Основи транспортування і зберігання вуглеводнів

Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.00.O.019
Кількість кредитів: 5.50
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: Назар І.Б.
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою курсу є вивчення сучасних підходів та технологій для транспортування і зберігання вуглеводнів в промисловій та цивільній інженерії, та надання необхідних знань розв’язувати складні спеціалізовані задачі у професійній діяльності, пов’язаній з нафтогазовою галуззю.
Завдання: загальні компетентності: - ЗК 4. Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології. фахові компетентності: - ФК6. Здатність здійснювати експлуатаційні розрахунки технологічних параметрів в нафтогазовій інженерії. - ФК9. Здатність розв’язувати виробничі та технологічні задачі з буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу. - ФК12. Розуміння загальних принципів вибору засобів контролю та автоматизації технологічних процесів у нафтогазовій галузі.
Результати навчання: РН3. Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу. РН5. Знаходити необхідну інформацію в науковій та довідковій літературі, базах даних, Інтернет та інших джерелах, оцінювати, інтерпретувати та застосовувати цю інформацію. РН6. Аналізувати геологічні процеси, базові закономірності формування та властивості гірських порід, у тому числі нафтогазових покладів. РН9. Застосовувати базові поняття та методи фундаментальних і прикладних наук для розв’язання спеціалізованих задач в нафтогазовій інженерії. РН12. Здійснювати розрахунки технологічних параметрів нафтогазових свердловин, систем підготовки нафти і газу, промислових та магістральних газонафтопроводів, газонафтосховищ із застосуванням відповідних математичних та інженерних методів. РН15. Обирати ефективні засоби контролю та автоматизації технологічних процесів у нафтогазовій галузі з урахуванням цілей та наявних обмежень. РН17. Доносити до фахівців і нефахівців інформацію, ідеї, проблеми, рішення, власний досвід та аргументацію з питань нафтогазової інженерії і дотичних проблем. Зн1. Концептуальні наукові та практичні знання, критичне осмислення теорій, принципів, методів і понять у сфері професійної діяльності та/або навчання Ум1. Поглиблені когнітивні та практичні уміння/навички, майстерність та інноваційність на рівні, необхідному для розв'язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у сфері професійної діяльності або навчання К1. Донесення до фахівців і нефахівців інформації, ідей, проблем, рішень, власного досвіду та аргументації. К2. бір, інтерпретація та застосування даних. АВ3. Формування суджень, що враховують соціальні, наукові та етичні аспекти АВ5. Здатність продовжувати навчання із значним ступенем автономії
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Вступ до фаху Основи проектування нафтогазових об’єктів Супутні і наступні навчальні дисципліни Сучасні трубопровідні матеріали та їх зварність Нафтогазове обладнання
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення даної навчальної дисципліни студент набуває теоретичних знань та практичних навичок, які дозволяють технічно грамотно та відповідально здійснювати підготовку і надійне функціонування систем транспортування та зберігання нафти та нафтопродуктів. Студенти отримують необхідний багаж знань, щоб розуміти і здійснювати якісну підготовку та надійну і тривалу експлуатацію комплексу устаткування для зберігання нафти, нафтопродуктів і газу а також отримує вміння практично втілювати отримані теоретичні знання при виборі обладнання та устаткування для надійного транспортування і зберігання вуглеводнів.
Опис: Транспортування вуглеводнів 1 Загальна характеристика транспортних систем для перевезення нафти і нафтопродуктів 2 Транспортування вуглеводнів залізничним транспортом 3 Транспортування вуглеводнів автомобільним транспортом 4 Транспортування вуглеводнів водним транспортом 5 Транспортування вуглеводнів трубопровідним транспортом 6 Основи транспортування зріджених газів Зберігання вуглеводнів 7 Загальна характеристика комплексів зберігання нафти та нафтопродуктів 8 Резервуари для зберігання нафти та нафтопродуктів 9 Підземне зберігання нафти та нафтопродуктів 10 Особливості зберігання стиснених і зріджених газів 11 Організація нафтобазового господарства
Методи та критерії оцінювання: У процесі поточного та семестрового контролів використовуються наступні методи контролю результатів навчання здобувачів освіти: усне опитування; письмове опитування; практична перевірка; стандартизований контроль. Фронтальне усне опитування здійснюється на лабораторних заняттях. Індивідуальне усне опитування відбувається на лабораторних заняттях а також під час семестрового екзамену. Письмове опитування застосовується під час перевірки самостійної роботи здобувачів освіти, розрахункових робіт, домашніх завдань, семестрового екзамену. Практична перевірка знань здобувачів освіти відбувається під час виконання лабораторних робіт, в процесі виконання яких виявляється сформованість умінь працювати з приладами, проводити вимірювання, виконувати розрахунки, аналізувати отримані результати, робити висновки, оформляти звіт про виконану роботу. При стандартизованому контролі використовується тестова методика з альтернативним вибором відповідей. Тестові завдання використовуються у екзаменаційних білетах і при контролі самостійної роботи здобувачів освіти.
