Сучасні поліграфічні матеріали
Спеціальність: Видавництво та поліграфія
Код дисципліни: 6.186.00.O.040
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Інформаційні технології видавничої справи
Лектор: к.т.н., доцент Лотошинська Наталія Дмитрівна
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
загальні компетентності:
- Базові загальні знання сфери навчання
- Елементарні навички роботи з ПК
- Здатність до самонавчання
- Робота в команді
- Ініціативність та дух підприємництва
- Дотримання етики
фахові компетентності:
- Здатність приймати обґрунтовані рішення щодо створення та ведення бізнесу у в області комп’ютерного дизайну та управління підприємствами, організовувати та документально оформлювати процеси створення та ведення бізнесу;
- Здатність приймати обґрунтовані рішення щодо забезпечення економічної ефективності діяльності підприємств видавничо-поліграфічної галузі, здатність здійснювати комп’ютерну підтримку аналізу даних та методів оптимізації при розробці електронних та друкованих видань.
- Здатність розробляти колірні рішення та формувати гармонійні колірні сполучення для мультимедійної та поліграфічної продукції, здійснювати тонову та колірну корекцію зображень, працювати з системою керування кольором та керувати кольором в процесах комп’ютерного та друкарського кольоровідтворення;
- Здатність створювати видавничі макети різних видів електронних і друкованих видань за допомогою програм комп’ютерного верстання;
- Здатність до застосовування графічних редакторів для поліпшення якості зображень та підготовки зображень для друку;
- Здатність керувати технологічними процесами видавничо-поліграфічної справи та здійснювати контроль якості поліграфічного виробництва;
- Здатність забезпечувати ефективну роботу цифрового та спеціальних видів друку.
- Здатність застосовувати мережні технології, методи та механізми, які направлені на розподілення обробки інформації в мультимедійних видавництвах та в видавничо-поліграфічних системах.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
- Розуміти принципи і мати навички використання технологій додрукарської підготовки, друкарських та післядрукарських процесів, теорії кольору, методів оброблення текстової та мультимедійної інформації;
- Забезпечувати якість друкованих і електронних видань, паковань, мульти-медійних інформаційних продуктів та інших видів виробів видавництва та поліграфії;
- Організовувати і забезпечувати ефективну експлуатацію поліграфічного обладнання та технічних засобів видавничих систем.
- Здатність керувати технологічними процесами видавничо-поліграфічної справи та здійснювати контроль якості поліграфічного виробництва;
- Здатність керувати роботою комп’ютерного обладнання поліграфіч-ного виробництва на основі характеристик матеріалів, які застосовуються в технологічному процесі;
- Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити:
- Основи видавничої та друкарської справи
- Теорія кольору та кольороутворення
Кореквізити:
- Технології друкарства
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна "Сучасні поліграфічні матеріали" призначена для ознайомлення із основними та допоміжними матеріали, що застосовуються у додрукарських, друкарських, формних та палітурних процесах видавничо-поліграфічних видавництвах, та вимогами, що висуваються до матеріалів, їх технологічних та споживчих властивостей у залежності від виду друкарської продукції, способу друкування та типу устаткування. В процесі вивчення дисципліни висвітлюються теоретичні та практичні питання про основні та допоміжні матеріали, що застосовуються в поліграфічному виробництві; основні технологічні та споживчі їх властивості та асортимент сучасним поліграфічних матеріалів.
Опис: Тема 1: Технологічна характеристика формних матеріалів.
Предмет і завдання дисципліни “Сучасні поліграфічні матеріали”. Загальні терміни і визначення. Школи поліграфічного матеріалознавства, їх теоретичні концепції у класифікації поліграфічних матеріалів. Сучасні тенденції у сфері розробки і виробництва поліграфічних матеріалів.
Матеріали для реєстрації, передачі і збереження інформації. Класифікація. Вимоги до поліграфічних матеріалів.
Визначення формних матеріалів як ланки контактного відтворення інформації. Місце контактних методів друку у загальному обсязі виробництва поліграфічної продукції. Будова. Типовий склад. Сучасні тенденції удосконалення будови і властивостей.
Тема 2. Папір і картон..
Сировина для виробництва паперу. Світові тенденції підготовки і використання сировини. Перспективи вторинної сировини. Синтетичний папір.
Виробництво пареру і картону. Головні технологічні етапи.
Структура і властивості паперу.
Сучасний асортимент паперу. Стандарти, фірмові і торгові марки.
Папір для специфічних видів продукції, реєстрації і помножування інформації у матричних, струменевих, лазерних, термо- і сублімаційних принтерах і репроситемах.
