Основи енергоаудиту
Спеціальність: Теплоенергетика
Код дисципліни: 6.144.01.E.043
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Теплоенергетика, теплові та атомні електричні станції
Лектор: Старший викладач ЗВО, к.т.н., Капустянський Андрій Олександрович
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
- інтегральні компетентності:
ІК-1: Здатність розв’язувати складні загальні, спеціалізовані задачі та практичні проблеми у сфері теплоенергетики або у процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів електричної інженерії і характеризується комплексністю та невизначеністю умов.
- загальні компетентності:
ЗК4: Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
- спеціальні (фахові) компетентності:
ФК4: Здатність виявляти, класифікувати і оцінювати ефективність систем і компонентів на основі використання аналітичних методів і методів моделювання в теплоенергетичній галузі;
ФК5: Здатність визначати, досліджувати та розв’язувати проблеми у сфері теплоенергетики, а також ідентифікувати обмеження, включаючи ті, що пов’язані з інженерними аспектами і проблемами охорони природи, сталого розвитку, здоров'я і безпеки та оцінками ризиків в теплоенергетичній галузі;
ФК6: Здатність враховувати знання і розуміння комерційного та економічного контексту при прийнятті рішень в теплоенергетичній галузі;
ФК11: Здатність забезпечувати якість в теплоенергетичній галузі;
ФК13: Здатність розробляти оптимальні конструкції, експлуатаційні режими теплоенергетичного обладнання з використання різних видів ВЕР та нетрадиційних джерел енергії і оцінювати їх ефективність та загальну економічність.
- фахові компетентності професійного спрямування:
ФКС1.4: Уміння аналізувати проблеми теплоенергетики та визначати обмеження, у тому числі зумовлені вимогами сталого розвитку, впливу на навколишнє середовище та безпеку життєдіяльності.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
знати:
- методологію енергоаудиту;
- важливі споживачі енергії;
- лічильники енергії та тимчасові вимірники фізичних величин;
- потоки енергії на об'єкті;
- методи перевірки даних про енергоспоживання;
вміти:
- визначати поточний стан енерговикористання на об'єкті;
- аналізувати ефективність енерговикористання на об'єкті;
- робити опис підприємств та будівель;
- давати рекомендації з ефективного енерговикористання;
- робити звіт з енергоаудиту.
ПР10: Знати і розуміти технічні стандарти і правила техніки безпеки у сфері теплоенергетики.
ПР16: Розуміти нетехнічні (суспільство, здоров'я і безпека, навколишнє середовище, економіка і промисловість) наслідки інженерної практики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни:
- Теоретичні основи теплотехніки
- Технічна термодинаміка
- Тепломасообмін
- Гідрогазодинаміка
Супутні і наступні навчальні дисципліни:
- Установки захисту природи у теплоенергетиці
- Теплові електричні станції
- Котлоагрегати ТЕС
- Теплогенеруючі установки об’єктів промислової та муніципальної теплоенергетики
Короткий зміст навчальної програми: Розглянуті основи однієї із загально-технічних дисциплін, яка є практичною основою теплоенергетики. Навчальна дисципліна «Основи енергоаудиту» необхідна для розвитку виробничо-технічних, проектних, конструкторських та дослідницьких навиків здобувачів освіти.
Енергетичні обстеження повинні завжди проводитись заради досягнення результату - раціонального, ефективного та екологічного використання енергетичних ресурсів. Цей результат прогнозується енергоаудитором, який задає процесу ефективного енерговикористання вірний напрямок.
Основна увага зосереджена на вивченні особливостей проведення енергетичного аудиту підприємств а саме: правової основи нормативної документації з проведення енергетичних обстежень; видів енергетичного аудиту та призначення кожного з них; методики проведення енергетичного аудиту методики побудову паливно-енергетичних балансів; методики нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів; методологічних основ прогнозування і планування споживання паливноенергетичних ресурсів.
Опис: Тема 1. Вступ
Призначення енергетичного аудиту. Потенціал ефективного енерговикористання. Енергоефективність.
Тема 2. Методологiчнi основи енергетичного аудиту
Мета, предмет, принцип i завдання енергетичного аудиту. Загальнi вимоги до нього. Об’єкти i суб’єкти енергетичного аудиту. Види енергетичного аудиту.
Тема 3. Робочi документи енергоаудитора.
Вiдмiннiсть енергоаудиту вiд перевiрки з ефективностi використання паливно-енергетичних ресурсiв. Робочi документи енергоаудитора.
Тема 4. Узагальнена процедура проведення енергетичного аудиту
Основнi етапи проведення енергетичного аудиту. Планування проведення енергетичного аудиту.
