Обробка та утилізація осадів стічних вод

Спеціальність: Будівництво та цивільна інженерія (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.192.08.E.077
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Гідротехніка та водна інженерія
Лектор: к.т.н., доц. Вербовський О.В.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Ознайомлення та опанування різними сучасними та ефективними способами обробки та утилізації осадів стічних вод за для мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище.
Завдання: - Здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері будівництва та цивільної інженерії. - Здатність управляти складними процесами в галузі будівництва та цивільної інженерії із врахуванням вимог охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт. - Здатність організовувати і здійснювати експлуатацію комунальних та виробничих систем ВВ.
Результати навчання: - Розробляти заходи з охорони праці та навколишнього середовища при проведенні досліджень та у виробничій діяльності. - Вміти планувати та здійснювати реалізацію та оперативний контроль в процесі експлуатації систем ВВ. - Вміти формулювати і вирішувати завдання щодо реконструкції, модернізації та розвитку систем ВВ. - Спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері професійної діяльності або галузі знань і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень. - Управління робочим або навчальними процесами, які є складними, непередбачуваними та потребують нових стратегічних підходів. - Здатність продовжувати навчання з високим ступенем автономії.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: -Водозабірні споруди -Очищення стічних вод -Водопостачання і водовідведення -Водопостачання та водовідведення промислових підприємств -Експлуатація систем водопостачання та водовідведення
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна "Обробка та утилізація осадів стічних вод" є важливою для спеціальності «Будівництво та цивільна інженерія». Сьогодні для багатьох міст, населених пунктів і промислових підприємств дуже гострою є проблема обробки та утилізації осадів, які утворюються при очищенні води. Часто осади в необробленому вигляді протягом десятків років зливалися на переобтяжені мулові площадки, у відвали, хвостосховища, кар'єри, що привело до порушення екологічної безпеки й умов життя населення.
Опис: Види, склад і властивості осадів стічних вод. Методи обробки осадів. Ущільнення і згущення осадів. Стабілізація осадів стічних вод. Безреагентне та реагентне кондиціювання осадів. Методи зневоднення осадів. Знезараження осадів. Термічне сушіння та ліквідація осадів стічних вод. Утилізація осадів стічних вод та біогазу. Характеристика побутових відходів та стоків. Основні напрями їх утилізації.
Методи та критерії оцінювання: • підсумковий контроль (залік): поточне усне опитування, контрольна робота (100%)
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання навчальних досягнень студента здійснюється за 100-бальною шкалою.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. ДБН В.2.5-75:2013 Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування. – Київ: Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, 2013. 2. Ковальчук В.А. Очистка стічних вод. - Рівне: ВАТ «Рівненська друкарня», 2002. –622 с. 3. Технологія переробки та утилізації осадів: навч. посібник /К. Б. Сорокіна, С. Б. Козловська; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. – Х.: ХНАМГ, 2012. – 226 с.3. 4. Природоохоронні технології. Навчальний посібник. Ч.3: Методи переробки осадів стічних вод / Петрук В.Г., Васильківський І.В., Безвозюк І.І., Петрук Р.В., Турчин П.М.. – Вінниця: ВНТУ, 2014. – 324 с. https://www.huber.de/ua/obladnannja/obrobka-osadu.html https://ete.net.ua/novyny/znevodnennya-osadu-stichnyh-vod/
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).