Цифрові системи та засоби організації інформаційних мереж
Спеціальність: Телекомунікації та радіотехніка (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.172.07.O.097
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Програмно-апаратних систем інфокомунікацій
Лектор: д.т.н., професор Бондарєв Андрій Петрович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: загальні компетентності:
ІНТ Здатність розв’язувати складні дослідницькі та розробницькі задачі під час професійної діяльності у галузі електроніки та телекомунікацій, або у процесі навчання, що характеризуються комплексністю та невизначеністю умов і вимог, наявністю інноваційної складової і передбачають застосування загальних та спеціальних природничих та технічних знань, теорій і методів.
фахові компетентності:
ФКС 7.2. Здатність проєктувати та впроваджувати цифрові системи й засоби організації інформаційних мереж у радіотехнічних комплексах, забезпечуючи ефективну інтеграцію та експлуатацію.
Результати навчання: ПРН7.2. Здатність проєктувати та впроваджувати цифрові системи й засоби організації інформаційних мереж, і обирати апаратно-програмні рішення для підвищення пропускної здатності та безпеки.
ПРН7.5. Здатність забезпечувати відповідність проєктів чинним стандартам та вимогам (включно з безпекою, екологічністю, ергономічністю).
КОМ 1. Уміння спілкуватись на різних рівнях комунікацій, включаючи усну і письмову комунікацію українською мовою та однією з іноземних мов (англійською, німецькою, французькою, іспанською), зокрема уяснити поставлені завдання, сформулювати оцінку можливості його виконання, задати запитання та висловити зауваження, доповісти про результати роботи, зробити публічний виступ/презентацію тощо.
АіВ 1. Здатність адаптуватись до нових ситуацій та приймати відповідні рішення.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Основи теорії електричних кіл. Сигнали в інформаційних системах. Аналогова схемотехніка.
Короткий зміст навчальної програми: У курсі “Цифрові системи та засоби інформаційних мереж” викладаються фізико-технічні та інформаційні основи сучасних цифрових мереж з мікрохвильовими та оптичними носіями.
Опис: Системи передаваня інформації. Загальна характеристика. Радіолінії та системи передавання інформації з радіоканалами. Цифрові системи передавання інформації. Загальна характеристика. Класифікація кодів. Цифрова модуляція. Методи розділення каналів та множинного доступу. Розширюючі кодові послідовності. Цифрова обробка сигналів. Системи стандарту GSM. Склад, устаткування та функціонування системи CDMА. Системи стандарту GSM. Системи стандарту CDMА. Мобільні системи третього покоління.
Методи та критерії оцінювання: 1. Поточний контроль (проведення тестового опитування протягом навчального семестру), задачі та розрахунково-графічна робота.
2. Семестровий контроль (проведення письмового екзамену).
Критерії оцінювання результатів навчання: - поточний контроль: письмові звіти про виконані проектні завдання (30%);
- підсумковий контроль: контрольний захід (екзамен) письмово-усна форма (70%).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Бондарєв А.П., Мандзій Б.А., Матвійчук Я.М. Радіо-оптичні тракти безпровідних інформаційних мереж. Навчальний посібник. Вид. НУ «Львівська політехніка», 2005, - 52 с.
2. Бондарєв А.П., Мандзій Б.А., Давіденко С.В. Пристрої цифрових систем стільникового зв’язку. Навчальний посібник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2011. – 224с.
3. Климаш М.М., Пелішок В.О., Михайленич П.М. Технології мобільного звязку. Навчальний посібник. Львів, 2007., - 615 с.
4. Климаш М.М., Пелішок В.О. Проектування ефективних систем безпровідного зв’язку. - Львів, 2010., - 232 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Цифрові системи та засоби організації інформаційних мереж (курсова робота)
Спеціальність: Телекомунікації та радіотехніка (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.172.07.O.098
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Програмно-апаратних систем інфокомунікацій
Лектор: Проф., д.т.н. Бондарєв Андрій Петрович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Виконання курсового проекту передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей:
Загальних:
ІНТ. Здатність розв’язувати складні дослідницькі та розробницькі задачі під час професійної діяльності у галузі електроніки та телекомунікацій, або у процесі навчання, що характеризуються комплексністю та невизначеністю умов і вимог, наявністю інноваційної складової і передбачають застосування загальних та спеціальних природничих та технічних знань, теорій і методів.
