Облік і фінансова звітність за міжнародними стандартами
Спеціальність: Облік і оподаткування (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.071.00.O.002
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Обліку та аналізу
Лектор: к.е.н., доцент кафедри обліку та аналізу Литвиненко Наталія Олександрівна
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
- здатність розв’язувати складні завдання і проблеми у сфері професійної діяльності з обліку, аналізу, контролю, аудиту, оподаткування або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій та характеризується невизначеністю умов і вимог;
загальні компетентності:
-вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми;
-здатність спілкуватися іноземною мовою.
-навички використання інформаційних і комунікаційних технологій
-здатність працювати в міжнародному контексті
фахові компетентності, які забезпечують здаатність:
- організовувати обліковий процес та регламентувати діяльність його виконавців у відповідності з вимогами законодавства та менеджменту підприємства.
- формувати фінансову звітність за міжнародними стандартами, коректно інтерпретувати, оприлюднювати й використовувати відповідну інформацію для прийняття ефективних управлінських рішень;
- виконувати процедури обліково-аналітичного й контрольного забезпечення прийнтяття управлінських рішень з урахуванням сфери економічної діяльності субєкта господарювання.
Результати навчання: У результаті вивчення модуля студент повинен: засвоїти теоретичні та прикладні засади застосування принципів і процедур обліку активів, зобов’язань та власного капіталу й складання фінансової звітності за міжнародними стандартами; уміти розробляти й реалізовувати індивідуальні чи командні проекти в сфері обліку та фінансової звітності за міжнародними стандартами
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - пререквізит: «Бухгалтерський облік в управлінні підприємством», «Фінансовий аналіз»;
- коререквізити: «Організація бухгалтерського обліку», «Управлінські інформаційні системи в обліку, аналізі та аудиті»
Короткий зміст навчальної програми: Розгляд питань обліку і звітності за міжнародними стандартами розпочинається з розкриття: організаційно-процедурних питань розробки та прийняття міжнародних стандартів обліку та фінансової звітності й висвітлення концепції складання та подання фінансових звітів за МСФЗ; складу і структури фінансових звітів за міжнародними стандартами обліку.
Значну увагу приділено: розкриттю впливу змін облікової політики, облікових оцінок та помилок на фінансові звіти, систематизації подій, після дати балансу та коригуванню елементів фінансових звітів; теоретичним та методичним особливостям обліку і відображення у фінансовій звітності: матеріальних та інших нефінансових активів; фінансових інструментів; інвестицій. Також розкрито базові засади щодо відображення у Звіті про фінансовий стан забезпечень, виплат працівникам, програм пенсійного забезпечення, забезпечень, умовних зобов’язань та активів.
Сформульовано особливості відображення у звітності доходів від продажу продукції (надання послуг) та від державних грантів, собівартості та інших операційних витрат.
Завершують курc теми, що стосуються: особливостей формування фінансової звітності за міжнародними стандартами та характеристики економічних засад операцій з об’єднання бізнесу та методичних особливостей складання консолідованої фінансової звітності.
Опис: Сутність Міжнародних стандартів фінансової звітності та основні процедури їх впровадження. Склад і структура фінансових звітів, складених відповідно до норм міжнародних стандартів обліку та фінансової звітності. Формування облікової політики в організації бухгалтерського обліку за міжнародними стандартами обліку та фінансової звітності. Визнання, оцінка та розкриття інформації про активи підприємства у фінансовій звітності. Особливості визнання, оцінки та розкриття інформації про зобов’язання підприємства. Вимоги щодо визнання, оцінки та розкриття інформації про доходи і витрати підприємства. Порядок обліку та відображення в фінансовій звітності фінансових інструментів. Визнання, оцінка та відображення в фінансовій звітності інвестора інвестицій в спільні та асоційовані підприємства. Особливості обліку об’єднання бізнесу та консолідація фінансових звітів. Формування фінансової звітності за міжнародними стандартами обліку.
Методи та критерії оцінювання: - Поточний контроль (30%): усне опитування;
- Підсумковий контроль (70%) - екзамен
Критерії оцінювання результатів навчання: див стор. 8 Робочої програми навчальної дивципліни "Облік і фінансова звітність за міжнародними стандартами"
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Поточний контроль (ПК) - 30
Письмова компонента екзаменаційного контролю - 60
Усна компонента екзаменаційного контролю - 10
Загальна сума балів за екзамен - 70
Всього балік за дисципліну - 100
Рекомендована література: 1. Облік і фінансова звітність за міжнародними стандартами / Лучко М.Р., Бенько І.Д. – Тернопіль : Економічна думка ТНЕУ, 2016. – 360 с.
2. Облік і фінансова звітність за міжнародними стандартами : навч. посіб. / С. О. Кузнецова, І. Б. Чернікова. – Х. : Видавництво «Лідер», 2016. – 318 с.
3. Міжнародні стандарти фінансової звітності. Підручник і практикум / Чая В.Т., Чая Г.В. – Тернопіль : Юрайт, 2017. – 417 с.
4 . МСФЗ: Короткий курс для практиків / [С.Я. убілевич, о.І. Мазіна, С.А. Рогозний, О.В. Карпачова, О.О. Дядюн]. – Х.: ТОВ «ФАТОР-ДРУК», 2020. – 364 с.
5. Облік у зарубіжних країнах : навч.посіб. / Н.С. Акімова., А.П. Грінько, О.В. Топоркова, Т. А. Наумова, Н.С.Ковалевська, Л. О. Кирильєва, В. В. Янчев.– Х.: ХДУХТ, 2016. – 288 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).