Основи нафтогазової інженерії

Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.00.O.024
Кількість кредитів: 10.00
Кафедра: Хімічна технологія переробки нафти та газу
Лектор: Професор, д.т.н Пиш'єв Сергій Вікторович
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Ознайомлення студентів зі структурою і особливостями навчання за освітньо-познайомлення студентів зі структурою і особливостями варіантів поточно-структурних схем організації роботи нафтогазової галузі; характеристиками та умовами залягання нафти і газу; методами дослідження, буріння та експлуатації свердловин; основами інженерії збору, промислової підготовки, транспортування, зберігання та переробки нафти та газу, відділення та утилізації пластових вод та видобування та утилізації газу з альтернативних родовищ; основними правилами безпеки в нафтогазодобувній промисловості України.рофесійною програмою «Нафтогазова інженерія та технології»; ознайомлення з історією нафтогазової галузі України і світу; вивчення загальних відомостей, термінів і понять про нафту і газ, їх видобуток, транспортування, зберігання й переробку; вивчення структури об’єктів нафтогазового комплексу України.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: фахові компетентності: ? ФК2. Здатність характеризувати геологічні процеси, закономірності та властивості гірських порід, у тому числі нафтогазових покладів; ? ФК3. Здатність до використання теорій, принципів, методів і понять фундаментальних і загально-інженерних наук для професійної діяльності; ? ФК4. Здатність аналізувати процеси руху нафти і газу в пласті, свердловинах та трубопроводах; ? ФК6. Здатність здійснювати експлуатаційні розрахунки технологічних параметрів в нафтогазовій інженерії; ? ФК9. Здатність розв’язувати виробничі та технологічні задачі з буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу; ? ФК10. Здатність аналізувати режими експлуатації нафтогазового об’єкта, здійснювати оптимальний вибір технологічного обладнання, виконувати оптимізацію режиму експлуатації за певними критеріями, у тому числі за умов невизначеності; ? ФК11. Здатність здійснювати технологічне і техніко-економічне оцінювання ефективності нових нафтогазових технологій і технічних пристроїв; ? ФК12. Розуміння загальних принципів вибору засобів контролю та автоматизації технологічних процесів у нафтогазовій галузі.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання: ? знання загальних відомостей про структуру і особливості варіантів поточно-структурних схем організації роботи нафтогазової галузі; ? знання характеристика та умов залягання нафти і газу; ? розуміння структури нафтогазової галузі України, класифікації її об’єктів і взаємозв’язку між ними; ? знання методів дослідження, буріння та експлуатації свердловин; ? знання основ інженерії та технології збору, промислової підготовки, транспортування, зберігання та переробки нафти та газу, відділення та утилізації пластових вод та видобування та утилізації газу з альтернативних родовищ; ? знання основних правил безпеки в нафтогазодобувній промисловості України. У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: РН2. Знати теорії, принципів, методів і понять нафтогазової інженерії, розуміти сучасний стан та роль нафтогазової галузі в забезпеченні енергетичної безпеки України. РН3. Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу. РН6. Аналізувати геологічні процеси, базові закономірності формування та властивості гірських порід, у тому числі нафтогазових покладів. РН9. Застосовувати базові поняття та методи фундаментальних і прикладних наук для розв’язання спеціалізованих задач в нафтогазовій інженерії. РН11. Розраховувати параметри гідрогазодинамічних процесів, які супроводжують рух нафти і газу та технологічних рідин в пласті/свердловинах/промислових і магістральних трубопроводах із застосуванням законів термодинаміки, гідравліки і газової динаміки та сучасних методик відповідних розрахунків. РН12. Здійснювати розрахунки технологічних параметрів нафтогазових свердловин, систем підготовки нафти і газу, промислових та магістральних газонафтопроводів, газонафтосховищ із застосуванням відповідних математичних та інженерних методів. РН13. Аналізувати умови експлуатації складових елементів нафтогазових технічних комплексів, здійснювати оптимальний вибір технологічного обладнання та оптимізацію режиму експлуатації за певними критеріями, у тому числі за умов невизначеності.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Іноземна мова за професійним спрямуванням Монтажно-зварювальні роботи при спорудженні трубопроводів і конструкцій Вступ до фаху Філософія Хімія Антикорозійний захист нафтогазового обладнання Процеси та апарати нафтової галузі Конструкція та розрахунок обладнання об’єктів нафтогазового комплексу Склад та властивості нафти і газу Основи проектування об’єктів нафтогазового комплексу
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна присвячена ознайомленню студентів з основами нафтогазової інженерії. Розглядаються загальні поняття, правила та засади процесів, технологій і методів одержання товарних продуктів з газоподібних і рідких горючих копалин, починаючи від їх видобутку та закінчуючи переробкою. Також дисципліною передбачено засвоєння знань, що стосуються видобування та утилізації газу з альтернативних родовищ і основних принципів безпеки праці в нафтогазовій галузі.
