Вступ до фаху
Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.00.O.001
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Хімічна технологія переробки нафти та газу
Лектор: Доцент, к.т.н. Присяжний Юрій Володимирович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
1. Фахові компетентності:
- здатність характеризувати геологічні процеси, закономірності та властивості гірських порід, у тому числі нафтогазових покладів;
- здатність аналізувати процеси руху нафти і газу в пласті, свердловинах та трубопроводах;
- здатність розв’язувати виробничі та технологічні задачі з буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
Результати навчання: 1. У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
- знання загальних відомостей, термінів і понять про нафту й газ, розуміння ролі нафти, газу, нафто- і газопродуктів у промисловості й народному господарстві;
- знання головних історичних етапів і подій у становленні нафтогазової галузі України та світу;
- розуміння структури нафтогазової галузі України, класифікації її об’єктів і взаємозв’язку між ними;
- знання загальних відомостей, термінів і понять про видобування, збір, підготовка, транспортування і зберігання нафти й газу;
- знання альтернативних сировинних джерел одержання вуглеводневих енергоносіїв;
- розуміння екологічних проблеми, що пов’язані з діяльністю нафтогазової галузі;
- вміння виконати географічний, експлуатаційний і логістичний аналіз й оцінку родовищ нафти і газу в Україні, а також вітчизняних об’єктів нафтогазового комплексу.
2. У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
- знати теорії, принципів, методів і понять нафтогазової інженерії, розуміти сучасний стан та роль нафтогазової галузі в забезпеченні енергетичної безпеки України.
- знаходити необхідну інформацію в науковій та довідковій літературі, базах даних, Інтернет та інших джерелах, оцінювати, інтерпретувати та застосовувати цю інформацію.
- спілкування з професійних питань, у тому числі іноземною мовою, усно та письмово.
- здатність продовжувати навчання із значним ступенем автономії.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: 1. Фізика.
2. Математика, частина 1.
3. Іноземна мова за професійним спрямуванням.
4. Українська мова за професійним спрямуванням.
5. Хімія.
6. Технічна механіка, частина 1.
7. Матеріалознавство та технологія конструкційних матеріалів.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна присвячена ознайомленню з фахом спеціальності нафтогазова інженерія та технології. Розглядається інформація щодо історичного становлення нафтогазової галузі України та світу, загальних відомостей, термінів і понять про нафту й газ, розуміння ролі нафти, газу, нафто- і газопродуктів у промисловості й народному господарстві. Освоюються: структура нафтогазової галузі України, класифікація її об’єктів і взаємозв’язок між ними; загальні відомості, терміни і поняття про видобування, збір, підготовка, транспортування і зберігання нафти й газу; знання альтернативних сировинних джерел одержання вуглеводневих енергоносіїв; розуміння екологічних проблеми, що пов’язані з діяльністю нафтогазової галузі.
Опис: Лекційні заняття:
1. Освітньо-професійна програма «Нафтогазова інженерія та технології». Мета програми, структура, опис дисциплін, результати навчання.
2. Нафта і газ. Загальні відомості, терміни і поняття. Роль нафти, газу, нафто- й газопродуктів у промисловості і народному господарстві.
3. Історія нафтогазової галузі в Україні та світі. Розвиток, сьогодення, перспективи, проблеми і успіхи.
4. Структура нафтогазової галузі України.
5. Видобування, збір, підготовка, транспортування і зберігання нафти й газу. Загальні відомості, терміни і поняття.
6. Об’єкти нафтогазового комплексу України. Загальні відомості, терміни і поняття.
7. Альтернативні сировинні джерела одержання вуглеводневих енергоносіїв. Загальні відомості, терміни і поняття.
8. Екологічні проблеми галузі. Загальні відомості, терміни і поняття.
9. Бакалавр зі спеціальності «Нафтогазова-інженерія та технології». Роль, місце і завдання випускника на об’єктах нафтогазової галузі України. Місця практики, стажування, працевлаштування.
Практичні заняття:
1. Географічна оцінка родовищ нафти і газу в Україні.
2. Експлуатаційна оцінка родовищ нафти і газу в Україні.
3. Логістична оцінка родовищ нафти і газу в Україні відносно місць переробки, зберігання і споживання вуглеводнів.
4. Географічна оцінка об’єктів нафтогазового комплексу України.
5. Експлуатаційна оцінка об’єктів нафтогазового комплексу України.
6. Логістична оцінка об’єктів нафтогазового комплексу України.
Методи та критерії оцінювання: Загальна оцінка студента за дисципліну складається з оцінки за поточний контроль і оцінки за екзаменаційний контроль.
1. Практичні заняття – перевірка правильності прийнятих рішень.
2. Екзамен – письмово-усна форма.
Критерії оцінювання результатів навчання: Загальна кількість балів за дисципліну - 100, зокрема:
1. Поточний контроль (практичні заняття) - 30 балів.
2. Екзаменаційний контроль:
- письмова компонента - 50 балів;
- усна компонента - 20 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Рекомендована література базова
- В.С. Білецький. Основи нафтогазової інженерії : підручник / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. Г. Вітрик ; Нац. техн. ун-т "Харків. політехн. ін-т", Харків. нац. ун-т міського госп. ім. О. М. Бекетова. – Полтава : АСМІ, 2018. – 415 с.
- Л. Н. Ширін. Транспортування нафти, нафтопродуктів і газу : навч. посіб. / Л. Н. Ширін, О. В. Денищенко, С. Є. Барташевський, Є. А. Коровяка, В. О. Расцвєтаєв ; М-во освіти і науки України, Нац. техн. ун-т «Дніпровська політехніка». – Дніпро: НТУ «ДП», 2019. – 203 с.
- В.Є. Войтенко. Технологія і техніка буріння: узагальнювальна довідкова книга. Войтенко В. Є., Вітрик В. Г., Яремійчук Р. Є., Яремійчук Я. С – Львів: Центр Європи, 2012. – 708 с.
- В.С. Білецький. Основи нафтогазової інженерії : підручник / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. Г. Вітрик ; Нац. техн. ун-т "Харків. політехн. ін-т", Харків. нац. ун-т міського госп. ім. О. М. Бекетова. – Полтава : АСМІ, 2018. – 415 с.
- В.С. Білецький. Історія та перспективи нафтогазовидобування : навч. посібник / В. С. Білецький, Г. І. Гайко, В. М. Орловський ; Нац. техн. ун-т "Харків. політехн. ін-т [та ін.]. – Київ : Халіков Р. Х., 2019. – 302 с.
2. Рекомендована література допоміжна
- Братичак М.М., Гринишин О.Б. Технологія нафти та газу. – Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2013.– 180 с.
- Топільницький П.І., Гринишин О.Б., Мачинський О.Я. Технологія первинної переробки нафти і газу.– Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2014.– 468 с.
3. Інформаційні ресурси
- https://library.lpnu.ua/
- https://lpnu.ua/studentska-biblioteka
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).