Вторинні енергоресурси промислових підприємств
Спеціальність: Теплоенергетика
Код дисципліни: 6.144.03.E.063
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Теплоенергетика, теплові та атомні електричні станції
Лектор: ст. викладач Заяць Марія Федорівна
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
ІК: здатність розв’язувати складні загальні, спеціалізовані задачі та практичні проблеми у сфері теплоенергетики або у процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів електричної інженерії і характеризується комплексністю та невизначеністю умов.Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей:
загальні компетентності:
ЗК3: Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями;
фахових:
ФК 2. Здатність застосовувати і інтегрувати знання і розуміння інших інженерних дисциплін для вирішення професійних проблем.
ФК 4. Здатність виявляти, класифікувати і оцінювати ефективність систем і компонентів на основі використання аналітичних методів і методів моделювання в теплоенергетичній галузі.
ФК 13 Здатність розробляти оптимальні конструкції, експлуатаційні режими теплоенергетичного обладнання з використання різних видів ВЕР та нетрадиційних джерел енергії і оцінювати їх ефективність та загальну економічність.
ФКС2.1 здатність аналізувати та застосовувати методи та засоби підвищення теплової економічності енергетичного обладнання об’єктів промислової та муніципальної теплоенергетики;
ФКС2.4 уміння аналізувати та розробляти схеми теплоенергетичних установок та процесів з урахуванням вимог безпеки і сучасних тенденцій розвитку енергетики в залежності від призначення і типу палива, яке використовується;
ФКС2.5 уміння аналізувати проблеми теплоенергетики з використання нетрадиційних джерел енергії та вторинних енергетичних ресурсів, а також проектувати теплоенергетичні системи та їх елементи з урахуванням сталого розвитку, впливу на навколишнє середовище та енергозбереження.
Результати навчання:
У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
ПР8: Застосовувати передові досягнення електричної інженерії та суміжних галузей при проектуванні об’єктів і процесів теплоенергетики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Паливо та котельні установки
Основи автоматики та автоматизації енергетичних об’єктів
Парові та газові турбіни
Енергоефективність та енергозбереження об’єктів промислової та муніципальної теплоенергетики
Тепломасообмінні апарати промислових підприємств Альтернативні технології отримання енергії
Короткий зміст навчальної програми: В дисципліні передбачено розглянути класифікацію вторинних енергоресурсів (ВЕР), напрями можливого використання ВЕР, класифікацію установок для утилізації теплової енергії, установок для внутрішнього використання теплоти промислових газів, рекуперативні теплообмінні апарати, установки для використання вторинної теплової енергії з енергетичною метою, використання теплоти відхідних газів в котлах-утилізаторах, подані загальні відомості і класифікація котлів-утилізаторів, вторинні енергоресурси коксохімічного виробництва та технології газифікації вугілля для парогазових установок на твердому паливі.
Опис: Тема 1. Загальні відомості про вторинні енергоресурси. Вступ. Класифікація вторинних енергоресурсів. Напрямки можливого використання ВЕР. Класифікація установок для утилізації теплової енергії
Тема 2. Визначення виходу та можливого використання ВЕР
Тема 3. Установки для внутрішнього використання теплоти промислових газів.
Тема 4. Рекуперативні теплообмінні апарати.
Тема 5. Інтенсифікація внутрішнього теплообміну в сталевих рекуператорах.
Тема 6. Установки для використання вторинної теплової енергії з енергетичною метою.
Тема 7. Використання низькопотенційних енергоресурсів.
Тема 8. Використання теплоти відхідних газів в котлах-утилізаторах. Загальні відомості і класифікація котлів-утилізаторів.
Тема 9. Системи випарного охолодження (СВО). Особливості і переваги СВО в порівнянні з водяним охолодженням. Класифікація, конструкції і характеристика СВО металургійних печей.
Тема 10. Термічне розкладання твердих палив.
Тема 11. Вторинні енергоресурси коксохімічного виробництва.
Тема 12. Методика спалювання низькоякісного палива у псевдозрідженому шарі.
Тема 13. Опис установок спалювання в киплячому шарі під тиском (КШТ). Парогазові установки з котлами-утилізаторами.
Тема 14. Технології газифікації вугілля для парогазових установок на твердому паливі.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль на практичних заняттях проводиться з метою виявлення готовності студента до занять у таких формах:
• усне опитування перед початком занять;
• оцінка активності студента у процесі занять, внесених пропозицій, оригінальних рішень, уточнень і визначень, доповнень попередніх відповідей і т. ін.;
• опитування та доповіді під час практичного заняття.
Екзаменаційний контроль проводиться у формі письмового та усного опитування та/або тестового контролю.
Підсумковий контроль проводиться за результатами поточного контролю та семестрового екзаменаційного контролю.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (30%): усне опитування.
Підсумковий контроль (70%), контрольний захід, іспит.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Гічов Ю.О., Бойко В.М., Адаменко Д.С. Котли-утилізатори та їх тепловий розрахунок: Навч. Посібник. Дніпропетровськ: НМетАУ, 2004. – 46с.
2. Ратушняк Г. С., Попова Г. С. Енергозбереження та експлуатація систем теплопостачання. Вінниця: Універсум-Вінниця, 2004. – 135 с.
3. Мисак Й.С., Римар Т.І. Перевірочний розрахунок котла-утилізатора: Методичні вказівки – Львів: Видав. Львівської політехніки, 2012. – 28 с.
4. Самохвалов В.С. Вторинні енергетичні ресурси та енергозбереження /В.С. Самохвалов. – К. Центр учбової літератури, 2008. – 224 с.
5. Андронова О.В., Буряченко В.І., Курак В.В. Енергозбереження та утилізація енергетичних відходів. Навчальний посібник. – Херсон: ХНТУ. – 2007. – 165с.
6. Мисак Й.С. та інші. Пристрої для утилізації теплової енергії. – Л.: Видав. НУ „ЛП”. 2006. – 152с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).