Критерії оцінювання результатів навчання: Представлення та захист практичної роботи, що виконується за поставленим завданням (15 балів); Захист лабораторних робіт (15 балів); Поточний експрес – контроль (70 балів).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова 1. Білецький В. С., Фик М. І. Основи транспорту природних вуглеводнів (посібник) / За ред. І. М. Фика. Харків: НТУ ХПІ, 2019. 274 с 2. Зберігання та дистрибуція нафти, нафтопродуктів і газу: Навчальний посібник / Л.Н. Ширін, О.В. Денищенко, С.Є. Барташевський, Є.А. Коровяка, В.О. Расцвєтаєв; НТУ – Д. : НТУ«ДП», 2019. – 306 с. Допоміжна 1. Основи нафтогазової інженерії [Текст]: підруч. для студ. спец.185 «Нафтогазова інженерія та технології» / Білецький В. С., Орловський В. М., Вітрик В. Г.; НТУ «ХПІ», ХНУМГ ім. О. М. Бекетова. – Полтава: ТОВ “АСМІ”, 2018. – 415 с. 2. Транспортування нафти, нафтопродуктів і газу: навч. посіб. / Л.Н. Ширін, О.В. Денищенко, С.Є. Барташевський, Є.А. Коровяка, В.О. Расцвєтаєв ; М-во освіти і науки України, Нац. техн. ун-т «Дніпровська політехніка». – Дніпро: НТУ «ДП», 2019. – 203 с. 3. Проектування та експлуатація складів нафти і нафтопродуктів [Текст] : підруч. / Лісафін В.П.; В.П.Лісафін, Д.В.Лісафін. - Івано-Франківськ : Факел, 2006. - 597 с. 4. Типові розрахунки процесів приймання, зберігання та розподілу нафти і нафтопродуктів [Текст] : навч.посіб. / Лісафін В.П., Люта Н.В.; Лісафін В.П., Люта Н.В. - Івано-Франківськ : Факел, 2003. - 248 с. 5. Якимів Й.В. Типові технологічні розрахунки трубопровідного транспорту нафти і нафтопродуктів: [навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.] / Й.В. Якимів. – Івано-Франківськ: Факел, 2006. – 366 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).

Основи транспортування і зберігання вуглеводнів (курсова робота)

Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.00.O.020
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: Назар І.Б.
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою курсу є підготовка і захист курсової роботи щодо вивчення сучас-них підходів та технологій для транспортування і зберігання вуглеводнів в про-мисловій та цивільній інженерії, та надання необхідних знань розв’язувати складні спеціалізовані задачі у професійній діяльності, пов’язаній з нафтогазо-вою галуззю.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: загальні компетентності: - Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства; усвідом-лення цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необ-хідності його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні (ЗК 9). фахові компетентності: - Здатність аналізувати режими експлуатації нафтогазового об’єкта, здійс-нювати оптимальний вибір технологічного обладнання, виконувати оптиміза-цію режиму експлуатації за певними критеріями, у тому числі за умов невизна-ченості (ФК10); - Здатність планувати та організовувати роботу структурного підрозділу на-фтогазового підприємства (ФК13).
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бу-ти здатним продемонструвати такі результати навчання: - основи різних методів і підходів для транспортування і зберігання вуглевод-нів; - теоретичні основи проєктування транспортних потужностей та потужностей для зберігання вуглеводнів; - техніку та технологію зварювання низьковуглецевих та низьколегованих сталей. - практично втілювати отримані теоретичні знання при виборі техніки та ме-тодологій зберігання та транспортування. - знання і технічні навички щодо особливостей підготовки і надійного функ-ціонування систем транспортування нафти та нафтопродуктів. - розуміння і забезпечення підготовки та надійної і тривалої експлуатації ком-плексу устаткування для зберігання нафти, нафтопродуктів і газу.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Вступ до фаху. Основи транспортування та зберігання вуглеводнів.
