Макетування і дизайн
Спеціальність: Видавництво та поліграфія
Код дисципліни: 6.186.00.O.030
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Інформаційні технології видавничої справи
Лектор: к.т.н., доцент Лотошинська Наталія Дмитрівна
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Загальні компетентності:
- Знання та розуміння предметної галузі та розуміння професійної діяльності.
- Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
- Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності).
Фахові компетентності:
- Здатність приймати обґрунтовані рішення стосовно процесів, притаманних всім етапам виробництва друкованих і електронних видань, паковань, мультимедійних інформаційних продуктів та інших видів виробів видавництва та поліграфії.
- Здатність застосовувати принципи оброблення, реєстрації, формування, відтворення, зберігання текстової, графічної, звукової та відеоінформації та особливостей її використання для виготовлення друкованих і електронних видань, паковань, мультимедійних інформаційних продуктів та інших видів виробів видавництва та поліграфії.
- Здатність проектувати структуру, конструкцію та дизайн друкованих і електронних видань, паковань, мультимедійних інформаційних продуктів та інших видів виробів видавництва та поліграфії, використовуючи сучасне програмне та апаратне забезпечення, з урахуванням вимог до результату, наявних ресурсів та обмежень.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
- Розуміти принципи і мати навички використання технологій додрукарської підготовки, друкарських та післядрукарських процесів, теорії кольору, методів оброблення текстової та мультимедійної інформації;
- Розробляти концепцію видання; склад, структуру, дизайн і апарат усіх видів виробів видавництва та поліграфії, робочу документацію для забезпечення процесу їх створення.
- Здатність до використання програмних та інструментальних засобів для вирішення практичних проблем в області комп’ютерного дизайну.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити
- Основи графічного дизайну
- Типографіка та редагування
Кореквізити:
- Теорія кольору та кольороутворення
- Цифровий друк
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна "Макетування і дизайн" вивчає технології додрукарської підготовки текстової та графічною інформації з урахуванням нормативних вимог щодо оформлення різних видів друкованих і електронних видань, вимог дизайну та програмних пакетів верстання. Вивчення курсу дозволить опанувати видавничу та поліграфічну термінологію, оволодіти основами макетування, уникати помилок при верстанні книг, газетно-журнальної чи рекламної продукції, електронних видань.
Опис: Тема 1. Теоретичні основи макетування і дизайну видань.
Тема 2. Об’єкти верстки. Основні правила верстання.
Тема 3. Планування макету. Організація стилів і шаблонів. Розробка структури сторінки.
Тема 4. Основні правила верстки тексту різної складності. Верстка тексту, таблиць, формул, рисунків.
Тема 5. Структура і основні елементи друкованих видань. Міжнародні «паспортні дані» українських видань. Процес оформлення друкованого видання. Етапи розробки проекту видання.
Тема 6. Технологічні особливості книжкової верстки.
Тема 7. Технологічні особливості журнальної верстки.
Тема 8. Технологічні особливості газетної верстки.
Тема 9. Технологічні особливості акцидентної верстки.
Тема 10. Теоретичні основи дизайну видань.
Основні принципи дизайну. Дизайнерські рішення при роботі з текстом та зображеннями
Тема 11. Дизайн видань залежно від цільового та читацького призначення
Тема 12. Виготовлення спускового макету друкованих видань із використанням комп’ютерних програм
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль (ПК) здійснюють під час лабораторних та індивідуально-консультативних занять з метою перевірки рівня засвоєння теоретичних і практичних знань та вмінь студента. ПК проводиться у формі захисту лабораторних робіт (ЛР) під час навчальних занять та оцінювання контрольної роботи.
Навчальним планом передбачено проведення семестрового контролю з дисципліни "Макетування і дизайн" у формі екзамену.
