечувати якість виконуваних досліджень.
СК5. Здатність оцінювати рівень власної фахової компетентності, саморозвиватися і самовдосконалюватися протягом життя, підвищувати професійну кваліфікацію, бути професійно мобільним.
СК7. Уміння толерувати невизначеність і доводити унікальність власного наукового пошуку в умовах інформаційного / цифрового суспільства.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни «Теоретичні та практичні проблеми психології благополуччя» здобувач вищої освіти повинен бути здатним продемонструвати програмні результати навчання, які корелюються з компетентностями за освітньо-науковою програмою підготовки докторів філософії:
РН 1. Мати передові концептуальні та методологічні знання щодо обраної для дослідження проблеми у сфері психології / на межі предметних галузей, а також дослідницькі уміння, достатні для проведення наукових і прикладних досліджень на рівні світових досягнень з психології.
Здобувач повинен мати знання з галузі психології благополуччя та її складових. Відповідно до ситуативних завдань формулювати мету і завдання дослідження; уміти збирати та аналізувати отримані результати з дотриманням процедури дослідження.
РН 4. Планувати і виконувати експериментальні та/або теоретичні дослідження з психології та дотичних міждисциплінарних напрямів із дотриманням норм професійної і академічної етики.
Здобувач повинен формулювати мету і завдання дослідження відповідно до ситуативних завдань ; уміти збирати первинний матеріал з дотриманням етики і процедури дослідження; уміння аналізувати та інтерпретувати отримані результати.
За освітньою програмою:
РН 7. Розробляти та реалізовувати наукові та/або інноваційні проєкти у сфері психології, які дають можливість переосмислити наявне та створити нове цілісне знання та/або професійну практику і розв’язувати значущі наукові та прикладні проблеми психології з урахуванням соціальних, економічних, етичних і правових аспектів.
Здобувач повинен уміти розв’язувати значущі наукові та прикладні проблеми психології благополуччя з урахуванням соціальних, економічних, етичних і правових аспектів. Критично оцінювати достовірність отриманих результатів дослідження та зроблених висновків відповідно до правил академічної доброчесності.
РН 9. Вільно презентувати та обговорювати з фахівцями і нефахівцями результати досліджень, наукові та прикладні проблеми психології державною та іноземною мовами, готувати результати досліджень у вигляді наукових публікацій.
Здобувач повинен уміти перетворювати знання, необхідні для активної наукової діяльності, використовувати стилістику академічного/наукового письма, вмінь і навичок для логічної побудови та презентації результатів власних наукових досліджень, результатів творчої наукової праці у формі наукових текстів та публікацій.
РН 8. Визначати свої професійні можливості та завдання підвищення професійної кваліфікації й професійної мобільності.
В контексті навчальної дисципліни:
Здобувач повинен уміти працювати над власним розвитком та вдосконаленням, підвищувати професійні вміння та здатність до самовдосконалення на основі систематичної цілеспрямованої роботи з науковою літературою, вивченням передового досвіду тощо. Визначати свої професійні можливості і виявляти здатність до постійного самовдосконалення.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Дизайн психологічного дослідження.
Психологія самопізнання та саморегуляції.
Статистичні методи психологічного дослідження.
Сучасна івентика у науково-дослідній діяльності.
Методологія підготовки наукових публікацій.
Психологія травми.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Теоретичні та практичні проблеми психології благополуччя» є міждисциплінарним курсом, який поєднує сучасні теоретичні підходи, емпіричні дослідження та практичні методики, спрямовані на глибоке розуміння психологічного благополуччя. Курс базується на досягненнях позитивної психології, нейропсихології, когнітивної психології, соціології та психотерапії, що дозволяє забезпечити здобувачів вищої освіти всебічними знаннями та навичками і орієнтований на здобувачів вищої освіти психологічних, соціальних, освітніх спеціальностей, а також професіоналів, зацікавлених у розвитку навичок підтримки психологічного благополуччя у своїй діяльності.
Метою курсу є розвиток у здобувачів вищої освіти глибокого розуміння теоретичних основ психології благополуччя, а також практичних навичок, спрямованих на оцінку, підтримку та оптимізацію психологічного стану людей в умовах сучасного суспільства.
Курс підготує здобувачів вищої освіти до професійної діяльності у таких сферах, як: консультування з питань психологічного благополуччя; менеджмент і корпоративна культура; освітні програми, спрямовані на емоційне здоров’я молоді; дослідження та розробка нових підходів до оцінки благополуччя.