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення цієї навчальної дисципліни студент набуває практичних знань і навиків щодо виконання завдання, щодо пошуку та обґрунтування раціональ-ного способу транспортування і зберігання вуглеводнів. Набуваються навички аналізу внутрішнього та зовнішнього середовища для вибору раціональної мо-делі транспортування чи зберігання вуглеводнів. Навички користуватись норма-тивно-технічною документацією, технічного обслуговування та ремонту надзе-мних ділянок надземних ділянок. При виконанні курсової роботи перевага надається реальним практичним кей-сам реальних ділянок трубопровідних систем та станцій зберігання на замов-лення базового підприємства, потенційного замовника роботи, працедавця то-що. Для цього виконується корегування обсягу та наповнення роботи за пого-дженням із студентом та керівником роботи.
Опис: Для успішного виконання курсової роботи необхідно детально засвоїти спосіб транспортування або зберігання вуглеводнів (нафтопродукти, газ) та ґрунтовно охарактеризувати основні етапи операцій, їх характеристики, класифікації, при-значення; описати обладнання та матеріали для операцій; переваги та недоліки видів транспортування і зберігання вуглеводнів, зазначити успішні приклади та основні ризики і загрози обраного способу для навколишнього середовища та людства; вказати успішні світові практики обраного способу транспортування або зберігання вуглеводнів. Курсова робота є індивідуальним завданням в якому необхідно виконати грун-товний аналіз способу транспортування або зберігання вуглеводнів відповідно до призначення викладача. Слід дотримуватися наступної послідовності у ви-кладці матеріалу за темою проєкту за такими підрозділами: 4.1. Загальна інформація про спосіб транспортування чи зберігання вуг-леводнів відповідно до завдання (з візуалізацією, схемами, фотома-теріалами) 4.2. Класифікація обраного способу транспортування чи зберігання вуг-леводнів відповідно. Класифікація, призначення, напрямки. 4.3. Основні показники та технічні характеристики процесу транспор-тування чи зберігання вуглеводнів. 4.4. Переваги та недоліки обраного способу транспортування чи збері-гання вуглеводнів відповідно до завдання. 4.5. Обладнання для обраного способу транспортування чи зберігання вуглеводнів. 4.6. Основні операції/етапи/елементи обраного способу транспорту-вання чи зберігання вуглеводнів відповідно до завдання. 4.7. Реальні практичні приклади застосування способу транспортуван-ня чи зберігання вуглеводнів відповідно до завдання, загрози та ри-зики, європейський досвід практичного застосування. 4.8. Основні норми законодавства, яке регулює особливості функціону-вання ринку обраного способу транспортування чи зберігання вуг-леводнів відповідно до завдання. 4.9. Загальні висновки до курсової роботи. 4.10. Перелік використаних джерел та відповідних посилань на автенти-чні матеріали та літературу.
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студента відбувається протягом семестру при виконанні курсової роботи у поза-аудиторний (вільний від обов’язкових навчальних за-нять) час за завданням і під методичним керівництвом викладача, але без його безпосередньої участі та шляхом захисту перед комісією за такими методами: 1. Оцінюється якість курсової роботи за критеріями, наведеними в Додатку 2 Положення про рейтингове оцінювання досягнень студентів: – відповідність змісту курсової роботи завданню та вимогам навчально-методичних рекомендацій щодо його виконання; – самостійність розв’язання поставленої задачі, проектного рішення, вико-нання розрахунків, креслень, графіків та таблиць; – наявність елементів науково-дослідного характеру; – використання комп’ютерних технологій; – оформлення пояснювальної записки, графічних матеріалів згідно з вимо-гами конструкторської та технологічної документації. 2. Оцінюється якість доповіді студента про зміст курсової роботи; 3. Оцінюється повнота та правильність відповідей на поставлені студентові за-питання.
Критерії оцінювання результатів навчання: Представлення та оформлення окремих пунктів та розділів кур-сової роботи, що виконується у поза-аудиторний (вільний від обов’язкових навчальних занять) час за завданням і під методич-ним керівництвом викладача, але без його безпосередньої участі відповідно до критеріїв, що наведені в Додатку 2 Положення про рейтингове оцінювання досягнень студентів (75 балів); Захист курсової роботи перед комісією (25 балів)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Білецький В. С., Фик М. І. Основи транспорту природних вуглеводнів (посібник) / За ред. І. М. Фика. Харків: НТУ ХПІ, 2019. 274 с 2. Зберігання та дистрибуція нафти, нафтопродуктів і газу: Навчальний посібник / Л.Н. Ширін, О.В. Денищенко, С.Є. Барташевський, Є.А. Коровяка, В.О. Расцвєтаєв; НТУ – Д. : НТУ«ДП», 2019. – 306 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).