Технічна механіка, частина 2

Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.00.O.023
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Технічна механіка та інженерна графіка
Лектор: Предко Ростислав Ярославович Корендій Віталій Михайлович
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення навчальної дисципліни здобувачами рівня бакалавр є оволодіння теоретичними основами і практичними навичками застосування сучасних загальних методів дослідження і конструювання різноманітних механічних систем.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів вищої освіти таких компетентностей: - загальні компетентності: ЗК6. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел. - фахові компетентності: ФК3. Здатність до використання теорій, принципів, методів і понять фундаментальних і загальноінженерних наук для професійної діяльності. ФК8. Здатність до проектування та експлуатації складових систем і технологій підприємств нафтогазової галузі.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: РН2. Знати теорію, принципи, методи і поняття нафтогазової інженерії, розуміти сучасний стан та роль нафтогазової галузі в забезпеченні енергетичної безпеки України. РН3. Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу. РН5. Знаходити необхідну інформацію в науковій та довідковій літературі, базах даних, Інтернет та інших джерелах, оцінювати, інтерпретувати та застосовувати цю інформацію. РН6. Аналізувати геологічні процеси, базові закономірності формування та властивості гірських порід, у тому числі нафтогазових покладів. РН7. Застосовувати сучасні цифрові технології та спеціалізоване програмне забезпечення для розв’язання інженерних та управлінських задач, пов’язаних з реалізацією базових нафтогазових технологій буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу. РН8. Приймати ефективні рішення з професійних питань у важкопрогнозованих небезпечних умовах з урахуванням цілей, строків, ресурсних та законодавчих обмежень, екологічних та етичних аспектів. РН11. Розраховувати параметри гідрогазодинамічних процесів, які супроводжують рух нафти і газу та технологічних рідин в пласті/свердловинах/промислових і магістральних трубопроводах із застосуванням законів термодинаміки, гідравліки і газової динаміки та сучасних методик відповідних розрахунків. РН12. Здійснювати розрахунки технологічних параметрів нафтогазових свердловин, систем підготовки нафти і газу, промислових та магістральних газонафтопроводів, газонафтосховищ із застосуванням відповідних математичних та інженерних методів. Зн1. Концептуальні наукові та практичні знання, критичне осмислення теорій, принципів, методів і понять у сфері професійної діяльності та/або навчання. Ум1. Поглиблені когнітивні та практичні уміння/навички, майстерність та інноваційність на рівні, необхідному для розв'язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у сфері професійної діяльності або навчання. К2. Збір, інтерпретація та застосування даних. АВ2. Спроможність нести відповідальність за вироблення та ухвалення рішень у непередбачуваних робочих та/або навчальних контекстах. АВ3. Формування суджень, що враховують соціальні, наукові та етичні аспекти.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Вища математика, частина 2. Технічна механіка, частина 1. Нарисна геометрія та інженерна графіка Супутні і наступні навчальні дисципліни: Матеріалознавство. Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання. Технічна механіка, частина 3.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Технічна механіка, частина 2» – належить до загально інженерних дисциплін, на висновках якої формується навчання у різних галузях знань, зокрема у галузі «Механічна інженерія». Технічна механіка частина 2 диференціює поняття «тіло» і оперує більш конкретними визначеннями матеріальних об’єктів, зокрема, ланка, стержень (брус), оболонка тощо. У ній розглядають різноманітні механізми для створення і передачі руху, визначають їхні кінематичні та силові характеристики на основі яких проводять розрахунок на міцність, жорсткість, гнучкість із визначенням конкретних геометричних характеристик матеріальних об’єктів. Вивчення технічної механіки частина 2 дає знання для розуміння механічних явищ, з якими будуть зустрічатись майбутні фахівці у практичній діяльності, а також для самостійного опанування нових питань технології, які виникають на межі різних галузей наук, у тому числі з іншими розділами фізики і хімії. Все це обумовлює актуальність вивчення дисципліни «Технічна механіка, частина 2».