Під час вивчення дисципліни здобувачі вищої освіти ознайомляться з ключовими теоретичними концепціями, сучасними дослідженнями, практичними методиками та інструментами, які дозволяють розуміти, оцінювати й покращувати психологічне благополуччя.
Після завершення курсу здобувачі вищої освіти зможуть: демонструвати розуміння основних теоретичних моделей психологічного благополуччя; аналізувати вплив стресових факторів на благополуччя та пропонувати ефективні стратегії їх подолання; використовувати науково обґрунтовані інструменти для оцінки рівня благополуччя; розробляти й впроваджувати програми покращення благополуччя для різних категорій населення; застосовувати практичні техніки підвищення життєстійкості та емоційної стабільності.
Опис: Тема. Благополуччя як психологічний феномен: історичний огляд і сучасні теорії.
Тема. Психологічне благополуччя як особистісний феномен: сутність, підходи, види, ознаки.
Тема. Чинники, що впливають на психологічне благополуччя особистості.
Тема. Психологічне благополуччя особистості в умовах триваючої війни.
Тема. Суб’єктивне благополуччя.
Тема. Емоційне благополуччя – запорука щасливої особистості.
Тема. Способи підвищення психологічного благополуччя особистості.
Методи та критерії оцінювання: Методами діагностики результатів навчання здобувачів вищої освіти з навчальної дисципліни є такі:
– усне опитування на практичних заняттях;
– письмовий контроль: індивідуальні науково-дослідні завдання;
– дискусії: під час практичних та індивідуально-консультативних занять;
– залік.
Критерії оцінювання результатів навчання: Навчальна дисципліна «Теоретичні та практичні проблеми психології благополуччя» для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за освітньою програмою 053 «Психологія» передбачає формування у здобувачів вищої освіти системи компетенцій в галузі психології благополуччя, а також що застосовується для розв’язання різноманітних теоретичних і практичних, а особливо дослідницьких завдань їхньої професійної діяльності.
Частина навчального матеріалу виноситься на самостійне вивчення. Самостійна робота передбачає опрацювання літературних джерел, лекційного матеріалу, виконання завдань, що знаходяться в методичних рекомендаціях до самостійної роботи, роботу у віртуальному середовищі обов’язковим елементом якої є виконання тестових завдань, підготовку до практичних занять, а також виконання індивідуальних завдань.
Здобувачу, який до початку СК виконав не всі ОІР навчальної дисципліни, передбачені індивідуальним навчальним планом, а 50% та більше кожного виду з ОІР, дозволяється відпрацювати решту робіт у перший тиждень семестрового контролю, при цьому, результати оцінювання цих робіт враховуються викладачем у підсумковій поточній успішності з цієї дисципліни.
У разі відпрацювання всіх ОІР здобувач отримує допуск до залікового контролю. Здобувач, який без поважних документально підтверджених підстав до початку СК не виконав більше 50 % ОІР з навчальної дисципліни (хоча б з одного їх виду), вважається не атестованим з поточного контролю (межа незадовільного навчання) і не допускається до відпрацювання решти ОІР та СК з цієї дисципліни. Здобувачів, які виконали менше 50% ОІР з навчальної дисципліни, викладач не атестує, виставляючи у графі «Поточний контроль» електронної відомості відмітку «н/д».
СК з навчальної дисципліни «Теоретичні та практичні проблеми психології благополуччя» проводиться у формі заліку за накопичувальною системою у терміни, передбачені графіком навчального процесу Університету. Залік – це форма СК результатів навчання здобувача з навчальної дисципліни за семестр. Залік проводять згідно з розкладом.
Залік передбачає письмову та усну компоненти. Максимальна кількість балів, яку може набрати студент при складанні заліку становить 30. Отримані на заліку бали (max = 30) додаються до тих, що набрані на практичних заняттях (поточний контроль) (max = 70). Відсоткове співвідношення балів письмової та усної компоненти визначає лектор.
Оцінювання відповідей здобувача під час заліку відбувається на підставі інституційної шкали оцінювання Національного університету «Львівська політехніка».
Мінімальна сумарна кількість балів при складанні заліку сукупно із набраними балами поточного контролю за якого студент атестується – не менше 50 балів.
Максимальна кількість балів, яку може набрати студент з навчальної дисципліни «Теоретичні та практичні проблеми психології благополуччя» становить 100 балів.
Залік з навчальної дисципліни може проводитися не більше двох разів:
• перший раз – викладачами під час СК згідно із затвердженим розкладом;
• другий раз – перед комісією з ліквідації академічних заборгованостей у терміни, визначені наказом ректора Університету
Для оцінювання підсумкових результатів навчання здобувачів освіти застосовується інституційна шкала оцінювання Національного університету «Львівська політехніка».
