Трубопровідний транспорт і резервуарні парки
Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.01.E.050
Кількість кредитів: 8.00
Кафедра: Хімічна технологія переробки нафти та газу
Лектор: старший викладач, д.ф. Демчук Юрій Ярославович
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
фахові компетентності:
ФКС1.1. Здатність використовувати професійно-профільні знання і практичні навички для вирішення конкретних завдань в галузі видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
РН3. Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
РН7. Застосовувати сучасні цифрові технології та спеціалізоване програмне забезпечення для розв’язання інженерних та управлінських задач, пов’язаних з реалізацією базових нафтогазових технологій буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
РН10. Прогнозувати та аналізувати фізико-хімічні властивості нафти і газу в процесах їх видобування, транспортування та зберігання.
РН12. Здійснювати розрахунки технологічних параметрів нафтогазових свердловин, систем підготовки нафти і газу, промислових та магістральних газонафтопроводів, газонафтосховищ із застосуванням відповідних математичних та інженерних методів.
РН17. Доносити до фахівців і нефахівців інформацію, ідеї, проблеми, рішення, власний досвід та аргументацію з питань нафтогазової інженерії і дотичних проблем.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Технологія видобування нафти і газу та їх промислова підготовка
Контроль якості об'єктів нафтогазового комплексу
Експлуатація об'єктів нафтогазового комплексу
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна присвячена трубопровідному транспорту і резервуарним паркам. В ході її вивчення студенти отримують теоретичні та практичні знання з таких питань:
- класифікація нафто і газопроводів;
- методи перекачування нафт і нафтопродуктів;
- класифікація нафтоналивних терміналів та резервуарних парків.
Опис: 1. Відомості про магістральні нафтопроводи і їх технологічний розрахунок
2. Фізичні властивості нафт і нафтопродуктів
3. Технологічний розрахунок магістральних нафтопроводів
4. Розрахунок трубопроводів на міцність
5. Еквівалентні нафтопроводи
6. Спеціальні методи перекачування нафт і нафтопродуктів
7. Особливості гідравлічного розрахунку трубопроводів для послідовного перекачування нафтопродуктів
8. Розрахунок розкладки суміші на кінцевому пункті нафтопродуктопроводу
9. Основні параметри газів
10. Термодинамічні властивості газів
11. Технологічні схеми підготовки газу
12. Технологічний розрахунок гравітаційних сепараторів
13. Гідравлічний і механічний розрахунки гравітаційних сепараторів
14. Основи технології трубопровідного транспорту газу
15. Нафтоналивні термінали. Резервуарні парки
Методи та критерії оцінювання: Загальна оцінка студента за дисципліну складається з оцінки за поточний контроль і оцінки за екзаменаційний контроль.
1. Лабораторні заняття – перевірка правильності виконання лабораторного дослідження.
2. Практичні заняття – перевірка правильності прийнятих рішень.
3. Екзамен – письмово-усна форма.
Критерії оцінювання результатів навчання: Загальна кількість балів за дисципліну - 100, зокрема:
1. Лабораторні заняття – 15 балів
2. Поточний контроль (практичні заняття) - 15 балів.
3. Екзаменаційний контроль:
- письмова компонента - 60 балів;
- усна компонента - 10 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів («відмінно») – виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач;
87–71 бал («добре») – виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач;
70 – 50 балів («задовільно») – виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач;
49–00 балів («незадовільно») – виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Рекомендована література базова:
1. М. Д. Середюк. Проектування та експлуатація
нафтопродуктопроводів.-Івано-Франківськ.-2002.-282 ст. з іл.
2. Сусак О. М Трубопровідний транспорт газу : підруч. [для студ. вищ. навч. закл.] / Сусак О. М., Касперович В. К., Андріїшин М. П. ? Івано-Франківськ : ІФНТУНГ. – 2013. – 345 с.
3. Якимів Й.В. Типові технологічні розрахунки трубопровідного
транспорту нафти і нафтопродуктів: Навч. посібник. – Івано-Франківськ: Факел, 2006. - 366 с. з іл.
Рекомендована література допоміжна:
1. Білецький В. С. Основи нафтогазової справи / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. І. Дмитренко, А. М. Похилко. – Полтава : ПолтНТУ, Київ: ФОП Халіков Р.Х., 2017. – 312 с.
3. Інформаційні ресурси
- https://library.lpnu.ua/
- https://lpnu.ua/studentska-biblioteka
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).