Опис: 1. Варіанти поточно-структурних схем організації роботи нафтогазової галузі: мета і структура дисципліни, варіанти поточно-структурних схем організації роботи в нафтовій галузі, варіанти поточно-структурних схем організації роботи в газовій галузі 2. Характеристика та умови залягання нафти і газу: породи-колектори нафти й газу, пластові флюїди, основні родовища нафти й газу світу, основні родовища нафти й газу України. 3. Етапи розробки і експлуатації нафтових і газових родовищ: геологічні передумови, отримання доступу до надр, пошук і розвідка, оцінка (аналіз запасів). 4. Методи дослідження свердловин: електричні, магнітні, потенціалів самочинної поляризації гірських порід, акустичний, термометричний методи, дослідження свердловин у процесі буріння, прострілювальні та вибухові роботи у свердловинах, аналіз точності методів 5. Буріння нафтових і газових свердловин: класифікація, способи, промивання та продування свердловин, буровий інструмент та установки 6. Експлуатація газових свердловин: продукція свердловин, джерела пластової енергії, режими роботи, методи інтенсифікації видобутку, оцінка роботи 7. Основи інженерії збору та промислової підготовки нафти та газу: облаштування свердловин, транспортування до місць зборі і підготовки, склад та структура центральних пунктів збору нафти, склад та структура головних споруд та установок комплексної підготовки газу і газового конденсату 8. Основи інженерії транспортування нафти та газу: склад та структура дожимних нафтових насосних станцій, склад та структура газокомпресорних станцій магістральних газопроводів, трубопровідний транспорт 9. Основи інженерії зберігання нафти та газу: склад та структура резервуарних парків, склад та структура підземних сховищ газу 10. Основи інженерії відділення та утилізації пластових вод: характеристики вод, методи утилізації, споруди попереднього скиду, насосні станції заводнення пластів 11. Основи інженерії переробки нафти і газу: класифікація основних процесів переробки нафти і їх загальна характеристика, класифікація основних процесів переробки газу і їх загальна характеристика 12. Основи інженерії видобування та утилізації газу з альтернативних родовищ: класифікація, характеристики, методи видобування, перспективи розвитку 13. Основні правила безпеки в нафтогазодобувній промисловості України: основні нормативні документи, основи безпеки при видобутку, збору, транспортуванні, зберіганні та переробці нафти і газу
Методи та критерії оцінювання: Загальна оцінка студента за дисципліну складається з оцінки за поточний контроль і оцінки за екзаменаційний контроль. 1. Лабораторні роботи – захист у письмово-усній формі. 2. Практичні заняття – перевірка правильності прийнятих рішень. 3. Екзамен – письмово-усна форма.
Критерії оцінювання результатів навчання: Загальна кількість балів за дисципліну - 100, зокрема: 1. Поточний контроль - 40 балів. 2. Екзаменаційний контроль: - письмова компонента - 50 балів; - усна компонента - 10 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Рекомендована література базова - В.С. Білецький. Основи нафтогазової інженерії : підручник / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. Г. Вітрик ; Нац. техн. ун-т "Харків. політехн. ін-т", Харків. нац. ун-т міського госп. ім. О. М. Бекетова. – Полтава : АСМІ, 2018. – 415 с. - Л. Н. Ширін. Транспортування нафти, нафтопродуктів і газу : навч. посіб. / Л. Н. Ширін, О. В. Денищенко, С. Є. Барташевський, Є. А. Коровяка, В. О. Расцвєтаєв ; М-во освіти і науки України, Нац. техн. ун-т «Дніпровська політехніка». – Дніпро: НТУ «ДП», 2019. – 203 с. - В.Є. Войтенко. Технологія і техніка буріння: узагальнювальна довідкова книга. Войтенко В. Є., Вітрик В. Г., Яремійчук Р. Є., Яремійчук Я. С – Львів: Центр Європи, 2012. – 708 с. - В.С. Білецький. Основи нафтогазової інженерії : підручник / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. Г. Вітрик ; Нац. техн. ун-т "Харків. політехн. ін-т", Харків. нац. ун-т міського госп. ім. О. М. Бекетова. – Полтава : АСМІ, 2018. – 415 с. 2. Рекомендована література допоміжна - Братичак М.М., Гринишин О.Б. Технологія нафти та газу. – Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2013.– 180 с. - Топільницький П.І., Гринишин О.Б., Мачинський О.Я. Технологія первинної переробки нафти і газу.– Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2014.– 468 с. 3. Інформаційні ресурси - https://library.lpnu.ua/ - https://lpnu.ua/studentska-biblioteka
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).