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Важинський С.Е., Щербак Т І. Методика та організація наукових досліджень : Навч. посіб. Суми: СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2016. 260 с.
2. Верник О.Л. Сучасні підходи до проблеми благополуччя в психології: екопсихологічний аспект. Благопо¬луччя особистості vs благополуччя середовища антиномія сучасного способу життя:: матеріали науково-прак¬тичного круглого столу (21 квітня 2019 року, Київ). Київ : Інститут психології імені Г.С. Костюка НАПН України, 2019. С. 5–8.
3. Кашлюк Ю.І. Основні чинники, які впливають на психологічне благополуччя особистості. Проблеми сучасної психології. 2016. № 34. С. 170–186.
4. Данильченко Т. В. Основи психології благополуччя особистості: навчально-методич¬ний посібник. Чернігів, 2022. 268 с.
5. Данильченко, Т.В. (2016). Суб’єктивне соціальне благополуччя: психологічний вимір : монографія; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. Чернігів: Десна Поліграф.
6. Каргіна Н.В. Основні підходи до вивчення психологічного благополуччя особистості: теоретичний аспект. Наука і освіта. № 3. 2015. С. 48–55.
7. Кириленко О.М. Благополуччя людей як об’єкт соціологічних досліджень : феліцитарний підхід. Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого». 2016. № 3. С. 18–33.
8. Курова А.В. Задоволеність життям та суб’єктивне благополуччя особистості. Вісник ОНУ ім. І.І. Мечникова. Психологія. 2015. Т. 20. Вип. 2(36). Ч. 1. С. 98–104.
9. Лукомська С. О. Посттравматичне зростання: теоретичні підходи, емпіричні методики та практичні рекомендації. Особистість як суб’єкт подолання кризових ситуацій: Психологічна теорія і практика. Суми: СумДПУім.А.С.Макаренка, 2017. С. 216–236.
10. Методики дослідження психічного здоров’я та благополуччя персоналу організацій : психологічний практикум. Л. М. Карамушка, О. В. Креденцер, К. В. Терещенко, В. І. Лагодзінська, В. М. Івкін, О. С. Ковальчук ; за ред. Л. М. Карамушки. Київ : Інститут психології імені Г.С. Костюка НАПН України, 2023. 76 с.
11. Осьодло В.І., Зубовський Д.С. Посттравматичне зростання особистості учасників бойових дій: сучасний стан та перспективи. Український психологічний журнал. 2017, №1(3). С. 63-79.
12. Пахоль Б.Є. Суб’єктивне та психологічне благополуччя: сучасні і класичні підходи, моделі та чинники. Український психологічний журнал. 2017. № 1. С. 80–104.
13. Самодетермінація психологічного благополуччя особистості : монографія / Сердюк Л.З. та ін. ; за ред. Л.З. Сердюк. Київ–Львів : Видавець Вікторія Кундельська, 2021. 236 с.
14. Санько К. Психологічне благополуччя як основа повноцінного та психологічно здорового функціонування особистості. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. 2016. № 59. С. 42–45.
15. Семків І.І. Суб’єктивне благополуччя як психологічна винагорода за проявлену соціальну активність. Нау¬ковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія 12: Психологічні науки. 2012. Вип. 37. С. 234–237.
16. Сердюк Л.З. Структура та функція психологічного благополуччя особистості. Актуальні проблеми психології. Збірник наукових праць Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України – Том V: Психофізіологія. Психологія праці. Експериментальна психологія. Вип. 17. Київ, 2017. С. 124-133.
17. Технології забезпечення психічного здоров’я та благополуччя освітнього персоналу в умовах війни та післявоєнного відновлення: монографія. Л. М. Карамушка, О. В. Креденцер, К. В. Терещенко [та ін.]. За ред. Л. М. Карамушки. Київ: Інститут психології імені Г.С. Костюка НАПН України, 2024. 288 с.
18. Титаренко Т. М. Психологічне здоров’я особистості: засоби самодопомоги в умовах тривалої травматизації: монографія. Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2018. 160 c.
19. Титаренко Т. М. Способи підвищення психологічного благополуччя особистості, що пережила травму. Психологія: теорія і практика. 2018. Вип. 1. С. 112–119.
20. Яворська Л.М., Філоненко Г.С. Фактори становлення психологічного благополуччя особистості. Наука і освіта. 2014. №12. С. 216–220.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).