Диференційна психологія професійної діяльності
Спеціальність: Психологія
Код дисципліни: 8.053.00.M.024
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Теоретична та практична психологія
Лектор: Лещинська Олена Альбертівна, доктор психологічних наук, професор кафедри, доцент
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: ІНТ. Здатність продукувати інноваційні наукові ідеї в різних психологічних галузях, розв'язувати складні наукові та науково-педагогічні завдання й проблеми та впроваджувати отримані результати у практичну діяльність, проводити психологічні наукові дослідження на замовлення стейкхолдерів у особі фізичних і юридичних осіб на регіональному, національному й міжнародному рівнях.
ФК.1. Здатність осмислювати концептуальні та методологічні знання в галузі психології, розуміти теоретичні та практичні проблеми сучасної психологічної науки.
ФК.2. Здатність до оволодіння психологічної термінології досліджуваного наукового напряму.
ФК.3. Здатність формулювати наукову проблему, гіпотези досліджуваної проблеми, наукові завдання в галузі психології.
ФК 4. Здатність збирати, опрацьовувати та критично оцінювати наукову інформацію з різних джерел та використовувати її в дослідженнях з дотриманням академічної та професійної доброчесності.
ФК. 6. Здатність до розробки та реалізації дослідницьких завдань в різних наукових парадигмах.
ФК. 11. Здатність здійснювати професійну та особистісну самоосвіту, проектувати подальший освітній шлях та професійну кар’єру.
Результати навчання: ЗН 1. Володіти сучасними знаннями методології наукового пізнання: філософського, загально-предметного, конкретно предметного і технологічно-методичного рівнів.
ЗН 2. Знати основні вітчизняні та закордонні психологічні концепції, парадигми, теоретичні та практичні проблеми сучасної психології.
УН 1. Здійснювати обґрунтування, аналіз, оцінку та синтез знань з різних предметних сфер для формулювання та обґрунтування нових теоретичних положень і практичних рекомендацій у конкретній сфері психологічної діяльності та у конкретному психологічному дослідженні.
УН 3. Продукувати нові вміння, навички і методи психологічних та соціально-психологічних досліджень і психологічної практики, за їх допомогою розв'язувати нагальні психологічні проблеми, які розширюють і переглядають існуючі психологічні знання.
УН 4. Працювати в групі науковців для розв’язання спільних дослідницьких завдань, дотримуватися норм академічної доброчесності, етичних норм та принципів наукової діяльності та міжособистісної взаємодії.
КОМ 1. Здійснювати спілкування діловою науковою та професійною мовою з науковою спільнотою та громадськістю в певній галузі наукової та/або професійній діяльності.
КОМ 2. Застосовувати сучасні інформаційно-цифрові інструменти і технології для забезпечення ефективних наукових та професійних комунікацій.
КОМ 3. Презентувати результати своїх досліджень на наукових заходах, використовувати українську та/або іноземну мову (в першу чергу – англійську) у науковій, інноваційній та педагогічній діяльності.
АіВ 1. Вміти діяти відповідально та свідомо, на основі етичних засад, з дотриманням норм академічної та професійної доброчесності
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Дослідницький семінар у галузі соціальних та поведінкових наук
Професійна педагогіка
Короткий зміст навчальної програми: У межах дисципліни розглядаються закономірності функціонування людської психіки, творчий розвиток людини, умови становлення і розвитку професіоналізму особистості, форми і методи забезпечення її професійного потенціалу, особливості, механізми і методи самоуправління і саморегулювання особистості в професійній діяльності та конкурентній взаємодії. Навчальна дисципліна побудована на основі напрацювань та сучасних уявлень про психіку й про особистість в диференціальній психології та в психології праці. Вивчення даного курсу надає можливість оволодіти системою науково-психологічних знань щодо здійснення психологічного аналізу професійної діяльності, застосування методів психології праці та диференціальної психології, а також отримання студентами навичок застосування психологічного інструментарію з метою виявлення психологічних особливостей суб’єкта праці та здійснення ефективного психологічного супроводження суб’єкта на усіх етапах його професійного життя.
Опис: Тема 1. Диференційно-психологічні чинники вибору професійної діяльності
Історія виникнення і становлення диференціальної психології професійної діяльності, як галузі наукового знання. Місце психології у системі наук про людину як суб’єкта професійної діяльності. Тенденції розвитку суспільства, суспільного виробництва та уявлень про суб’єкт професійної діяльності. Виникнення прикладної психології професійної діяльності. Сучасний розвиток психології професійної діяльності в Україні.
Тема 2. Диференційно-психологічні чинники індивідуальних, типологічних, характерологічних відмінностей в професійній діяльності.