Задруковувані матеріали зі спеціальними властивостями.
Основи аналізу, вибору і розрахунку необхідної кількості паперу для виробництва поліграфічної продукції.
Тема 3. Друкарські фарби.
Структура, склад і виробництво друкарських фарб.
Властивості друкарських фарб.
Класифікація друкарських фарб за способами друку, задрукованим матеріалом, видом робіт. Номенклатура, асортимент, торгові і промислові марки. Асортимент сучасних друкарських фарб зі спеціальними властивостями.
Принципи аналізу, вибору і розрахунку кількості фарб для виробництва продукції.
Комп’ютерні системи підбору та розрахунку фарбових сумішей.
Тема 4. Покривні палітурні матеріали. Лаки
Художньо-естетичні і технологічні вимоги до палітурних покривних матеріалів.
Будова, склад, принципові технологічні схеми одержання матеріалів на паперовій та тканинній основах.
Сучасний асортимент палітурних матеріалів.
Принципи аналізу, вибору і розрахунку кількості палітурних матеріалів.
Матеріали для опорядження і оздоблення.
Тема 5. Задруковувані матеріали зі спеціальними властивос-тями.
Наноматеріали у друкарсько-пакувальній галузі.
Синтетичні матеріали. Самоклеючі матеріали.
Самостійна робота в аудиторії по аналізу і вибору матеріалів для випуску продукції за одержаними теоретичними і практичними навичками.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль (ПК) здійснюють під час лабораторних та індивідуально-консультативних занять з метою перевірки рівня засвоєння теоретичних і практичних знань та вмінь студента. ПК проводиться у формі захисту лабораторних робіт (ЛР) під час навчальних занять та оцінювання практичних робіт та розрахунково-графічної роботи (РГР).
Навчальним планом передбачено проведення семестрового контролю з дисципліни «Сучасні поліграфічні матеріали» у формі іспиту.
На екзамен (ЕК) виносяться теоретичні питання, завдання, що потребують творчого підходу та вміння синтезувати отримані знання і застосувати їх при вирішення практичних завдань, за матеріалом, передбаченим робочою навчальною програмою дисципліни. ЕК з навчальної дисципліни складають у письмово-усній формі. Під час усної компоненти викладач фіксує запитання та оцінки відповідей на роботі студента.
Для навчальної дисципліни, з якої передбачено екзамен, підсумкова оцінка виставляється за результатами ПК (лабораторні роботи та РГР) та оцінки результатів навчання при проведенні контрольних заходів (екзамену).
Критерії оцінювання результатів навчання: Максимальна оцінка в балах – 100.
Поточний контроль (лабораторні роботи) – 30.
Поточний контроль (розрахунково-графічна робота) – 10.
Екзаменаційний контроль (письмова компонента) – 50.
Екзаменаційний контроль (усна компонента) – 10.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Поліграфічні матеріали. Підручник. / Жидецький Ю.Ц., Лазаренко О.В.,Лотошинська Н.Д [та ін.] – Львів: В-во “Афіша”, 2001. – 328 с.
2. Слоцька Л.С. Основи поліграфії (друкарські та брошувально-палітурні процеси): навч.посіб. / Слоцька Л.С., Маїк В.З., Румянцев Ю.М. / за заг. ред. д.т.н. Лазаренка Е.Т. – Львів: УАД. – 2012. – 244 с.
3. О.М. Величко. Матеріали зі спеціальними властивостями [Текст]: навч. посіб. / О.М. Величко, С.Ф.Гавенко, К.І. Золотухіна – Львів: УАД. 2016. – 155 с.
4. Анісімова С.В. Матеріалознавство: Навчальний посібник. - Львів : УАД, 1995. - 48 с.
5. Жидецький Ю.Ц. Поліграфічне матеріалознавство. Підручник. - Львів: Світ, 2000. - 224 с.
6. Слоцька Л.С. Трафаретний друк: формні процеси. – Львів: НВП «Мета», 1999. – 122 с.
7. Гавенко С. Оздоблення друкованої продукції К.: УАД 2003 - 180 с.
8. Ярема С. М. Офсетний друк в 2-х томах К.: Київ : Либідь, 2003. – 320 с
9. Ярема С.М. Видавничі стандарти : Курс лекцій. – К.: В-во «Університет «Україна», 2008. – 38 с.
10. Ярема С.М. Видавничі поліграфічні технології та обладнання (загальний курс) : Навч. пос. – К.: В-во «Ун-т «Україна», 2003. – 320 с.
11. Ярема С. М. Фарбові та зволожувальні апарати, ракельні та лакувальні пристрої друкарських машин К.: Україна 2003. – 191 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).