Методи підготовки води на теплових електростанціях та водний режим теплогенеруючих установок
Спеціальність: Теплоенергетика
Код дисципліни: 6.144.00.O.031
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Теплоенергетика, теплові та атомні електричні станції
Лектор: Доцент, к.т.н. Матіко Галина Федорівна
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
Інтегральна компетентність:
ІК: здатність розв’язувати складні загальні, спеціалізовані задачі та практичні проблеми у сфері теплоенергетики або у процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів електричної інженерії і характеризується комплексністю та невизначеністю умов.
загальні компетентності:
ЗК7: здатність працювати в команді;
ЗК9: здатність приймати обґрунтовані рішення;
фахові компетентності:
ФК2: здатність застосовувати і інтегрувати знання і розуміння інших інженерних дисциплін для вирішення професійних проблем.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
ПР4: Аналізувати і використовувати сучасні інженерні технології, процеси, системи і обладнання у сфері теплоенергетики.
ПР6: Виявляти, формулювати і вирішувати інженерні завдання у теплоенергетиці; розуміти важливість нетехнічних (суспільство, здоров'я і безпека, навколишнє середовище, економіка і промисловість) обмежень.
ПР8: Застосовувати передові досягнення електричної інженерії та суміжних галузей при проектуванні об’єктів і процесів теплоенергетики.
ПР10: Знати і розуміти технічні стандарти і правила техніки безпеки у сфері теплоенергетики.
ПР11: Мати лабораторні / технічні навички, планувати і виконувати експериментальні дослідження в теплоенергетиці за допомогою сучасних методик і обладнання, оцінювати точність і надійність результатів, робити обґрунтовані висновки.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни:
- Хімія
- Гідрогазодинаміка
- Паливо та котельні установки
- Основи охорони праці та безпека життєдіяльності
Супутні і наступні навчальні дисципліни:
- Установки захисту природи в теплоенергетиці
- Теплові електричні станції
- Виконання бакалаврської кваліфікаційної роботи
Короткий зміст навчальної програми: У дисципліні передбачено вивчення закономірностей утворення накипу та сольових відкладень на поверхнях енергетичного устаткування, основних методів та апаратів фізичної, хімічної та термічної обробки води, що застосовують на сьогоднішній день на теплових електричних станціях. Значна увага приділяється вивченню схем водопідготовчих установок та конструкцій обладнання для очищення води, методам розрахунку основних характеристик апаратів, кількості дозованих реагентів та тривалості окремих стадій підготовки води, що дасть змогу забезпечити необхідний водний режим на теплових електричних станціях.
Опис: Роль водопідготовки та забезпечення водного режиму теплових електричних станцій. Вода та водяна пара на ТЕС. Класифікація та склад природних вод України. Показники якості води. Попереднє очищення води. Видалення із води грубо-дисперсних домішок методом осадження. Вилучення з води колоїднодисперсних домішок. Фізико-хімічні основи процесу коагуляції. Принципова схема коагуляційної установки з освітлювачем. Пом’якшення та знекремнювання води методом осадження накипоутворювачів. Магнезіальне знекремнювання води. Вилучення сполук заліза з конденсату. Освітлення води фільтруванням. Конструкції фільтрів та їх експлуатація. Обробка води методом іонного обміну. Іонообмінні матеріали та їхні характеристики. Фізико-хімічні основи процесу катіонування та аніонування води. Схеми іонообмінних установок. Знесолення води методом іонного обміну. Обробка охолоджуючої води на ТЕС. Системи охолодження та стабілізації охолоджуючої води. Запобігання утворенню мінеральних та біологічних відкладень. Методи стабілізації води. Мембранні методи очищення води. Зворотній осмос та ультрафільтрація. Електродіаліз. Видалення із води корозійно-агресивних газів. Фізико-хімічні основи видалення газів із води. Термічна деаерація. Видалення із води вільної вугільної кислоти. Типи та конструктивні особливості декарбонізаторів. Хімічні методи видалення газів із води. Термічне знесолення води. Випарники киплячого типу. Випарники миттєвого закипання. Водно-хімічний режим теплогенеруючих установок. Нормативні документи для визначення переліку дій з водно-хімічного режиму.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль на практичних і лабораторних заняттях здійснюється з метою з’ясування готовності студентів до занять у таких формах:
– вибіркове усне опитування перед початком занять;
– фронтальне стандартизоване опитування з допомогою тестів протягом 5–10 хвилин;
– фронтальна перевірка виконання домашніх завдань;
– виклик до дошки окремих студентів для самостійного розв’язування задач, письмові відповіді на окремі запитання та письмове розв’язування задач;
– оцінка активності студента у процесі занять, внесених пропозицій, оригінальних рішень, уточнень і визначень, доповнень попередніх відповідей, тощо;
– опитування та доповіді під час практичного заняття.
Екзаменаційний контроль здійснюється з метою з’ясування рівня засвоювання знань студентів у таких формах:
– опитування з допомогою тестів, розміщених у ВНС Львівської політехніки, впродовж 20 хвилин;
– письмове опитування впродовж 70 хвилин;
– усне опитування з метою оцінювання рівня засвоювання знань та досягнення результатів навчання. Полягає у з’ясуванні рівня знань студентів завдяки прямому контакту з ним під час перевірочної бесіди. Усне опитування передбачає постановку викладачем питань (завдань), підготовку студентів до відповіді та демонстрації своїх знань, самоконтроль і корекцію помилок підчас відповіді, аналіз та оцінювання відповіді.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль - 30 балів (лабораторні заняття - 18 балів, практичні заняття - 12 балів)
Екзаменаційний контроль - 70 балів (письмова компонента - 60 балів, усна компонента - 10 балів)
Разом за дисципліну - 100 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Кишневський В.П. Гібридні технології кондиціювання води в енергетиці. – Одеса: Екологія, 2021. – 380 с.
2. Гомеля М.Д. Фізико-хімічні основи процесів очищення води: підручник/ М.Д. Гомеля, Т.О. Шаблій, Я.В. Радовенчик. – Київ: Видавничий дім «Кондор», 2019. – 256 с.
3. Кардасевич О.О. Водні режими теплових та атомних електростанцій: навч. посібник / О. О. Кардасевич. – Одеса: ОНПУ, 2003. – 147 с.
4. Мисак Й.С. Водопідготовка, водно-хімічний режим та консервація теплоенергетичного устатковання електростанцій: навч. посібник/ Й.С. Мисак, І.Л. Тимофєєв, М.Ф. Заяць. – Львів: Українські технології, 2009. – 168 с.
5. Орлов В.О., Зощук А.М. Водопідготовка: Навчальний посібник/ В.О. Орлов, А.М. Зощук.– Рівне: НУВГП,2004. –215с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).