Тема 5. Правова основа дiяльностi енегоаудитора
Квалiфiкацiйнi вимоги до енергоаудиторiв та їх обов’язки. Вимоги до спецiализованих органiзацiй щодо надання права на проведення енергетичного аудиту.
Тема 6. Вимiрювання при виконання енергоаудиту
Фiзичнi властивостi, величини та шкали. Класифiкацiя вимiрювань. Метрологiчне забезпечення. Перевiрка результатiв вимiрювання.
Тема 7. Паливно-енергетичнi баланси
Задачi i квалiфiкацiя паливно-енергетичних балансiв. Iнформацiйна основа складання паливно-енергетичних балансiв. Методика побудови паливно-енергетичних балансiв. Аналiз паливно-енергетичного балансу.
Тема 8. Нормування питомих витрат
Класифiкацiя питомих норм. Методичнi засади нормування питомих витрат. Одиницi вимiру норм. Вимоги до нормування витрат паливно-енергетичних ресурсiв.
Тема 9. Прогнозування i планування споживання паливно-енергетичних ресурсiв
Тема 10. Типовi об’єкти енергетичного аудиту та рекомендацiї з енергоефективності
Система електропостачання. Система теплопостачання. Система постачання стисненого повiтря. Електропривод потужнiстю понад 100 кВт. Система облiку i контролю споживання ПЕР.
Тема 11. Методика розрахунку ефективностi заходiв з енергоаудиту
Тема 12. Оцiнка технологiчно доступного потенцiалу ефективного використання енергії
Класифiкацiя потенцiалiв енергоефективності. Оцiнка технологiчно доступного потенцiалу енергоефективності.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль на практичних заняттях проводиться з метою виявлення готовності студента до занять у таких формах:
- вибіркове усне опитування перед початком занять;
- фронтальна перевірка виконання домашніх завдань:
- виклик до дошки окремих студентів для самостійного розв’язання задач, письмові відповіді на окремі запитання та письмове розв’язування задач;
- оцінка активності студента у процесі занять, внесених пропозицій, оригінальних рішень, уточнень і визначень, доповнень попередніх відповідей і т. ін.;
- опитування та доповіді під час практичного заняття;
- захист практичних робіт, оцінювання звітів до практичних робіт.
Екзаменаційний контроль здійснюється з метою з’ясування рівня засвоювання знань студентів у таких формах:
- письмова екзаменаційна робота впродовж 90 хвилин;
- усне опитування з метою оцінювання рівня засвоювання знань та досягнення результатів навчання. Полягає у з’ясуванні рівня знань студентів завдяки прямому контакту з ним під час перевірочної бесіди. Усне опитування передбачає постановку викладачем питань (завдань), підготовку студентів до відповіді та демонстрації своїх знань, самоконтроль і корекцію помилок під час відповіді, аналіз та оцінювання відповіді.
Підсумковий контроль проводиться шляхом підсумовування результатів поточного контролю та семестрового екзаменаційного контролю.
Критерії оцінювання результатів навчання: - робота на практичних заняттях – 30 балів;
- екзаменаційний контроль – 70 балів (письмова компонента - 60 балів, усна компонента - 10 балів).
Разом за дисципліну - 100 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Практичний посібник з енергетичного аудиту промислових підприємств / А. Чернявський, А. Сафьянц, Н. Усенко, О. Соловей, О. Бориченко, П. Пертко, Ю. Шишко, А. Гоєнко; за заг ред. Н.Усенко та А. Чернявського; Проект «Консультування підприємств щодо енергоефективності» - Київ, 2020. – 282 с.
2. Енергетичний менеджмент, діагностика та аудит: підручник в 2-х т. / М. Г. Хмельнюк, О. Ю. Яковлева, О. В. Остапенко, В. А. Бежан ; за ред. М. Г. Хмельнюка ; Одес. нац. акад. харч. технологій, Приазов. держ. техн. ун-т. - Одеса, 2018. - 272 с.
3. Прокопенко В.В., Закладний О.М., Кульбачний П.В. Енергетичний аудит з прикладами та ілюстраціями: Навчальний посібник. - К.: Освіта України, 2009. - 438 с.
4. Енергетичний аудит: Навчальний посібник / О.І.Соловей, В.П.Розен, Ю.Г.Лега, О.О.Ситник, А.В.Чернявский, Г.В.Кубрака. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – 299 с.
5. Практичний посібник з енергозбереження для об’ектів промисловості, будівництва та житлово-комунального господарства України/ А.В.Праховник, В.В.Прокопенко, В.І.Дешко, та ін. – м. Луганськ, вид-во. «Місячне сяйво», 2010.- 696 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).