Фахових:
ФКС 7.1. Здатність застосовувати сучасні методи забезпечення надійності великих радіотехнічних і інформаційних систем, включно з аналізом, синтезом і оптимізацією апаратно-програмних рішень.
Результати навчання: ПРН7.2. Здатність проєктувати та впроваджувати цифрові системи й засоби організації інформаційних мереж, і обирати апаратно-програмні рішення для підвищення пропускної здатності та безпеки.
ПРН7.5. Здатність забезпечувати відповідність проєктів чинним стандартам та вимогам (включно з безпекою, екологічністю, ергономічністю).
КОМ 1. Уміння спілкуватись на різних рівнях комунікацій, включаючи усну і письмову комунікацію українською мовою та однією з іноземних мов (англійською, німецькою, французькою, іспанською), зокрема уяснити поставлені завдання, сформулювати оцінку можливості його виконання, задати запитання та висловити зауваження, доповісти про результати роботи, зробити публічний виступ/презентацію тощо.
АіВ 1. Здатність адаптуватись до нових ситуацій та приймати відповідні рішення.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередня: "Цифрові системи та засоби організації інформаційних мереж".
Наступна: виконання магістерських кваліфікаційних робіт відповідної тематики.
Короткий зміст навчальної програми: Об’єктом курсової роботи є план покриття мережею коміркового зв’язку заданої території із заданою насиченістю абонентами, розробка та оптимізація такого плану. В ході виконання проекту студент має мінімізувати використання апаратних та частотних ресурсів (кількості базових станцій та використаних частотних радіоканалів). Після отримання вхідних даних для свого варіанту завдання, ознайомлення з завданням і методичними вказівками для виконання курсового проекту студент має згідно із запропонованим варіантом розмірів зони покриття, кількості та активності абонентів обрати територію на поверхні Землі, яка приблизно відповідає вимогам індивідуального завдання, та роздрукувати карту цієї території. Далі студент проводить ескізний розрахунок необхідної мінімальної кількості базових станцій для реалізації плану покриття із умов заданої площі зони покриття та кількості і активності абонентів. Результати ескізних розрахунків є підставою для графічне оформлення плану покриття комірковим зв’язком. Урахування геометричних особливостей зони покриття у ході графічного оформлення є підставою для внесення необхідної надлишковості. Останнім розрахунковим етапом є розробка плану розподілу частот виділеного діапазону між базовими станціями з урахуванням заданих обмежень. У висновках студент має сформулювати рекомендацій щодо отриманих у курсовому проекті результатів.
Опис: Отримання вхідних даних для свого варіанту завдання. Ознайомлення з завданням і методичними вказівками для виконання курсового проекту.
Ескізний розрахунок варіантів плану покриття.
Графічне оформлення плану покриття комірковим зв’язком. Урахування геометричних особливостей зони покриття та внесення необхідної надлишковості.
Розробка плану розподілу частот виділеного діапазону між базовими станціями.
Формулювання висновків та рекомендацій щодо отриманих у курсовому проекті результатів.
Оформлення звіту про виконаний курсовий проект.
Методи та критерії оцінювання: 1. Поточний контроль у формі урахування участі в консультаціях.
2. Підсумковий контроль у формі захисту курсового проекту.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль – 20 балів
Підсумковий контроль – 80 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Мандзій Б.А., Матвійчук Я.М., Бондарєв А.П. Радіо-оптичні тракти безпровідних інформаційних мереж. Навчальний посібник. Вид. НУ «Львівська політехніка», 2005, - 52 с.
2. Бондарєв А.П., Мандзій Б.А., Давіденко С.В. Пристрої цифрових систем стільникового зв’язку. Навчальний посібник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2011. – 224с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).