Ливарна гідравліка
Спеціальність: Комп'ютерно-інтегровані технології художнього та ювелірного литва
Код дисципліни: 6.136.03.O.021
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Матеріалознавство та інженерія матеріалів
Лектор: Тростянчин Андрій Миколайович
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
загальні компетентності:
ЗК5. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
ЗК9. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
фахові компетентності:
ФК2. Критичне осмислення наукових фактів, концепцій, теорій, принципів і ме-тодів, необхідне для професійної діяльності в сфері металургії.
ФК5. Здатність застосовувати наукові і інженерні методи, а також комп’ютерне програмне забезпечення для вирішення типових та комплексних завдань ливарного виробництва, у тому числі в умовах невизначеності.
ФК6. Здатність визначити та дослідити проблему у сфері комп'ютерного моде-лювання й розроблення технологій художнього та ювелірного литва, а також іденти-фікувати обмеження, зокрема ті, що пов’язані з питаннями сталого розвитку, охорони природи, здоров’я і безпеки та з оцінками ризиків.
ФК9. Здатність виявляти, класифікувати і описувати ефективність систем, компонентів і процесів в металургії на основі використання аналітичних методів і методів моделювання.
ФК11. Здатність реалізовувати концепції ощадливого виробництва та загальні принципи зниження виробничих витрат у металургії, а також впроваджувати ресурсо-зберігаючі технології, які дозволяють акумулювати ресурси, спрямовані на досягнен-ня цілей в усіх напрямках діяльності металургійних і ливарних підприємств.
ФК13. Здатність вирішувати типові інженерні завдання ливарного виробництва, зокрема із застосуванням сучасних засобів комп’ютерного моделювання.
ФК16. Здатність управляти комплексними діями або проектами у ливарному ви-робництві для забезпечення досягнення поставленої мети з урахуванням всіх аспектів вирішуваної проблеми, у тому числі пов’язаних із виробництвом, експлуатацією, тех-нічним обслуговуванням та утилізацією.
ФКС1.1 Здатність раціонально обирати матеріали, типові технологічні процеси, устаткування та оснащення для виготовлення металопродукції, в тому числі з викори-станням сучасних CAD/CAM/CAE систем, з метою забезпечення заданих властивос-тей, необхідних показників якості, мінімальної собівартості та впливу на оточуюче середовище при високих техніко-економічних показниках виробництва.
ФКС1.2 Усвідомлення основних етапів проектування технології ливарної форми, властивостей матеріалів для виготовлення модельних пристосувань, властивостей фо-рмувальних та стержневих матеріалів, здатність здійснювати розрахунки ливникових систем для виготовлення виливків з різних сплавів, розробляти необхідну технологіч-ну документацію з урахуванням типу виробництва.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути зда-тним продемонструвати такі результати навчання:
1. Знання основних законів гідравліки.
2. Розуміння кінетики витікання металу з ковша.
3. Розуміння кінетики руху рідкого металу в каналах ливникової системи.
4. Знання кінетики заповнення рідким металом порожнини ливарної форми.
5. Розуміння динамічної дії струменя металу на форму.
6. Знання гідростатики ливарної форми.
7. Знання методів розрахунку основних параметрів заповнення розплавленим металом ливарної форми, що ґрунтуються на основних законах гідравліки.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни:
Фізика
Хімія
Супутні і наступні навчальні дисципліни:
Теплотехніка ливарного виробництва
Теоретичні основи ливарного виробництва
Технологія ливарної форми
Фізико-хімічні основи ливарного виробництва
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Ливарна гідравліка» вивчає явища та процеси, що супроводжують рух металу при заливанні ливарної форми. Вивчаючи дисципліну студенти знайомляться із осо-бливостями ливарної гідравліки, які спричинені зміною температури металу (а відповідно і його фізичних властивостей) та ливарної форми під час охолодження; переходом гомогенно-го розплаву у гетерогенний унаслідок збагачення неметалевими частинками, бульбашками газів, кристалами твердої фази; факторами пов’язаними із контактом розплавленого металу із матеріалом ливарної форми; процесами хімічної взаємодії компонентів сплаву та їх оксидів з компонентами формувальної суміші та газами. Дана дисципліна формує у студентів розу-міння впливу гідравлічних, теплових, фізичних та фізико-хімічних факторів на рух металу у ливарній формі. В результаті вивчення дисципліни студенти набувають практичних навиків керування переліченими факторами з метою отримання якісних виливків.
Опис: Вступ, мета й завдання дисципліни, її значення у підготовці спеціаліста. Основні закони гідравліки.
Поняття про реологію. Прості реологічні тіла. Складні реологічні тіла.
Кінетика витікання металу з ковша. Витікання металу зі стопорного ковша. Витікання металу з ковша з носиком.
Кінетика руху металу в каналах ливникової системи.
Фільтрування розплавів.
Кінетика заповнення порожнини ливарної форми.
Динамічна дія струменя металу на ливарну форму.
Гідростатика ливарної форми.
Методи та критерії оцінювання: Тестування, захист лабораторних робіт, контрольна робота.
Критерії оцінювання результатів навчання: 1. Тестування за темами лекційних занять – 31 бал.
2. Захист лабораторних робіт – 30 балів.
3. Контрольна робота – 39 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100-88 балів - атестований з оцінкою «відмінно» - Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача. 87-71 балів - атестований з оцінкою «добре» - Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку. 70-50 балів - атестований з оцінкою «задовільно» - Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зра
Рекомендована література: 1. Ливарна гідравліка: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / В.М. Дробязко, А.М. Фесенко, Р.В. Лютий, М.А. Фесенко. – Краматорськ: ДДМА, 2010. – 108 с.
2. Гідравліка: навчальний посібник / Л.В. Возняк, П.Р. Гімер, М.І. Мердух, О.В. Паневник. Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2012. — 327 с.
3. Інженерна гідравліка (основні закони і формули): навч. посіб. / В. І. Нездоймінов, М. М. Голоденко, Л. Г. Зайченко, В. С. Рожков ; Донбас. нац. акад. буд-ва і архіт. Макіївка : Ноулідж, Донец. від-ня, 2012. 127 с.
4. Машинобудівна гідравліка : задачі та приклади розрахунків : навчальний посібник / В.І. Мандрус, Н.П. Лещій, В.М. Звягін. Львів: Світ, 1995. 262 с.
5. Гідравліка : навчальний посібник / В.І. Соколов, О.С. Кроль, О.В. Єпіфанов ; Міні-стерство освіти і науки України, Східноукраїнський національний університет імені Воло-димира Даля. Сєвєродонецьк: Східноукраїнський національний університет імені Володи-мира Даля, 2017. 159 с
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).