Опис: 1 Геометричні характеристики плоских перерізів. Статичні моменти і центр ваги перерізів. Моменти інерції плоских перерізів і радіус інерції. Моменти інерції простих і складних форм перерізів. 2 Загальні положення про розрахунок на міцність та жорсткість. Основні задачі розрахунків на міцність та жорсткість. Основні схематизовані конструктивні елементи технічних об'єктів для розрахунків. 3 Механічні характеристики конструкційних матеріалів. Випробовування матеріалів на розтяг. Випробовування матеріалів на стиск. Механічні характеристики матеріалів. Твердість матеріалів. 4 Центральний розтяг (стиск) прямого стержня. Деформація зсуву та кручення стержнів. Напруження в поперечних перерізах стержня при розтягу (стиску). Умови міцності. Закон Гука при крученні і умова жорсткості. 5 Плоский поперечний згин балок. Нормальні напруження при згині. Дотичні напруження при згині. Розрахунки балок на міцність при згині. 6 Складний опір. Косий згин. Згин з розтягом або стиском. Згин з крученням. Загальний випадок деформації стержня. 7 Стійкість стиснутих стержнів. Стійкість стержнів. Критичне зусилля. Задача Ейлера. Розрахунок на стійкість стиснутих стержнів. 8 Основи розрахунків тонкостінних оболонок. Загальні положення та навантаження оболонок. 9 Механічні коливання, вібрації і шуми. 10 Міцність при змінних в часі напруженнях. Цикли змінних напружень і втома матеріалів. 11 Основні поняття з теорії машин і механізмів. Структурний аналіз механізмів. Загальні означення. Структура і класифікація механізмів. 12 Кінематичний аналіз механізмів. Завдання і методи кінематичного аналізу. 13 Кінетостатичний аналіз механізмів. Кінетостатичний аналіз механізмів методом планів сил. Важіль Жуковського. 14 Зубчасті передачі. Загальні відомості. Типи зубчастих передач. 15 Кулачкові механізми. Загальні відомості. Основні типи кулачкових механізмів. Основні параметри кулачкових механізмів. 16 Триботехніка спряжених елементів машин. Види тертя та його основні закономірності. Втрати тертя в спряженнях деталей машин. 17 Загальні відомості про проектування технічних об’єктів. Основні положення щодо проектування і конструювання. 18 Точність виготовлення деталей машин. Взаємозамінність. Поняття про розміри та їхні відхилення. 19 Основи надійності технічних об’єктів. Основні поняття та означення надійності технічного об’єкта.
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами: 1. Контроль знань на практичних заняттях. 2. Захист розрахунково-графічної роботи шляхом опитування теоретичного матеріалу за даними задач розрахунково-графічної роботи. 3. Контроль підготовленості до лабораторних занять. 4. Захист звітів лабораторних робіт. 5. Проведення письмового залікового контролю за результатами вивчення дисципліни.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль 30 балів: розрахунково-графічна робота 15 балів, лабораторні роботи 15 балів. Заліковий контроль 70 балів: письмова компонента 70 балів. Разом за дисципліну 100 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Рекомендована література: Базова 1. Булгаков В. М., Черниш О. М., Яременко В. В. Технічна механіка: навчальний посібник. Ніжин: ТЩВ «Видавництво «Аспект – Поліграф», 2013. – 732 с. 2. Калетник Г. М., Булгаков В. М., Черниш О. М. Кравченко І. Є, Солона О. В., Цуркан О. В. Технічна механіка. Підручник. – К.: «Хай-тек Прес». 2011. – 340 с. 3. Кіницький Я. Т. Теорія механізмів і машин. Київ. Наукова думка. 2002. 660 с. 4. Кузьо І. В. Зінько Я. А., Ванькович Т-Н. М та інші Теоретична механіка.- Харків: Фоліо. 2017 .- 780 с. 5. Павлище В.Т., Харченко Є.В., Барвінський А. Ф., Гаршнєв Ю. Г. Прикладна механіка. Навчальний посібник. – Львів: “Інтелект-Захід”. 2004. – 368 с. 6. Стрілець В. М., Войтович Л. В., Стрілець О. Р. Технічна механіка. Навчальний посібник. – Рівне: НУВГП. 2015. – 363 с. 7. Шваб’юк В. І. Опір матеріалів: Підручник. – К.: Знання. 2016. ?- 400 с. Допоміжна 1. Булгаков В. М., Черниш О. М., Войтюк Д. Г. Технічна механіка. Навчальний посібник. – Ніжин: «MILANIK». 2011. – 600 с. 2. Гурняк Л. І., Гуцуляк Ю. В., Юзьків Т. Б. Опір матеріалів: [посібник для вивчення курсу при кредитно-модульній системі навчання]/ - Львів: « Новий світ-2000». 2005. – 364 с. 3. Ройзман В. П. Опір матеріалів. Короткий курс. – Львів: Афіша. 2004. 109 с. 4. Кіницький Я.Т. Практикум з теорії механізмів і машин. Навчальний посібник. – Львів: Афіша, 2002. – 453 с. 5. Філатов Г. В. Опір матеріалів в задачах і прикладах : Розрахунок статично визначуваних стержневих систем Кн. 1 : Навч. посіб. – Київ : Видавництво Ліра-К, 2019. – 360 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).