Контроль якості виливків
Спеціальність: Комп'ютерно-інтегровані технології художнього та ювелірного литва
Код дисципліни: 6.136.03.E.049
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Матеріалознавство та інженерія матеріалів
Лектор: Лемішка Ігор Анатолійович
Семестр: 8 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Здатність раціонально обирати матеріали, типові технологічні процеси, устаткування та оснащення для виготовлення металопродукції, в тому числі з використанням сучасних CAD/CAM/CAE систем, з метою забезпечення заданих властивостей, необхідних показників якості, мінімальної собівартості та впливу на оточуюче середовище при високих техніко-економічних показниках виробництва.
Здатність встановлювати дефекти матеріалів та виробів, застосувати сучасні раціональні методи діагностування матеріалів та виробів, обирати устаткування та прилади для застосовуваних методів діагностування матеріалів та виробів, проводити контроль, записувати його результати та складати звіт за одержаними результатами.
Усвідомлення основ дослідницьких робіт, стандартизації, сертифікації й акредитації матеріалів та виробів, здатність здійснювати метрологічну оцінку відповідності якості матеріалів, металовиробів та послуг державним та міжнародним стандартам систем EN та ISO.
Результати навчання: Передові знання в галузі металургії й, зокрема, комп'ютерно-інтегрованих технологій художнього та ювелірного литва.
Розуміння особливостей матеріалів, які застосовуються, обладнання та інструментів, інженерних технологій і процесів, а також їх обмежень у ливарному виробництві.
Вміння обирати і застосовувати придатні типові методи досліджень (аналітичні, розрахункові, моделювання, експериментальні); правильно інтерпретувати результати таких досліджень та ро-бити висновки.
Вміння застосовувати стандарти інженерної діяльності у сфері ливарного виробництва.
Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Матеріалознавство та технологія конструкційних матеріалів
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Контроль якості виливків», сприяє формуванню та підсилює у студентів здатність вирішувати типові інженерні завдання відповідно до спеціалізації, застосовувати кращі світові практики, стандарти діяльності у металургії за спеціалізацією та вміння обирати сучасні методи контролю якості та властивостей ливарної продукції.
Опис: Лекційні заняття
Формування якості продукції в процесі її виробництва.
Якість продукції. Показники і оцінка якості продукції.
Формування якості промислової продукції.
Загальна характеристика методів контролю.
Методи руйнівного контролю якості продукції.
Методи неруйнівного контролю промислової продукції.
Контроль матеріалів і робіт у ливарному виробництві.
Діагностика та експертиза дорогоцінних металів та їх сплавів.
Діагностика та експертиза дорогоцінного каміння
Лабораторні заняття
Дослідження дефектів виливків візуальним контролем та їх класифікація.
Визначення механічних властивостей ливарних сплавів.
Дослідження твердості виливків і мікротвердості окремих структурних складових сплавів.
Статистичний контроль якості виливків у процесі їх виробництва. Визначення відсотка передбачуваного браку.
Капілярний контроль якості виливків.
Виявлення дефектів виливків акустичними методами контролю.
Контроль температури рідкого металу та виливків під час термічного оброблення. Виявлення дефектів тепловою дефектоскопією.
Методи та критерії оцінювання: • Опитування та допуск до виконання лабораторних робіт;
• Захист лабораторних робіт;
• Тестування;
• Виконання лабораторних робіт за індивідуальними завданнями.
Критерії оцінювання результатів навчання: Захист лабораторних робіт 20 балів
Виконання тестових завдань 20 балів
Екзаменаційний контроль:
- письмова компонента 50 балів
- усна компонента 10 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100-88 балів - атестований з оцінкою «відмінно» - Високий рівень: здобувач освіти демонструє поглиблене володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни, системні знання, вміння і навички їх практичного застосування. Освоєні знання, вміння і навички забезпечують можливість самостійного формулювання цілей та організації навчальної діяльності, пошуку та знаходження рішень у нестандартних, нетипових навчальних і професійних ситуаціях. Здобувач освіти демонструє здатність робити узагальнення на основі критичного аналізу фактичного матеріалу, ідей, теорій і концепцій, формулювати на їх основі висновки. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку, самостійної науково-дослідної діяльності, що реалізується за підтримки та під керівництвом викладача. 87-71 балів - атестований з оцінкою «добре» - Достатній рівень: передбачає володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на підвищеному рівні, усвідомлене використання знань, умінь і навичок з метою розкриття суті питання. Володіння частково-структурованим комплексом знань забезпечує можливість їх застосування у знайомих ситуаціях освітнього та професійного характеру. Усвідомлюючи специфіку задач та навчальних ситуацій, здобувач освіти демонструє здатність здійснювати пошук та вибір їх розв’язання за поданим зразком, аргументувати застосування певного способу розв’язання задачі. Його діяльності ґрунтується на зацікавленості та мотивації до саморозвитку, неперервного професійного розвитку. 70-50 балів - атестований з оцінкою «задовільно» - Задовільний рівень: окреслює володіння поняттєвим та категорійним апаратом навчальної дисципліни на середньому рівні, часткове усвідомлення навчальних і професійних задач, завдань і ситуацій, знання про способи розв’язання типових задач і завдань. Здобувач освіти демонструє середній рівень умінь і навичок застосування знань на практиці, а розв’язання задач потребує допомоги, опори на зра
Рекомендована література: 1. Федоров Г. Є. та ін. Контроль якості продукції в машинобудуванні. Краматорськ: ДДМА, 2008. 332 с.
2. Отт Д. Справочник по дефектам литья и иным порокам ювелирных изделий из золота. Омск: Дедал-Пресс, 2004. 90 с.
3. Назимок М. М., Артюх Т. М., Шликов О. К. Пробірний контроль. Експертна оцінка ювелірних виробів з дорогоцінних металів. Серія : Товарознавство. Навчальний посібник. К.: Воля, 2008. 208 с.
4. Назимок М. М., Артюх Т. М., Боровиков О. Я. Пробірний контроль. Методи аналізу дорогоцінних металів. Підручник. К.: Воля, 2010. 368 с.
5. Андерсон Б. Определение драгоценных камней. М.: Мир камня, 1996. 456 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).