Природні властивості індивіда. Суб’єкт праці та його структура. Індивідуально-психологічні властивості суб’єкта праці. Функції психіки у процесі праці. Відчуття і сприймання, пам'ять, мислення, увага, воля у процесі праці. Психомоторні властивості у процесі праці. Особистісні характеристики працівника. Надійність та благонадійність персоналу. Вплив здібностей та таланту на трудову діяльність. Мова і мовлення у процесі праці. Причини девіантних відхилень у поведінці працівника. Акцентуації характеру та їх вплив та трудову поведінку.
Тема 3. Диференційно-психологічні чинники відмінностей інтелектуальної організації особистості в професійної діяльності
Диференціальна когнітологія в професійній діяльності
Типи інтелектуальних здібностей. Конвергентні здібності. Дивергентні здібності. Пізнавальні стилі . Типи інтелектуальної обдарованості. Компетентність. Талант. Мудрість.
Тема 4. Диференційно-психологічні чинники відмінностей стильової організації особистості в професійної діяльності
Когнітивні стилі як детермінанти індивідуальних відмінностей. Теорії, пов’язані з дослідженням когнітивних стилів. Психологічна характеристика основних когнітивних стилів. Взаємозв’язки когнітивних стилів і їх співвідношення з продуктивними аспектами інтелектуальної діяльності. Когнітивні стилі у структурі індивідуальності в професійній діяльноті.
Тема 5. Диференційно-психологічні чинники гендерних відмінностей в професійної діяльності
Диференціальна психологія професійної діяльності і міжстатеві відмінності. Стать як біологічне явище. Стать як соціокультурний зміст поведінки (гендер). Статева ідентичність. Статеворольові стереотипи. Теорії і концепції розвитку статевої ідентичності. Еволюційна теорія статевого диморфізму В.Геодакяна. Етологія статі. Міжстатеві відмінності у психологічних якостях в професійній діяльності. Моральна свідомість чоловіків та жінок.
Тема 6. Професійна деформація особистості як диференційно-психологічна проблема.
Огляд підходів до вивчення феномену професійна деформація особистості. Трудоголізм.
Прояв професійної деформації у представників різних професій. Причини і механізми появи професійної деформації особистості. Психологічна допомога особам з професійною деформацією особистості.
Тема 7. Диференційно-психологічні аспекти лідерства в професійній діяльності
Лідерами народжуються чи стають? Ефективність різних стилів лідерства і керівництва. Стилі спілкування та самопрезентації лідера. Психологічні характеристики жінки-керівника. Тема 8. Психологічне професіографування Загальні поняття психологічного аналізу трудової діяльності. Професіографія, як засіб психологічного вивчення професії і професійної діяльності людини, принципи і методи психологічної професіографії. Програми і схеми професіографування, способи фіксації професіографічного матеріалу /табличні, описові, графічні, алгоритмічні/. Професіограма професії і її структура. Професійно важливі якості та здібності. Динаміка вимог до професійно важливих якостей суб’єкта. Схема психологічного вивчення професій. Психологічна класифікація професій. Багатозначна багаторівнева психологічна класифікація професій /Е.А. Климов/, її структура і можливості її застосування. Класифікація трудової діяльності за мотиваційними факторами.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль (40 балів), екзаменаційний контроль (60 балів).
Максимальна оцінка 100 балів.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання результатів навчання студента здійснюється відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Національному університеті «Львівська політехніка», згідно з Положенням про рейтингове оцінювання досягнень студентів.
Підсумкова оцінка з навчальної дисципліни складається з оцінки ПК результатів навчання упродовж семестру та оцінки результатів навчання при проведенні контрольного заходу під час СК.
Практичні заняття проводяться з основних, найбільш важливих тем та розділів психології творчості. На основі активної форми навчання засвоюються технології розвитку власного творчого потенціалу науковця та самостійного виконання творчої, винахідницької діяльності.
Самостійна робота планується як форма навчання, що має на меті надання допомоги у вивченні запропонованої літератури, у пошуках відповідей на проблемні питання курсу, оволодінні практичними завданнями курсу. Ця форма роботи є основною для студентів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Баклицький І.О. Психологія праці: Підручник. 2-ге вид., пер. і доп. – К.: Знання, 2008. – 655 с.
Баріхашвілі І.І. Психологічні основи профорієнтації і професійного самовизначення. Навчальний посібник. – К.: Ніка-Центр, 2008. – 208 с.
Мазяр О.В, Кириченко В.В., Психологія праці: модульний курс, 2014 р. – 190 с.
Палій А.А. Диференціальна психологія: навч.посіб./ А.А. Палій. –К.: Академвидав, 2010.– 432с. ( Серія « Альма – матер»)
Технології роботи організаційних психологів: Навч. посіб. для студентів вищ. навч. закл. та слухачів ін-тів післядиплом. освіти / За наук. ред. Л.М. Карамушки. – К.: Фірма «ІНКОС», 2005. – 366 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).