На екзамен виносяться теоретичні питання, завдання, що потребують творчого підходу та вміння синтезувати отримані знання і застосувати їх при вирішення практичних завдань, за матеріалом, передбаченим робочою навчальною програмою дисципліни. Екзамен з навчальної дисципліни складають у письмово-усній формі. Під час усної компоненти викладач фіксує запитання та оцінки відповідей на роботі студента.
Критерії оцінювання результатів навчання: Максимальна оцінка в балах – 100.
Поточний контроль (лабораторні роботи) – 50.
Екзаменаційний контроль (письмова компонента) – 40.
Екзаменаційний контроль (усна компонента) – 10.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100-88 балів - атестований з оцінкою «відмінно» - Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача. 87-71 балів - атестований з оцінкою «добре» - Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку. 70-50 балів - атестований з оцінкою «задовільно» - Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зразок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативність та евристичність, домінування мотивів обов’язку, неусвідомлене застосування можливостей для саморозвитку. 49-00 балів - атестований з оцінкою «незадовільно» - Незадовільний рівень: свідчить про елементарне володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, загальне уявлення про зміст навчального матеріалу, часткове використання знань, умінь і навичок. В основу навчальної діяльності покладено ситуативно-прагматичний інтерес.
Рекомендована література: 1. Особливості верстки і дизайну видань засобами Adobe InDesign: лабораторний практикум з дисципліни “Додрукарське опрацювання інформації” для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 186 “Видавництво та поліграфія” / Укл. Лотошинська Н. Д., Назаркевич М. А. - Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2021. - 78 с.
2. Електронного навчально-методичний комплекс (ЕНМК) з курсу “Макетування і дизайн ”.
3. Технологія набору та верстки: навч. посіб. / Д. В. Василишин, О. М. Василишин; за ред. О. В. Мельникова; рец.: О. М. Величко, М. С. Антоник – Вид. 2-е.– Львів : Укр. акад. друкарства, 2011. – 272 с.
4. Власюк, А. І. Основи редагування, коректури та верстки технічних текстів: навчальний посібник [Електронне видання] / А. І. Власюк. Р. С. Белзецький. — Вінниця: ВНТУ, 2015. — 96 с.
5. Макетування і верстка: Adobe InDesign CC [Електронний ресурс]: комп'ютерний практикум для студ. спеціальності 061 «Журналістика», спеціалізації «Видавнича справа та редагування», «Реклама та зв’язки з громадськістю» / О. А. Головко ; КПІ ім. Ігоря Сікорського. — Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2020. — 97 с.
6. М.В.Шовгенюк. Ввід і вивід зображень в комп’ютерних видавничих системах. / М.В.Шовгенюк, В.Є.Білорус, І.З.Миклушка, В.О.Дудяк. – Львів: УАД, 1998. – 144с.
7. З.В. Партико. Комп’ютеризація видавничого процесу. – Київ: Вища школа, 1996. – 208 с.
8. Городенко?Л. Системи верстки. QuarkXPress. Adobe PageMaker. Adobe InDesign / Практичний посібник для студентів інститутів (факультетів) журналістики і відділень видавничої справи та редагування. — Київ : Центр Вільної Преси, 2006. — 250 с.
9. Барановський І. В. та ін. Поліграфічна переробка образотворчої інформації К.: ІЗМН, 2006. – 340с.
10. Глушаков С. В., Кнабе Г. А. Компьютерная верстка: Учебный курс / Худож. – оформитель А. С. Юхтман. – Харьков: Фолио, 2002. – 485 с.
11. Пикок Т. Издательское дело. Книга от замысла до упаковки. / Пикок Т. – К.: Кондор 2006. – 452 с.
12. Назаркевич М. А., Лотошинська Н. Д. Типографіка та редагування: навчальний посібник / Назаркевич М. А., Н. Д. Лотошинська. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2022. – 328 с.
Уніфікований додаток:
Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Макетування і дизайн (курсовий проєкт)
Спеціальність: Видавництво та поліграфія
Код дисципліни: 6.186.00.O.031
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Інформаційні технології видавничої справи
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна